aradul, un oras trist?

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

aradul, un oras trist?

Mesajde pure_sugar » Mar Oct 31, 2006 11:41 am

eu sunt din arad si am observat ca, parca, orasul asta indeparteaza oamenii...
spune-ti-va si voi parerea, aradenii, sau cei care au trecut pe aici, sau oricine are ceva de spus la subiect
si daca stiti locuri care merita vazute in arad, baruri, cluburi notabile
tot ce vreti voi
Daca lumea ar fi de ciocolata, ne-ar fi, pana la urma, greatza de ea...
Avatar utilizator
pure_sugar
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Mar Oct 31, 2006 12:01 pm

Oras nasol !
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde pure_sugar » Mar Oct 31, 2006 12:03 pm

ai fost?
de ce ti se pare asa?
Daca lumea ar fi de ciocolata, ne-ar fi, pana la urma, greatza de ea...
Avatar utilizator
pure_sugar
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Mar Oct 31, 2006 1:46 pm

De fiecare data m-am ratacit prin el.Semnalizat slab.Aveam emotii cand treceam printre
barele de pe un pod.Am prins cea mai jenanta bataie intre femei acolo.Centrul era murdar din cauza constructiilor.Nu gaseam loc de parcare(eu respect legea)dar localnicii isi baga p...in ea.M-a lovit un dobitoc cu masina tare caci tocmai se grabea.si ultima,cea mai grva.Popa cu care am discutat a zis ca lucrez prea scump.Sa-l ia dracu.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde pure_sugar » Mar Oct 31, 2006 1:51 pm

mah, aia nu te contrazic, acuma ii mai frumusel...l-au mai aranjat
poate ai fost in ceva local care ti-a placut?
ceva orice, nu te-a incantat nimic?
oamenii cum ti-au parut?
Daca lumea ar fi de ciocolata, ne-ar fi, pana la urma, greatza de ea...
Avatar utilizator
pure_sugar
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:00 am

Mesajde useru_X » Mar Oct 31, 2006 1:53 pm

mie mi s-a parut fain. Am facut un an de liceu acolo. Si un seminar de pregatire profesionala recent. Foarte frumos centrul. Si Muresul. Multa verdeatza. Cartierele in schimb, groaznice. In Vlaicu numa betoane si betoane.
Si daca esti roackeritza, doua baruri de profil te asteapta :)
Oamenii foarte prietenosi, daca te intalnesti cu unul de trei ori pe strada, deja te saluta :)
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde pure_sugar » Mar Oct 31, 2006 1:54 pm

imi place muzica dar nu ma pasioneaza sa ma aventurez in baruri de rockeri, in tinerete mai mergeam, acuma nu mai am curaj:D
Daca lumea ar fi de ciocolata, ne-ar fi, pana la urma, greatza de ea...
Avatar utilizator
pure_sugar
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:00 am

Mesajde jeorj » Mar Oct 31, 2006 2:34 pm

eu cand am fost in vara in arad am putut sa vad orasul destul de vesel si plin de activitate. desi m-a apucat ora 11 noaptea si nu stiam sigur unde am sa dorm. si tot asa de vesel l-am gasit si dimineata la sapte jumate cand a trebuit sa plec din locul unde am dormit.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde pure_sugar » Mar Oct 31, 2006 2:41 pm

ma bucr ca are cineva si o parere pozitiva!
da chiar nici un aradean neaos nu isi da cu parerea?
Daca lumea ar fi de ciocolata, ne-ar fi, pana la urma, greatza de ea...
Avatar utilizator
pure_sugar
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:00 am

Mesajde shiona » Mar Oct 31, 2006 3:29 pm

de 4 ani la fiecare sfarsit de octombrie am mers la arad(festivalul de teatru in lba franceza)...si l-am mai vazut o data in primavara...si imi place la nebunie.Acu nush daca e festu de vina cu totii oamenii care vin acolo si gashca de nebuni cu care sunt eu sau asa e el de obicei da mi-a placut la nebunie.Sa umblii aiurea pe strazi in cautarea unui bar in care sa stai 40 de min sa bei un suc ceva...sau sa iei toate barurile la rand pana gasesti ce iti place tie....sa canti la 3 dimineatza "Aseara ti-am luat basma" si "Aux champs Elisee", sa nu-ti pese ce cred cei din jur de tine pt ca si asa nu te vor mai vedea, sa te rupi de tot ce inseamna casa, familie, prieteni,colegi,scoala,profesori....si deja ma indepartez de la subiect....
am jucat biliard in Viva si bowling la Continental, am trecut prin frontiera[care era deschis dar arata jalnic...nu mi-a placut ce-au facut acolo] m-am holbat si-am salivat la multe chestii din Art&Music, m-am plimbat pe malu Muresului, m-am dat in leagane, am mancat clatite la clatitaria de langa Viva....am mers pe strada cu multe magazine de pompe funebre, am vazut parculetzul cu monumentu de reconciliere romano-maghiar...vreau inapoi...
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Noi 01, 2006 1:36 am

noa, eu sunt aradean 100%, si o sa scriu odata un mesaj lung si la subiect pe threadul asta care chiar ma intereseaza, pentru ca zahar pur a expus o problema serioasa in topic. Din pacate nu azi ... o sa incerc candva zilele astea sa si raspund.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde pure_sugar » Mie Noi 01, 2006 8:15 am

merci shiona de parerea ta pozitiva, de obicei pers care doar trec prin arad, chiar daca au mai fost inainte,au o parere destul de buna despre oras...
intr-adevar, cand il vezi o data pe an poti sa-l apreciezi...dar cei care il vad zilnic simt crunt dorinta unui loc care sa te faca sa te simti pe de-antregul multumit. eu personal caut, de ani de zile, pot spune, un bar care sa ma faca sa simt ca, da dom'le imi place de mor baru asta...am gasit in vara o terasa...dar un bar nu, parca toate-s seci si nu stiu...nu ma atrag deloc...
astept pareri...
Daca lumea ar fi de ciocolata, ne-ar fi, pana la urma, greatza de ea...
Avatar utilizator
pure_sugar
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:00 am

Mesajde Shaki » Mie Noi 01, 2006 10:24 pm

pure_sugar scrie:imi place muzica dar nu ma pasioneaza sa ma aventurez in baruri de rockeri, in tinerete mai mergeam, acuma nu mai am curaj:D
te duc eu in ce bar de rockeri vrei, anuntz merluc :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde shiona » Mie Noi 01, 2006 11:09 pm

pure_sugar...dar uare nu asa este mereu? uare nu aceeasi parere o are fiecare despre orasul lui[sau noh...ma rog...majoritatea]...pt ca il sti de o viatza...nu ti se pare palpitant sa mergi aiurea pe strazi, sa te pierzi, sa cauti un baruletz in care sa bei un vin fiert sau un ceai cald, sa iti cunosti orasul....pt ca e al tau...poti face asta oricand numa ca nu are rost...pt ca deja esti plictisita de el...sau nu?
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde pure_sugar » Joi Noi 02, 2006 8:24 am

si aia ii drept...doar ca nu toate orasele sunt la fel...si aradul avea farmecul lui pe vremuri, sau poate eram eu mai dispusa sa il vad...intr-adevar, ca oras imi place, e frumos, sa te plimbi, sa casti ochii in drepata si-n stanga la ce mai e pe aici...dar un barulet asa cum zici tu, unde cand ai intrat sa te simti automat de-al casei, care sa te faca sa te simti putin mai putin strain si singur...nu exista...
Daca lumea ar fi de ciocolata, ne-ar fi, pana la urma, greatza de ea...
Avatar utilizator
pure_sugar
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:00 am

h a z a r d (?!)

Mesajde minunata » Vin Noi 03, 2006 8:48 pm

pure_sugar scrie:merci shiona de parerea ta pozitiva, de obicei pers care doar trec prin arad, chiar daca au mai fost inainte,au o parere destul de buna despre oras...
intr-adevar, cand il vezi o data pe an poti sa-l apreciezi...dar cei care il vad zilnic simt crunt dorinta unui loc care sa te faca sa te simti pe de-antregul multumit. eu personal caut, de ani de zile, pot spune, un bar care sa ma faca sa simt ca, da dom'le imi place de mor baru asta...am gasit in vara o terasa...dar un bar nu, parca toate-s seci si nu stiu...nu ma atrag deloc...
astept pareri...

HAZARD? ai fost acolo? e misto!
minunata
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Oct 22, 2006 9:16 pm
Localitate: romania

Mesajde pure_sugar » Lun Noi 06, 2006 9:07 am

am fost, si merg chiar des...dar...nu mi se pare chiar genial...si chiar fumatoare fiind, ma inec de fum acolo si dupa maxim 2 ore tre sa plec ca sa nu mor...
da n-ar fi nici asta o problema...doar sa fie barul asa ...sa ma simt ca acasa...
Daca lumea ar fi de ciocolata, ne-ar fi, pana la urma, greatza de ea...
Avatar utilizator
pure_sugar
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:00 am

Mesajde mancuso » Mar Noi 14, 2006 4:12 am

adevarul, ca Aradul, odata cu lasarea serii,devine un oras inchis,necosmopolit...:( ,trist
luminile lui sant reci....Pure, cand ai fost ultima data in Hazard ? :) mie nu mi s-a parut plin de fum(poate ca erau usile deschise find cald);in 2 ore nu s-au deschis usile? o
sa-i spun patronului, sa ia masuri..:)

minunata scrie:HAZARD? ai fost acolo? e misto!

ce iti place cel mai mult in acel bar?:) :P pt. ca si eu in perioada in care stateam in Arad,il frecventam...o barmana e chiar de vreo 2-3 ani acolo...
acum, de cate ori trec prin oras,ma opresc la un SEGAFREDO.....

mod edit: mancuso, n-ai voie cu posturi consecutive la mai putin de 3 ore distanta. daca mai vrei sa adaugi ceva, ai la dispozitie butonul "edit" din mesajul deja postat.
sa moara fapta!unde ma prinde ziua,ma toarna noaptea
mancuso
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mie Feb 16, 2005 10:04 am
Localitate: PROximus

Mesajde mancuso » Mar Noi 14, 2006 4:17 am

minunata scrie:HAZARD? ai fost acolo? e misto!

ce iti place cel mai mult in acel bar?:) :P pt. ca si eu in perioada in care stateam in Arad,il frecventam...o barmana e chiar de vreo 2-3 ani acolo...
acum, de cate ori trec prin oras,ma opresc la un SEGAFREDO.....
sa moara fapta!unde ma prinde ziua,ma toarna noaptea
mancuso
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mie Feb 16, 2005 10:04 am
Localitate: PROximus

Mesajde pure_sugar » Mar Noi 14, 2006 2:05 pm

pai eu cand merg in hazard stau in camera de la subsol si acolo nu poti rezista mult, de aia prefer sa nu prea merg, in rest e ok, n-am ce sa ma plang
Daca lumea ar fi de ciocolata, ne-ar fi, pana la urma, greatza de ea...
Avatar utilizator
pure_sugar
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:00 am

Mesajde mancuso » Mar Noi 14, 2006 11:04 pm

pure_sugar scrie:pai eu cand merg in hazard stau in camera de la subsol si acolo nu poti rezista mult, de aia prefer sa nu prea merg, in rest e ok, n-am ce sa ma plang

ok,:) eu de ocbicei stau sus, pe canapele,jos e mai intim...

eram curios sa vad ce zice minunata :)
sa moara fapta!unde ma prinde ziua,ma toarna noaptea
mancuso
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mie Feb 16, 2005 10:04 am
Localitate: PROximus

Mesajde pure_sugar » Mie Noi 15, 2006 4:30 pm

si mai plin de fum:D
Daca lumea ar fi de ciocolata, ne-ar fi, pana la urma, greatza de ea...
Avatar utilizator
pure_sugar
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:00 am

Mesajde minunata » Vin Noi 17, 2006 11:07 pm

eram curios sa vad ce zice minunata :)[/QUOTE]

apai... poate tardiv?!... apai....poate 'prea tardiv?!' - apai!!!, nu neaparat! hazard este - vorba unei bune prietene de-ale mele - localul in care 'e musai sa socializezi' sau, si ma misto, tot socializand, si tot vorba bunei mele prietene, sa ajungi, de la vorba la vorba cu atata 'socializing' around, la distractia extrema: manele underground! :-)))) pupici celor care au inteles!
minunata
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Oct 22, 2006 9:16 pm
Localitate: romania

Mesajde whatever » Sâm Noi 18, 2006 2:13 am

e asa de trist Aradul ca nici nu am timp sa scriu despre el ...

si apropos, Hazard e infect.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde pure_sugar » Joi Ian 18, 2007 3:08 pm

deci, baruri noi si misto in arad
-sahara cafe, vis-a-vis de ighi-buu, super misto si de fitze
-KF-ul din avram iancu impreuna cu trupa de acolo s-a mutat dupa colt de genovesse pe episcopiei, misto de tot, perne pe jos, muzica de ti mai mare dragul, aerisire clasa I
-am mai auzit de ceva red club la boul rosu, daca stie cineva exact unde este sa scrie aci ca eu l-am cautat dar...nu-l gasesc


si dupa astea, am descoperit si eu un baruletz unde sa ma simt ca acasa:) si anume traffic de pe eminescu, nu-i cine stie ce, dar e dragut aranjat, ceiutzu cu lapte si miere un vis (recomand ceai verde cu lapte si miere) pentru cui ii place si mai ales, este darts pentru pasionati... eu personal sunt acolo aproape in fiecare seara, e exact atmosfera pe care ti-o doresti daca esti cu prieteni buni si nu se asteapta de la tine sa fii dupa ultima fitza... e un loc perfect pt mers cu trupa la darts sau la o vorba sau la o ...carte:).
pentru mers cu the special one, recomand kensu din vlaicu, desi nu pare, e destul de intim si placut.
Daca lumea ar fi de ciocolata, ne-ar fi, pana la urma, greatza de ea...
Avatar utilizator
pure_sugar
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Joi Ian 18, 2007 3:18 pm

aaa ... KF'ul nu este nici pe departe nou, si imi permit sa zic asta, mergand acolo inca din ziua in care s-a deschis, si facand parte din cei asa numiti "ai casei". Totusi are aproape 3 ani in spate ... Mie imi convine mutarea asta vis-a-vis de Pizza King, cu toate ca in afara de distanta eu unul nu am castigat mare lucru. Spatiu desi e mai mare e mult mai usor de umplut, si de regula KF'ul a inceput sa fie plin de lume .... si habar nu am cine sunt aia de vin acolo (si sa nu uitam ... umblu in KF din ziua in care s-a deschis). Aerisirea nu merge intotdeauna asa cum ar trebui, si pernele alea devin incomode deseori. Muzica ... depinde si ea de catre cine o pune acolo in ziua respectiva. Parca am pus si eu ceva muzica acolo (cand era in piata Avram Iancu).

Dar, KF'ul e de departe localul meu preferat din Arad si nu numai, si toate "lacunele" sa le zicem, de mai sus le pot ignora lejer. Fara KF Aradul ar fi fost si mai plictisitor, si eu unul sunt tare bucuros ca am unde sa merg, si cu cine sa stau acolo. Plus cele 2 revelioane cu gasca din KF ce le-am tinut pana acuma, care amandoua (in special ultimul, cu Meropi <3) au iesit super fain.

cum e sahara cafe aia ? Nu am fost niciodata. Nici in Ighi Boo ala nu am fost decat de vreo 2 ori maxim.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde pure_sugar » Joi Ian 18, 2007 3:42 pm

pai...pe rand
am specificat ca noi, sau aproape noi, respectiv locatia noua la KFeu am fost odata acolo si am stat o noapte intreaga,poate si compania a fost de vina, dar mi s-a parut bestiala muzica si faptul ca desi fumam in draci, chiar nu era fum
lume pe acolo eu nu cunosc, asa ca...am auzit si eu ca s-a mutat KF-ul cu tot cu gasca de pe avram iancu, asa ca, am dat si eu mai departe
si mi-a placut enorm ideea de perna mare pe care sa atarni efectiv in timp ce o groaza de lume sta pe-acolo, danseaza, nu te baga in seama, fiecare cu treaba lui
dar, cum am mai spus, depinde si de companie:)
in sahara am fost de cateva ori, imi place sincera sa fiu, dar mi se pare destul de de fitze si prefer locuri unde chiar ma simt cozy. e pe 3 nivele cumva, la etaj e ceva ca o terasa interioara...mezanin sau cum ii zice, parteru ii ok, de obicei mai plin, si subsolul care ii super, cu loc de dans, spatiu mult, muzica misto
ce mai, mie mi-a placut enorm ca idee de bar, pt ca in arad putine baruri sunt asa,ma simteam de parca as fi in timisoara nu in arad
in ighi-buu nu-i cine stie ce, cred ca nu s-a mai schimbat nimic de ani de zile, am fost si eu asta vara, lume de mai multe gusturi, ca sa zic asa fara sa jugnesc pe nimeni, preturi fff mici, biliard, darts, snooker, diverse
nu cine stie ce
Daca lumea ar fi de ciocolata, ne-ar fi, pana la urma, greatza de ea...
Avatar utilizator
pure_sugar
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Joi Feb 03, 2005 12:00 am


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron