Este ticalosul cel mai iubit dintre pamanteni?

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Este ticalosul cel mai iubit dintre pamanteni?

Mesajde Lovealot » Dum Dec 29, 2002 12:58 am

"Am 18 ani, dar am vazut destul ca sa-mi dau seama ca Dumnezeu, daca exista, nu rasplateste si nu progoneste pe nimeni, ne lasa liberi si in fata virtutii si in fata pacatului si numai tampitul de Iov a putut sa creada ca <<Dumnezeu i-a dat, Dumnezeu i-a luat si sa-i fie numele binecuvantat>>. Dumnezeu nu i-a dat si nu i-a luat nimic, aici e toata chestia si ticalosii inteleg mai bine legile ascunse ale acestei lumi si sunt mai simpatici decat virtuosii, ceea ce explica atractia pe care o simte toata lumea pentru ei. N-ai bagat de seama? Cand se aduna cativa insi la un loc despre cine vorbesc, cu admiratie? Despre un ticalos! Cel mai iubit elev de la noi din clasa e un pungas, fiindca e vesel, stie ce e bautura (si i-a invatat si pe altii), fumator, se culca cu fetele, e omul subdirectorului, turnator, e simpatizat de profesori (multi din ei nici nu-l asculta la lectii si cand il asculta si se incurca, il ajuta cu bunavointa, ii pun intrebari care contin deja raspunsul), n-are griji in ceea ce priveste viitorul, o sa-si ia toate examenele si o sa ajunga departe. El a inteles ca blestemul cu castigarea painii prin sudoarea fruntii e o inventie si ca in viata orice ocupatie e buna, cu conditia sa nu se transforme in munca..."
Marin Preda-Cel mai iubit dintre pamanteni
Citind si recitind acest citat, mi-am pus intrebarea daca nu cumva omul a trait intotdeauna era ticalosilor. Mai exact o tragedie montatat in fata noastra, in care se disting 3 tipuri de personaje: celebrul Catavencu al lui Caragiale, un oarecare intelectual inadaptabil si pleaba, sau cum ar spune tot Caragiale.....cetateanul turmentat. Si aceasta tragedie prezinta un razboi civil...in care Catavencu lupta pentru putere, intelectualul lupta pentru perpetuarea eticii, iar arbitrajul este facut de cetateanul turmentat. Finalul este previzibil...Caravencu castiga, intelectualul devine si el un Catavencu sau sufera un deces intelectual, iar cetateanul turmentat se intreaba in continuare...."Eu cu cine votez?". Ce inseamna asta?Moartea eticii.....
Lovealot
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:36 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Dec 30, 2002 11:18 am

discutabil fiind, desigur, termenul de etica.
si interpretabil... samd, corect pusa problema, dar nici un raspuns de dat.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Lovealot » Mar Dec 31, 2002 12:00 am

Initial trimis de dana
discutabil fiind, desigur, termenul de etica.
si interpretabil... samd, corect pusa problema, dar nici un raspuns de dat.

Intr-adevar, am formulat-o cam retoric. Si ca sa-mi repar greseala, voi pune urmatorul set de intrebari:
1)Cine este vinovat de faptul ca ticalosul se poate face simpatic?
2)Ce facem ca sa aparam etica?
3)(un pic cam deviat de la subiect) De ce oameni omoara etica prin materialism?
Lovealot
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:36 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde salty » Joi Ian 02, 2003 7:06 am

1)Cine este vinovat de faptul ca ticalosul se poate face simpatic?
2)Ce facem ca sa aparam etica?
3)(un pic cam deviat de la subiect) De ce oameni omoara etica prin materialism?

shtiu shi eu, vinovatzi sunt ceilaltzi ticaloshi care sunt incantatzi de ei. dar daca priveshti mai departe ai sa observi ca de multe ori ai sa surprinzi admirandu-i oameni care nu-s de fel asha. faptul ca ei nu au curajul shi tupeul ticalosului ii face intru-un mod ciudat sa-i admire. sa-shi doreasca sa aibe curajul , daca vrei tupeul lor. shi poate nu-l vor avea niciodata.
moare etica? nuh, nicidecum. oamenii sunt deja mult prea preocupatzi de altele ca se mai aibe timp sa se opreasca shi sa-shi puna astfel de intrebari. de multe ori interesele ii face sa ia decizii contrare eticii. de ce? fiindca rar se aplica sanctziune lipsei ei. de ce? asha este construita societatea. cu totzii semnam contractul social inca din primii ani de viatza. shi jucam dupa regulile (cele mai multe) nescrise ale ei. etica este practic nescrisa.

ce putem face? mai nimic. sa o avem pe a noastra. etica.
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Re: Este ticalosul cel mai iubit dintre pamanteni?

Mesajde stefan » Vin Ian 03, 2003 1:23 am

Initial trimis de Lovealot
"Am 18 ani, dar am vazut destul...


Draga Lovealot,

vreau sa zic ca, in primul rand, citatul din Preda chiar suna a gandurile unui pusti de 18 ani. In al doilea rand, mi se pare foarte simplist modul lui de a gandi - cum adica ticalosul e mai simpatic decat virtuosul? Adica nu exista oameni virtuosi si simpatici? Daca Preda n-a intalnit astfel de oameni, e problema lui. Oricum nu au legatura cele doua, te fac simpatic niste chestii care nu tin de etica, hai sa fim seriosi, toata tarasenia poate merge ca "silogism al amaraciunii", dar nu mai mult.

Da, de acord ca atatia ticalosi sjung departe in viata, ca devin apreciati... Ce sa-i faci, oamenii n-au discernamant, dar de aici si pana a zice ca oamenii iubesc ticalosenia e cale lunga.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde onk » Vin Ian 03, 2003 8:27 pm

eu m-as indrepta mai degraba spre cuvantul admiratie, admiratie din invidie, toti ar vrea sa fie ticalosi si sa urce prin lene si fara daruire, din pacate neputintza naste virtute si, conform unor principii foarte solide ale poporului roman, daca unu e mai tare ca tine fa-te ca-l admiri, ca daca esti impotriva lui s-ar putea sa te striveasca, da, s-ar putea ca ticalosu' sa fie cel mai iubit dintre pamanteni
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Re: Re: Este ticalosul cel mai iubit dintre pamanteni?

Mesajde Lovealot » Sâm Ian 04, 2003 12:57 am

Initial trimis de stefanp


Draga Lovealot,

vreau sa zic ca, in primul rand, citatul din Preda chiar suna a gandurile unui pusti de 18 ani. In al doilea rand, mi se pare foarte simplist modul lui de a gandi - cum adica ticalosul e mai simpatic decat virtuosul? Adica nu exista oameni virtuosi si simpatici? Daca Preda n-a intalnit astfel de oameni, e problema lui. Oricum nu au legatura cele doua, te fac simpatic niste chestii care nu tin de etica, hai sa fim seriosi, toata tarasenia poate merge ca "silogism al amaraciunii", dar nu mai mult.

Da, de acord ca atatia ticalosi sjung departe in viata, ca devin apreciati... Ce sa-i faci, oamenii n-au discernamant, dar de aici si pana a zice ca oamenii iubesc ticalosenia e cale lunga.


1) Prostimea (adica cei multi) ii uraste pe virtosi. De ce? Pentru ca se simt amenintati de inteligenta lor. Iar romanii au acest obicei de a da la cap virtuasilor. Exemplele sunt nenumarate.
2) Am zis ca oamenii iubesc ticalosii, nu ticalosenia. Ticalosenia e metoda prin care ticalosii se fac simpatici.
Lovealot
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:36 am
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Re: Este ticalosul cel mai iubit dintre pamanteni?

Mesajde onk » Sâm Ian 04, 2003 12:07 pm

Initial trimis de Lovealot


1Ticalosenia e metoda prin care ticalosii se fac simpatici.


cuvintele sunt metoda prin care frustrarile ies la iveala pe fanclub
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Re: Re: Re: Este ticalosul cel mai iubit dintre pamanteni?

Mesajde stefan » Lun Ian 06, 2003 1:59 am

Initial trimis de Lovealot


1) Prostimea (adica cei multi) ii uraste pe virtosi. De ce? Pentru ca se simt amenintati de inteligenta lor. Iar romanii au acest obicei de a da la cap virtuasilor. Exemplele sunt nenumarate.


La fel si contraexemplele, doar ca astea iti naruie argumentatia. Pe cand exemplele sunt doar baza pentru inductie.

Lovealot, exista oameni ticalosi care nu sunt deloc iubiti, si exista oameni virtuosi care sunt iubiti. De ce? Pentru ca moralitatea nu are legatura directa cu gradul in care o persoana este iubita. Sunt doua chestii diferite, e o confuzie la mijloc.

BTW, nu m-am mai pronuntat pe subiectul asta? Am visat? Paranormal? Sau doar moderatoarele ??
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dinu » Lun Ian 06, 2003 7:13 am

1) Fii serios cu "romanii ii uraste pe virtuosi". Daca stai sa rumegi putin, "virtuosii" nu sunt urati de nimeni. Nu sunt iubiti sau admirati de nimeni. Sunt, la modul ideal, niste nimeni. De ce e iubit "ticalosul" (din anumite motive eu m-as feri sa folosesc termenu' asta, il pun in ghilimele). "Ticalosul" are doua mari avantaje: E uimitor de simplu si dezarmant de sincer. Virtuti de care cele mai virtuoase si nobile fiinte se gasesc lipsite cu desavarsire si neputincioase sa le aprecieze. Si, vorba onkai, neputinta naste virtute...

2) Intrebarea care se pune e daca etica merita aparata. Etica in sine ofera o perspectiva cel putin la fel de neatractiva ca anarhismul. E lucrul care se intampla cu toate ideile "pure", fac abstractie totala de realitate si de aceea esueaza lamentabil. Ideea de etica asa cum exista acum 20 de ani va dispare asa cum a disparut si comunismul.

3) Etica nu e data prin nastere existentei. Nu exista la animale si nu exista instinctual. Materialismul da. De la puiul de cuc care-si arunca fratii vitregi din cuib si pana la om, materialismul e conditia initiala a existentei. De aceea etica nu poate fi omorata de materialism. Dimpotriva, se poate spune ca, uneori, prin indelung exercitiu, materialismul poate fi inlocuit de etica. Al doilea fapt care lamureste problema e ca etica nu e altceva decat o consecinta a materialismului social. Nu izvoraste din vreun ungher launtric al omului si n-a existat in societatea primitiva. S-a impus doar atunci cand a promis sa ofere siguranta si eficienta. Atunci cand a devenit rentabila. Etica, daca vrei, e materialismul societatii in total. De ce uneori prevaleaza materialismul individual ? Din acelasi motiv pentru care unii isi pun cercel in nas. Pur si simplu, doctrina sociala generala nu e relevanta pentru toti.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Re: Re: Re: Re: Este ticalosul cel mai iubit dintre pamanteni?

Mesajde onk » Lun Ian 06, 2003 12:42 pm

Initial trimis de stefanp


BTW, nu m-am mai pronuntat pe subiectul asta? Am visat? Paranormal? Sau doar moderatoarele ??



faneeee... lasa bautura fanee ca iti pierzi istoria... si mintile faneee ... a, si pentru invinuiri nefondate o sa te zic la iepurasu de pasti satz aduca oo albastre faneee... ia vezi, nu careshcumva al 5-lea post de pe subectu asta sa nu fie scris de clona ta faneeee.... :cool: :) :D
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Amaterasu » Dum Feb 02, 2003 8:20 pm

Ticalosenie cred ca esta cam mult spus pt. un subprodus al comunitatii( al plebei). In primul rand, noi cream "ticalosul"si noi il ajutam sa inainteze pe scara sociala sau pe o anumita scara de valori coborandu-ne astfel la nivelul(subnivelu)lui.... Nu va dezvinovatiti aiurea spunandu-va ca nu sunteti ca el cand si voi i-ati zambii unui mafiot nenorocit care v-ar putea face sa castigati ceva(ma refer la castiguri materiale). Simplul fapt ca vb.despre el sau ca ii zambiti (chiar si de frica) va face complici si va baga in acelasi loc cu cei multi plebei(turma) care il ajuta sa iasa inaintea lor.
Asadar, lipsa de cultura, de valori si materialismul distrug etica.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde dinu » Dum Feb 02, 2003 9:06 pm

Initial trimis de crazy_felina
Asadar, lipsa de cultura, de valori si materialismul distrug etica.


Lipsa de valori si materialismul se bat cap in cap si demonstreaza lipsa de logica.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde X-ulescu dia » Dum Mai 18, 2003 10:20 am

tot ce vreau sa zic este ca Onk are dreptate. peace
X-ulescu dia
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 07, 2003 5:10 pm
Localitate: unde vreau

Mesajde dinu » Vin Mai 23, 2003 8:08 pm

Initial trimis de X-ulescu dia
tot ce vreau sa zic este ca Onk are dreptate. peace

ce opinie nuantzata
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Re: Este ticalosul cel mai iubit dintre pamanteni?

Mesajde LittleBear » Vin Mai 30, 2003 5:03 pm

Bai fratilor, ce aveti pana la urma cu ticalosii? Io zic ca sunt exact ce avem nevoie ca sa ne simtim noi bine. Iar despre etica, sa fim seriosi, omul nu a creat etica ca un scop in sine, o foloseste doar pentru a se simti bine, daca simte ca nu il mai ajuta, sa renunte la ea.
Parerea mea...
LittleBear
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 30, 2003 4:55 pm

Mesajde eliana » Sâm Iun 20, 2009 12:35 am

subiect inchis. daca cineva doreste sa-l vada redeschis, rog anunt pe Administrativ.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron