vegetarieni - pro sau contra ?

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

consumati carne?

da, frecvent
17
52%
da, uneori
8
24%
nu, niciodata
8
24%
 
Voturi totale : 33

Mesajde river » Vin Iul 01, 2005 6:52 pm

Am sa incerc io sa vin cu pilda... De exemplu (necunosctoare fiind in domeniu, dar atasata de "tot ce misca-n tara asta, raul, ramul"... :D), am auzit cum ca, daca ai ales sa ai ca planta ornamentala un BONSAI, atunci inseamna ca trebuie sa ai concomitent si muuulta rabdare. Asta pentru ca, auzit-am, unui bonsai nu-i este necesara doar hrana regulata (apa, ingrasamant si nu mai stiu io ce) ci ii trebuie si foarte multa afectiune, mai mult, trebuie sa-i vorbesti, zilnic, pentru ca altfel, s-ar ofili. Acuma, na, ce sa zic, nu stiu cat este de probata chestia cu "a-i vorbi" unui bonsai, dar stiu sigur ca al meu, caruia nu i-am vorbit si nici nu i-am acordat mai multa atentie decat celorlalte plante ornamentale, a murit la scurt timp dupa ce-l achizitionasem...

Si desi poate parea ca dau in povestiri pentru copii, sincer va zic, are mama un trandafir chinezesc care este foarte atasat de prezenta ei. Daca pleaca mama din localitate o perioada de doo trei zile (perioada in care oricum nu-l uda si daca trebuie totusi udat cineva o face), trandafirul realmente sufera, se ingalbeneste si ii cad frunzele. La reluarea lui in primire de catre mama, care-i mai si vorbeste din cand in cand si-i mangaie frunzele, trandafirul isi revine la fel de frumos si de infloritor....

Revenind la tema noastra... Nu sunt de acord ca plantele nu comunica sau, mai bine zis, acesta nu mi se pare un argument valabil pentru un vegetarian. Am o prietena (slava domnului ca nu intra p'aci sa se recunoasca in cele de mai jos!!! ) care a devenit, de vreo 4 ani, vegetariana.
Am fost mirati, bine'nteles de alegerea ei dar am acceptat-o pentru ca, am zis noi asa-i frumos intr-o societate democratica. Numai ca, vegetariana noastra, ca si cum pana acum patru ani n-ar fi fost si ea "carnivor", a inceput, putin cate putin sa ne terorizeze cu chestii de genul : "hamsiile alea au murit in chinuri groaznice ca sa le mancati voi!", "oare cum puteti manca mortaciuni?", "voi nu va ganditi cat sufera aceste forme de viata?".
Am inteles unde batea... Motivul vegetarianismului ei era dragostea profunda pentru animale, forme de viata, ca si plantele... Si si-a umplut casa de vreo 7 caini si patru pisici (sta la curte!) si de cand s-a "vegetarianizat" nu mai ai ce discuta cu ea... Decat despre animalele ei de curte.
Si faptul ca argumentul ei nu mi se pare justificat (animalele respira! n.a. "SI PLANTELE RESPIRA!), nici forma ei de vegetarianism nu o mai pot accepta.

gata!
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Iul 01, 2005 7:21 pm

riverflow, se poate sa ai si tu dreptate, nu zic. Ba chiar, daca ma "scotocesc" si eu nitel, cred ca pot aduce o poveste vag asemanatoare cu ce spui tu. Dar, pentru ca eu tin cu ursul vegetarienilor, o sa spun asa: majoritatea alimentelor vegetale se obtin fara a "ucide" planta: cereale, fructe, etc, pe cand in cazul carnii animalele musai trebuie casapite. Exceptie ouale si lactatele, pe care le si tolereaza multi dintre vegetarieni. Si, in nici un caz, nu pot fi de acord cu "convertitii" care se sparg in figuri si rup prietenia daca nu te dai de partea lor. Adica toleranta este esentiala.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde river » Vin Iul 01, 2005 7:39 pm

Nici io nu sunt antivegetarianism, de fapt cred ca s-a inteles asta, pur si simplu, nu accept acele forme de vegetarianism care nu au la baza lor un fundament. Liber arbitru, liber arbitru, dar nu cred ca vom putea accepta actul unui criminal doar pentru ca el argumenteaza cu "asa am simtit". In spatele oricarui comportament trebuie ca exista un argument...
Mai am prieteni vegetarieni care se incadreaza in categoria sus mentionata de voi, "pesco-lacto-vegetarieni" sau in categoria lacto-vegetarieni dar acestia au niste argumente cu care, chiar daca eu nu sunt de acord, cel putin le accept, pentru ca sunt fundamentate. Biblic sau altcum. Chiar si argumentul regimului de viata "mai" sanatos este mai acceptabil decat motivul "animalele respira". Pentru ca asta ar insemna sa nu omori nici macar o musca de r...t, care te bazaie si-ti acapareaza dulceatza cand ti-e lumea mai draga :D Si sa-mi spuna mie un astfel de vegetarian ca nu tine mai mult la dulceatza lui decat la musca de r...t... :D
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Vin Iul 01, 2005 7:50 pm

nocturna scrie:
nujt. o fi bun aici ? nu mai bine il aruncam la generalitatzi ? :D


Si io zic ca mai bine. Falfalfal...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ROXANA » Sâm Iul 09, 2005 6:25 pm

Nu cred ca as putea renunta vreodata la carne! este prea buna, eventual la cea de porc.
Urasc acei vegetarieni care ori de cate ori au ocazia, striga in gura mare "eu sunt vegetarian"!
! everything that has a begining has an end !
Avatar utilizator
ROXANA
 
Mesaje: 349
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde CarLiTa » Vin Aug 05, 2005 11:00 pm

...da, consum carne, doar este un aliment...cateodata bun cateodata nu este bun dar il consum :P
nu am nimic cu cei vegetarieni, si nici nu am ce sa le zic, pofta buna in tot ceea ce mancati, si mie imi plac multe legume ;P dar nu as putea renunta la carne....sau poate :) o saptamana/doua nu mai mult :D
CarLiTa
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Vin Aug 05, 2005 11:00 am
Localitate: Cluj - Napoca

Mesajde gigica » Vin Sep 02, 2005 1:32 am

Crazy Babe scrie:am incercat sa devin vegetariana dar pur si simplu nu am putut.. preparatele din soia sunt oribile.


Pai pentru ca trebuie gatite intr-un anumit fel. In primul rand stiu sigur ca trebuie folosita o cantitate dubla de condimente ca la aceiasi mancare dar cu carne. Bucatile alea desoia trebuie fierte tot asa cu condimente and stuff (asa stiam eu). Mama cand tine post face de toate din soia...si uneori sunt mai bune ca alea din carne... snitelele nu prea imi palc mie...dar musacaua din soia si chiftelele si tocana...ies absolut delicioase.

Ca sa nu fiu chiar off topic: mie nici prin gand nu mi-a trecut sa devin vegetariana. Oo nu prea imi plac...si in afara de branza, dupa lactate nu prea ma omor...si sa ii vad pe altii ca manaca fripturica la gratar, sau un copanel de puiut rumen si apetisant? Pai cred ca as muri acolo langa :D
Daca nu e si fudul, prostul nu e prost destul :D
Avatar utilizator
gigica
Junior Member
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Aug 31, 2005 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Lun Sep 05, 2005 6:12 pm

la mine in casa mereu se gasesc friptane si chestii asa ca tentatia e prea mare si nu prea imi plac numa rosiile si castravetii in rest eu alte legume nu prea suport.. din preparatele de soia eu numa lapte beau cu placere de 3 ani nu mai iau deloc lapte de vaca.. are prea multa grasime in el :bleah:
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde wednesday » Lun Sep 05, 2005 10:53 pm

poti sa-ti iei si degresat ;), dar laptele de capra e pana la urma cel mai sanatos!
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Crist1na » Mie Sep 14, 2005 6:00 pm

pro vegetarieni, de fapt in curand voi deveni si eu unul. Voi incerca sa renunt complet la orice fel de carne. Ati observat ce corpuri zvelte si atragatoare au veggies? sunt super si asa se mentin in forma. E un exemplu de urmat.:-))
Crist1na
Junior Member
 
Mesaje: 198
Membru din: Joi Sep 09, 2004 11:00 am
Localitate: .

Anterior

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron