Povesti frumoase de dragoste din filme

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Povesti frumoase de dragoste din filme

Mesajde lorelei79 » Mar Oct 10, 2006 5:58 pm

In primul rand, postand pentru prima oara aici, permiteti-mi sa va salut pe voi, toti, cei ce contribuiti la realizarea acestei pagini a forumului.
In al doilea rand, pentru ca la subiectul "Care e filmul vostru preferat din toate timpurile" am observat ca s-a ajuns sa se vorbeasca si despre povesti de dragoste m-am gandit ca ar fi interesant sa deschid un astfel de subiect.
Deci, daca aveti preferinte in materie, va invit, sa spuneti care ar fi acestea si sa va explicitati alegerea in cateva randuri sau pagini. Depinde de stilul fiecaruia.
Am sa incerc sa sparg gheata mentionand ca povesti frumoase de dragoste mi s-au parut a fi cele din filmele:
- Storia di una capinera (Sparow)/Calugarita de Franco Zeffirelli.
Modalitatea in care acest regizor de exceptie reuseste sa redea zbuciumul sufletesc al eroinei din film pusa in situatia de a hotari daca atractia pentru viata lumeasca (reprezentata aici de dragostea pentru un barbat) este mai mare decat puterea credintei, emotioneaza.
- Original Sin/ Pacat Originar al lui Michael Cristofer in care Angelina Jolie isi etaleaza profunzimea actoriceasca prin interpretarea personajului Julia Russel, o femeie tulburatoare, maestra in arta seductiei si teribil de secretoasa, care reuseste, folosindu-se de armele feminitatii, sa il atraga pe, bogatul si pragmaticul om de afaceri, Luis Vargas, interpretat de Antonio Banderas, pe taramul pasiunii mistuitor-obsesive, trezind in el sentimente contradictorii de dragoste, manie si ura. Pe mine acest film a avut darul de a ma tine sub tensiune 116 minute.
- The Bridges of Madison County, o poveste dulce-amara despre o iubire neimplinita dar nemuritoare si despre ceea ce ar trebui sa conteze, cu adevarat, in viata oamenilor.
lorelei79
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Oct 06, 2006 3:42 pm
Localitate: Targu-Mures

Mesajde adyna_supergirl » Lun Noi 13, 2006 12:35 am

mi-au placut mai multe filme.. dar totusi, acum ma voi limita decat la 2... mi-a placut mult "Pe aripile vantului"- nu cred ca mai are nevoie de introducere... si "O iubire de neuitat", titlul original fiind "A walk to remember"-o poveste frumoasa de iubire intre 2 adolescenti(baiatul popular si fata desteapta si putin bagata in seama)
Ca musca-n lapte
Avatar utilizator
adyna_supergirl
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Oct 08, 2006 11:00 pm


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori