Comentarii la REGULAMENTUL viitorului campionat "Biliard 2005"

Comentarii la REGULAMENTUL viitorului campionat "Biliard 2005"

Mesajde eyewitness » Joi Apr 21, 2005 8:00 pm

aici:

-propuneri
-idei
-critici
-injurii (atentie la banari :D )
-mui
-aprecieri
-laude
-pupaturi in cur

legate de noul sistem de desfasurare al circuitului "bili 2005"
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Joi Apr 21, 2005 8:18 pm

mie mi se pare mai potrivit sistemul asemanator cu atp-ul, decat cel ca divizia a, dar e interesant si asta... cum se fac grupele?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Apr 21, 2005 8:23 pm

ce grupe bre?
reciteste anuntu
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Joi Apr 21, 2005 8:42 pm

grupe valorice/divizii
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Joi Apr 21, 2005 8:54 pm

eyewitness scrie:repartizarea tuturor participantilor in doua grupe valorice corespunzatuare cu clasamentul BFC

nici acu nue clar?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde ketyy » Joi Apr 21, 2005 9:09 pm

pe mine ma tot framanta o intrebare intrebatoare: pana la urma retrogradeaza Craiova au ba? :D si daca da, cu cine?
ketyy
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Oct 13, 2003 12:36 pm
Localitate: Brazilia

Mesajde eyewitness » Joi Apr 21, 2005 9:49 pm

cu dinamo nu ti-e clar?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde jeorj » Vin Apr 22, 2005 7:45 am

Nah, ca nici aici nu scap de fotbal~p
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Apr 23, 2005 8:13 am

eye scrie:- divizia A = 8-10 concurenti (prima grupa valorica)
- divizia B = seria 1 = 8-10 concurenti + seria 2 = 8-10 concurenti ( a doua grupa valorica)


eu zic sa facem doar o singura serie de Divizia B...si o serie de Divizia C. Astfel..lupta in B va fi mult mai mare. Cei din frunte se vor bate pt. promovare...iar cei din subsol...pentru evitarea retrogradarii.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde old lord » Sâm Apr 23, 2005 9:50 pm

ok
am revenit si io pe aci
frumos sistem, imi place , desi la inceput pentru unii va fi cam aiurea
dar atentie mare
se vrea ca 10 participanti sa se bata pentru un singur loc de promovare, si un meci de baraj???? pai in diviizia B nu se poate retrograda , si daca unul va fi ceva mai bun, ceilalti nu vor mai avea pentru ce sa se bata
daca ar fi sa zicem 2-3 care se bat pentru locul 1 si ceilalti ar avea sanse mici de promovare atunci asta va aduce la anumite blaturi

va propun si io ceva poate va ajuta
io zic ca divizia A sa aiba 12 concurenti
iar divizia B 2 serii a cate 8 concurenti
din A retrogradeaza 4 jucatori si promoveaza cele doua locuri 1 din cele doua serii B
pentru celelalte 2 locuri se va organiza un play-off (creca asa se scrie) cu locurile 2, 3 si 4 din cele doua serii B , fiecare cu fiecare si primii doi promoveaza
cred ca e o buna solutie pentru mentinerea in cursa promovarii a tuturor concurentilor, mai ales ca se ofera 3 puncte la victorie
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Apr 24, 2005 3:41 am

miraculosu

nu este rea ideea cu 3 divizii A, B si C , trebuie analizata bineinteles . personal mie mi s-a parut , din experienta turneelor de pana acum, ca sunt fro 4-5 jucatori de elita (ketyy, root, monk, hova , ofendi) dupa care urmeaza un grup foarte mare de jucatori de valoare relativ egala si in final fro 5-6 jucatori mai novice. de aceea varianta cu 2 grupe valorice mi s-a parut mai plauzibila. in plus , daca pastram punctajul BFC de pana acum inseamna sa se acorde puncte BFC integral pentru diviziile A si B (16 jucatori) ceea ce ar reduce, parerea mea, spiritul combativ.

oricum , nu este o propunere de neglijat , aplicarea ei depinde in mare masura de numarul de jucatori care se vor inscrie. personal sper cat mai multi si atunci da, cu siguranta o vom discuta in CDO


old lord,

mi se par multi 12 in divizia A . undeva de la locul 8-9 in clasamentul BFC echilibrul valoric se rupe insa ideea play-off-ului intre locurile 2 si 3 din divizia B (seriile 1 si 2) mi se pare buna si aplicabila insa asta inseamna ca fiecare campionat (A si B) sa inceapa in fiecare 1 ale lunii si sa se termine pe 28 pentru a oferi 2 zile cel putin pentru disputarea meciurilor din play off.
oricum este o propunere pertinenta iar dupa inscrierile generale va intra sigur in discutia CDO
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Apr 24, 2005 3:47 am

in acelasi context , citez propunerile unui membru CDO , primite pe pm :

tanarul hova

consider ca urmatuarele aspecte trebuie luate in discutie:

0/ sa fie batut in cuie sistemul A-10 jucatori, B1-10 jucatori, B2-10 jucatori

1/ o "denominare cu o unitate, in adaos" a punctelor acumulate pana acu, dar asta abia dupa ce se stabileshte componentza finala a celor 3 grupe (A shi doo de B)..asta vrea sa insemneze:

ketyy - 400 p --> ketyy - 40 p
acsinte - 70 p --> acsinte - 7 p (1)
mylord - 65 p --> mylord - 7 p (2)

nu cred ca or sa fie probleme cu participantzii in situatzii ca (1) shi (2)..

2/ punctele obtinute din partidele disputate se vor cumula cu acestea insa toti participantii din primul esalon, care au ramas la sfarshitul lunii in primul eshalon, vor primi bonus 25p..motivul este unul la vedere: e mai ushor sa cashtigi puncte in divizia inferioara..de ce 25p? pai numarul total de puncte pe care un concurent il poate obtine este de 18 meciuri x 3p= 54, daca consideram o ratzie de 1,5 in plus pt cei din A rezulta 81p deci ~ 25p in plus..

3/ nu se vor acorda puncte in plus pt obtinerea titlului de campion..faptu' ca a ieshit pe primu' loc inseamna implicit un nr mai mare de puncte cashtigate de cat cei de pe locurile inferioara, astfel nu se vor crea diferentze prea mari shi lupta va fi mai acerba

4/ nu se vor acorda puncte in plus pentru promovare din considerente identice cu cele prezentate anterior

5/ in realizarea clasamentului final ordinea departajarii se va face astfel: punctaveraj>rezultatele in meciurile directe>golaveraj, pentru stabilirea clasamentelor interimare se va aplica regula traditionala punctaveraj>golaveraj>meciuri directe..consider ca e mai cinstit asha, in fond trebuie sa aflam cine e mai bun dintre cei doi intre care se realizeaza departajarea shi nu care dintre cei doi i'a snopit mai abitir pe ceilantz concurentz..am vazut ca ai pomenit de asta, deci tre' sa fie batuta in cue

6/ pt cupa, consider ca trebuiesc premiatzi decat primii 4 clasatzi astfel:
loc I - 20p
loc II - 15p
loc III - 10p
loc IV - 5p

tzinand cont ca se pot acumula max 54 de puncte in campionat 20p mi se pare arhi'suficient!

7/ in alta ordine de idei, pt cupa propun cva aparte si sunt convins ca sunt in asentimentul multor jucatori cu shtate vechi (ketty, cristy, raspopitu sau monk) shi anume meciurile cu timp limitat pentru lovitura..limitat sa zicem la 7 sec..acest gen de partide sunt fuarte antrenante shi ar fi o pata de culoare in campionatul nostru de bili..eo zic sa faci un sondaj de opinie pe acest subiect shi nu numai in randul membrilor CDO

8/ propun sa retrogradeze 2 din A shi sa promoveze doar cashtigatorii din cele doo grupe inferioare valoric..

cam atat..studiaza shi mai discutam
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Apr 24, 2005 3:53 am

tot pe pm, am primit o propunere din partea altui membru CDO , baics :

as avea o propunere: in cazul de meciuri egale, se mai joaca inca o partida, invingatorul primeste inca un punct. adica:
* la meci egal, fiecare dintre combatanti primeste un punct (ca la fotbal).
* cel care cashtiga meciul de baraj, primeshte doua puncte.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Apr 24, 2005 4:17 am

tanarul hova,

1/ ideea punctajelor este interesanta totusi trebuie sa existe un stimulent , un bonus macar pentru primii 3 clasati in divizia A . in alte sporturi e un ciampions liig, uefa cap, malai de la federatie :D etc.

2/ numarul de jucatori din fiecare divizie il vom stabili dupa inchiderea inscrierilor generale din luna mai . momentan nu putem distribui cate 10 jucatori in fiecare divizie si sa batem si cuele aferente. ce te faci daca inaintea inceperii canpionatelor se inscriu per total duar 26 jucatori ?

3/ pentru punctajul oferit locurilor fruntase din CUPA FANCLUB trebuie tinut cont de faptul ca meciurile din cupa se vor desfasura pe parcursul a 7 luni , timp in care se vor desfasura 7 canpionate (iunie-decembrie) , o cupa la 7 canpionate ,raportul fiind de 1 la 7 deci trebe sa se ofere ceva mai multe puncte pentru cupa si la mai multi jucatori, primii 8 sa zicem.

4/ in cazul Diviziei A cu 8 jucatori este pertinenta retrogradarea/promovarea a numai 2 jucatori. daca vor fi 10 sau mai multi cred ca 2 sunt insuficienti. oricum , daca raportul de forte si de...noroc aferent se pastreaza , exista riscu sa asistam luna de luna la o rocada in 4. cei 2 care retrogradeaza din A sunt inlocuiti de cei 2 din B iar in luna urmatoare fac schimb iar.

hova si ceilalti , cred ca multe se vor simplifica dupa ce o s-avem lista integrala/finala cu toti jucatorii care se vor inscrie

baics,

asa cum ai mentionat si tu ulterior , in cazul scorului egal , posibilitatea unui meci de baraj si acordarea a 2p in caz de victorie ofera unda verde blaturilor (daca celui care pierde baraju i se ofera 1p pentru egalul initial) . daca se ofera 0p celui care pierde baraju atunci e tandea pe mandea ca in tur/retur tot 2 p acumuleaza fiecare jucator in cazul a doo meciuri egale.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Apr 24, 2005 9:04 am

parerea mea este sa scoatem punctele BFC...si sa jucam exact ca la fotbal.
punctele BFC ne vor ajuta..doar pentru a face cele 3 divizii la inceput. pe urma...uitam de ele. vor fi doar campionate si cupe...ca la fotbal. clasamente doar pe un sezon...retrogradari si promovari.

mi se pare o prostie aia cu rejucarea meciului in caz de egalitate. daca e meci egal...sa fie egal...nu se mai rejoaca nimic.

deci eu sunt pentru folosirea integrala a sistemului de la fotbal ! 3 divizii valorice..cu promovari din a treia, promovari si retrogradari din a doua, retrogradari din prima.

si evident...cupa....unde jucatorii din prima divizie vor intra cu un tur mai tarziu.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Apr 24, 2005 9:27 am

miraculosule , daca facem diviziile A, B si C , dupa grupe valorice , atunci automat trebe sa facem si divizia D unde vei juca numa tu ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Dum Apr 24, 2005 9:33 am

si unde o sa retrogradeze? ~p~p~p
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Apr 24, 2005 11:32 am

nicaieri
supt iel nu mai ezista nici o grupa valorica deci nu retrogradeaza si nu promoveaza
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Apr 24, 2005 11:54 am

macar am drept sa joc in cupa *p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde old lord » Lun Apr 25, 2005 5:43 pm

spuneti ca e vorba de un maraton de 7 luni , si are loc o singura inscriere in iunie , si nu se poate abandona
pai in 7 luni se pot intampla multe
la sfarsitul fiecarei luni daca cineva vrea sa renunte , el poate fi inlocuit cu urmatorul din divizia B
daca cel care a renuntat la locul din divizia A vrea sa revina in luna urmatoare atunci acesta va reveni in divizia B
cred ca ar fi bine ca in fiecare luna jucatori noi sa se poata inscrie divizia B
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 11, 2005 4:22 pm

vad ca sunt numai diviziile A,B1 si B2. Eu in care joc ? :D

baix...ai uitat sa spui de supercupa...care se joaca intre castigatorul campionatului si cel al cupei :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Mai 11, 2005 4:26 pm

nu o sa se joace nici o supercupa, ca nu pot sa joc impotriva mea.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 11, 2005 4:27 pm

atunci hai sa mai cautam alte forumuri care organizeaza turnee de biliard..si sa facem cu ele un fel de cupele europene :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Mai 11, 2005 4:30 pm

pana atunci incearca sa nu ma mai stresezi cu prostiile tale.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde ValiEnte » Mie Mai 11, 2005 4:56 pm

ce se va intampla cu un user daca se inscrie si nu poate sa joace 2 luni(iulie si august)dar la celelalte poate,are voie sa se inscrie? :con:
Istoria incepe sa se razbune...
Avatar utilizator
ValiEnte
 
Mesaje: 796
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Mai 11, 2005 5:23 pm

anunta ca nu juaca 2 luni si care sunt lunile. nu va fi trecut pentru lunile respective in nici o divizie insa, daca este in divizia A automat luna cand va putea reintra va intra intr-una din cele doua divizii B

orice absenta mai mare de o saptamana se anunta astfel ca cei din divizia respectiva sa stie ca nu vor putea juca in acea saptamana cu respectivul.

oricum , lista de inscrieri ramane deschisa in permanenta , daca cei care se inscriu(vorbesc de jucatorii noi) se incadreaza in conditiile stabilite de regulament atunci in luna urmatuare inscrierii va fi inclus intr-una din seriile diviziei B.

in cazul ca vor fi mai multe solicitari pentru acest campionat (numarul maxim estimat de CDO fiind de 30) CDO va analiza oportunitatea unei divizii C , de calificare.

in consecinta cine crede ca va fi disponibil in luna iunie si mai departe trebuie sa se inscrie neaparat acum , diviziile fiind formate in urma inscrierilor
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Daimon » Joi Mai 12, 2005 8:20 pm

poate ca deja v-ati gandit la chestia asta, dar eu n-am gasit niciunde lamuriri.
m-am uitat pe clasament si am vazut ca e o diferenta enorma intre locurile 12-17 sa spunem si ultimele, jucatorii respectivi urmand totusi sa fie distribuiti in aceeasi liga B.

intrebarea mea e urmatoarea: cum vor fi distribuiti in cele doua serii respectivii? locul 10 de ex in B1 si 11 in B2, locul 12 in B1 si 13 in B2 sau vor fi trasi la sorti?

eu propun ca cel putin primii 20 sa fie distribuiti jumate intr-una din serii jumatate in cealalta, pentru ca cele doua divizii sa fie echilibrate.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde baixinho© » Joi Mai 12, 2005 8:53 pm

una dintre variante este alternantza: locul (de exemplu) 17 in B1, 18 in B2, 19 in B1 si asa mai departe.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 12, 2005 10:23 pm

mai bine faceati divizia b si c. eu nu ma simt in stare sa joc cu cei de divizia B. m-as fi simtit mai bine sa joc in c...cu d'alde ssonja,fluffy si daimon.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Daimon » Joi Mai 12, 2005 11:01 pm

vrei sa joci cu fluffy si daimon? cum sa jucam eu cu fluffy in aceeasi echipa?

ontopic. stiu ca situatia mea din clasament este care este:D, dar imi permit sa spun ca prefer varianta cu doar doo divizii pt ca e mai interessanta. daca ramane cu fluffy, moshu n-o sa mai progreseze in veci! (ca eu oricum n-o sa stau multa vreme printre ei:D )
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Următorul

Înapoi la Campionatul forumistic de biliard

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori