Stie cineva sa vorbeasca tiganeste?

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Stie cineva sa vorbeasca tiganeste?

Mesajde karamel » Joi Noi 17, 2005 9:19 am

Exista cineva pe aici care stie sa vorbeasca tiganeste? As vrea sa traduc ceva din tiganeasca in romana...
Ignorantul se bucura de mai multa libertate pentru ca nu stie pana unde se intinde ea...
karamel
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 02, 2004 1:15 am

Mesajde pacha » Lun Noi 21, 2005 4:15 pm

Treaba e clara.Rromii nostrii nu prea le au cu net-ul.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Pitch » Dum Ian 01, 2006 10:08 pm

Parerea mea e k nu are rost sa ne chinuim s invatzam tziganii sa utilizeze calculatorul , ei au batele , cutitele si negreala pe care noi nu o avem asa k sa dam tziganului ce-i al tziganului si sa-l tinem departe de calculator k s-ar putea sa-l vand la aprozar pe un kg d rosii stricate pentru porcii pe care ii vand in piatza si d la care ne imbolnavim noi d diferite boli fara a stii cu exactitate provinientza lor , se pare k am sarit de la ideea d baza dar macar mi-am spus punctul de vedere in legatura cu nationalitatrea rroma , in rest sper k toti sa aiba un viitor negru k tenul lor daca nu cumva toti sunt nespalati si ne inselam noi k ar fi de provinientza pakistaneza . La multi ani si sper s nu mai scriu niciodata aici.AMIN!
Pitch
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Ian 01, 2006 9:46 pm
Localitate: Focsani

Mesajde kant emir » Lun Ian 02, 2006 4:11 am

Pitch scrie: ... si sper s nu mai scriu niciodata aici.AMIN!
gand la gand, si sigur ca amin!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde bufteanu34 » Lun Ian 02, 2006 10:32 am

Pitch scrie:Parerea mea e k nu are rost sa ne chinuim s invatzam tziganii sa utilizeze calculatorul , ei au batele , cutitele si negreala pe care noi nu o avem asa k sa dam tziganului ce-i al tziganului si sa-l tinem departe de calculator k s-ar putea sa-l vand la aprozar pe un kg d rosii stricate pentru porcii pe care ii vand in piatza si d la care ne imbolnavim noi d diferite boli fara a stii cu exactitate provinientza lor , se pare k am sarit de la ideea d baza dar macar mi-am spus punctul de vedere in legatura cu nationalitatrea rroma , in rest sper k toti sa aiba un viitor negru k tenul lor daca nu cumva toti sunt nespalati si ne inselam noi k ar fi de provinientza pakistaneza . La multi ani si sper s nu mai scriu niciodata aici.AMIN!

Romanii sunt un neam de rasisti.
Dupa ce au tinut pe tigani in robie 600 de ani, i-au dezrobit dar nu le-au dat nici pamant, nici loc de casa, nimic. Asea, in cativa ani rromii au redevenit robi la boieri, ori s-au apucat de "afaceri" cam necurate....
Despre cei 35.000 de tigani deportati de Antonescu in Transnistria si din care s-au mai intors doar 5000, nici nu se mai spune!
Apoi Ceausescu, un rasist imputit ( asta avea ce avea si cu celelalte minoritati, nu numai cu tiganii) i-a obligat pe rromi sa locuiasca in "blocurile" alea mizere din comune ( fara apa, caldura, toalete) si le-a interzis nomadismul si ocupatiile traditionale ca sticlaria, fabricarea de oale si ceaune si burlane, etc, etc...
Dupa 1989 a fost si mai rau!
pogromuri anti-romi la Hadareni ( tigani arsi de vii, case distruse, familii alungate)! E adevarat ca un rrom fusese vinovat INITIAL, dar reactia romanilor si ungurilor a fost mai mult decat criminala si s-a revarsat asupra si a celor nevinovati, femei si copii....
Cautati mai multe date la

http/www.romanothan.ro/
Avatar utilizator
bufteanu34
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 02, 2006 12:00 am

But Bersh Romale!!! La Multi ani Romilor!

Mesajde bufteanu34 » Lun Ian 02, 2006 10:37 am

but Bersh Romale! O Dell Tel Del-tumen But Bakht!!!!
Avatar utilizator
bufteanu34
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 02, 2006 12:00 am

Mesajde baixinho© » Lun Ian 02, 2006 9:56 pm

buftene:
1) nu este nevoie să iţi demonstrezi frustrarea, scriind de două ori acelaşi post.
2) nu ai voie să postezi de două (sau mai multe) ori consecutiv in mai puţin de trei ore. foloseşte butonul edit, cum l-ai folosit la primul post.

3) salută-l pe Trafalet din partea mea, că din cate ştiu şi el este rrom.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde bufteanu34 » Mie Ian 04, 2006 9:00 am

Temele predilecte ale romanilor: "altii sunt de vina, altii ne vor raul, etc"
Alte "gogosi" : "sa ne dea statul, sa ne faca guvernul...."
E usor sa fi nationalist considerand ca tu esti cel mai bun, iar altii sunt incarcati cu toate relele. Iar cand vine plata extremismului.... :" noi n-avem nici o vina, altii ne-au indemnat ( incitat)".
Chiar nu vreau sa fac aici lectii de istorie, insa nu poti pur si simplu sa-i "demonizezi" pe rromi fara sa recunosti vinovatia majoritatii, inca din vremuri vechi si pana azi.
Evident, marea massa a rromilor NU vor sa se "integreze", oare de ce? Nu cumva pentru ca nu se regasesc in nici un fel in "sistemul de valori" al societatii romanesti? Bine, veti zice : habar nu au aia de ce este un sistem de valori!
Corect!
Insa unii au habar. Cativa, putini. Sunt Organizatii de rromi conduse de intelectuali adevarati ( in nici un caz nu ma refer la "Medelin" Voicu, Cioaba ori Gutza ! ) iar acestia isi promoveaza Propriile valori! Muzica proprie ( nu manele, asta NU este o muzica traditionala a lor, este ceva de "uz comercial ce prinde la romani foarte bine"), limba proprie, ziare si reviste, cunoasterea istoriei poporului lor, etc. Apoi cer scoli cu predare in limba rromany ( sunt deja clase si scoli mixte, insa putine fata de numarul foarte mare de copii romi ce AR TREBUI SCOLARIZATI)
Cand aude romanul de scoli in romany "sare in sus"! Nu-i convine. De ce? Vor ca rromii sa se integreze. dar IN CE si CUM? Uitandu-si limba ( peste 35% din rromi nu-si mai vorbesc limba), Folklorul si tot restul? Si cei ce fac asta, oare SE INTEGREAZA cu adevarat? Nu cumva sunt urmariti mereu de prejudecata "cioroi colorat, hotz, imputit, - nu poti avea incredere in el"?
Putini reusesc sa-si pastreze specificul si sa reuseasca in viata, avand totusi si un nivel de cultura mai ridicat. Este numai vina lor?
Nu ma fac "advocat la romi" ca-mi plac rromii! Am avut diferende cu anumiti romi, am mai zis-o! Insa cred ca sunt in maxima expansiune numerica si, asa cum s-a mai scris,- in un oarecare numar de ani ( decenii) vor deveni daca nu majoritari, atunci o minoritate cu muuuulte milioane de membri! Ce fel de societate va fi aia, DACA NU SE IMPLICA TOTE FORTELE RESPONSABILE, INCA DE PE ACUM....
Vad pe net multe programe guvernamentale si multe ONG care isi pun problema EMANCIPARII acestei etnii, constienti de pericolul ca Romania sa nu devina Rromania gen Palestina.
pare imposibila emanciparea romilor?
Asa pare!
Eu nu mai cred in asta, vazand reticenta rau-voitoare, dezinteresul crescator, ne-implicarea....
Si daca am devenit sceptic, oare ar trebui sa tac si sa ma retrag?
Ce sa zic? "dai-i naibii cu romii lor cu tot, sa se spele pe cap cu ei, oricum eu nu mai apuc ziua cand romii vor fi majoritari"....
Poate... insa am un copil care va trai in acea societate. Voi aveti copii?
Fiind rrom simpatizez si sustin orice demers de promovare a culturii si identitatii nationale a oricarui popor aflat ca minoritate aici.
Fiind cetatean responsabil, realizez ca emanciparea romilor este o urgenta.
Se poate incerca macar acest lucru cu fraze de genul" ai dacu', Antonescu ne trebuie/ sa-i exterminam/ in India cu ei, etc"?!
O vorba zice cam asa: Intotdeauna majoritatea da tonul, la orice problema....
Inclusiv daca vor izbucni diferende inter-etnice tot mai multe, - nota bene.
S-a uitat cazul Frantei?
Sa nu mai mergem pe premisa oarba: noua nu ni se intampla asa ceva. ORICE se poate intampla, oricand. De la inundatii ce ne iau ( pe anumiti dintre noi) nepregatiti si incapabili de reactie; pana la alte dezastre naturale ori nu.... care vor dovedi masura in care SUNTEM RESPONSABILI FIECARE DINTRE NOI SI TOTI IMPREUNA.
Va rog sa reflectati macar un minut inainte de a raspunde.
Avatar utilizator
bufteanu34
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 02, 2006 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mie Ian 04, 2006 10:24 am

buftene, dar nu mai bine iţi iei colegii de suferinţă şi vă duceţi cu to(n)ţii intr-un loc, unde să vă proclamaţi ca naţie, pentru ca după aia să nu mai vină personaje ca tine şi să se victimizeze? şi să faceţi acolo tot ce vreţi voi: să vă furaţi unii pe alţii, să vă creşteţi copii, să vă duceţi la şcoală, sa munciţi (~p), să ascultaţi manele şi alte asemenea.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mie Ian 04, 2006 11:37 am

[quote="bufteanu34 i-a obligat pe rromi sa locuiasca in "blocurile" alea mizere [/QUOTE"]

adevarul este k luxosul cort sau caruta nu se poat compara cu blocurile alea naspa.....la caruta sau cort ploo ai apa,divin as spune.

nene,fa o vizita in barbuleste,chiar incearca sa dormi peste noapte,si vorbim dupa :D

si pana la urma era vorba de stie vreunul tiganeste sa il ajute pe om la traducere A-)
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Mie Ian 04, 2006 12:17 pm

bufteanu 34-"Fiind cetatean responsabil, realizez ca emanciparea romilor este o urgenta."

Sa punem mana de la mana si sa-i emancipam noi? :)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Sică » Mie Ian 04, 2006 12:23 pm

eu zic mai degraba sa punem mana de la mana sa le cumparam vreo insula de prin antartica si ii mutam pe toti acolo sa isi faca ei tara lor cu legile lor, se va intitula tigania
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde kacio » Mie Ian 04, 2006 12:39 pm

Sica_wine scrie:eu zic mai degraba sa punem mana de la mana sa le cumparam vreo insula de prin antartica si ii mutam pe toti acolo sa isi faca ei tara lor cu legile lor, se va intitula tigania


e buna si ideea asta , dar sa nu le dam haine si case

insa eu as avea si una mai buna, dar n-o zic

:x :shoot: :axe: :scaun: :dap: :aplauze2: :aplauze1:
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Ian 04, 2006 12:44 pm

baicsule de la astia de mai jos de tine ma asteptam, dar de la tine ba.
omu cam are dreptate, pacat ca nici tiganii nici romanii nu prea reusesc sa rezolve aceasta problema.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Ian 04, 2006 2:13 pm

memetule, culmea ştii care este? că pe UNII rromi ii respect, dar marea majoritate mă determină să fac afirmaţii similare celei care te-a deranjat pe tine. zice omu' că rromii nu se integrează in sistemul de valori al societăţii romaneşti. oare de ce? din vina societăţii? nu, pentru că le este mai simplu să dea cu jula decat să muncească. unii cum pot munci, iar alţii nu se integrează?

ps: să nu te miri dacă peste x ani o să se intample şi la noi ce vezi de vreo lună (dacă nu şi mai bine) in suburbiile Parisului.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Sică » Mie Ian 04, 2006 2:19 pm

KacioSS scrie:insa eu as avea si una mai buna, dar n-o zic

insinuezi cumva sa ii omoram pe toti ? :D
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Ian 04, 2006 2:21 pm

baicsule aici creca discutia e mai complicata de atat.
dece nu se integreaza? da noi ii lasam? adica daca mneata ai avea o firma, ai angaja tigani?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Ian 04, 2006 2:26 pm

dacă ar demonstra că sunt competenţi pe respectivul domeniu de activitate poate ca i-aş angaja.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Ian 04, 2006 2:46 pm

poate

poi vezi, poate daca e singuru competent pe zona aia il angajezi, alfel nu
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Mie Ian 04, 2006 2:56 pm

karamel scrie:Exista cineva pe aici care stie sa vorbeasca tiganeste? As vrea sa traduc ceva din tiganeasca in romana...



got the point?

p.s. schimbati numele subiectului sau inchideti pt off topice :D
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mie Ian 04, 2006 7:55 pm

memetShol scrie:il angajezi

exceptand cazul in care cere un salariu astronomic.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde as xxl » Joi Ian 05, 2006 2:24 am

Nu ma fac "advocat la romi" ca-mi plac rromii! Am avut diferende cu anumiti romi, am mai zis-o!


Fiind rrom simpatizez si sustin orice demers de promov



tu, rrom fiind, ai avut probleme cu alti rromi ... cam ciudat.

dar si mai ciudat este lik-ul asta:
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=98107&st=120&gopid=1148009&#entry1148009

(cautati cele scrise de user-ul rakoczy)
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron