vegetarieni - pro sau contra ?

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

consumati carne?

da, frecvent
17
52%
da, uneori
8
24%
nu, niciodata
8
24%
 
Voturi totale : 33

vegetarieni - pro sau contra ?

Mesajde wednesday » Dum Ian 02, 2005 12:51 am

sper sa nu mai fie un topic similar...

io una sunt vegetariana de vo juma de an...
niciodata nu mi-a placut carnea si ma simt mult mai bine ca am renuntat definitiv la ea...

trebuie sa mentionez ca sunt pesco-lacto-vegetariana...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Ian 02, 2005 8:47 pm

shi marmota ce zicea? ma bucur ca eshti vegetariana, dar zau n-am intzeles ce vrei cu threadul asta
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde wednesday » Dum Ian 02, 2005 10:40 pm

mie mi se pare ca e evident...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Ian 02, 2005 11:08 pm

de obicei, cine deschide un thread pe oricare forum zice ceva cat de cat interesant. Deschide o discutzie. Ishi da cu parerea sau cu presupusul.
DE ce crezi tu ca intereseaza pe cineva ca tu eshti vegetariana?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde wednesday » Dum Ian 02, 2005 11:24 pm

ok ok...
fie...
ma gandeam ca or mai fi si alti vegetarieni pe forum...si am putea vorbi intre noi...despre mancaruri d-ale noastre :drool: ...motive si convingeri...etcetera...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Lun Ian 03, 2005 7:10 pm

asta trebuia sa zici de la inceput- chestie de forma :)
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde gaga » Mar Ian 04, 2005 4:02 pm

meaculpa scrie:trebuie sa mentionez ca sunt pesco-lacto-vegetariana...


pesco??????

io am fo doi ani timp in care am luat fo 10 kile, nici o branza. da si io cred ca e thread mai mult de generalitatzi atata timp cat nu e vorba de retete aci.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Mar Ian 04, 2005 6:35 pm

retzete ar cam fi
uite itz promit io ca-n seara asta il intreb pa nea Pavlo cu ce face cea mai buna pizza vegetariana din vestul ioropii
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Crazy Babe » Mar Ian 04, 2005 10:02 pm

am incercat sa devin vegetariana dar pur si simplu nu am putut.. preparatele din soia sunt oribile.
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde supermouse » Mar Ian 04, 2005 10:06 pm

chestie de gust shi de calitate.
Eu acu fo cateva luni facusem dependentza de mortadela de soia. Pe de alta parte, daca te referi la cestiile alea cu aspect de caca de pisica uscat de le-am vazut comercializate ca "soya chunks", te intzeleg
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde wednesday » Mie Ian 05, 2005 12:35 pm

maica-mea stie sa gateasca soia intr-un anumit fel...comestibil...yummy!

da...sunt si pesco...mananc peste cam 1 data pe luna...ocazional mai degraba...pestele nu e considerat tocmai carne...ma rog...e de provenienta animala...dar cica e carne alba si am intalnit o englezoiaca de vo 40 de ani care era vegetariana din tineretile ei si manca si peste...si tot im spunea ca "fish is not meat"...iar mie pestele mi se pare kiar gustos... :)
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

vegetarieni...

Mesajde alxn » Vin Iun 24, 2005 10:46 am

[color=DarkRed]Lasati-o balta cu "pesco-vegetarieni", "pollo-vegetarieni" sau alte prostii din astea.Ori esti vegetarian, ori esti omnivor!!!Sunt intr-adevar 4 tipuri de vegetarieni, dar nici unii dintre acestia nu consuma carne de nici un fel, pentru ca altfel nu s-ar mai numi vegetarieni!

Cele patru tipuri sunt:
1. Lacto-Ovo-Vegetarienii mănancă ouă şi produse lactate. Aceasta este cea mai intalnită formă de vegetarianism in Europa şi America.
2. Lacto-Vegetarienii sunt cel mai des intalniţi in India. Ei mănancă produse lactate, dar refuză ouăle.
3. Ovo-Vegetarienii acceptă ouăle, dar refuză produsele lactate. Aceasta este cea mai rară formă de vegetarianism.
4. Veganii (vegetarienii puri sau stricţi) incearcă să excludă, pe cat este posibil şi practic, toate formele de exploatare şi cruzime faţă de animale pentru mancare, haine sau pentru orice alt scop. Aceasta presupune o dietă fără nici un fel de produs animal, incluzand carnea, lactatele - cu excepţia laptelui matern pentru bebeluş - ouăle şi toate ingredientele care derivă din aceste produse, lăsand mierea la latitudinea constiintei individuale. Cei mai mulţi vegani (in mod special cei care sunt din motive etice) nu poartă haine din produse animale, incluzand pielea, blana, mătasea şi lana. De asemenea veganii nu cumpără produse de la firme care testează pe animale sau produse care au ingrediente derivate din cele animale.

Mai multe detalii puteti gasi pe http://www..svr.ro/
alxn
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 10, 2005 12:15 am
Localitate: bucuresti

Mesajde memetshot » Vin Iun 24, 2005 10:54 am

si tot im spunea ca "fish is not meat"

de fapt era fish are not food...they are friends :D


4. Veganii (vegetarienii puri sau stricţi) incearcă să excludă, pe cat este posibil şi practic, toate formele de exploatare şi cruzime faţă de animale pentru mancare, haine sau pentru orice alt scop. Aceasta presupune o dietă fără nici un fel de produs animal, incluzand carnea, lactatele (cu excepţia laptelui matern pentru bebelus, ouăle şi toate ingredientele care derivă din aceste produse, lăsand mierea la latitudinea conştiinţi individuale. Cei mai mulţi vegani (in mod special cei care sunt din motive etice) nu poartă haine din produse animale, incluzand pielea, blana, mătasea şi lana. De asemenea veganii nu cumpără produse de la firme care testează pe animale sau produse care au ingrediente derivate din cele animale.



ce pana mea de cruzime fatza de animale e oole? da laptele? da lana?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Iun 24, 2005 11:15 am

vedea-te-as pe tine dupa ce tza mancat unu oole ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Iun 24, 2005 11:29 am

dasta te facusi tu ma vegetarian? de frica sa nutz manance unu oole?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde alxn » Vin Iun 24, 2005 11:37 am

memetShol scrie:de fapt era fish are not food...they are friends :D




ce pana mea de cruzime fatza de animale e oole? da laptele? da lana?

Nu neaparat ouale sau lana, nu am spus asta...poti adopta unul din cele patru tipuri.Dar fara carne.Poti consuma lapte si oua.Nu carne, pentru ca asta implica sacrificarea unei vietati!Si pestii sufera cand ii prinzi!
alxn
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 10, 2005 12:15 am
Localitate: bucuresti

Mesajde eyewitness » Vin Iun 24, 2005 11:44 am

Si pestii sufera cand ii prinzi


mie-mi zici, ala de la lido din fata a suferit fro 12 ani dupa gratii :D

da ia zii inteleptule, daca mananci fructe de mare, sepii, caracatite, creveti, homari etc se pune?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Iun 24, 2005 11:45 am

da da si io sufar de fuame ... asa ca pas la vegetarianizm
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde h0va » Vin Iun 24, 2005 11:45 am

normal bre memet..duar banana trebe casa se manance :D

acu merluc, io din catz vegetarieni am vazut unu nu sarea de shaije de kile shi totz par extrem de fragili :)

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde jeorj » Vin Iun 24, 2005 2:50 pm

hova, sa stii ca am avut un coleg care batea suta la 1 m 80 inaltime si iera verdegetalian cu state vechi.
referitor la carnea alba, ati optservat ce alb se face file-u de pork daca il pui in felii subtiri pe gratar:D
cea mai buna leguma e ceapa de porc

erata: la ceapa se inlocuieste p cu f
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde alxn » Sâm Iun 25, 2005 12:04 am

eyewitness scrie:mie-mi zici, ala de la lido din fata a suferit fro 12 ani dupa gratii :D

da ia zii inteleptule, daca mananci fructe de mare, sepii, caracatite, creveti, homari etc se pune?



Traim pe acest pamant cam de 2000 de ani.Doua lucruri in tara asta sunt omnipreznte de tot atata timp de cand exista poporul roman:
1.oxigenul
si
2.proshtii.
Tu faci parte din a doua categorie! "Proshti da' multi...!" Din pacate!
alxn
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 10, 2005 12:15 am
Localitate: bucuresti

Mesajde alxn » Sâm Iun 25, 2005 12:16 am

erata: la ceapa se inlocuieste p cu f[/QUOTE]

Bravo!Daca nu-mi spuneai, nu ma prindeam!Mersi mult! ==D
alxn
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 10, 2005 12:15 am
Localitate: bucuresti

Mesajde alxn » Sâm Iun 25, 2005 12:18 am

gigiell scrie:hova, sa stii ca am avut un coleg care batea suta la 1 m 80 inaltime si iera verdegetalian cu state vechi.
referitor la carnea alba, ati optservat ce alb se face file-u de pork daca il pui in felii subtiri pe gratar:D
cea mai buna leguma e ceapa de porc

erata: la ceapa se inlocuieste p cu f



Bravo!!!Daca nu puneai erata nu ma prindeam!Mersi mult!
==D
alxn
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 10, 2005 12:15 am
Localitate: bucuresti

Mesajde eyewitness » Sâm Iun 25, 2005 8:26 am

Traim pe acest pamant cam de 2000 de ani.Doua lucruri in tara asta sunt omnipreznte de tot atata timp de cand exista poporul roman:
1.oxigenul


pisi, iti icnor pe moment jicnirile pentru ca esti inca mic si nefutut insa sa stii ca ocsijenu exista pe pamant de dinaintea formarii primelor cnezate si voivodate de pe teritoriul actual al romaniei.

oricum, n-ai raspuns la intrebare , ce facem cu fructele de mare?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Necko » Sâm Iun 25, 2005 8:54 am

stiu eu ! stiu eu !

la fructele de mare e o mare problema, pentru ca, inainte de a fi consumate, tre sa asteptam sa se coaca bine, bine. mie-mi plac coapte in ulei extra virgin de masline, cu patrunjel si cu usturoi tocat marunt, marunt, aromate cu ceva erburi mediteraneene si racorite cu un pa'arel de vin alb.

fructele de mare se coc foarte bine si pe gratar, cu mujdeiul de usturoi aparte. a nu se renunta insa la pa'arelul de vin alb, pentru a da senzatia bietelor fructe de mare ca inca inoata.

cind fructele de mare s-au copt bine, le culegem cu furculita frumos din farfurie si le punem la macerat la burtica, dupa care ar merge perfect o sedinta de stat la suare, intr-un shezlong confortabil, sub o umbrela mare pe care scrie Monte Carlo, pe malul Mediteranei. (asta e partea cea mai dificila cind e vorba de fructe de mare. se impun anumite conditii indispensabile).

asadar, daca as reusi sa indeplinesc toate aceste conditii, tot timpul, m-as face, fara-ndoiala, vegetariana.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Iun 27, 2005 10:12 am

acu il vazui si eu pe dom' ce vega, megaprostie americana bagata pe gatul fraierilor. nene nushcumseciteste numele tau. unu: evolutia ne-a facut omnivori, ca tu vrei sa mananci ce mananca porcu' in loc sa mananci porcu spaga ta.

doi: citeste regulamentul fanclub.ro pe care navighezi, ai incalcat doua reguli si anume posturi consecutive si jigniri nefondate (nu ai adus vreo dovada ca userul pe care l-ai jigni e prost sau mult, dar oricum, CACArnivor iti acord clementa).

daca ai ceva de spus la subiect spune, cu copy/paste de pe alte situri nu eti mai jmeker decat militzianul dim coltz.

iaodi papa bun:

Bază:
Altceva
Arahide
Ardei
Bame
Cartofi
Castraveţi
Ceapă
Ciuperci
Conopidă
Dovlecei
Fasole
Gulii
Gutui
Hrişcă
Legume
Linte
Mazăre
Mere
Morcovi
Nuci
Orez
Praz
Roşii
Sfeclă
Soia
Spanac
Tofu
Urzici
Varză
Vinete
Ştevie
Ţelină

cu dedicatie :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Delphyna » Lun Iun 27, 2005 12:18 pm

io din catz vegetarieni am vazut unu nu sarea de shaije de kile shi totz par extrem de fragili :)[/QUOTE]
.... nu te-ai uitat destul de bine hova, io cunosc vo 15 vegetarieni din nascare ce sunt biiiiiiiiiine peste saijde kile asta ca sa nu spun ca bateau suta lejer!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde h0va » Lun Iun 27, 2005 12:30 pm

adevaru adevarat ie ca shi vaca care pashte pe imash sare de multe sute kile..

deci my bad delphyna..eo n'am zis ca totz is asha..eo am zis duar ca cei pa care ii conosc eo's mai plapanz de felu lor..

in fond fiecare baloteaza ce vrea mushchiu lui..oricum, mai putzini mancatori de carne -> mai multa carne pt mine :D

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Iun 27, 2005 12:57 pm

cum e aia bre vegetarieni din nastere? ca io n-am mai auzit asa ceva.


+ ca da, si eu stiu vegi durdulii + ca am fost si eu doi ani convinsa sa nu mai mananc cadavre si am luat o gramada de kile.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sin ella » Lun Iun 27, 2005 1:32 pm

Vegetarienii din nastere sunt copii din parinti vegetarieni, indoctrinati de mici ~p, care, vor nu vor, mananca ce le dau parintii.

O cunostinta de-a mea povestea ca a facut baby sitting la o astfel de familie si ca dimineata copiii primeau morcovi sau mere la micul dejun, din care cauza erau foarte apatici si fara pofta de viata si atunci mamei i se facea mila de ei si ii intreba: “vreti si o painita la morcov?â€Â
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Următorul

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori