La Piovra (caracatita)

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

La Piovra (caracatita)

Mesajde old lord » Mie Dec 13, 2006 2:37 am

Desi serialul e foarte vechi niciodata nu am apucat sa-l vad complet. Ultimul sezon parca a fost difuzat la TV prin 1999. Recent am avut ocazia sa vad 3 serii.
Cred ca este cel mai cunoscut serial italian, a facut incojorul lumii si a starnit discutii aprinse in parlamentul italian (pe tema imaginii negative).
Am observat ca toate seriile sunt oarecum tipizate, urmeaza un sablon:
- in primele episoade apare o crima, Conti cerceteaza si tine morala, mafia sterge toate urmele, toti tradatorii mor, finalul dramatic aduce responsabilul in fata justitiei.
- mafiotii se cearta intre ei si dau indicii politistilor
- politistii si judecatorii sunt incoruptibili (pers principale)
- politistul dupa o multime de atentate moare intr-un final (Catani, Licata, Acuti) numai Silvia Conti a supravietuit
- intotdeauana apar tradatori ai mafiei dar rareori apuca sa vorbeasca unul
Oricum actiunea se desfasoara lent.
Ce parere aveti despre acest serial ? Va place? Il are cinava pe CD ?
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde old lord » Joi Dec 14, 2006 9:56 am

Ieri n-am mai avut timp dar scriu acum referitor la tipizarea seriilor. Caracatita are (cred) 11 sezoane/serii si peste 100 de episoade. Dpvd al desfasurarii actiunii sezoanele sunt asemanatoare:
- in primul episod moare un personaj important: un politist corupt, un tradator al mafei care vrea sa vorbeasca
- Judecatoare Conti incepe ancheta dar fara informatii si detalii nu prea are ce face
- Mafiotii se cearta si Conti primeste informatii
- Apar tradatorii ai mafiei, care apoi mor
- Oamenii justitiei sunt denigrati in presa, li se impun greseli, sunt suspendati dar ei continua ancheta
- Apar alti tradatori, finalul este dramatic si mafiotii sunt adusi in fata justitei
- Una din putinele dovezi pe care le capata justitia este o lista cu mafioti ori o agenda cu nume; prin urmare in sezonul urmator vom vedea cum mafiotii sunt eliberati din cauza lipsei de probe; datorita anchetei politistilor acesti nu mai pot desfasura afaceri ilegale si sunt omorati de alti mafioti care le-au luat locul
- O dat la 2-3 sezoane moare politistul (Catani, Licata si Acuti), numai Catani a supravietuit 4-5 sezoane. Brenda a jucat doar un sezon.
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde cutuma© » Joi Dec 14, 2006 10:09 am

Vezi ca-i Piovra nu Pivora.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Djinn » Joi Dec 14, 2006 11:34 am

modificat :D

cand eram mica si abia aparuse Caracatita, il urmaream cu sufletul la gura, toata famelia... acu nu ma mai incalzeste cu nimic.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Dec 14, 2006 11:42 am

Nu l_am putut urmari nici in tinerete.Prea multa cruzime.Da-l dracului.Viata aci e frumoasa ,deocamdata.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde useru_X » Joi Dec 14, 2006 11:58 am

Am citit in presa de cazul unui director de pe la noi care si-a fascut firma capusha intitulata "La piovra" :P si a inceput sa dea tzepe ...si-a fost prins de politzie, si n-am mai auzit de el ...cum dracu sa pui asa nume la firma?? :D
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde old lord » Vin Dec 15, 2006 9:48 am

Filmul cica a fost inspirat dintr-un caz real. In 1992 a fost ucis un comisar de plotie in Sicilia. In 1994 Italia a fost paralizata de armata.

Inca o chestie care se intampla in fiecare serie este moartea un copil. Defapt nu egzista serial italian in care sa nu moara copii. Ma scarbeste cruzimea italienilor. De asemenea mor adolescenti.
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde old lord » Vin Ian 05, 2007 10:56 am

Filmul are 10 serii compuse din aproxim 100 de apisoade. Seriile 8 si 9 nu continua actiunea petrecuta in seriile 1-7 si 10, defapt aceste doua serii sunt pilot. Ele descriu cum a aparut mafia in Sicilia s-au mai bine spus cum a evoluat mafia in Sicilia.

Nu prea inteleg cum si cine a facut impartirea filmului pe episoade, insa cu filmul asta se intampla ceva ciudat. Sunt zeci de episoade din diferite serii care reiau filmul incepand cu jumatatea episodului anterior.
Explic situatia: seria 10 are 5 episoade cu actiunea de la 1 la 40:
ep1 are actiunea de la 1-10
ep2 are actiunea de la 8-20 (din episodul anterior se reia de la 8 pana la 10, acceptabil)
ep3 are actiunea de la 15-25 (s-a reluat jumatet din ep 2, acest episod este in plus pentru ca cealalta jumatate va fi reluata in episodul 4)
ep4 are actiunea de la 20-30 (s-a reluat jumatet din ep 3)
ep5 are actiunea de la 28-40
Nu inteleg la ce s-au gandit si cum e posibil ca o televiziune sa transmita filmul in maniera asta.

Are cine filmul pe CD/DVD ?
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron