Comentarii la adresa recenziilor

Informatii despre albume si artisti

Mesajde theOffender » Sâm Aug 20, 2005 10:01 am

nu cred ca e de 10, insa in mod sigur a fost ceva deosebit, unic. mi-aduc aminte de 1992-1993 cand in regie erau trei lucruri la moda: kurt cobain, depeche shi cartarescu.

bine ca primul a murit la timp caci altfel cine shtie ce-ar fi cantat azi. progresiv, poate.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde cubu » Sâm Aug 20, 2005 12:08 pm

Ba, recenziile sunt, oricum, subiective. Daca pui un ascultator de muzica clasica sa-ti faca recenzie la Nevermind, nu-ti da nici 5.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde theOffender » Sâm Aug 20, 2005 4:01 pm

daca pui un ascultator de hip-hop tot 5 ii da, daca pui un ascultator de manele tot 5 ii da. un progresist poate ii da un 6. poate daca pui un ascultator de muzica te trezeshti cu un 9 ametzit shi vai de el. pentru ca ritmurile de chitara shi stilul de muzica au fost preluate, copiate de njdemii de trupetzi din 91 shi pana azi (daca ascultzi soil - give it up suna de zici ca e smell like tin spirit).

ten a lui pearl jam (care mi se pare un pic mai bun decat nevermind) aparuse cu o luna inainte de nevermind shi cu toate acestea nevermind vinde 3mil in 6 luni. kurt cobain a fost mai blond sau poate ca totul se datoreaza lui andy wallace (?!!)
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde g.uster » Sâm Aug 20, 2005 8:27 pm

brr, rai baetzii aia de la postu' lu' offender... da' in poza, care e schrapnel? si unde'i mersus? isi poarta dezolarea in alte partzi?!
g.uster
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 13, 2003 12:42 am

Mesajde nocturna » Dum Aug 21, 2005 10:48 pm

ma scuzatzi, unde comentez shi eu in legatura cu topu' 500 greatest albums ever facut praf, pulbere, tzandari de nejte mari meseriashi, nu ma indoiesc ? aici ie bine ? multzumesc.
fara indoiala e cel mai bun top de acest gen aparut in ultima perioada

cu tot respectu', dar fara indoiala shi cu indulgentza ca este cel mai mizerabil top facut vreodata. un ghiveci grotesc trecut prin sita timpului shi a genurilor. shi igal raider in colaborare cu titina ar fi reushit un top mai meseriash. ~p ie bune topurile, se mai distreaza lumea, mai radem, mai glumim, da' sa nu luam in serios. mi-a crapat placa video shi nici n-am reushit sa trec de 400, s-a rupt filmul cand am vazut ca shtou' lu' eminem shi slim shady shi the marshall mathers surclaseaza Aqualungu' lu Jethro Tull shi DS - Brothers in Arms (???), asta dupa ce am trecut, deloc ushor, cu shocuri shi resuscitari, peste thrilleru' lu' MJ shi Nevermind care is peste The Dark Side Of The Moon, shi Whitney Houston, despre care nici nu jtiam ca are shi albume, peste Buena Vista Social Club shi Creedence Clearwater Revival, Slim Shady vs. Greatest Hits - S&G... cine pln ie X ? TLC a avut albume ? tzapinarii de ce nu ie in top ? ~p infiorator, absolut infiorator. cine ie oamenii ajtia de a facut topu' shi cu ce le-a greshit omenirea ?

uatever, scoate-l mama, shterge-l, arunca-l la cosh, sau macar scoate eticheta cu important sa nu mai shada acolo triumfator shi impunator in primu rand, doseshte-l undeva, izoleaza-l in siberia, ca ie jale.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Daimon » Lun Aug 22, 2005 12:26 am

lasa bre nocti, ne mai radem si noi :D
Nevermind e de nota 10 daca ne gandim la tot ce a insemnat si pentru toate chestiile care s-au intamplat dup-aia. alfel... acum e greu sa fii obiectiv, or sa se gaseasca unii care sa zica si ca e "comercial"
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde theOffender » Lun Aug 22, 2005 7:10 am

or sa se gaseasca unii care sa zica si ca e "comercial"

pai e comercial, cum adica. n-ai auzit ca a vandut 3 milioane (6 zerouri) in jumatate de an. crezi ca daca era "ne-comercial" s-ar fi vandut ashe de bine?
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Sep 09, 2005 7:26 pm

asa, am bagat o recenzie la primu` album de la tallica, bagati comentarii, ceva.
o perioada nu mai updatez aici, ca ma omoara netul, abia merge, si alea alea. Daca vrea catharsis sa updateze el nu ma supar :D

nah, diseara merg sa beau ca si hetfield si daca mai sunt in stare revin aici sa vad ce mai zice lumea
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Sâm Sep 17, 2005 7:28 pm

gata ? a murit toata lumea ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Sep 17, 2005 7:50 pm

lol whatevy, n-o sa ma crezi da chiar eram intr-un proces de creatzie recenzionista, deci nu, nu ie ink gata :D (cel putzin nu in ce ma priveshte...)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kahlan » Sâm Sep 17, 2005 8:50 pm

nu, n'am murit:D shefu, cand ai timp shi potzi, sa modifici shi tu ce te'am rugat, ocapa? :)
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde catharsis » Dum Sep 18, 2005 12:40 am

saptamana viitoare ma bag si eu cu cateva recenzii. am fost cam ocupat saptamanile astea.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Lun Sep 19, 2005 6:20 pm

Io tot astept de la Shaki sa faca o recenzie la albumul Vampyre Erotica [1997] al celor de la Inkubus Sukkubus :D
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde kahlan » Lun Sep 19, 2005 6:22 pm

atz innebunit cu totzii :D
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde whatever » Mar Sep 20, 2005 12:17 am

hai mai zburatorule, Incubus aia cu Boyd nu is destul ? :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Sep 20, 2005 1:31 am

noa, am updatat lista intr-un final, am facut sa arate totul ceva mai frumos, am si numarat cate recenzii sunt (sper ca iesit bine, e o marja de eroare) si avem peste 100 de albume revazute !!!!

asa ca va felicit pe toti care ati contribuit aici cu orice, si mergem hotarat spre 200 :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde kahlan » Mar Sep 20, 2005 6:39 pm

Whaty, am si eo o rugaminte, shanume: in sclipirea mea de inteligentza se pare ca am uitat sa'i dau nota unui album injer de fier. potzi te rog frumos sa'i pui nota noo?:D
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde LeSharK » Vin Sep 23, 2005 5:13 pm

what the hell?

1.Weapons Factory
2.Hunter
3.True Combat
4.Urban Terror

astea sunt nume de mod-uri de Quake3..
ma rog.. nu cred ca stii tu ce-s alea
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde kahlan » Vin Sep 23, 2005 5:27 pm

Nenea le shark:

1. comentariile nu se fac pe threadurile de recenzii, da nu cred ca jtii ceie aia
2. shtiu fuarte bine ceie ala quake 3, nutz face probleme
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde whatever » Sâm Sep 24, 2005 12:26 am

Offendere, amu' fara suparare, si total in afara micului conflict avut pe rock international, eu te rog daca poti sa dai note la albume de la 1-10. Nu de alta, dar asa am inceput si in afara de 2, restul de 100 sau cate sunt de albume sunt notate asa. Si ar fi aiurea sa scriu acolo odata nota 8.5 si apoi 4 stele. Plus ca am si specificat in regulament sa se dea notele asa, si nu pe baza de stelute.

multumesc.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde catharsis » Mar Sep 27, 2005 1:11 am

nenea offenderu` e cam suparacios, insa facea recenzii bune si din stiluri variate. mie o sa-mi para rau dupa recenziile lui. sper sa nu se lase.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Sep 27, 2005 1:14 am

da, de acord aici, si mie imi placeau recenziile sale. In fine, e decizia lui, vom vedea ce o se intample.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Dum Oct 09, 2005 10:50 am

Un comentariu tardiv, dar care eu zic ca se impune: catharsis, nicaieri in recenzia ta la primul album Franz Ferdinand (pe al doilea nu l-am ascultat) nu ai mentionat un fapt care mi se pare important: asemanarea (izbitoare pe alocuri) cu The Strokes. Numai asta ma face sa-i consider pe scotieni genul de formatie care preia un stil facut popular de altcineva, fara a avea mare lucru de adaugat.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde catharsis » Dum Oct 09, 2005 11:25 am

parerea mea e ca doar inceputul la take me out aduce un pic a the strokes (si asta probabil intentionat), restul melodiei fiind total altceva. altundeva nu prea vad asemanari cu the strokes. vocal nici nu se pune problema, instrumental franz ferdinand mi se pare mai complex decat the strokes si mai orientat pe disco/dance. astept exemple concrete, daca e cazul.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Oct 10, 2005 6:21 pm

Nu ma refeream la preluari de linii melodice, cat la stil. De fapt asta am si zis, impresia mea e ca au preluat un stil care deja s-a dovedit de succes. Mi-e lene sa ascult din nou albumul, care si-asa nu mi-a placut, asa ca, bazandu-ma pe memorie, iote ce zic io: tipul ala de parte ritmica rapida, care ma seca atat de tare la Strokes, e la mare pret si la FF, de asemenea si partea de chitara ritmica, de "rock alternativ" imi suna foarte asemanator.

Nici Strokes nu-mi plac cine stie ce, btw.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Sâm Oct 22, 2005 1:04 pm

shaki, daca ala de la Sentenced care e-n sicriu in poza le da bezele celorlalti, apai io-s turc, ia uita-te mai bine :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Sâm Oct 22, 2005 3:44 pm

mda... fumeaza sau ce pisic face? io credeam k ie vb de kiss-kiss...
oricum, ideea pe care vroiam s-o transmit tot aia e... deshi e vb in multe melodii despre moarte, la sentenced park nu e chestii intunecate, damnare, ai sa ne taiam venele... park iau moartea in gluma :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Joi Oct 27, 2005 12:41 am

noa, vezi Shaki, eu zic ca a meritat sa dau 42 de lei pentru TM Base. Nu imi pare deloc scump, din nici un punct de vedere.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Oct 27, 2005 7:35 am

man,
daca tu te-ai simtzit bine shi a ieshit frumos e fuarte bine
dar e scump... pretzu mie mi-a sunat ori a jecmaneala ori a tentativa de "elitism"
megadeth a fost 500. biletele la concerte de trupe straine se invart in jur de 500
am fost de doo ori la chestiuare pe teme industriale cu intrare libera, shi crede-ma k a fost shi acolo extrem de interesant shi de frumos
plus k nu prea am intzeles ce cauta postu ala al tau de pe tm base pe recenzii... eu daca vreau sa povestesc ceva despre vreun concert, jurnalu mi se pare mai potrivit. da ie threadu tau shi treaba ta...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Oct 27, 2005 9:56 am

shakule, nu fi circotash :D
ca si catharsis a postat la inceput o recenzie despre zilele sucevei or smth - mai precis despre concertu organizat cu acea okazie - si nu a comentat nimenea...
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron