Cum poti sa scapi de armata?

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Mesajde marian jan » Dum Apr 02, 2006 9:38 am

deci decat sa faci armata mai bine nu faci armata.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde maxx1nsane » Dum Apr 02, 2006 11:09 am

din cate shtiu eu se mai fac incorporari prin iunie, sau cam asha ceva.
oricum, nici eu nu sunt de acord cu satisfacerea stagiului militar, mai bine in anul ala fac ceva mai productiv :)
parerea mea...care este
FX47 - wish | more
Can U feel it?...I don't think so...
Avatar utilizator
maxx1nsane
 
Mesaje: 713
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde HABEEB » Lun Apr 03, 2006 8:10 am

am avut prieten care a vrut sa dea spaga pt a fi luat in armata.. vrea sa se duca la SRI si avea nevoie de stagiu militar satisfacut.. asta la TR
si sint multi ca el... se anuntza salarii mari in armata si destui vor sa ramina ca militari angajatzi cu contract dupa.. asa ca daca nu vrei sa faci armata si esti luat totusi in armata esti jale de ghinionist :D
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde h0va » Lun Apr 03, 2006 8:28 am

bre mie nu mi'e ft clara shi ash vrea sa shtiu shi eo clar cand se face ultima incorporare ca sa shtiu daca ma inscriu la master, incep a dooa facultate sau imi vad linishtit de veatza?

nu de alta dar in ianuarie cand am fost sa duc adeverintza pt facultate mi'a zis ala ca ne vedem la toamna, eo i'am replicat "poi nu ie gata treaba cu armata?!" shi iel a ras militareshte shi mi'a zis "aaa, nu s'a hotarat nimic concret..." deci cum ie pana la coada?

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Lun Apr 03, 2006 8:45 am

hova, cand mai treci pe la Romarta, aruncă un ochi vizavi, unde o să vezi o carciumă mai mare, aşa. e prin aceeaşi rază vizuală un panou unde scrie cate zile mai sunt pană la ultima plecare in armată la ordin. scade patru luni şi vezi cand se va face cea din urmă incorporare.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

ie clar acu

Mesajde h0va » Lun Apr 03, 2006 8:53 am

am intrat pe situ mapn. nuj de ce n'am facut asta mai din vreme :)


Parlamentul Romaniei

LEGE nr. 395 din 16/12/2005
publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1155 din 20/12/2005
Intrare in vigoare din 23-12-2005

privind suspendarea pe timp de pace a serviciului militar obligatoriu si trecerea la serviciul militar pe baza de voluntariat
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Art. 1. - Cetatenii romani, barbati si femei, care indeplinesc conditiile prevazute de legislatia in vigoare, pot efectua, pe baza de voluntariat, orice forma a serviciului militar, fara discriminare.

Art. 2. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2007, executarea serviciului obligatoriu, in calitate de militar in termen si militar cu termen redus, se suspenda.

(2) Ultima incorporare a recrutilor pentru militarii in termen va fi in luna octombrie 2006, iar pentru militarii cu termen redus, in luna iunie 2006.

Art. 3. - Pe durata starii de razboi, a starii de mobilizare, precum si pe timpul starii de asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie, in conditiile legii.

Art. 4. - Dupa data prevazuta la art. 2 alin. (1), cetatenii romani, barbati, la implinirea varstei de 18 ani, se vor prezenta la centrele militare numai pentru luarea in evidenta militara, selectionare, stabilirea aptitudinilor si a optiunilor privind modul de indeplinire a indatoririlor militare, in situatiile prevazute la art. 3.

Art. 5. - Organizarea si functionarea recrutarii si selectiei cetatenilor pentru efectuarea serviciului militar pe baza de voluntariat vor fi reglementate prin hotarare a Guvernului, pana la data de 31 decembrie 2006.

Art. 6. - In termen de 6 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, Guvernul va prezenta Parlamentului proiectul de Lege privind pregatirea populatiei pentru aparare si cel al Legii privind statutul soldatilor si gradatilor voluntari, in noile conditii.

Art. 7. - Dispozitiile Legii nr. 46/1996 privind pregatirea populatiei pentru aparare, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale actelor normative emise pentru executarea acesteia se aplica in continuare, in masura in care nu contravin prevederilor prezentei legi.

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (1) din Constitutia Romaniei, republicata.



PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTATILOR
ADRIAN NASTASE

PRESEDINTELE SENATULUI
NICOLAE VACAROIU



Bucuresti, 16 decembrie 2005
Nr. 395

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron