Somnul

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Somnul

Mesajde SOD » Vin Sep 20, 2002 3:03 pm

Dupa cum bine stiti,somnul este de mai multe feluri,fiind o componenta importanta a vietii noastre.
Din cele mai vechi timpuri si pana azi,omul a dormit,doarme si va dormi.Important este sa stim cum.
Somnul se imparte in mai multe categorii.Somn de odihna,somn de frumusete,somn de veghe,somn profund cu vise,somn profund fara vise,somn iepureste si intr-un final,somn de veci.
As vrea sa stiu care din tipurile de somn le practicati dumneavoastra,daca reusiti sa va odihniti,daca visati si alte aspecte ale somnului.

Incep eu prin a va spune ca dorm iepureste,pe partea dreapta.Visez rar,si ma trezesc des.Nu reusesc niciodata sa ma odihnesc.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Game Over » Vin Sep 20, 2002 3:40 pm

somn de veci - clar
Cateodata nu pot sa ma mai trezesc, dar cand o fac ma trezesc in alta viatza.
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Sep 20, 2002 3:48 pm

Mie imi place mai mult stiuca ! Somnul e prea gras ...si nu imi place carnea de peste grasa. Plus ca are mustatzile alea...de te speri cand il vezi ! Mi se face pielea gaina numai cand ma gandesc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Sep 20, 2002 3:55 pm

sod-ule sforai sau nu?
---

eu dorm f.profund cam 3-4 ore pe noapte maxim. nu ma deranjeaza nici lumina nici zgomotele. ma simt f. odihnit a doua zi. cel mai bun somnifer : un program tv german rtl sau pro7 cu discutii gen masa rotunda ca nu inteleg nici o boaba. n-am pozitie preferata dar in timpul somnului mi s-a spus ca fac yoga. visez mai rar. daca iau ceva la bord si cu mult tutun sforai de rup. nu pot dormi niciodata in timpul zilei ,orele de somn fiind numai noaptea intre 2-6.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

uneorii te sperI, alteorii nu

Mesajde as xxl » Vin Sep 20, 2002 4:04 pm

eo zic ce de felul cum te trezesti dimineata depinde mult somnul de seara.
nu pot sa nu imi aduc aminte cand eram mic si imi petreceam vacantele la tara cum ne obliga bunica sa ne culcam dupa masa de pranz. si cum ieseam noi din casa dupa o ora si ne frecam la ochi ca sa para ca am dormit (ca altfel luam bataie cu jordia). ce-as da acu sa vina sefu' la 12 si sa zica: florine, culcarea 2 ore!

sa trecem peste amintiri.

acu dorm foarte putin, in medie 6/24. mereu zic ca recuperez in weekend si niciodata nu imi iese (pescuit, alte trebi).

ps. a-tzi remarcat cum cele mai misto vise se produc ezact cu 13 minute inainte sa trebuiasca sa te trezesti si sa pleci la munca?
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Sep 20, 2002 4:13 pm

Bai baietzi..voi suntetz incredibili ! Cum putetzi dormi asa putin ?
Eu daca nu dorm minim 8 ore din 24 ...sunt mort !
Cateodata ma culc si dupa-amiaza. Ador sa dorm . Si cel mai mult imi place sentimentul pe care il am cand ma trezesc dupa un somn bun. Stau si ma intind ...si mai atipesc putin ! :p
De visez ..visez. Si chiar o gramada. Pacat ca nu imi pot explica visele ! :cry:
De sforait nu sforai. (nu s-a plans absolut nimeni de mine. dar am niste prieteni cu care plec la mare..mancav-ash gurile voastre...care dau concert. cand plec cu ei..fac eforturi disperate de a adromi) Dorm cu gura inchisa si nici nu imi curg balele in timp ce dorm .
Am somnul foarte lin. Cel mai mic zgomot ma trezeste. Asta inseamna ca sunt odihnit,nu ?
Cel mai mult imi place sa dorm pe burta ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Vin Sep 20, 2002 5:23 pm

Initial trimis de eyewitness
sod-ule sforai sau nu?

sforai de sparg,nu alta!nu stiu cum poate sa doarma fica-mea !poate de asta se scoala noaptea?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Sep 20, 2002 8:25 pm

Mie imi place atat de mult somnul incat dimineatza ma dezlipesc cu greu de perna. Imi place sa imi var capul in aceasta, cu o casca intr-o ureche, cu un cd preferat in casetofon shi timp de 8-9 ore sa nu ma deranjeze nimeni....
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Sep 20, 2002 10:50 pm

Dorm putin (cam 5-6 ore pe noapte) si nu ma odihnesc niciodata. Nici macar in concediu. Dar avand in vedere ca am acest "program" de 8 ani (aproape 9) m-am obisnuit. In armata am dormit pe scari cu ranita sub cap. Dupa aceasta experienta am ajuns la concluzia ca pot dormi oricum.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Hera » Vin Sep 20, 2002 11:23 pm

dorm cam 5 h pe zi, nu pe noapte, noaptea nu dorm, mi-am dereglat somnul ,de-aia si stau pe net mai mult noaptea, ca ziua tre sa dorm. nu visez nimic cand dorm ca sunt prea obosita, dorm f profund si daca ma trezeshte cineva sunt nervoasa toata ziua si prost-dispusa
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde catharsis » Vin Sep 20, 2002 11:45 pm

de cand cu scoala de dimineatza dorm cam 7 ore pe noapte si am ajuns in stadiul in care adorm la orice ora a zilei in mai putin de 10 minute...
voi vorbiti prin somn? (eu cica mai am acest obicei)
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Rolf » Sâm Sep 21, 2002 10:34 am

Io sforai de rup, ca animalele salbatice, dorm de la 12 la 7 (desi mereu imi propun sa ma culc mai devreme), nu reusesc sa ma odihnesc niciodata. Adorm in maxim 5 minute (da tre sa citesc sau sa ma uit nitel la TV). Nu pot sa dorm ziua. Dorm in orice pozitie (in pat).
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde java » Sâm Sep 21, 2002 2:26 pm

Hobby-ul meu e dormitul, pentru ca visez...
java
 

Mesajde darkshines » Sâm Sep 21, 2002 3:43 pm

eu, mai nou, dorm aprox 4 ore. si alea cu chiu cu vai. ziua nu dorm decat in timpul orelor de biologie si chimie :D
dar in vacanta ... de la 3 AM pana pe la 13,14. eh, s-au dus vremurile alea *sniff*

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Kayla » Sâm Sep 21, 2002 4:15 pm

Eu, acum, ca am scoala, ma culc pe la 12-1 a.m si ma scol la 6:15. Inainte, tot la scoala, ma culcam pe la 1-2 a.m si ma sculam la 10. In vacanta am fost fericita: ma culcam la ce ora voiam si ma sculam pe la 2-3 ziua. Dar s-au dus vremurile alea...
Kayla
 

Mesajde axeandra » Sâm Sep 21, 2002 9:41 pm

somul pt mine e de-a dreptu' o pasiune...da' tipul ala de pasiune pe care din pacate n-o pot practica cum si cat as vrea....
ca sa fiu odihnita si fericita am nevoie de 10-13 ore....dar de dormit dorm doar 6-7, lucru care se vede mai ales pe fata mea 3 sferturi acoperita de cearcane
adorm foarte foarte greu si cel mai frica mi-e sa aflu cat e ceasul intr-o noapte din aia in care nu reusesc sa adorm....adica de exemplu sa vad ca tocmai e ceasu' 3 dimineata si eu n-am adormit si ca nu mai am decat 4 ore de somn....chestia asta ma omoara....dorm pe burta cu perna in brate si cu cat e mai intuneric cu atat adorm mai repede...si mai bine.....
visez mult si de cele mai multe ori frumos....
somnul .....mmmmm.....cand o sa am si eu parte de el din plin?
o idee fara argumente e atat de schioapa incat nu poate face decat un singur pas: acela al prabusirii
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Sep 21, 2002 10:29 pm

In somn, traiesc a doua viata. Ca si Pisicile, de altfel.
Cand visez, am lumea mea. Aceeasi lume in toate visele. De asta am sa va descriu o mica parte din ea.
Un lac mic, cu pesti exotici, la marginea unei paduri, pe un munte, pustiu. Mai visez si niste stanci vorbitoare, care au gura si repeta dupa tine, care pot fi plasate in locuri diferite: ba intr-o statiune, ba la tara langa casa bunicilor.
Am si o mare, numai si numai a mea. Imi place mult sa pescuiesc si visez multi pesti. Visez si tot felul de ciudatenii, care in vis mi se par lucruri normale. Visez ca sunt intr-un loc si am o activitate, dar treptat ma trezesc in alta parte, facand altceva. Si la chestiile astea nu le dau importanta. Oricum, in lumea viselor, sunt total diferita decat in lumea reala.....

Intr-o zi, am luat o hartie si un creion si am inceput sa scriu despre visele mele.....Si ciudat a fost ca in timp ce scriam imi aminteam perfect ce s-a intamplat in visele respective, de parca imi dicta constiinta si parca ar fi fost in viata reala....

Nu-mi amintesc toate visele.. doar acelea care mi-au creat anumite stari de spirit..........
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde shiona » Vin Mar 03, 2006 10:24 pm

eu in ultimul timp dorm de la 12 la 6 jumate....si mai compensez eventual dupa-masa...cu vreo 2 ore dupa care ma trezesc mai obosita decat atunci cand m-am culcat
cand eram mica obisnuiam sa vb in timpul sonului...acum...doar mormai
ce-mi place e cand ma trezesc in timpul somnului si ma uit la ceas...si vad ca mai am inca 2-3 ore de somn..:D...atunci sunt f fericita
de visat visez...dar nu mereu...si nu intotdeauna imi aduc aminte ce-am visat
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde pacha » Lun Mar 06, 2006 3:12 pm

La anii mei 7 cesuri de somn absolut suficient.Se mai intampla sa ma trezesc si sa chem
Salvarea dar imi revin inainte de sosirea lor.In rest dorm bine si visez frecvent.Daca exista undeva un subiect despre vise,am doua foarte interesante de povestit.
La munte dorm mai putin.desi as mai dormi ,imi impun sa ma trezesc devreme ca sa ma bucur de rasarit.Beau o bere si ma culc iar pt.un ceas.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Mar 06, 2006 4:09 pm

inca imi permit sa pierd noapte dupa noapte tinand cont de varsta mea. Concluzia ar fi ca dorm foarte putin. De regula ma culc dimineata, si tot dimineata merg catre facultate asa ca raman cu 3-4 ore de somn in cazul bun. In weekend dorm cat vreau (ceea ce deseori inseamna pana pe la 1-2) ca si atunci mai vin dimineata acasa (deci un somn lung pentru mine e pe la 7 ore maxim)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Lun Mar 06, 2006 4:18 pm

threaduri dezgropate (ma-ntrebam ce l-a apucat pe sody :D)

eu dorm probabil cat trebe, adik 7-8 ore pe nuapte, excepand perioadele de relativa insomnie, cad dorm 2-3 ore. din fericire alea nu dureaza mult. ma trezesc in fiecare noapte cel putzin 1 data, adorm foarte greu, shi visez foarte, foarte mult shi inbarligat. pacha, daca vrei potzi sa povesteshti pe jurnal, pe mine una m-ar interesa :) adik imi place sa aud despre visele altora sau sa spun de-ale mele
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Crazy Babe » Mar Mar 21, 2006 5:23 am

eu fara sa dorm 8-9 ore pe noapte ma simt ca beata a doua zi:( nu-s buna de nimic. orice raza de lumina sau zgomot ma trezeste din somn! aud tot ce se intampla in jurul meu... pana si sforaitul lui taica-meu sau al cainelui ma deranjeaza:( aa si imi mai este frica sa adorm cu usa deschisa la camera. :( mi-e ca daca intra cineva in casa , poate intra in camera sa ma omoare si eu n-asi auzi nimic:( cel mai bine dorm pe partea dreapta sau pe burta.
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori