300

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

300

Mesajde adonys » Joi Sep 21, 2006 3:02 pm

Un film facut dupa 300'le lui Frank Miller.

http://mftm.blogspot.com/2006/09/300-2007-promo-trailer-scoop.html
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Sep 21, 2006 6:05 pm

pisi, invatza shi tu sa dai un link...

e vb de un film despre batalia de la thermopile, din cate vad aici:
http://www.imdb.com/title/tt0416449/

probabil un alt film 'istoric' din seria tentativelor hollywoodiene kitchoase
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde adonys » Sâm Sep 23, 2006 8:56 am

"pisi", ca vad ca iar ne tutuim ca sa spun asa..

1) link'ul l'am pus cu copy/paste, si sincer ma depaseste de ce editorul forumului asta de aici nu l'a mai facut automat link asa cum a tot facut'o pana acum. puteam sa'l fi pus eu ca link, intr'adevar, dar mi'era lene si nu avea nici un rost sa folosesc alt nume pentru link decat link'ul insusi

2) daca tot ai fi vrut sa faci ceva util, mai bine l'ai fi corectat si tu (link'ul), chit ca probabil acum nici nu mai este bun, pentru ca trailer'ul fusese deja retras de warner bros de pe net "pt ca era mult prea sangeros" (ha ha!, incredibil, mult prea sangeros, de parc'ar fi vorba in film despre o plimbare'n parc si nu despre sapartani si despre un razboi pe viata si pe moarte intre doua culturi si civilizatii de acum doua mii si mai bine de ani), iar pagina aceea era una dintre ultimele ramase inca pe net

2) filmul NU este despre batalia de la Thermopylae (crezi cu ca daca ai pus un h in numele pe care l'ai invatat si tu la scoala la istorie antica, gata, l'ai si internationalizat?!!), ci este despre comics'ul 300 al lui Frank Miller, care este o adaptare artistica, nu o reproducere fidela a ce s'a intamplat de fapt acolo.

3) si cand spun artistica, e chiar artistica, in caz ca nu stiai, 300'ele asta a lui Miller este considerat, si pe buna dreptate, unul dintre cele mai bune comics'uri facutre vreodata, din toate punctele de vedere (subiect, scenariu, concept grafic, combinatii de culori, miscari samd).. dac'ai fi incercat macar sa vezi trailer'ul ala (eventual cautand'ul in alta parte pe net, pt ca probabil a fost sters si de pe pagina aceea), ti'ai fi dat seama ca filmul ala s'ar putea sa fie intr'adevar ceva

4) asa cum ti'am spus si mai sus, dac'ai fi avut macar curiozitatea sa incerci sa vezi trailer'ul 300'ului, poate'ai fi realizat ca "istoric"ul ala de'l arunci cu atata nonsalanta nu este nici pe departe ce'ai mai vazut tu pe la hollywood prin Troy sau Alexander, chit ca este facut dupa 300'ul lui Miller si nu documentar istoric. era suficient sa fi urmarit trailer'ul (sau sa fi vazut 300'ul lui Miller, dar asta era muuuult mai putin probabil) si daca si cunostintele de istorie antica te'ar fi ajutat (ceea ce e mult mai putin probabil, vezi "Thermopile" ul ala al tau.. doamne, era suficient sa te fi uitat macar pe link'ul de la imdb ca sa vezi cum se scrie daca nici macar numele nu'l stiai), ti'ai fi dat seama de asta. si la fel de suficient ar fi fost sa incerci s'afli parearea grecilor despre 300'ul lui Miller si despre trailer'ul filmului asta.. dar unde nu e, nici dumnezeu nu cere..

5) repet, aruncatul unor chestii gen "tentative halloywoodiene kitchioase" fara macar sa ai bunul simt sa vezi despre ce e vorba spune tot.. da' TOT!!!

6) si fetito, Thermopylae se scrie cu T mare.. si cand vorbesti ceva ce'are legatura cu ce s'a'ntamplat acolo, ar trebui s'arati putin respect.. pentru ca daca acum 2500 de ani n'ar fi fost oamenii aia acolo sa lupte si sa moara la Thermopylae, Artemisium, Salamis si Plataea pentru ceea ce iubeau ei cel mai tare pe lumea asta, libertatea, civilizatia si cultura occidentala, asa cum le stim noi acum, n'ar mai fi existat

PS: si daca doresti intr'adevar sa afli ce si cum s'a intamplat acolo, nu "adaptarea" de ti'a fost predata pe la scoala, ai putea sa incepi de aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Thermopylae , iar apoi istoricii clasici (desi tinand cont de toate cele de mai sus, e foarte putin probabil s'ajungi sa citesti vreodata asa ceva)
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Sep 23, 2006 9:15 am

cand o sa ma intereseze sa scriu corect sau cu litera mare, o sa te anuntz
linkurile se dau cu copipeist, nu e mai greu de atat
daca tu zici k s-a retras traileru, asha o fi
nu vad de ce ar trebui sa urmaresc trailerul, pentru k nu mi se pare esentzial in a-mi face o parere despre un film
istorie privita prin prisma hollywoodului shi a comics-urilor? sounds better and better... :D:
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde adonys » Sâm Sep 23, 2006 9:39 am

asta apropos de prejudecati, nu?!! even better than better..:aplauze2:

ps: si nu trebuie sa'l urmaresti, dar macar ai bunul simt sa nu'ti dai cu parerea asa aiurea despre o chestie peste care nici macar nu ti'ai aruncat ochii..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Sep 23, 2006 9:40 am

k, daca n-o sa mor de plictiseala urmarind filme de anul acesta, poate o sa-mi amintesc sa ma uit la el anu viitor :P
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde adonys » Sâm Sep 23, 2006 9:52 am

uite aici un alt link (desi aici e la o rezolutie si calitate mult mai proasta):

http://www.worstpreviews.com/trailer.php?id=453&item=0
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Sep 23, 2006 10:02 am

mda, vazut... miramash sa fie mai mult decat ce-am zis eu, dar mai vedem...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde adonys » Sâm Sep 23, 2006 11:17 am

si inca un link cu trailerul de cea mai buna calitate care mai este inca pe net:

http://www.firstshowing.net/2006/09/20/300-trailer/
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde Djinn » Sâm Sep 23, 2006 12:41 pm

cinematic, of course. Hollywood, fara indoiala. Ma intreb cat de mult respecta adevarul istoric, tinand seama ca au adaugat povesti romantzate ca sa atraga publicul. In orice caz, macar pentru efectele speciale :D

ps - cam arata a joc video...
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Bulldoser » Sâm Feb 03, 2007 11:17 pm

Hai ca arata bine. Cel putin la efecte, am ramas gura-casca. Si cand rage Conu' Leonida ca :"This is Sparta!" si "Spartans,tonight we dine in hell!"(tare nea Gerard asta ==D )
Deh, asa-s io, mai sensibil :plans: ...
Hmmm, stie cineva, e deschis vreun thread in care sa se posteze link-uri cu trailere exclusiv? Daca nu, ce ziceti facem unu', nea mod.?
Shit... i've lost my brakes! Watch oouuuuuuuuuuuuut!
Avatar utilizator
Bulldoser
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Joi Dec 23, 2004 12:00 am

Mesajde Cristy » Mar Feb 06, 2007 10:26 am

Ce rost are sa facem thread cand poti frumos sa te duci la http://www.apple.com/trailers si sa vezi ce-ti vrea inima?
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori