oportunisti sau realisti?

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

oportunisti sau realisti?

Mesajde vali » Mar Ian 07, 2003 7:54 am

sunt o caruta de oameni care se plimba de la un partid la altul, dupa cum bate vantul, sau dupa care castiga alegerile.

"nu ma mai regasesc in idealurile partidului"

"programa partidului nu ma este aceeasi ca atunci cand m-am inscris in acest partid"

sunt o caruta de oameni care fac asta fara pic de rushine si fara a avea mustrari de constiinta. ce asteptari sa ai de la acesti oameni? ce incredere sa ai in ei sa ii votezi?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Mar Ian 07, 2003 11:49 pm

pai e simplu...
cel putin in provincie, toate functiile de conducere se acorda pe criterii politice si nu profesionale (de la administratie, la directori de spitale, scoli, banci... presedinti de asociatii de locatari, conducatorii de directii cum ar fi cea a padurilor, comandanti ai politiei etc.), iar afacerile se fac tot pe considerente politice...
asa ca pentru a-si pastra functia sau pentru a-si mentine succesul in afaceri omul migreaza la partidul care e la putere...
sa ai incredere in ei? deloc pentru ca singur lor scop e de a se mentine acolo sus si de a trage foloasele...
se mai observa un fenomen, cel putin aici in suceava, in politica au intrat de obicei oamenii care s-au ratat in alte domenii, tarani, alcoolisti, cartofori, ratati etc. si acum ei formeaza lumea buna si ei conduc orasul/judetul numai pentru ca oamenii cu adevarat valorosi ori au avut bunul simt sa stea deoparte, ori nu au vrut sa cotizeze la partid, ori nu au putut sa se afirme profesional din cauza celor mentionati mai sus...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Joi Ian 09, 2003 7:42 am

Initial trimis de catharsis
pai e simplu...
cel putin in provincie, toate functiile de conducere se acorda pe criterii politice


aici e un motiv simplu: iti pui oamenii tai, oameni care sa nu iti puna bete in roate cand e de luat o decizie sau fcaut o afacere. e ceva normal.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Joi Ian 09, 2003 10:18 pm

nu mi se pare normal ca directorul unei scoli sau spital sa fie instalat pe criterii politice...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde eliana » Sâm Iun 20, 2009 12:05 am

subiect inchis. daca cineva doreste sa-l vada redeschis, rog anunt pe Administrativ.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori