Spuneti-mi va rog daca merita....

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Spuneti-mi va rog daca merita....

Mesajde dadius » Vin Dec 30, 2005 9:56 pm

Am gasit aceasta oferta intr-un magazin. Am zis sa intreb pe forum sa vad daca merita.Astept opinii. In continuare scriu tot ce apare in oferta:

Packard Bell

Procesor Intel Pentium 519 (3.06GHz)
HD 160GB SATA 7200 rpm
Placa Grafica ATI 9550 256 Mb DDR
Memorie Ram 1024 Mb DDR
DVD ROM+DVDRW
Windows XP Home Edition

Monitor TFT LG 1717 S-GN
Rezolutie 1280x1024
Timp de raspuns 12 ms
Contrast 500:1

Pret final: 800€
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Dec 30, 2005 10:52 pm

pai trebuie sa tzii cont de mersul pietzei de acolo, si sa raportezi cheltuiala la satisfactia pe care presupui ca o sa tzi-o aduca. Eu nu as da banii astia (presupunand ca 2-300 de euro se duc pe monitor, care e slabutz - calitatea imaginii), chiar daca sistemul este destul de bun (si este: procesorul, placa video, memorie destula, si dvd-rw, si win cu licentza).
Eu as renunta la TFT si la placa video (ca nu-s gamer) si as mai lua un hard si un monitor cu tub trinitron
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde dadius » Vin Dec 30, 2005 11:49 pm

mie mi s-a parut o oferta buna. dar poate sa ai tu dreptate. sigur 260-300€ e monitorul. daca-l scazi sistemul iasa destul de ieftin nu? trebuie sa ma gandesc. O alta varianta ar fi sa-mi iau eu alta placa de baza,procesor si ram.Ca restul am. asa as iesi si mai ieftin.Dar problema e ca nu stiu ce sa aleg. ma poti ajuta? nici nu stiu la cat s-a ajuns cu procesoarele.Eu am un pentium 4 la 2Ghz,512 ddr la 266 si placa nu mai stiu ce marca e. ce mi-ai recomanda ca sa-mi reinoiesc sistemul?
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde h0va » Sâm Dec 31, 2005 12:14 am

Procesor Intel Pentium 519 (3.06GHz)


bad choice, fsb 533, doar 1 MB de cache bine macar ca e pe LGA..oricum e din gama super low'end..daca itz iei P4 ia ceva de la 630 in sus

HD 160GB SATA 7200 rpm


ce brand? atentzie cu seagate! ce'tz trebe SATA? ce'tz trebe de 160 GB daca itz iei DVD-RW?

Monitor TFT LG 1717 S-GN


asculta'l pe emiru..ia'tz ceva de 19 CRT cu un tub bun..ie incomparabil mai bine..asta daca nu stai cu ochii in monitorul ala tota zioa..

bafta!

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde dadius » Sâm Dec 31, 2005 1:14 am

recomandati-mi va rog asa ca idee:

1. placa de baza
2. procesorul intel pentium...
3. memorie ram (as vrea macar 1024) de care?
4. placa grafica
5. hd

daca stiti ce marci sunt mai bune si eventual ce modele.

multumesc
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde tzache » Sâm Dec 31, 2005 1:44 am

acu juma de an eram si eu la fel de interesat si ceream pareri in stanga si-n dreapta.
pana la urma mi-am luat asa (poate te ajut in vrun fel):

1. placa de baza MSI (una de vro 3 mil şi ceva, are di tăti. specific placă reţea, placă audio 5.1)
2. P4 2,93 GHz
3. 2 x 512 DDR (corsair)
4. nvidia 6600 256 ram
5. HDD Western Digital 120 Mb SATA
6. Philips 170B (tft. am vrut ceva nou, si pan`la urma nu-mi pare rau de 13sprezecele miliuane) 1280x1024 DVI
7. ar mai fi nijte boxe 5.1 philips, doo unităţi optice dvd (numa una scrie) un tivi tuner, tastatura kit wireless de la a4tech (da sa te feresti de astia! mausu meu in loc de un click, acuma face doo-trei, iar tastatura este enervant de galagiuasa)

M-am orientat să-mi iau pe socket nuştiudecare, nu ăla 978 (sau 798, nu mai ştiu egzact), e socket 665 sau ceva de genu ăsta. Pentru că softuri ce vor apărea in viitor vor fi numa aşa, din cate am inţeles. Plus că noul windows şi următoarele care vor apărea vor fi compatibile cu sistemul meu (se tot vorbeşte de windowsul ăla pe 32 de biţi).

Placa video a costat vro 4 milioane. E de la ASUS. Vreau să zic că nu egzistă joc să nu am maxim detaliu. Cu NFS Most Wanted am atins apogeul, ca să zic aşa, adică incredibil de mijto grafică.

Săţ iei doo module de memorie. Deci dacă vrei un giga de ram, iţi iei cum mi-am luat eo.

Băi, imi pare rău că nu le merje saitu ălora de unde l-am luat, că iţi dădeam informaţii egzacte. A, şi incă ceva mijto: am dat comanda pe net şi mi l-a adus (sistemu) acasă in doo zile.

Revin cu detalii şi preţuri.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde h0va » Sâm Dec 31, 2005 3:31 am

miaitza lamultzan bre!

deci, baietu asta ie din Spania shi miliuanele de lei n'o sa'i fie de folos :) acu dupa cum ziceam placa de varza tre sa fie LGA 775 penca asta ie ultimu "standard" impus de Intel. Acu, windowsu ie momental pe 32 de bitzishori insa deja baetzii ashtea au scos XP-ul pe 64 de bitzi care e tocma potrivit pentru procesoarele pe 64 de bitzishori deci defabt aicea la procesorash ie treaba cu bitzishorii..iaodi, doo module de memorie sunt utile numa daca placa de varza suporta dual chan alfel ie de prisos..

acu stimabilu, recomandari de la mine ar fi cam asha

mb: orice placa de baza (intel, gigabyte, msi..) care sa aiba unul dintre urmatoarele chipseturi: Intel® 915P Express Chipset sau Intel® 915PL Express Chipset.

proc: Intel® Pentium® 4 processor 662 sau daca vrei ceva mai eftinache potz sa iei 630, insa nu mai jos decat asta..

memorie: ce vrea mushchiu tau insa tzine shi de tipul placii de baza, de frecventza suportata pt memorii (minim 533 Mhz, insa bine ar fi sa tzina 667 sau 800 eventual)..vez shi tu latentze pt memoriile cu pricina, eventual da un search pe google shi vezi daca respectiva memorie nu are oarece probleme cu placa de baza pe care te vei decide s'o cumperi..de ex shtiu ca Geil nu se pupa cu placile Intel..eu iti recomand Corsair.

video: depinde exclusiv de matalutza shi de preferintzele lu matale..oferta e asha de variata la produsele astea incat este imposibil sa iei o decizie convins fiind ca e una buna..oricum la cat de repede apar noi produse pe segmentul asta eu zic sa alegi ceva mediu ca pretz shi sa te uitzi la dotari de genu: tv-out, mai multe ieshiri, stuff like that..eu prefer ATI.

hdd: vezi shi tu care ie mai silentzios, nu te orienta neaparat dupa brand caci la hdd'uri s'a intamplat de multe ori ca un anumit model sa fie bun shi restu de rahat penca au schimbat nuj de traznaie la ele..serialATA e util doar la transferul de date intre dou hdd'uri altfel nuj daca se simte foarte mult diferentza de viteza fatza de pATA..nu'tz loa un hdd de doojdemiidemilioane de giga penca oricum itz iei dvd'writer shi cum datelor le sta mai bine pe dvd decat pe disk zic ca nu merita investitzia..eu itzi recomand WD.

salutare.

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde dadius » Sâm Dec 31, 2005 11:11 am

multumesc mult.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde h0va » Lun Iul 24, 2006 4:11 pm

s'a rezolvat deci inchidem.

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron