BERD: "Romania a ramas intepenita pe scara tranzitiei"

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Cum va evolua aderarea RO la UE?

Chestionarul s-a închis pe data de Sâm Ian 03, 2004 1:06 pm

RO va reusi sa respecte angajamentele cu UE
0
Niciun vot
RO va pierde "trenul" daca iese tot PSD
5
100%
 
Voturi totale : 5

BERD: "Romania a ramas intepenita pe scara tranzitiei"

Mesajde Mark1 » Joi Dec 04, 2003 1:03 pm

Olivier Descamps, director in Banca Europeana de Reconstructie si Dezvoltare a aratat ca Romania este inca intr-un punct critic fiind in urma altor tari candidate la Uniunea Europeana, cum ar fi Bulgaria si Croatia. BERD calculeaza un scor al progresului in tranzitie, estimarile fiind fí£cute pe baza analizei a noua domenii, care acopera patru elemente importante ale economiei de piata - institutiile financiare, intreprinderile, comertul si infrastructura.

RO: nota 4 la progres!

Sondaj:

- Crezi ca RO poate face o reforma pe toate planurile a.i. sa fie acceptata in UE in 2007?

- Crezi ca RO va pierde "trenul" dupa alegeri daca va iesi tot PSD?
Avatar utilizator
Mark1
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Dec 04, 2003 1:24 pm

personal sper din tuata inima sa NU facem reforma in tuate domeniile si sa NU intram in uniune in 2007 cu sau fara psd la putere dupe 2004.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Dec 05, 2003 11:49 am

Deci intrebarea se refera la PSD si la capacitatea respectivului partid de a duce la bun sfarsit procesul de integrare? Pentru ca altfel sondajul nu face sens, cele doua variante neexcluzandu-se reciproc.

Nu cred ca putem pune problema asa transant, probabil ca o s-o tot lungeasca la fel ca pana acum, o sa mai obtina o amanare pana-n 2017 si asta e, oricum 2007 mi se pare o data nerealista, chiar si daca multe din lipsurile Romaniei ar putea fi 'cosmetizate', tot is multe de schimbat.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Lun Dec 15, 2003 10:32 am

mai deunazi, Romania a mai inchis inca doua capitole de negociere cu UE, Libera circulatie a persoanelor, respectiv Transporturi. le-a inchis provizoriu, asa cum sunt toate celelalte. in total avem 22 de capitole inchise, provizoriu, si 8, inca deschise, in curs de inchidere provizorie.

sa va enumar dintre capitolele inchise provizoriu ca sa va amuzatz, sau sa va intristatz, dupa caz, si voi? avem Educatie, formare profesionala si tineret, avem Protectia consumatorilor si a sanatatii, mai avem Control financiar, de asemenea am terminat-o si cu Intreprinderile mici si mijlocii, Impozitarea nu mai are nici o taina, ma grabeam sa adaug si Agricultura, ca io zic ca si acel capitol e 'case closed' da' observ ca inca mai au de lucrat la ea.

in concluzie, privind modul de abordare: dixit UE! (copirait activ fm)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nae cinefil » Lun Dec 15, 2003 2:28 pm

chiar si in conditiile in care din 2004 vom fi condusi tot de PSD, cred ca tot vom intra in UE si nu pentru ca vom indeplini toate criteriile cerute, ci pur si simplu pentru ca UE are nevoie de noi! capitolele se vor inchide indiferent de indeplinirea sau neindeplinirea criteriile necesare aderarii!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Dec 16, 2003 10:58 am

filmicule, nica nu stii. pai tu ai auzit de stand by? apoi stand by-ul asta se poate prelungiiiiiiiiii pe, si anume, perioada nedeterminata. si uite asha ei ne tzin la pastrare si ne au la indemana pentru o viitoare utilizare.
adevarul e ca ce avem noi nu prea se pupa cu ce ne cer ei, iara UE nu ne va primi niciodata asa debusolatzi, neingrijitzi, dezordonatzi, cu negru sub unghii si mizerie sub presh, pentru ca nici o tzara din UE nu este dispusa sa ne tzina in spate sau sa ne tarasca dupa ea, si pe buna dreptate. la fiecare an tzarile membre negociaza sumele pe care le depun la UE intru ajutorarea noilor aderatzi, sumele fiind din ce in ce mai mici. ma indoiesc ca tu ai adopta un copil cu deficientze majore in care trebuie sa investesht si care trebuie supravegheat si vegheat intens fara sa ai certitudinea ca in final vei avea un sprijin.

in concluzia no. 2 (filmicule, daca mai bagi doo-trei posturi mai scot ceva concluzii :D doarece UE presupune in primul shi-n primul rand multe sacrificii si cheltuieli, din partea noastra, prefer ca UE sa nu ne primeasca in 2007.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nae cinefil » Mie Dec 17, 2003 9:18 am

mie personal putzin imi pasa daca Romania intra sau nu in UE in 2007 sau in 2017! Din cate shtiu eu nici Elvetia nu e shi nu i-am auzit sa se planga!
se pare insa ca ai dreptate naituish, ca uite ce shtire mi/a venit azi pe mail:
Edouard Balladur, ex-premier al Frantei, a spus ieri ca aderarea Romaniei si a Bulgariei trebuie suspendata din cauza incapacitatii UE de a-si elabora Constitutia. Dupa esecul de la Bruxelles, unde nu s-a adoptat documentul redactat de Conventie, UE "va functiona dupa regulile Tratatului de la Nisa, ineficiente si confuze", a explicat Balladur la TV France-2. "Trebuie suspendate toate deciziile suplimentare de extindere pana cand vom avea o Constitutie. Dupa 1 iulie, UE va functiona foarte prost cu 25 de membre, conform Tratatului de la Nisa. " Balladur e presedintele Comisiei de politica externa din Adunarea Nationala. "UE nu se va extinde cu inca doua state, Bulgaria si Romania. Nu putem sa crestem numarul de state din UE, care nu are inca institutii eficiente. " Nodul gordian pentru ganditorii de la Bruxelles s-a dovedit a fi sistemul de vot, prin care s-ar putea lua decizii importante pentru destinul natiunilor, dupa extinderea din 2004. Spania si Polonia si-au aparat pozitia de "tari mari", pentru a avea aceeasi putere cu Germania, Italia, Franta si Marea Britanie. "Daca UE nu poate vota Constitutia in 25 de membri, cu 28 va fi si mai greu", a spus deputatul german Matthias Wissmann. (Gardianul)
asa ca...
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Dec 17, 2003 10:35 am

hehe, in suitza populatzia a votat impotriva integrarii, ca p'aia i-au intrebat inainte daca vor sau nu. ca fapt divers, elvetzienii sunt chematz la vot aproape pentru orice (deasemenea e bun pentru exercitziu) shi se pare ca ei s-au temut sa nu-sh piarda libertatea si identitatea nationala. totushi, suitza e un fel de partener special al uniunii. ii pastreaza aproape, shtiu ei de ce.
se pare insa ca ai dreptate

multzumesc. :D

peseu: de unde ai mah shtirea aia? :con: de un' tz-a parvenit ca io n-am auzit de ea. mama lor ca noi suntem ultimii care afla. :cry:
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nae cinefil » Mie Dec 17, 2003 1:16 pm

abonare newsletter newz.ro! nu mai retzin cum am dat de ei, da-s de treaba shi-mi trimit zilnic mail cu shtiri!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde eliana » Sâm Iun 20, 2009 12:16 am

subiect inchis. daca cineva doreste sa-l vada redeschis, rog anunt pe Administrativ.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori