Marvel Animated Series

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Marvel Animated Series

Mesajde whatever » Mar Feb 21, 2006 1:06 am

pe langa desenele animate de pe MTV, despre care am facut un thread, preferatele mele (si totodata fara nici o indoiala, desenele animate ale copilariei mele si nu numai) sunt Spider-Man, X-Men, Fantastic Four, The Incredible Hulk, si chiar si Iron Man, plus exeptia notabila Diabolik.

Am vazut absolut toate sezoanele din Spider-Man, incepand de la cele din anii 60 pana la cele celebre din anii 90 si Spider-Man Unlimited. Pot sa spun ca episoadele mele preferate au fost cele din mijlocul anilor 90, adica atunci cand aveam si eu varsta ideala pentru a fi acaparat de povestile minunate ce le vedeam la televizor. Nu o sa uit niciodata episoade ca si The Alien Costume (toate cele 3 parti ... absolut genial visul lui Parker, cu batalia dintre costumul negru si Spider-Man), Enter The Punisher (cand apare celebrul Punisher), cele cu mutatia lui Peter, aparitia lui Doctor Strange, The Hobgoblin, sau cele din ultima serie, genialele Six Forgotten Warriors sau ultimele 2 episoade : Spider Wars. Spider-Man e(ra) super eroul meu preferat, tin minte ca eram mic de tot, si ma uitam in dormitor la TV, si culmea, inca tin minte primul episod care l-am vazut, cel cu vizita la laboratoarele lui Osborn. In fine, sunt mult mai multe de spus, sper sa am cu cine sa povestesc despre bataliile cu Rhino, cu Doc Ock, sau cu Mysterio.

X-Men au rivalizat cu Spider-Man in topul preferintelor mele ani de zile, si pot spune ca amandoua desenele sunt pe primul loc pentru mine. La X-Men m-a atras din prima ideea cu oamenii care nu inteleg mutantii, superputerilor oamenilor X si luptele memorabile cu dusmanii lor. Preferatul meu din X-Men a fost tot timpul Gambit, urmat de Wolverine. Gambit imi placea atunci pentru aerul sau "cool", parul lung prins in coada (ulterior a avut si par scurt) ochii rosii, si cartile de joc. Wolverine a reprezentat un adevarat erou al copilariei si pentru mine, si sunt convins ca si pentru multi alti copii. Cum sa nu iubesti atitudinea sa, povestea sa geniala, si neaparat ghearele de adamantiniu. Pe Cyclops nu l-am suportat niciodata, in primul rand pentru aerele sale de lider, si pentru ingamfarea suprema de care dadea dovada. Jean Grey ma enerva si ea. Rogue in schimb e geniala. Si frumoasa, si puternica, si era si cu Gambit (in limita in care era posibil). Si restul au avut rolul lor, dar eu ii mentionez doar pe cativa dintre cei mai importanti. Faza mea preferata din toate episoadele ce le-am vazut (si si aici e vorba de toate sezoanele) e una din episodul in care Wolverine paraseste X-Mansionul, si Gambit, Storm si Jubilee sunt trimisi in alta misiune, unde sunt atacati de catre oameni si ceva santinele. Si Gambit isi scoate o carte incarcata cu energie, da sa arunce, si Storm invevine, spunandu-i : "wait Gambit, we cannot endanger civilian lifes !" La care Gambit ii da replica geniala : "Maybe you can't do it" si arunca cu cartile dupa tot ce prinde. Pana in clasa a 12'a mergeam la scoala cu un pardesiu ca si cel al lui Gambit, si cu un pachet de carti de joc la mine. Si aveam si parul lung prins in coada. Si iarasi, tot atunci, pe Fox Kids, se dadeau din nou seriile vechi de X-Men, dar erau pe la ora 2 si jumate, cand eu terminam orele la ora 3. Si bineinteles, fugeam zilnic de la ultima ora, ca sa pot sa vad episoade care oricum le stiam pe de rost.

Hulk si cu Iron Man mi-au placut atunci pentru ca erau dupa inspiratie Marvel Comics. Hulk avea o bila alba in plus, pentru ca bineinteles tineam cu cel mai puternic personaj, care desigur era Hulk. Ma enervau la maxim in schimb eroii negativi, ca si The Leader sau toata adunatura de mutanti care apareau, se bateau cu Hulk si o incasau urat de tot. Oricum, povestea lui Hulk si drama lui Bruce Banner e exeptionala. Iron Man erau desene de umplutura pentru mine, niciodata nu mi-au placut prea mult, dar nu pot spune ca ma plictiseam cand ma uitam la ele. Ce mi-a placut la Iron Man erau evident costumele lui Stark, si povestea sa cu boala, atacurile de inima, si obligatia de a purta costumul pentru a se mentine in viata. Si da, The Mandarin cu inelele sale mi-a placut intotdeauna ... absolut dementa faza cu Mandarinul lasat pe moarte in desert de catre Iron Man ...

Fantastic Four nu cred ca au nevoie de prezentare, sunt mega cunoscuti, povestea lor e celebra pe plan mondial, etc etc. Mi-au ramas in minte memorabilele batalii cu Galactus, si cu eroul meu negativ preferat, si anume Doctor Doom. Desenele astea noi din 1994 nu erau cine stie ce, lasau de dorit la grafica. In orice caz, Fantastic Four sunt clasice.

Diabolik e cu totul altceva. Diabolik e un anti-erou, care actioneaza impotriva Fratiei, condusa printre altii catre de fratele sau, Dane. Diabolik si-a luat aceasta porecla de la o pantera neagra care "covietuia" pe insula unde si-a petrecut el tineretea, impreuna cu familia sa. In fine, sa nu ma mai lungesc (desi iubesc desenele astea). Diabolik nu e supererou, se foloseste de diverse trucuri, de mijloace tehnologice care de care mai moderne, de otravuri, gaze, prafuri, arte martiale, si e ajutat de frumoasa Eva Kant. Ce imi place mie cel mai mult la Diabolik, e atmosfera geniala degajata de desene, ceva gen Sfantul, dar mult superioara. E atmosfera aceea de orasel italian, mafie, pericol, intrigi, sexualitate (chiar daca sunt desene animate) si bineinteles suspans.

Toate aceste desene animate se pot viziona la noi in tara pe Jetix (fostul Fox Kids), dar nu mai stiu exact orele ... candva seara, dupa ora 8 oricum. Mie imi plac enorm de mult, nu doar desenele, ci si benzile desenate, despre care am putea vorbi tot aici, pentru ca in mare, actiunea e identica cu cele din desene. Si pana si lucrarea mea de licenta e facuta din istoria benzilor desenate, asta drept dovada a iubirii mele pentru unul dintre cele mai frumoase lucruri care mi-au marcat copilaria.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Sică » Lun Dec 18, 2006 11:31 pm

deci vad ca este o persoana pe forum exact ca mine.
Iubesc desenele de la Marvel.
Preferatele mele sunt X-men:
Wolverine - eroul meu favorit, eram inebunit dupa el, doar 2 sec sa il fi vazut intr-un episod si eram bucuros toata ziua, ca si tine Whatever nu il suport pe Cyclops (prea multe aere), nici Jean nu imi e simpatica tare dar nici f. antipatica. Gambit si Rogue impart locul 2 in topul meu (mi-a placut f. mult o faza cand erau prinsi intr-o celula si nu aveau puteri, Rogue trebuia sa fie luata iar acesta a zis ca o iubeste si apoi a sarutat-o, superba faza).

Spiderman este pe 2, exceptionale seriile spiderman, printre cele mai frumoase episoade din spiderman sa numarat si cel in care Peter afla ca sotia lui Mary Jane este defapt o clona a adevaratei Mary Jane (care murise de ceva timp) si spre sfarsitul episodului sotia lui se transforma in apa si moare, demential de dramatic acel episod.

o sa mai revin zilele acestea, acum a inceput x-men pe jetix si ma pun sa ma uit :D

p.s. se pare ca a inceput exact cu primul episod din prima serie "night of the sentinels part 1"
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron