1 Decembrie

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Esti fericit ca esti roman ?

Chestionarul s-a închis pe data de Vin Dec 21, 2001 11:30 am

DA
7
64%
NU
2
18%
ma mai gandesc
2
18%
 
Voturi totale : 11

1 year later

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Noi 30, 2002 2:42 am

Iata ca a mai trecut un an si maine sarbatorim di'nou Ziua Nationala a Romaniei . 84 de ani de la Marea Unire din 1918.
Sunt curios daca userii forumului si-au mai schimbat parerile pe care le afisau exact acum un an. Va e mai bine ? Va e mai rau ? E la fel ?
Doritzi sa emigratzi ? Va simtzitzi bine in Romania ? Exprimati-va opinile !
La fel sa faca si romanii de afara.

Userii care pentru prima oara iau contact cu acest subiect sunt poftitzi sa voteze in sondaj daca doresc....si sa expuna cateva idei.

La mine nu e mare diferentza fatza de anul trecut. Astept cuminte vremuri mai bune.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde nederlande » Sâm Noi 30, 2002 5:36 am

Sunt foarte mandru ca sunt urmasul atator generatii de 'viteji' ... (cuvant preluat din cartile de istorie pe care le buchiseam cand abia incepusem sa citesc, sa inteleg ce se intampla cu mine) si pe aceasta cale urez romanilor de pretutindeni si utilizatorilor acestui forum La Multi Ani ... va fi mai bine ... nimeni nu stie cat de curand ... dar va fi :-:

Sunt mandru ca m'am nascut in tarisoara aia mica de doar 23 milioane de oameni, ca am avut acces la si am capatat o educatie care in multe alte tari nu este accesibila.

Sunt mandru de faptul ca poporul meu este unic atat prin istoria lui de doar 2100 ani ... cat si faptul ca este atat de diferit de popoarele tarilor vecine.
Deasemenea, de faptul ca noi 'am tinut piept' atat timp altora care au vrut sa ne schimbe ... incepand cu limba si religia, lucruri ce definesc un popor ... felul de a fi, care au vrut sa ne schimbe de fapt ... identitatea.
Acum nu conteaza ... dar daca ai citit despre asta si stai sa te gandesti ca la 1300/400/500 ... valahi / moldoveni si transilvaneni mureau pentru idealul de a avea tara lor / traditia parintilor neschimbata / limba ... si ca noi am fost timp de atatea secole Poporul Ortodox intre catolici / musulmani etc. ... te pune pe ganduri.
[faptul ca si Rusia este ortodoxa pare a fi un contraargument la ceea ce am spus ... dar cand corelam un imperiu cu o tarisoara ... argumentul nu mai are acceasi insemnatate].


Am doar 21 de ani ... dar am avut norocul sa am prilejul sa vizitez multe alte tari ... lucru care te maturizeaza prin simplu fapt ca nu mai esti la 'mama acasa'. In timp, incepi sa distingi ce e bine si ce e rau printr-o simplu procedeu .... comparatia ... si de aceea as putea spune ca
Sunt mandru pe scurt ca suntem ... unici.


Eu privesc situatia romanului din afara acum. Unii ma invidiaza, altii ma judeca ca vorbesc fara sa stiu. Stiu ca acum este 'greu' pentru majoritatea din Romania ... de la rude, de la prieteni ... dar nu am trait'o.
Suntem si noi astia 'plecati' judecati ca am mancat lebedele din Prater, am furat toata Europa si am cersit in Paris, dar majoritatea acestor lucruri vin de la oameni ignoranti care ne intreaba de ce nu suntem negrii ca ei stiau ca Romania e situata in Africa, de ce nu vorbim rusa ca doar suntem rusi etc. [desi par a fi trase de par ... sunt lucruri adevarate].
Asta nu inseamna ca insa nu pot fi mandru de faptul ca eu totusi tot roman sunt si ... sa sarbatoresc ziua tarisoarei mele.

Tot ce pot sa fac este sa sper ca ce ni se intampla de mai mult de jumatate de secol va trece.


La Multi Ani Romanie ... sa speram ca intr-o zi majoritatea poporului tau se va bucura inca o data de faptul ca sunt numiti romani. =D
Avatar utilizator
nederlande
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Noi 29, 2002 12:00 am

Mesajde nederlande » Sâm Noi 30, 2002 6:33 am

mesajul meu precedent s'a referit la mandria mea de a fi roman indifirent de situatia actuala a Romaniei ... deci roman in general ... si mesajul a fost din suflet ... apoi am inceput sa citesc mai multe opinii si dupa ce am mai citit si recitit parerile voastre a mea pare ... total scoasa din context ... pentru ca toti priviti situatia printr-o alta 'lumina'

mosul zicea: "In privintza SUA ... nu cred ca acolo curge lapte si miere, dar oportunitatzile de a te dezvolta ca persoana, indiferent de gradul de pregatire sunt mult mai ridicate decat in orice alta parte a lumii. Tocmai in asta consta esentza "Lumii Noi". Asta a ajutat America sa devina prima putere a Lumii,din toate punctele de vedere."
... de fapt ce a ajutat america sa devina superputere au fost banii imigrantilor ... de vreun secol cel putin asa se prezinta situatia unui imigrant ... prezinti o suma de bani [ in anii 90 suma era de $15000 ptr. o familie cu 4 persoane] la ambasada ca sa poti 'emigra'. Suma desi in tara de provenienta era IMENSA, cumuland LIFE-SAVINGS'urile familiei, cand ajungeai acolo plateai primii 2 ani de chirie.
Apoi ca sa intrii in forta de munca .... luni / ani de peri albi ca nu ai experienta in N America. Apoi cand intrai ca sa avansezi [acasa erai doctor si aici spalai farfurii / vindeai masini / profesor in caz bun] ... cursuri la univ / colegii cu mii de dolari ... si asta s'a intamplat in cazul a cel putin 100 milioane 'praspati' americani ... asa au ajuns 'ei' la rangul de superputere.


Alina din Irlanda spunea: "umilinta de a fi roman?stii de cate ori mi s-a aruncat in fata roman=tigan-cersetor-hot?"
... si mie, si altor cateva zeci de mii din strainatate ... dar in cazul meu ma gandesc ca voi termina scoala [univ - computer science degree] si in cativa ani va vedea cine va mai rade de celalalt ? ... in definitiv ... cea mai mare razbunare este succesul


Iasmina regreta faptul ca"Iar cine crede ca America e tara tuturor posibilitatilor se inseala amarnic! Aici in afara de scoala,lucru,dormit si tot asa nu e nimic!"
... gandeste-te totusi la unde vei fi in 10 ani si nu te mai plange ... si amandoi stim ca in 10 ani acolo ... vei fi 'alfel'. Si eu regret ... am plecat de 'acasa' (inca mai zic 'acasa' dupa 4 ani ... desi casa mea acum e in tara igloorilor) la 17 ani si am inceput sa lucrez / scoala ... ce am regretat cel mai mult ca nu mai eram cu fetele alea frumoase cu care imi pierdem timpul in baruri, cu baietii la mare la o bere, in discotecile alea superbe si etc. ... dar gandindu'ma la viitor ... crede'ma ca parintii tai au facut un efort imens sa se mute / distruga viata de acasa / readapteze la o alta limba / job / situatie ... si ca ti-au vrut doar binele.



Cam aici vreau sa termin ... ma scuzati daca v'am plictisit ... dar threadul se referea la Esti mandru ca esti roman si nu la 'Esti inca mandru dupa 12 ani de viata grea' ... din pacate multi dintre noi ne-au ajutat sa o avem la fel [ma refer la cum se voteaza inca ... cand vezi sondajele te sperii cati 'melomani' ai vremurilor apuse], inca sunt multe foste 'cadre si bunicute' care decid soarta unei tari care vrea altceva ... si mentalitatea romanului e neschimbata ... de ce sa muncesc cand viata e grea oricum chiar daca eu nu .... si stiti si voi ...

Eu sunt mandru ca sunt roman ... bunicul meu a fost mandru cand a luptat in al doilea razboi [ el a luptat pentru patrie, ce a iesit apoi a fost vina 'capilor' si intereselor celor mari si nu celor 'neinsemnati' ... daca vreti sa stiti in '48 moneda tarii noastre era a doua ca importanta in lume ... dupa dolar ... europa fiind in ruine in mare parte ... de aceea atatia nemti s-au stabilit pana in '52 in RO in Transilvania ... si nu ma refer la sasi], strabunicul meu la fel cand a murit pe frontul sovietic ... tot pentru tara ...


Ideea de a fi roman ... implicit a fi mandru de asta este o idee de milenii ... nu de 10-12 ani ... si nu poti zice ca nu esti mandru pentru ca e greu sa traiesti acum in Romania, ca unii te fac tigani si ca altii nu iti dau job.
Avatar utilizator
nederlande
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Noi 29, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Sâm Noi 30, 2002 9:26 am

La multi ani, Romania! La multi ani, romani, oriunde va gasiti!
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

La Multi Ani Romanie

Mesajde JaJa Beens » Sâm Noi 30, 2002 10:31 am

Da, sunt mandru ca sunt roman si ca traiesc in Romania, cjiar daca asta inseamna sa muncesc pe branci de dimineata pana seara sa asigur un trai decent, nu mie, ci copiilor mei, sa dau spagi dupa spagi, sa fiu claxonat la semafor imediat ce se face culoarea verde,.....
Din cate am vorbit eu cu oameni care au fost in occident sau in americi, acolo au gasit oportunitati mai multe de cat in plaiurile mioritice, dar prin ce ne detasam fata de ei au fost relatiile interumane. Toti mi-au zis ca ori nu stiau sa vorbeasca decat de familia lor, nu stiau numele macar unei carti, sau cum ar zice un prieten: redusi mintal.
Avatar utilizator
JaJa Beens
 
Mesaje: 691
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Sâm Noi 30, 2002 11:12 am

ce tot "La multi ani" ... ca e abia 30 :D... si in plus de asta, mi se pare destul de mare prostia sa urezi la multi ani unei tzari. Cum vine asta? Adica vin altii sa ne ocupe moshia si averile si neamul? Pe de o parte uram "La multi ani" iar pe de alta parte vrem in UE... sa ne pierdem incet, incet, identitatea nationala (adica sa moara tzara... pentru aia care n-au inteles ;b)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Noi 30, 2002 11:42 am

Initial trimis de Sopra Tutt1
Pe de o parte uram "La multi ani" iar pe de alta parte vrem in UE... sa ne pierdem incet, incet, identitatea nationala (adica sa moara tzara... pentru aia care n-au inteles ;b)


mare adevar grait-ai soprane. probabil ca multi doresc UE ,intrare in europa, granite libere,si alte alea nestiind si efectele negative pe care le implica acest proces. si cand o s-o puna moshu de-o spaga si o sa-si ia o saorma si niste cipsuri cu usturoi si-o sa vina aia sa intrebe de unde si de ce si cum, sa fii monitorizat si cand te pishi si cand te f*** atunci sa vezi ce lamultianuri ne tragem toti romanii in c** de se cutremura toata europa.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Sunt mandru ca sunt roman

Mesajde Love2Fly » Dum Dec 01, 2002 2:51 am

Da........sunt mandru ca sunt roman, chiar daca aici toata lumea e corupta, chiar daca romanii sunt "ultimii oameni in Europa" chiar daca e saracie si nimic pentru care sa traiesti eu imi iubesc tzara si la nevoie as fi dispus sa lupt si sa mor pentru liberatea si integritatea ei:)
Ce patriot suna! insa asta simt si asta spun...:)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde J'adore » Dum Dec 01, 2002 9:02 am

Normal ca sunt mandra ca sunt Romanca si voi ramane romanca, ii multumesc lui Dumnezeu ca mam nascut romanca si nu americanca...............in Romania e casa mea, nu aici, daca ar fi dupa mine as ramane in romania, din pacate nu e dupa mine, TRAIASCA ROMANIA........CASA MEA IUBITA! LA MULTI ANI LA TOTI ROMANII!
BE PROUD TO BE ROMANIAN!:o
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

La multi ani !

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Dec 01, 2002 11:05 am

Imi pare bine sa vad ca exista atatia patrioti in tara si nu numai.Sunt alaturi de toti cei care au plecat afara in cautarea unei vietzi mai bune.Le inteleg perfect sintamintele.Si eu daca ash fi avut ocazia ash fi procedat ca ei. Si daca se va ivi vre-o ocazie,nu cred ca ash rata-o.

Nu pot spune ca nu imi iubesc tara.Mi-o iubesc,dar nu atat de mult precum unii care au scris aici si spuneau ca ar lupta pentru ea.Pentru ce sa lupti ? Pentru conducatorii curuptzi ? Pentru hotzi ?
Da,iubesc partile bune ale tarii.Iubesc munti si marea. Iubesc culoarea cerului.Chiar vorbeam cu cineva din strainatate si intrebam daca acolo cerul are aceiasi culoare ca in Romania. Si mi s-a raspuns ca nu,ca nu regaseste culoarea cerului din Romania acolo.
Iubesc Romania pentru ca e casa mea. Pentru ca aici m-am nascut. Daca ma nasteam in Ethiopia...iubeam Ethiopia. Nu avem cum sa nu ne iubim tzara.

Hai ca nu ma mai lungesc. La multzi ani,tuturor romanilor......si sa ne ajute Dumnezeu sa prindem vremuri mai bune. Caci ceea ce traim acum sunt departe de a fi vremuri bune. Nu se poate ca oameni cu facultatzi care au muncit o viatza...sa aiba salariu de 5 milioane /luna. Nu se poate ca intretinerea sa coste juma' de salariu.
Cat despre americani...sa-i f*t in gura cu NATO-ul lor. De ce nu au venit in '945 sa ne ia ? De ce ne-au lasat la sovietici ? Javre ordinare..pisham-ash pe NATO-ul lor.

Atat am avut de spus. Sa traim cu totzii !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

La multi ani !

Mesajde dinu » Dum Dec 01, 2002 11:40 am

Dincolo este tara mea
...Si ...neamul meu cel Romanesc.


Initial trimis de alina

hai sa fim seriosi suntem niste idioti :
care de 10 ani nu suntem in stare sa ne schimbam metalitatea , de 10 ani votam pe aceiasi idioti care ne fura in ultimu hal,de 10 ani ii pupam in fund pe vestici si culmea tot degeaba chiar nu vezi cata nepasare si prostie e in jur poa sa fie distractie ,prieteni etc da cand vezi cati oameni mor de foame parca iti vine sa zici Doamne fa ceva sa dispara tara asta de pe fata pamantului!


Frumoaso, cum vrei sa o duca natzie in care 20 de milioane sunt convinsi ca traiesc intr-up popor de alienati, ca e rau pentru ca cineva ii fura pe rupte, ca e mereu vina altora... Am spus si o mai spun, lozincile astea brucanice cu "stupid people" se mananca cu cacao... tot luzeru care nu e vrednic sa miste nimic, da-nainte cu vina pe Romania, pe Ceasca, pe stupid people, pe hoti, pe idioti, pe fanarioti... pe orice. Asa ca, daca faci discursuri din astea, accepti sa te complaci in mentalitatea, nepasarea si prostia pe care le reprobi (no offense). Si apropos de muritu' de foame... sa stii ca Romania e tara tuturor paradoxurilor. In Romania cersetorii nu mor de foame... De foame mor ai care, ca si-acu 20 de ani, nu inteleg sa miste ceva, si asteapta minunea sa se schimbe totul, fara sa schimbe ei nimic... Astia mor de foame, mor pe gratis vorba lu' nea Puiu.

In alta ordine de idei, la multi ani la toata lumea, si ai care sunteti dincolo, sa-nchinati un pahar pentru noi, napastuiti ai soartei \:/

In alta ordine de idei: 1 Decembrie anu' asta se vrea ca si anu trecut, cu vreme mizerabila. Ce se anunta interesant in oras in conditiile astea ?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Re: La multi ani !

Mesajde nederlande » Lun Dec 02, 2002 12:50 am

trimis de Oribilul Mosh
Imi pare bine sa vad ca exista atatia patrioti in tara ... Tara mi-o iubesc, dar nu atat de mult precum unii care au scris aici si spuneau ca ar lupta pentru ea.


:" cred ca te referi la ce am scris eu ... si poate ca m'ai inteles gresit
... ceea ce am vrut sa trasmit si implicit sa intaresc este faptul ca sunt mandru ca sunt roman
... mandru ca am background'ul [ma refer la limba / istoria / cultura / obiceiurile ce definesc notiunea de RO] ... ca si bunicii / strabunicii mei dealtfel care au luptat pentru tarisoara asta si care, din pacate, i'a facut pe unii dintre ei sa devina ... statistici

ciao :moon:
Avatar utilizator
nederlande
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Noi 29, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Dec 02, 2002 7:25 am

Eu de fapt ma refeream la ce a spus Love2Fly...ca este dispus sa lupte si sa moara pentru libertatea tarii. Mi-l si inchipui suindu-se intr-un avion de vanatoare....si avantandu-se spre inamici pentru a-i distruge.
Ii respect acest patriotism...dar am spus ca eu in nici un caz nu ash face asa ceva.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde nederlande » Lun Dec 02, 2002 7:34 am

in cazul asta ... din cele de mai sus raman valabile doar punctele 2 si 3

ciao :moon:

p.s. : cum ati pretrecut intaiul dec.?
Avatar utilizator
nederlande
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Noi 29, 2002 12:00 am

Mesajde Mirela » Lun Dec 02, 2002 8:06 pm

1 decembrie 2002 . Al treilea 1 decembrie in tara asta de cacao .
Noroc ca anul asta nu mai sunt singura.....nu astazi oricum...
La amiaza. Mirela contempla multumita frigiderul . Ardeii umpluti stau cuminti in recipiente de plastic , pentru ca dragutzele mele colege de camera considera lasatul mancarii in oala / pus oala in frigider o chestie anormala .
Aseara mi-au facut o morala pe chestia asta . Si pentru faptul ca de fiecare data cand intru eu in bucatarie miroase a mancare gatita ( : rolleyes : ) Nu a manf=care gatita...a mancare comestibila .

Dupa-amiaza . Mirela pleaca fericita din camera . Afara un vant absolut criminal si o ploaie care iti intra in oase si te termina . Dar ce conteaza , in gandurile mele e caldurica . Aproape . Dar tot e bine . Gashca s-a micsorat . De la 5 am ramas numai 3 sa merem in orash ca " nu vedetzi ce vreme urata ?? " Tot e mai bine decat singura. Aperitiv : un capuccino , o tzigara fumata cu sete si o prajitura cu banana . Felul 1 : Un film francez care emotioneaza si binedispune . Felul 2 : o plimbare prin ploaia care acum s-a mai domolit si o oprire la pub . Un Guiness si o portie enorma de cartofi prajiti cu garlic mayonnaise . ( Hmm....i did like it after all...)
Desert : James Bond in suc propriu . Totul din belsug udat...cu o conversatie mai mult decat placuta in limba natala . Un deliciu .

Noaptea tarziu : fix 00.00 arata mobilul meu ( e inainte , ca de obicei ) . Toata lumea pleaca la culcare . " La multi ani , copii " , spun cand sa ies pe usa . " Sa-mi traiti si sa ne vedem la iarna acasa cu familiile . Mersi de iesire . Sa ne fie la mai mare . "

Cam asta a fost ziua mea de ieri....if anybody's interested .
Si ca sa raspund la intrebarea threadului...sunt mandra ca m-am nascut romanca . Sunt mandra ca am crescut in Romania . Dar sunt multumita ca am ajuns in Irlanda .
1 . pentru ca am o noua perspectiva asupra lucrurilor .
2 . pentru ca majoritatea celor pe care i-am cunscut au venit la mine cu o impresie despre Romania si , sper eu , au plecat cu alta .
3. pentru ca daca nu plecam in Irlanda.....nu mai petreceam atata timp pe net . Si nu mai descopeream io forumul . Si o serie de lucruri superbe nu s-ar mai fi intamplat . :)
4. pentru ca in Romania spuneam tot timpul ....de ce m-a facut mama romanca ? de ce trebuie sa fie asa si pe dincolo ? iar aici...am invatzat sa apreciez faptul ca vin de unde vin si am mentalitatea pe care o am .

In legatura cu ce spunea Moshu ca iti iubesti tara oricum , ca daca se nastea in Etiopia iubea Etiopia...nu cred ca e chiar asa .
Sunt multi care nu isi iubesc tara pur si simplu si atunci cand ajung departe de ea rup orice legatura , care refuza sa isi invetze copiii limba romaneasca si sa se considere romani . ( am cunoscut si cazul asta . tipa era romanca si nu putea vorbi singura cu propria ei bunica , cu mama mamei sale , pentru ca avea nevoie permanenta de cineva sa ii fie translator . )
Sunt si multi care cred ca nu isi iubesc tara dar ajung sa realizeze contrariul cand sunt pusi fata in fata cu ceva diferit . O fi instinctul nostru de conservare ? Faptul ca nu mai suntem in mediul in care am trait pana acum ne face oare sa simtim si mai mare atasamentul fata de mediul respectiv ? Poate .
Eu zic...ca e totusi ceva mai adanc decat asta .
Si e ceva...romanesc . Am cunoscut destui straini , si din destule tari ale lumii....care se detasau foarte usor de tara lor . Abia asteptau sa se integreze in noua societate si asimilau cat se putea din aceasta societate , pastrandu-si doar o umbra de individualism ( cat sa nu isi uite tzara cu totul )

Si cam atat.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Dec 03, 2002 12:08 am

Si eu sunt mindru ca-s roman si sincer sa fiu mai degraba mi-ar fi rusine sa fiu american. Calatorind anii trecuti prin Paris, Praga, Barcelona si alte locuri dintre toti turistii cei mai penibili si inculti mi s-au parut americanii. Genul de oameni care in cinci minute termina de vazut Louvre-ul s.a.m.d.

De cind sunt plecat am incercat pe cit posibil sa nu-mi uit limba. Cel mai urit lucru ii sa vezi pe cite vreun roman(stabilit in strainatate) ca din trei in trei cuvinte unu-i in engleza. Sa vezi tot asa cite vreun roman care zice ca-i din alta tara decit Romania.

Sa vezi romani care vorbesc intre ei in engleza, si asta nu atunci cind mai exista un al trei-lea care nu intelege romana.

Faptul ca nu locuiesti in Romania nu inseamna ca nu trebuie sa fii mindru de locul in care te-ai nascut.

Parca mai demult nu toata lumea mergea sa-si faca studiile la Paris.

Sunt mindru cind aflu ca studentii americani de la filozofie invata despre Mircea Eliade si cei de la arte plastice invata despre Brancusi iar cei de la litere despre Coseriu.

Romania merge prost acum dar tin minte prin 90 cind cum cu totii eram indignati de ce zicea Brucan si anume ca la noi o sa fie mai bine abia dupa 20 de ani.

Daca nu esti mindru ca esti roman atunci si ceilati vor avea o parere tot mai proasta despre tine.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mar Dec 03, 2002 12:47 am

Chastia cu din 3 in 3 cuvinte unu' e in engleza...recunosc ca poate fi destul de iritanta , eu una ma surprins destul de des facand chestia asta si nu ma pot dezbara de obicei . Dar chestia e ca , atunci cand esti intr-o tara starina , nu iei contact numai cu limba respectiva , ci si cu un anumit limbaj aparte . Sunt anumite expresii pe acre pur si simplu nu le poti traduce si atunci le preiei , oricat de enervant ar fi lucrul asta . E o chestie mai mult inconstienta decat de snobism.

Cat despre faptul cu uitatul limbii....va spun sincer ca se poate . In prima vacantza in Romania intr-a doispea am inceput sa vorbesc cu maica'mea in engleza ,din reflex...dar nu imi dadeam seama ca vb in engleza...intreaba maica',mea " ce spui fata acolo ? " si eu m-am apucat sa repet si sa explic tot ce spusesem...dar tot in engleza.a durat oleaca sa imi dau seama .
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde dinu » Mar Dec 03, 2002 4:45 am

Aicea este tara mea
Dincolo neamul meu cel romanesc...

Am vazut vreo cativa de cei cu 5 vorbe de 3 feluri si pot sa spun ca-s dezgustatori. Adeca la un momendat stateam la o berica cu un prieten proaspat intors dupa 2 ani in Germania si cam 1 an inainte in Italia. Si povesteam noi diverse (aveam o chelneritza... sa te lingi pe degete) cand la masa vecina se asaza un individ cu expresie usor imbecila insa cu aer volubil si da-i catre gashca, "cum se dice cameriere"... "a, chelner, am uitat"... "bona sera don'shoara chelnerita, venite putin prego..." si alte asemenea, literalmente 4 vorbe de 2 feluri. La care amicu' meu imi zice "uite la asta, e plecat de 6 luni si io am fost 3 ani, vorbesc binisor si italiana si germana, da' nici sa ma chinui nu pot sa vorbesc ca el." Inteleg anumite reflexe si alte alea, da' atunci cand faci cu intentie se vede.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Dec 03, 2002 11:53 pm

da, obiceiul asta nu-i de loc frumos.

ex concrete: Are record la politie. Developez o obsesie. Trebuie sa fii involved. ( sau mai rau : am fost involvat) Am nevoie de un hair cut. Am nevoie de privacy. Hai sa luam un brake. Ma duc pina la library. Trebuie sa iau un shower. etc.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

cron