Canada, tara tuturor posibilitatilor?

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Canada, tara tuturor posibilitatilor?

Mesajde Alexandra_03 » Dum Oct 01, 2006 1:33 am

Buna tuturor! As vrea sa aflu diferite opinii, de la cei care locuiesc in Canada, cei care au vizitat-o si cei care s-au reintors in tara. Care este viata acolo, care sunt avantajele si dezavantajele? Impartasi-ti-ne si noua experienta voastra acolo, da-ti-ne un sfat, celor interesati sa emigram.
Ar fi interesant sa aflam in ce conditii se primeste cetatenia daca un roman se casatoreste cu un canadian, si dupa cat timp se ajunge acolo.
Astept raspunsurile voastre!
Alexandra_03
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 01, 2006 1:22 am
Localitate: Romania

Mesajde cubu » Dum Oct 01, 2006 11:46 am

Iotete, fata stie ce v-rea, s-ar mar-ita ca sa plece. Nu stiu cum e Canada, dar in State stiu ca dupa ce te casatoresti cu un cet-atean am-erican, nu a-i drept de munc-a 8 luni, deci a-r fi indicat unu cu taitei multi ca sa intretina intelectuala. Munca la n-ergu e cam ris-canta. RajaF, ia impartases-te-i dudue-i niste impresii de pe acolo, cine stie, poate se leag-a ceva. :D
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Dum Oct 01, 2006 5:14 pm

Rajaf,esti casatorit?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Dum Oct 01, 2006 5:29 pm

Alexandra_03 scrie: Impartasi-ti-ne si noua experienta voastra acolo, da-ti-ne un sfat, celor interesati sa emigram.

in-cerci sa silabises-ti s-au ha-bar nu a-i ro-mana? eu cred ca a do-ua varian-ta.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Oct 02, 2006 5:35 am

daca un roman se casatoreste cu un canadian, si dupa cat timp se ajunge acolo.
bre, nu stim daca se ajunge la casatorie, pentru ca nu stim daca cei doi au intentii seriuase or le trebe numa secs; in +, abarnam daca la canadieni ie legiferata casotaria la omosecsuali

da-ti-ne un sfat, celor interesati sa emigram.

grabejtete, sa nu se unple; si iatz haine gruase, ca ie frig
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde RajaF » Lun Oct 02, 2006 5:29 pm

Nu bre pacha, nu sunt casatorit... dar accept dosare, cu poze pe PM ~p

Ar fi interesant sa aflam in ce conditii se primeste cetatenia daca un roman se casatoreste cu un canadian, si dupa cat timp se ajunge acolo.


Cetatenia o primesti dupa 3 ani de zile indiferent de casatorie sau nu. Poti veni aici daca iti gasesti un fat-frumos care e de acord sa iti faca dosar de parenare (parca asa ii zice) si nu necesita casatorie neaparat pen' ca la canadieni consoarta e un termen destul de larg. Drept de munca ai de cand ajungi. Si acel fat-frumos nu e necesar sa fie cetatean canadian, ci poate fi si un roman imigrant legal (adica fara cetatenie canadiana).

Pentru alte detalii, intreaba mai la subiect, exact ce te 'ntereseaza.

Si da, Canada este tara tuturor posibilitatilor daca stii ce vrei si nu te sfiesti sa pui osul la munca.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Oct 02, 2006 5:55 pm

cu poze pe PM


nu merg pozele pe pimeu, da-i emailu :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde sin ella » Lun Oct 02, 2006 5:55 pm

RajaF, si daca gasesti o slujba de aici si soliciti viza, primesti? sau trebuie sa treci prin toti pasii procesului de selectie? ala de dureaza mai bine de un an...

si daca da, in ce conditii? adica viza temporara sau nu?

iubi, tu ai email :zambet:?
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde RajaF » Lun Oct 02, 2006 6:06 pm

Pai aiule, eu astept PM-uri acuma, ca cu pozele ne descurcam :P

ella, saca gasesti slujba poti sa ceri viza de lucru care se da foarte greu la ei din cate am inteles. Viza de lucru este temporara da. Nu stiu pe ce perioade de timp se da, dar daca o obtii si iti place aici, poti sa aplici pentru imigrare si cred ca se da mai usor viza de imigrant daca ai lucrat aici o vreme. Acuma nu pot sa iti zic 100% sigur, dar asa stiu eu.

Pentru informatii complete despre legalitati din astea, mergi pe toronto.ro, sau montreal.ro si au acolo pe forumuri tot ce iti trebuie sa stii despre acte.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Oct 02, 2006 6:23 pm

iubi, tu ai email ?


am, da numa pentru pozele lu shaki ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron