Sange

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Sange

Mesajde Djinn » Joi Oct 12, 2006 10:45 am

unii au nevoie, altii ii pot ajuta.

Ai donat vreodata sange?

Daca nu, ai intentionat sa donezi dar n-ai stiut unde, ce, cum?

http://www.sangepentruviata.ro dati click cu incredere, aveti acolo toate informatiile necesare, inclusiv:
- prezentarea grupelor de sange,
- prezentarea modului in care sunt folosite unitatile recoltate (o sa va suprinda, dar nu toate sunt folosite la transfuzii ca atare),
- profilul donatorului ideal,
- sfaturi si recomandari din partea medicilor,
- explicarea punct cu punct a informatiilor pe care le ofera analizele dvs. de sange,
- cei care au nevoie de sange
- centrele de recoltare din intreaga tara.

Acum chiar sunt curioasa, care de aici a donat sange?
Care nu si de ce?

Eu n-am donat, m-am gandit de cateva ori, dar nici nu stiam unde, ce, cum. Se pare ca e mare nevoie de sange la nivel national si cererea depaseste oferta. (Acum ca am aflat unde, ce, cum, mai trebuie sa intreb medicul daca am voie, ca nush ce anemie mi-a descoperit data trecuta si mi-e ca e contraindicata donarea de sange in atare conditii).
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Joi Oct 12, 2006 11:15 am

Nici eu nu am donat.. nici cat am fost acasa, nici aici.. pentru ca tot asa, nu am stiut ce, unde, cum cand, dar as face-o..
Avand AB IV negativ, stiu ca e ceva rar si compatibil cu toate celelalte grupe.. deci pot sa fiu si eu utila cumva :)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde jeorj » Joi Oct 12, 2006 11:48 am

weet. ai dreptate. sangele tau e compatibil cu toate celelalte grupe. dar duar in ideea de a primi. ca de a dona nu poti decat la aia cu aceiasi grupa. care oricum pot primi de la oricinealtcineva:D

eu nu am donat sange, dar s-ar putea sa fie cazu ca s-ar putea sa am cam mult. si se zice ca e sanatoasa regenerarea periodica a sangelui. doar ca nu stiu de cata apstinenta alcoholica e necesara pentru a fi abt de acte dinastea generoase:D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Oct 12, 2006 12:01 pm

Am donat eu toata tineretea.Deoarece cel ce urma sa fie operat trebuia sa prezinte adeverinte ca cineva a donat macar echivalentul ce urma sa il primeasca,am donat de peste 20 ori.Si nu erau conditii ca acum.Duceam cu mine si jumatate din colegii de an, ca sa fie cat mai mult, sa nu aiba ce comenta doctorii.

Weet,se primeste orice grupa.Sa nu fii purtatotor de ceva pitic interzis singura bariera.Oricum se fac analize la fiecare 'sarja"
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Oct 12, 2006 12:04 pm

Io nici nu stiu ce grupa am.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Oct 12, 2006 12:06 pm

Cum drac,au fost si campanii gratuite in Cluj.

Sfatul meu:donati baieti si fete.
Esta un lucru care tine de civilizatie,astazi.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Oct 12, 2006 12:16 pm

In clasa a 3-a am fost cu totii sa ne ia sange pentru nu stiu ce analize. Mi-a nenorocit o vaca tot bratul. De atunci nu mai servesc asa ceva.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Joi Oct 12, 2006 12:28 pm

Eu nush de ce retinusem ca pot dona tuturor.. oh well
Oricum, intentionez sa interesez, cum altii au nevoie.. asa poate o sa am si eu odata..

Am aflat ce grupa am cand mi-am facut buletinul, nush de ce naiba era util si atunci mi-au facut si aia de rhesus si tot.. Sora-mii i-au facut la fel, desi nu era obligatoriu..
Pe de alta parte, chestia cu rhesusul cica e mai compliqué, in ce priveste o viitoare sarcina.. dar pana atunci nu-mi fac griji :)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Oct 12, 2006 1:27 pm

daca aveti rabdare sa studiati site-ul ala, se explica tot despre grupele de sange.

jorj, cred ca tre sa te abtii un pic, macar cu o zi inainte de donare. Si mai dau oamenii acolo indicatii si ce sa mananci sau sa nu mananci inainte. Pe langa ca e bine sa mananci ceva imediat dupa si sa bei multe lichide (nu, jorj, nu alcool :D )

Si cica hipertensivilor chiar le e recomandat sa doneze sange, ca le face bine.
O fi aceeasi chestie ca "lasatul sangelui" de pe vremuri? (ma rog, ca atunci era considerat panaceu universal, mai ales la femeile foarte temperamentale :blink: )

Eu mi-am aflat grupa sanguina pe la sfarsitul liceului, ca nu ne-a intepat nimeni cand ne-au facut buletine la 14 ani. Si umbla vorba ca daca te prinde ca n-ai inscrisa grupa pe bolentin iei amenda :D erhashu nush, nu cred ca mi l-a facut.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Oct 12, 2006 1:56 pm

shaki: nu creca poti dona sange. esti prea slaba pt asta. parol
nici io nu poci dona: boli najpa prin tinereti.

oricum, nainte de a dona, va intreaba aia toate cele
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Oct 12, 2006 2:16 pm

er, unde a postat shaki pe tredu asta? ca io nu vaz :blink:
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Oct 12, 2006 2:19 pm

memetu se gandeshte numa la mine :D

decida, nu credk ash putea dona sange, sau k ar fi un lucru sanatos pt mine. am 43 kg :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Oct 12, 2006 2:30 pm

Djinn scrie:er, unde a postat shaki pe tredu asta? ca io nu vaz :blink:

jinco: esti geluasa ca nu mam gandit numa la tine? :D
ma gandeam si io la shaki, careia daca ii scuate nenii aia doo picaturi de sange, ramane fara lubrifiant pentru pompa.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Oct 12, 2006 2:34 pm

porumbeilor ~p

bine, atunci pe voi va las acasa. Iau pe nocti, ca e mai mare :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Oct 12, 2006 11:36 pm

ma rog, ca atunci era considerat panaceu universal, mai ales la femeile foarte temperamentale

ma faci sa ma gandesc la raotatz si misoginizme

bre, pe vremean pujcatului dadeai sanje la orce angajare, plecarer la oaste sau revenire, etcetc - itz loa frun sfert de chil - 300 ml; si nu maerai donator, citz loa si basta; daca voiai sa mai dai shin tinpu liber, era alt socoteala, catz faceau si carnetzel
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Voidship » Mar Oct 17, 2006 3:22 am

N-am dat sange. Nu stiu ce grupa de sange am. Si nu-mi place acul in vena.
Fecioarei Maria i-a fost implantat un embrion extraterestru al carui C.S. a fost adaptat la soma pamanteasca pentru a introduce legea non-hibridarii pe Pamant si pentru a strica programul de inginerie genetica al supercivilizatiei lui Satan.
Intrebari?
Avatar utilizator
Voidship
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Mai 01, 2004 11:00 pm

Mesajde Cristy » Joi Oct 19, 2006 4:23 pm

Am donat astazi... toata procedura a durat mai putin de 40minute, inclusiv asteptarea de 15min si completarea formularelor de 10min. Rapid si nedureros. N-am avut parte de ameteli, dureri de cap sau probleme cardiace dupa, asa cum trece vorba prin popor. Nu inteleg de ce multa lume refuza din start ideea de a dona.
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde rovero » Joi Oct 19, 2006 6:10 pm

eu am donat de cateva ori (ok 2 sau 3 ori), de fiecare data ma ia cu ameteala (probabil ca sant atasat de sangele meu)... in rest e ok... oricum daca ai tatuaj nu cred ca poti dona o perioada...
rovero
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Oct 10, 2006 10:12 pm
Localitate: NY

Mesajde whatever » Mie Noi 22, 2006 9:15 pm

eu am AB 4
nu am donat sange pana acuma.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron