Wtf? (feedback AKM)

forum de informare

Wtf? (feedback AKM)

Mesajde stefan » Joi Iul 13, 2006 7:41 pm

Nu mai sunt de mult abonat la AKM, dar am observat că ieri neatzu a trimis Gogol Bordello (cu doi de 'l', da?) şi căutam un loc pentru a-mi exprima părerea despre formaţia respectivă. Cum nu există nici un "comentariu la AKM" am zis să fac un subiect nou, cu păreri despre melodii/formaţii de pe AKM.

Nu am ascultat albume GB, doar i-am ascultat live aici in Finlanda la un festival, şi pot să zic liniştit că au fost cea mai bună trupă din cele văzute de mine acolo, pe parcursul celor trei zile (concurenţa o puteţi vedea la http://www.ruisrock.fi -> in English (in dreapta sus pt gaga :D) -> artists). N-am fost la Tool, ce-i drept.

Mă aşteptam la o formaţie de rock alternativ sau indie rock, deci vă daţi seama ce moacă am făcut cand am constatat că mare parte din instrumentişti sunt ţigani, şi că stilul lor e un fel de combinaţie intre punk şi muzică ţigănească :D. Dpdv al prezenţei scenice, nu cred c-a fost formaţie in trei zile de festival care să se agite atata. Vocalul nu ştiu cum dracu nu şi-a dat duhul după concert, şi totuşi la sfarşit mai avea energie să-şi spargă chitara. N-am reţinut nume de melodii (poate doar "Immigrant, immigrant, immigrant punk" :D), dar oricum, ii recomand cu căldură. Mi-aş fi luat tricou cu ei dacă nu mi-ar fi lăsat impresia că e mai ieftin să-mi comand din State - doar nu e un slogan frumos "Think locally, fuck globally"?

PS: Dacă vreţi să ştiţi mai multe despre oameni, au o prezentare frumoasă pe allmusic.com.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Djinn » Vin Iul 14, 2006 10:41 am

Da bre, o data am fost si io inaintea akm-ului, in sensul ca-i stiam de vineri pe gogol bordello (mi-a soptit un fane la ureche ca-s super :D ). Am gasit rapid o piesa cu ei, am pus sa ascult si concluzia a fost ca sunau ca la nunta ~p ceea ce nu e rau si, de altfel, o nimerisem... abia dupa aceea am aflat ca-s tigani :D

pentru mai multe informatii, pagina lor de pe wikipedia si website oficial

ps - ce moace au pe poza aia de pe site, sa n-am ambitie :D: beton.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Vin Iul 14, 2006 12:15 pm

ma facuratzi curios cu bordelu' asta
asha ca intrai pe site-ul furnizat de djinn mai sus si, in cautarea unei melodii de ascultat, am gasit pagina asta
treceti peste coperta cu jarterele de usturoi, cum mi-a semnalat o cunostinta :D, si defilatzi pina in josu paginii, unde gasiti gata de download melodia Madagascar-Roumania (Tu Jesty Fata), care potrivit copertii mentionate este 'roumanian folk song'
merita incercarea :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

tu jesty fata??

Mesajde Maca » Mie Iul 19, 2006 3:17 pm

nbm scrie:ma facuratzi curios cu bordelu' asta
asha ca intrai pe site-ul furnizat de djinn mai sus si, in cautarea unei melodii de ascultat, am gasit pagina asta
treceti peste coperta cu jarterele de usturoi, cum mi-a semnalat o cunostinta :D, si defilatzi pina in josu paginii, unde gasiti gata de download melodia Madagascar-Roumania (Tu Jesty Fata), care potrivit copertii mentionate este 'roumanian folk song'
merita incercarea :D


Hello :-)
I d like to know what that means...unfortunately I dont speak romanian....
So I m REALLY REALLY REALLY REALLY desperet to know what this romanian part of the song is about :-D ( I mean Madagaskar-Tu jesty fata)
I thought I d find on the romanian google the lyrics....but that was the only page I found :-(
So you romanian Gogol Bordello- fans help a desperet croatian GB-Fan :-D
I d be very thankfull!
Maca
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 19, 2006 3:01 pm
Localitate: Croatia

Mesajde Levier » Dum Iul 23, 2006 1:51 am

here's a helping hand... she sings "tu esti fata care n-are, n-are suflet n-are, care n-are, suflet n-are, haide fata tu afara, sa te vada toti tiganii, haide fata tu afara" which has this translation (it's going to be word by word so it might make a little less sense) here it goes : "you're the girl that hasn't, hasn't got a soul, hasn't got, hasn't soul, come out girl ,for all the gypsies to see you, come out girl"... this is the first part sung, there's another one, similar, after the part which they sing together, the girl and the guy, which i can't make out what they're saying, the next one in romanian says "you're a good girl, which doesn't play with me, come out girl, for all the gypsies to see you" and romanian is "tu esti fata, fata buna, care cu mine nu se joaca, care cu mine nu se joaca"

btw, nice country...
-V-am crescut ca o mama, dati-mi drumul
-Jumatate din colegii nostri sunt morti din cauza dumneavoastră. Ai nostri, colegii, fratii nostri!

Discutie intre Elena Ceausescu si un militar cu putin timp inainte sa primeasca Elena cadoul de craciun :)
Levier
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 08, 2005 10:38 pm
Localitate: sunt acolo, ba nu, dincolo

Mesajde Maca » Mar Iul 25, 2006 12:13 am

Wow that was fast :-)
Thank you!!!!!You made my day :-D
Well then I hope to see you on the coast this summen ;-)

Or even better in Sziget in Hungary on the 15.8 :-O! I ll be the one dancing belly dance :-P hi hi...
Maca
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 19, 2006 3:01 pm
Localitate: Croatia

Mesajde Maca » Mar Iul 25, 2006 12:19 am

Or even better in Sziget in Hungary on the 15.8 :-O! I ll be the one dancing belly dance :-P hi hi...
Maca
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 19, 2006 3:01 pm
Localitate: Croatia


Înapoi la AKM

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron