Grafica vectoriala in CorelDraw. Exemple

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Grafica vectoriala in CorelDraw. Exemple

Mesajde tzache » Lun Feb 13, 2006 4:22 pm

Pentru cei interesati voi incepe cateva lectii de grafica vectoriala. E moca :D
Azi vom invata sa facem sigla a.d.i.d.a.s. in cativa pasi.

Deci:
1. Fisier 800x800 pixeli. Un Grid din 30 de pixeli pe verticala si tot atatia pe orizontala. Bifam Snap to Grid. Cu Bezier Tool facem un patrat (prin clickuri din colt in colt), apoi un dreptunghi dublu, apoi un dreptunghi triplu (fata de patrat) Vezi poza 1.

2. Cu Shape Tool dam click pe patrat. Coltul din stanga sus il tragem in jos o casuta (ca in poza 2). Aceiasi pasi se repeta si la cele doua dreptunghiuri.

3. Selectam cele trei obiecte si dam click pe ele pentru a aprea optiunea de rotire. Unde indica sageata desenata de mine tragem spre stanga trei casute. Liniile punctate indica pozitia initiala a biectelor, inainte de deformare. Acestea nu apar, ci au fost create special de mine pt a fi mai usor de inteles. (poza 3)

4. Acuma le-am mai apropiat putin si le-am mai ingustat de jos si le-am dat un gradient fill. (poza 4)

Intrebati daca e de intrebat ceva, va stau la dispozitie.
Vom continua in lectiile urmatoare cu l.o.t.t.o., n.i.k.e. sau altele. Astept sugestii :)
Fişiere ataşate
4.jpg
4.jpg (76.8 KiB) Vizualizat de 894 ori
3.jpg
3.jpg (80.98 KiB) Vizualizat de 855 ori
2.jpg
2.jpg (73.33 KiB) Vizualizat de 843 ori
1.jpg
1.jpg (72.69 KiB) Vizualizat de 898 ori
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori