Moartea domnului Lazarescu...

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Moartea domnului Lazarescu...

Mesajde OnlyFoMyStyle » Vin Sep 30, 2005 7:20 pm

Recent am vizionat la Cinema, filmul regizat de "nea' Puiu" ! Cine l-a vizionat .. ce parere aveti? Vi-a placut? Mi-e personal din ce trebuia sa fie pt psihic mi sa parut la suprafata o comedie ! Finalul a fost cel mai sec posibil ( stateam toate pers din cinema si asteptam continuarea, apoi apare p ecran numele celor care au ajutat la realizarea acestui film). Sistemul medical, o alta categorie din film.. dupa cum il stiti toti, dezamagitor ! Astept pareri despre film de la cei ce l-au vizionat!
365-366 d zile ... identice .. Mi-as dori 367 poate accea zi va fi altfel
Avatar utilizator
OnlyFoMyStyle
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mar Mai 31, 2005 11:00 pm

Mesajde Izabela » Vin Sep 30, 2005 8:03 pm

Style, bine ca ne-ai zis, ca sa nu mergem si noi degeaba. Mie personal, din ce-am vazut la reclama, mi-a creat asa un sentiment de film de televiziune, gen showul Garcea. Nu stiu de ce dar repede am facut legatura cu reclama aia oribila cu ala ce-si facea poze cu mortul. Nasol.
Avatar utilizator
Izabela
Junior Member
 
Mesaje: 342
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Sep 30, 2005 8:20 pm

Puiu ca de obicei face filme bune.Nici asta nu se dezminte.La inceput am fost sceptic dar distributia e super bine aleasa, iar filmu per total e bun.Nu foarte bun dar mult peste alte filme romanesti.Io unu il recomand.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Sep 30, 2005 10:05 pm

MiG29 scrie:Puiu ca de obicei face filme bune.

ca de exemplu, marfa shi banii ? io te-ash cam contrazice la asta, shi nu numai eu.

n-am vazut filmul, inca, dar pana acuma multzi s-au plans ca filmul este unpic prea lung.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Sep 30, 2005 11:07 pm

mie mi-a placut Marfa si Banii.A fost un pic altfel fata de mizeriile cu care eram obisnuiti.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Sep 30, 2005 11:27 pm

aoleo ! marfa shi banii, a fost, ca sa ma exprim plastec, aidoma unui mucos mitocan, mizerabil shi flenduros, care injura shi scuipa excesiv de mult din cauza ca nu poate recunoashte ca-i mic, prost, cu bube in cap, fad shi plitisitor. numa' bun sa-l plezneshti peste ochi, ambii. subiect: mediocru, regia: pro, frate !, prestatzia actorilor ireal de proasta. deci filmul n-a fost prost, a fost execrabil !!! daca puiu s-a ridicat peste marfa shi banii, cu moartea lu' dante remus, ceea ce ie foarte facil de realizat, realmente ie un progres pentru iel, da' nu prea-i suficient ca sa faca filmul bun. dar vedem, shi revenim dupe.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Sep 30, 2005 11:35 pm

eram sigur ca o sa zici ca nu ti-a placut ca e cu injuraturi...ma rog, de gustibus.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

...

Mesajde OnlyFoMyStyle » Vin Sep 30, 2005 11:45 pm

Apropo de durata .. si "Moartea domnului Lazarescu" dureaza 2 ore si jumatate .. si in leg cu limbajul vulgar, personal imi place. Auzi zi de zi astfel de vocabular, face parte din viata cotidiana, viata de zi cu zi .. nu am nimica impotriva, chiar ma bucura, ma simt mai "roman"
365-366 d zile ... identice .. Mi-as dori 367 poate accea zi va fi altfel
Avatar utilizator
OnlyFoMyStyle
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mar Mai 31, 2005 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Sep 30, 2005 11:50 pm

MiG29 scrie:eram sigur ca o sa zici ca nu ti-a placut ca e cu injuraturi..

asta ai intzeles din tot ce am scris ? ~p deci, n-ai intzeles, injuraturile pur shi simplu au venit ca o incoronare a imensului fiasco, alea au fost bashca, bonus, sa mai garniseasca treaba mare facuta cu filmul.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde kant emir » Sâm Oct 01, 2005 12:28 am

BTW de "Marfa.." (ca pe-a lu domnu Lazarescu n-am vazut-o), mie mi s-a parut infect. Fara sa ma deranjeze limbajul folosit de personaje (s-a cam abuzat, totusi, de grosolanie), am constatat ca n-are nimic de zis filmul asta: personaje shubrede, poveste shubreda si ea (mare jmequerie - o livrare de "marfa", ori marfa; tipii cu gipanu - cine erau si ce voiau? accidentul scos muuult in decor - ca sa nu fie nevoie sa tamponeze/zgarie masina cea scumpa), sunet supercacacios (huruia furgoneta aia de nu se-ntelegeau nici injuraturile). Realismu-vitrinismu lu peste: "tu cand te caci? ca am io o teorie care m-ajuta sa aflu tot despre om, numa sa-mi zicacand se caca - dimineata ori seara" (cica citat). De toata jena filmul asta, ca si multe alte productii ale cinematografiei noastre, subit si "evident" democratizate.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Sâm Oct 01, 2005 12:35 am

kantemire n-am chef sa ma cert la ora asta, da filmu ala a fost facut cu un buget ridicol de mic.(asta explica de ce gipanu era scos in decor)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Sâm Oct 01, 2005 12:49 am

Cred, migule, si inteleg treaba cu bugetul (nici io nu tin sa ma cert, mai ales ca ejt baet bun), insa filmul a fost facut prost; ieftineala nu vine de la bugetul limitat, ci de la "incropeala" generala, n-a fost nimic pe acolo care sa-mi placa.
Uite, o pilda mica: ma uit oricand cu placere la un meserias (oricare, si un geamgiu care taie fasii inguste si lungi de sticla), am sentimentul ca ala stie/poate ceva ce eu nu stiu/pot; la fel si cu filmele, daca prestatia celor implicati (actor, regizor, scenarist) nu-mi da senzatia ca diferenta dintre ei si mine este mare, ma simt cumva insultat: "ce kkt vreti voi sa-mi vindeti? asa ceva nu cere profesionisti!"
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

...

Mesajde OnlyFoMyStyle » Sâm Oct 01, 2005 1:36 am

Apropo de buget mic .. Astazi am dat peste Proiesctul W, o echipa buna, profesionista si actori promitatori, dar din lipsa de fonduri nu pot duce la capat ce si-au propus. Check the website http://www.projectw.ro ! E interesant ...
365-366 d zile ... identice .. Mi-as dori 367 poate accea zi va fi altfel
Avatar utilizator
OnlyFoMyStyle
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mar Mai 31, 2005 11:00 pm

Mesajde john_john » Sâm Oct 01, 2005 4:22 pm

gipanul era scos din decor fiindca pe acolo era 'breteaua' aia dinspre lehliu- era un drum prin camp. si nu era accident, aia din jeep erau impuscati. si cine-i impuscase? politaiul ala pe care-l vazusera baietii mai devreme (chiar in locul 'accidentului' ) apare si spre sfarsit, si vedem ca nu era deloc politai. marfa si banii e un film exceptional, ce sa mai discutam.
moartea... e la fel de bine lucrat, dar m-au deranjat cateva nonsensuri medicale, ca sa zic asa (de exemplu, medicul de la tomograf in nici un caz nu are calitatea sa decida cine se interneaza la neurochirurgie. faza cu mimi branescu cerandu-i semnatura unui semi-comatos e alta aberatie.) dar nu astea sunt lucrurile care conteaza. nu e un film despre sistemul medical romanesc, ci despre moarte. ati remarcat cum il cheama pe doctorul care urmeaza sa-l opereze pe lazarescu? si nu e singurul exemplu.parerea mea...
john_john
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Dec 05, 2004 12:00 am

Mesajde h0va » Sâm Oct 01, 2005 8:59 pm

mishtocutz filmu bre..merita vazut..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde mormi » Sâm Oct 01, 2005 9:41 pm

Nu mi-a placut "Moartea Domnului Lazarescu". Un film despre boala, batranete, agonie; morbid si opac. Are o evolutie lineara dar e destul de subtil si analitic, are cateva tipologii ...
Nu stiu daca e un film bun sau nu dar nu prea ma intereseaza. Cert e ca nu mi-a inspirat nimic. Dupa film mi-am dat seama ca nu imi mai aminteam mare lucru. E un film gol.
Nu imi dau seama care e scopul sau mesajul sau....daca are vreunul.
Avatar utilizator
mormi
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron