petitie pentru demnitate

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

petitie pentru demnitate

Mesajde nodingat » Mie Dec 07, 2005 3:27 pm

click aici pentru a urmari inregistrarea felului in care inteleg unii notiunea de divertisment.

daca ceea ce ati vazut v-a revoltat click aici si pentru a nu incuraja astfel de manifestari va rog semnati petitia.

multumesc!
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde sin ella » Mie Dec 07, 2005 3:34 pm

deci eu recunosc cu toata rusinea ca nu cunosc in intregime textul imnului nostru, ceea ce nu pot sa afirm despre interpretii de mai sus. macar pentru asta au un punct de la mine.

"petitie pentru demnitate"? exagerari inutile. parerea mea. adica demnitatea mea nu s-a simtit lezata. sorry daca aveati alte asteptari de la mine.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde darkshines » Mie Dec 07, 2005 3:38 pm

sin ello, crezi ca il cunosteau in intregime si inainte de a-l citi de pe foite la repetitii?

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde h0va » Mie Dec 07, 2005 3:50 pm

sin pateco, cu un punct de la tine shi inca unu de la mine zice in teorema ca le ajunge ca sa traga o "liniutza"..bre, shtii ce ie de valuare la baetzii aia? pielea bre..shi nazishtii she'a dat seama primii..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Dec 07, 2005 4:10 pm

tinere....dece ti place tie sa dai din cand in cand cu mucii in fasole sincer abarnam.

da petitie pentru "muie la ignoranti" cand se face?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Alienor » Mie Dec 07, 2005 4:13 pm

hova, exagerezi cu remarca aia rasista..
Plus ca aici era vorba de bun simt al unui trust media si de entertainment inteles stramb; un lautar iti canta si codu penal daca dai banu, problema e ca se dau bani pt asa ceva
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde h0va » Mie Dec 07, 2005 4:32 pm

memetu, casa nu uitz ca sun tanar..

stimabila doamna, va rog sa'm permitetz sa am parerile mele personale care n'are legaturi intotdeauna cu ce ie etic shi moral..exagerarea cu pricina ieste rezultatul vizionarii materialului cu pricina care me'a intors literalmente stomacu pe dos..shi nu penca baetzii aia ar intina doamne fere' imnu nostru drag, fie vorba intre noi nu dau doi bani pe natzionalismu eftin etalat de catre diversh, ci penca imi provoaca sila pleiada de lichele ce se desfashoara cu atata fatuitate in fatza ochilor mei obositzi..

cat despre tzigani shi in egala masura despre incercarea nazishtilor de a schimba starea lor de agregare, din solid in gazos cu ajutorul cuptorului, am numa cuvinte urate de spus..am convingerea ca nu suntetz dornica sa va impartashesc opinia mea shi plecand de la aceasta premisa am sa va rog inca o data sa imi acordatz clementza can vine vorba de rautatzi ca cea exprimata de mine mai inainte, pentru a va scuti pe dumneavoastra de chinul lecturii unui post ca cel pe care il "confectzionez" tocma acu..


aia ie..saru'mana shi o zi buna..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Dec 07, 2005 4:37 pm

stimabile tanar....stimabilele tale pareri is de cacao...ceea ce nu ar fi pentru prima data.

deci ia ia mneata o stimabila gura de vin frantzuzesc si mai gandestete la tampeniile debitate.
un stimabil...ceva de najpa :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Dec 07, 2005 5:01 pm

io nu inteleg de ce va revoltati voi atata.daca autoritatile nuastre n-au considerat necesar sa ea nici uo masura, atuncea voi ce credetz ca o sa rezolvatz cu petitia aia.prostteveu ie un post penal, nui nici o noutate( vez iemisiunea aia in care se caftesc "vedetele" intre iele, sau stirile sportive)...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Dec 07, 2005 5:04 pm

felului in care inteleg unii notiunea de divertisment.

aozi, da' am si io o intrebare la matale: esti sigur ca era divertisment??
si o a doua intrebare:
ai ascultat toate cele sapte variante ale imnului? sau ai gasit lincu pe unele forumuri si te-ai gindit sa intrebi?

nush ce intzelegi matale prin demnitate, da nici nu ma gindesc sa semnez vreo petitie in acest sens. crezi ca suntem singura tara din lumea asta in care imnul nu a fost cintat de o fanfara militara?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Mie Dec 07, 2005 5:16 pm

domnule, raspunsul meu e da.
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Dec 07, 2005 5:26 pm

raspunsul meu e da

la toate 3???

nu am mai specificat, dar si asta era o intrebare tot pt matale
crezi ca suntem singura tara din lumea asta in care imnul nu a fost cintat de o fanfara militara?

iar daca si la asta ai de gind sa raspunzi tot da, iti spun sa te gindesti la evenimente gen super bowl ;)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde h0va » Mie Dec 07, 2005 6:14 pm

si mai gandestete la tampeniile debitate.


stimabile, atz putea fi nitzel mai specific? nu de alta da' alfel va trebui sa va spun povestea cu rotvailarii, ceea ce nu ar fi pentru prima data..

stimabilele tale pareri is de cacao


nu shtiam ca parerile mele personale fac obiectul finei analize memetiene, alfel ash fi rugat pe cineva sa'mi imprumute un punct de vedere conform cu viziunea dumitale despre mersu' trebilor..

un inestimabil multzumesc anticipat.


crezi ca suntem singura tara din lumea asta in care imnul nu a fost cintat de o fanfara militara


probabil ca nu..insa in clipul acela mergea o fanfara militara..shi un pluton de executzie deasemenea :)

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde sin ella » Mie Dec 07, 2005 6:28 pm

Darki, recunosc ca nu m-am gandit la asta. Dar nu are importanta cand l-au invatat. Bine ca acum il stiu.

La inaugurarea unui stadion in München (cred) donsoara Sarah Connor trebuia sa cante in fata a zeci de mii de spectatori, si milioane de telespectatori, in interpretare proprie si personala imnul Germaniei sau numai cateva strofe (ea fiind nemtoaica) si a facut o varza pentru ca nu cunostea versurile. De atunci se discuta la modul foarte serios reintroducerea obligatiei elevilor de a canta imnul dimineata la scoala, mai ales dupa ce, in urma unor sondaje facute pe strada sau printre VIP-uri si parlamentari, s-au ingrozit de ignoranta care domneste in tara din acest punct de vedere.

Nu inteleg ce aveti de obiectat, sau de ce sunteti revoltati. Iubitorii sau interpretii de manele n-au voie sa cante imnul national? Sau care-i problema? Unde e bataia de joc?
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Salma » Mie Dec 07, 2005 6:35 pm

Am devenit o tara in care subcultura a devenit motiv de mandrie nationala. Nu sunt rasista si n-am nimic cu lautarii care canta muzica traditionala tziganeasca, dar am ceva cu manelistii care, vorba cuiva , iti canta si codul penal daca iese banu'. Si de unde ideea asta ca acum stiu imnul???? Oameni buni, poate cel mult stiu alea 2 versuri pe care le canta fiecare separat, daca nu cumva sunt prea grele cuvintele ca sa le ocupe prea mult timp mintea. Dar de ce m-as mira vazand asa ceva la PROst TV daca in fiecare saptamana de pe sticla ranjeste mutra tampa a unui Vali Vijelie, model de familist pentru zugravi si coafeze, daca nunta fetei lui Gutza e transformata in sarbatoare nationala si daca nu exista zi de la Dumnezeu in care sa nu vezi la TV 3 kile de aur etalate cu obstinatzie de cate-o primata ce a capatat dintr-o eroare darul limbajului articulat. Eu am descoperit o modalitate de aparare: nu am cablu TV iar la cele 5 programe pe care le prind cu antena blocului ma uit o data la 3 zile. Refuz sa-mi las spatiul personal invadat de niste specimene fara nici un dram de valoare pe care mass media le umfla ca pe niste baloane de sapun.
Cred ca urmatoarele versuri ale lui Eminescu spun cam tot ce era de spus despre acest subiect:

Iar aceasta ciuma-n lume si aceste creaturi
Nici rusine n-au să ieie in smintitele lor guri
Gloria neamului nostru spre-a o face de ocara,
Indraznesc ca să rosteasca pan' si numele tau... tara!
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Dec 07, 2005 6:39 pm

nu shtiam ca parerile mele personale fac obiectul finei analize memetiene

asta e domnu tanar. uneori ma mai uit asa mememtian asupra ta, penca sa nu carecumva sa deraiezi.
nu de alta da te simt asa ca pe un ionuzz personal, dar din pacate nai decat scurte momente ionuzziene :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Arthemis » Mie Dec 07, 2005 6:46 pm

Da' la varianta rock si la cea lautareasca de ce nu a sarit nimeni de cur in sus???
De ce nu se fac petitii si pentru alea? Alea-s mai melodioase? au trei coaie? ce au de sunt mai bune decat asta?
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde Salma » Mie Dec 07, 2005 7:04 pm

Puiutz, io p-alea nu le-am vazut si lincu lu sephinoroth nu mere. Ghinionu meu sa deschid televizoru tocmai cand manelistii isi dadeau sufletu pe sticla. Atat am vazut, atat comentez.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde h0va » Mie Dec 07, 2005 7:26 pm

nu de alta da te simt asa ca pe un ionuzz personal, dar din pacate nai decat scurte momente ionuzziene


itz multzumesc din suflet pentru grija ce mi'o portz..:wave:..ma simt mult mai confortabil shtiind ca acarul Paun vegheaza asupra mea prevenind oareshce accidente feroviare, dar hai sa ne intoarcem nitzel in timp, in vara lui 2003 sa vedem ce spunea un proaspat forumist pe numele sau de atunci animaloo shi nu ionuzz cum s'ar putea deduce din textul dat spre analiza (evident, asta daca analizam acest text prin filtrul gandirii memetiene contemporane) :doh:

http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=172932&postcount=19

cu accentu pe:

Dar trebuie sa recunosti ca Hitler a facut un bine generatiei actuale de evrei, pentru ca acum ei au un fel de scut protector.
si la chestia cu arabii, totul este relativ, pentru ca arabii vor tara lor, din cate am inteles si-au vandut o parte din ea. si ei se bat cu cutite si bombe artizanale, israelienii dau cu rachete. cum poti sa omori oameni fara proces? cum poti tu ca stat democrat sa intri intr-o alta tara si sa dai cu rachete in masini in care stii ca sunt teroristi (foarte bine ca-i omoara, dar nu se procedeaza asa).


deci sa'ntzeleg ca ie nasol cu tzigani da' ie ok cu evrei..acu incep sa intzeleg..te rog pastoreshte'ma ca pe o oae ce sunt pana la adanci batranetzi :)

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Dec 07, 2005 8:13 pm

bre, io unu pe data de 1 decenbrie, ca de alfel in fiece dimineata, butonam pe realitatea, n24 si alte programe sa aflu ce mai ie prin tara si in lume savurand un ness granulat nestle classic cu garnitura de marlboro. la ora 7 pe protv am prins in loc de stiri imnul romaniei cantat de mai multi uamini de diferite orientari muzicale . nu am numarat cate versiuni au fost cert este ca am vazut si varianta rock, si varianta pop, hauz, r&b, clasica(cor), sinfonica, manea, lautareasca. nu jtiu daca anterior a fo si cea hiphop, cert este ca a fost distractiv.

io sincer va spui ca, ascultand imnu cantat de acei uamini diferiti, nu m-am simtit deloc troznit in demnitate si nici in mandria nationala. dinpotriva, am considerat ca a fost o idee indrazneata, chear injeniuasa a proteveului. cu putin tupeu ar fi putut baga si varianta ceardash in maghiara a imnului da n-au avut cojones pe masura ~p

stimati protestatari si petitionari, slava Domnului ca in prezent traim in democratie si din multitudinea de genuri muzicale, putem alege ceea ce dorim, ceea ce ne place si intereseaza si NU NI SE MAI IMPUNE ce sa ascultam, ce sa citim, ce sa vorbim , ce sa gandim.

si daca le loam la puricat, ce cultura si baza ideologica au hauzu si hiphopu?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nodingat » Mie Dec 07, 2005 10:57 pm

nu e nici prima nici singura dintre legile noastre care prevad norme de conduita dar nu spun nimic despre ce se intampla in cazul nerespectarii lor:

LEGEA Nr. 75 din 16 iulie 1994 Art. 20. _ Cetatenii sunt datori sa manifeste respect fata de drapelul si imnul national al Romaniei si sa nu comita nici un act prin care s-ar aduce ofensa acestora.
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Dec 07, 2005 11:44 pm

domnu sephinoroth, bag seama ca pricepi mai greu:
nu a fost nici o ofensa. daca citesti cele citeva pareri de aici, o sa vezi ca nu este o indignare generala, deci proteveu nu a jignit natiunea, imnul sau steagul.
sunt citiva care s-au simtit ofensati de versiunea manelistilor - dar n-au comentat nimic despe rock, pop sau lautareasca. de ce?? pentru ca nu suporta manelele si ii urasc pe manelisti. dar tu ar trebui sa te gindesti ca sunt destui cei care nu suporta rockerii si muzica rock sau muzica pop, care la rindul lor ar fi trebuit sa simta ofensati de acele versiuni...
iar daca mie nu-mi place muzica de fanfara, ar trebui sa fiu ofensat la fiecare meci de fotbal, nu? ca eu asta inteleg din (i)logica matale

deci, ce te face sa crezi ca manelistii aia - sau ceilalti interpreti - nu respecta imnul si prin ce au adus ofense? cui au adus ofense?
si nu mai incerca sa te fofilezi ca la precedenta :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Dec 07, 2005 11:59 pm

nene sephinoroth, matale care ai deschis tredu, ai macar cea mai vaga idee despre ce se discuta p-aici?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Dec 08, 2005 12:58 am

deci tot legea aia75/94 mai are si articolu asta:
ART. 21
La ceremoniile de arborare a drapelului, precum şi la intonarea imnului naţional, cu prilejul solemnităţilor, asistenţa va sta in picioare, bărbaţii se vor descoperi, iar militarii de toate gradele vor da onorul conform regulamentelor militare.


Si cu tuate astea, nu cred ca pe stadioane de exemplu(la meciurile nationalei) se ridica toti sau barbatii se descopera.Si crezi ca se ea vrio masura?Si inca ceva..legea asta nu prevede nici un fel de sanctiuni celor care o incalca:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Dec 08, 2005 10:57 am

dar hai sa ne intoarcem nitzel in timp, in vara lui 2003 sa vedem ce spunea un proaspat forumist pe numele sau de atunci animaloo shi nu ionuzz cum s'ar putea deduce din textul dat spre analiza (evident, asta daca analizam acest text prin filtrul gandirii memetiene contemporane)

hehe, tinere deci faptul ca catasi pana hat hat in vara lu 2003 ma umple de bucurie si incantare :D
dar dupe cum vezi io sper ca si tu o sa scapi de icnoranta.


deci nu prea inteleg care e marele bai pacile, ascultat, nu placut deloc penca suna ca curu, dar am avut obtiunea sa inchid playeru si am scapat. domle, nu va place nu ascultati.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Joi Dec 08, 2005 11:27 am

Salma-"Am devenit o tara in care subcultura a devenit motiv de mandrie nationala. "

Gresit.Pro-teveul vinde subcultura la tona.Nu priviti postul respectiv si toata lumea va fi multumita.Mai putin ei.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Salma » Joi Dec 08, 2005 11:46 am

Nu numai PROst TV o face, ci si altele, e adevarat ca la scara muuult mai mica. Eu nu ma mai uit aproape deloc la TV, ceea ce va doresc si dumneavoastra. Am o colega la serviciu care-a spus ca ea nu are deloc televizor (desi si-ar permite vreo 10) si am ramas uimita la inceput, apoi am zis: ia sa incerc, chiar o sa mor fara? Si n-am murit :D Cat despre faptul ca subcultura a devenit mandrie nationala, scuza-ma dar nu cred ca gresesc: iti amintesti ce valva s-a facut cand Adi wonderboy a aparut pe la CNN sau ceva de genu? Sau ce se bate romanu cu pumnu-n piept ca e conational cu Chchigarls sau ozon ( desi astia-s din Moldova, da multa lume uita asta)? E pacat, cred, ca unele cuvinte ca "tara" sau "partiotism" si-au pierdit valoarea fiind mult prea folosite pana in '89. Si cred ca ideea cu imnul la scoala nu-i chiar asa de rea, macar o data pe saptamana.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Dec 08, 2005 11:59 am

Nu am vazut si nu urmaresc "valvele".Mi-e scarba.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Daimon » Joi Dec 08, 2005 6:03 pm

ne transformam intr-o tara de manelisti.

eu inteleg ca mai nou poti sa faci ce vrei, dar sunt unele chestii cu care nu se face sa "glumesti" sau sa faci incercari si experimente.

eh e adevarat ca nu suntem singurii, a povestit cineva de nemti, stiu eu ca si francezii au lansat diverse variante ale marseilezei.

poate ca exagerez, si exagereaza si cei care sun trevoltati, dar totusi sa luam un exemplu: sa zicem ca la un meci Sportu'/Craiova/(orice echipa alta echipa in afara stelei) imbraca echipament ros albastru ca a lu steaua cum credeti ca s-ar simti suporterii respectivelor echipe?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde memetshot » Joi Dec 08, 2005 6:09 pm

care e legatura tata intre fotbal si imn?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori