Comentarii la adresa recenziilor

Informatii despre albume si artisti

Mesajde eyewitness » Mar Iul 26, 2005 9:09 pm

o recenzie la aqualung e un challenge
cine are boashele s-o faca si s-o faca si meserias are de la mine palaria coborata-n puale
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Iul 26, 2005 9:18 pm

eu ma bag la Roots to Branches de la J-Tull candva in viitorul indepartat, dar la Aqualung e mai dubioasa treaba, si cum stefan e cu trupele mai vechi ma gandeam ca e omul potrivit la treaba asta. Asta desigur daca vrea el. Si data viitoare o sa il intreb pe threadul de solicitari.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde screenager » Mie Iul 27, 2005 11:36 pm

stupid comentariu, dar era de asteptat de la mine :D
whatever, vezi ca la piesa Vitamin de pe s.c.i.e.n.c.e. nu tocmai notele dau impresia de spirala, ci mai degraba efectul ala de flanger sau phaser, ce naiba o fi ... in rest, meserie reviewul . chiar, s.c.i.e.n.c.e. e vreo prescurtare, ceva?
Avatar utilizator
screenager
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Iul 27, 2005 11:56 pm

si fara flanger tot spiralat suna.

habar nu am de unde vine science, dar e clar ca e vorba de prescurtare
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Joi Iul 28, 2005 10:46 pm

'Sailing Catamarans Is Every Nautical Captain's Ecstacy'
'Social Chronology Includes Everyone: Neanderthals, Cannibals, Everyone'
'Southern California's Incubus Enters Nevada Carrying Enstruments'

uite 3 alternative pentru S.C.I.E.N.C.E.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Iul 30, 2005 7:21 pm

theOffender scrie:The Afghan Whigs - Gentlemen - 9.03/10
[...]
Website: http://www.bondmusic.net/


offendy,
sunt sigura k roshcata aia nu tzi-a afectat spiritul de observatzie pana intr-acolo incat sa nu observi k e ceva in neregula mai sus... :P
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde theOffender » Sâm Iul 30, 2005 9:29 pm

lasa. n-or fi ele roshcate da in cele din urma doua blonde shi doua brunete care arata traznet equal (semnu de egalitate) cu o roshcata plina de piercinguri. in cazu de fatza gresheala trascedenteaza vointza inculpatului pentru ca in cele din urma sa divulge adevarul dulce shi incontestabil: imi sta mintea numai la femei ~p
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde catharsis » Mar Aug 02, 2005 12:12 am

am o intrebare: daca eu vreau sa fac recenzie la oasis - don't believe the trusth si dupa aia mai vreau sa iau la rost alte albume oasis nu mai am voie ca nu am luat-o cronologic?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Aug 02, 2005 6:09 pm

normal ca ai voie .. eu doar ma gandeam ca ar arata mai frumos ca in threadul tau (sau al altuia) sa apara albumele in ordine cronologica. Nu e nici o problema daca nu le faci asa, ca oricum la lista de albume le aranjez eu in ordinea care trebuie.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Mar Aug 02, 2005 6:11 pm

ca sa nu mai vorbim ca iesti moderator si poti sa le rearanjezi ulterior :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Aug 02, 2005 6:16 pm

asta si el poate, nu numai eu :D

oricum, chiar se misca treaba ... a durat ceva vreme, dar ma bucur sa vad ca aproape zilnic deja se posteaza cate o recenzie sau chiar mai multe. Eu unul sunt mandru de voi :)

nebemeule, nu vii si tu p`aci cu ceva cuvinte despre niscaiva trupe ? ei ? :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Mar Aug 02, 2005 6:20 pm

bre, io lui ii raspundeam de fabt

iaodi: de vreo cinci luni imi pregatesc intrarea, dar nu reusesc sa ma mobilizez sa scriu macar una :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Aug 02, 2005 6:26 pm

:D

aha ... pai stii cum sa faci ? Scrie primul lucru ce iti vine in minte despre trupetii respectivi si gata. No remorse, no repent, dupa cum ar zice amicul nostru Hetfield ;)

peseu - am inceput sa fac recenzii la colaje sonore ... e normal oare ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Aug 02, 2005 7:06 pm

Daca numele lui John Zorn nu va este familiar e grav


crezi ca medicu de familie m-ar putea ajuta? :D

merluc, dintre voi profesionijtii (merluc) de aici ie careva care sa poata face o recenzie la final cut a lu pink floyd? sincer ma intereseaza

multumesc,
continuati
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Aug 02, 2005 8:23 pm

aiule, depinde acuma de medic, in cazul meu nu e de prea mare ajutor :D

sincer cred ca Aliosha ar face treaba faina de tot pe aici (si ar intra la treaba cu Pink Floyd) dar nu l`am mai vazut de foarte multa vreme pe forum. Oricum, sunt convins ca o sa incerce cineva treaba cu Final Cut, eu unul nu ma bag, cel putin nu in viitorul apropiat ...

peseu : tocmai am facut cea mai tare recenzie a mea :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Mie Aug 03, 2005 12:07 pm

dintre voi profesionijtii (merluc) de aici ie careva care sa poata face o recenzie la final cut a lu pink floyd?

bre, aiule, nush cit de profesionist il consideri mata pe miraculosu, da vezi ca facu deja doo recenzii la pink floyd. poate daca-l rogi frumos cu neshte shaorme... :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde catharsis » Joi Aug 04, 2005 11:38 am

offender, nu jigni grunge-ul incadrandu-i pe seether in acest gen. grunge-ul a murit un pic mai tarziu dupa cobain, desi mai misca prin pearl jam sau mudhoney. copiii aia din africa de sud sunt cel mult post-grunge.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Alienor » Joi Aug 04, 2005 1:06 pm

eyewitness scrie:ie careva care sa poata face o recenzie la final cut a lu pink floyd?


Drept sa spun si mie mi-ar placea foarte mult sa citesc asa ceva (ca de facut io nu ma-ncumet s-o fac :) ).. o recenzie scrisa eventual de cineva care nu-i in categoria celor ce considera acest album "prost", "o dezamagire dupa spectaculosul The Wall" sau mai stiu eu ce.
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde theOffender » Vin Aug 05, 2005 6:29 am

grunge-ul a murit un pic mai tarziu dupa cobain

cand mai exact? odata cu soundgarden? odata cu moartea lui layne staley? shi cum adica mai mishca "prin pearl jam sau mudhoney"? pai eu shtiam ca mark arm e creditat pt faptul de a definit termenul de grunge iar "ten" a aparut cu o luna inainte de "nevermind".

oricum, post-grunge sau nu, shawn e cunoscut - shi ca urmare criticat - pentru faptul ca face prea multe cover-uri dupa nirvana in timpul concertelor. e drept, inca nu se drogheaza suficient incat sa fie creditat cu termenul de urmash a lui cobain (cum a fost cazul cu art alexakis) asha ca da-i shi tu o shansa omului (vezi ca nu mai e copchil de multa vreme).

oricum, stai linishtit n-am intentzia sa jignesc grunge-le
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Sâm Aug 06, 2005 12:13 pm

Despre Demons & Wizards - Touched By The Crimson King (theOffender - http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=414522&postcount=10):
N-am reusit sa prind ideea albumului. In conformitate cu recenzia (nu neaparat Combinatzia atator stiluri e nefericita ci, mai degraba despre ce e vorba totushi?), e cam aiurita alaturarea pieselor (incluzand coverul dupa Led Zeppelin - frumos si credibil realizat, insa fara vreo legatura cu marele amestec; ori poate ca asta o fi ideea?).
Pe de alta parte: balada Seize the Day este superba, merita mai mult decat 7.5/10; Crimson King, pe care ai apreciat-o cu 8/10 mi s-a parut cea mai slaba (desi orchestrata frumos - ca mai toate piesele, as adauga)
Concluzia generala: nu cred ca e o pierdere de timp sa asculti Demons & Wizards - Touched By The Crimson King.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Aug 10, 2005 6:33 pm

chiar asa de slab sa fie The Calm ?!? anyhow, am si eu in vedere niste recenzii la albumele mele preferate de la ICP, si anume The Great Milenko si The Amazing Jeckel Brothers

in alta ordine de idei, Cantos, tu ai dat nota pana la urma la Marbles ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Aug 13, 2005 12:27 pm

theOffender scrie: In fund shi la urma urmei decentza e doar pentru statui.
offendy, ma intereseaza shi pe mine atat formatzia asta cu asterics de merengue cat shi o detaliere a afirmatziei tale pe care am citat-o ~p
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde catharsis » Sâm Aug 13, 2005 2:38 pm

shaki, daca esti pe lista la emisiunea mea de muzica, vezi ca e si 'my coco' pe acolo (nr 15 pe aprilie). daca nu baga un mail si iti dau un forward la piesa.
in alta ordine de idei, mi se par un pic cam mai notele de la recenzii, as dori sa fiti mai obiectivi. dupa ce note am vazut pe aici putem pune lejer 10 la arcade fire sau la art brut de exemplu.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Aug 14, 2005 11:07 pm

migule, ai vrut ratm ? ai ratm :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Lun Aug 15, 2005 9:24 am

in alta ordine de idei, mi se par un pic cam mai notele de la recenzii, as dori sa fiti mai obiectivi. dupa ce note am vazut pe aici putem pune lejer 10 la arcade fire sau la art brut de exemplu.

catharsis, acu io ma gindesc ca uaminii recenzeaza ce le place mai mult si mai mult* si mi se par normale notele mari. si e cam greu sa fii obiectiv cu muzicacare-ti place

*cu iecsceptia offenderului, care fie e masochist si recenzeaza muzici pe care nu le recomanda nimanui, fie este foarte altruist si vrea sa ne fereasca de rele ~p
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Lun Aug 15, 2005 7:03 pm

pe aici putem pune lejer 10 la arcade fire sau la art brut

m-o-npins aghiutza sa dau jos art brutu cela shi doamne da' muzica mai boooooooorring (am vrut sa folosesc un alt epitet) ca aia de multa vreme n-am mai ascultat. eu zic ca e nejustificat de mare nota aia de la art brut. sa shtii ca daca-tzi cumperi neshte chitari shi tobe pe e-bay shi te-apuci sa vorbeshti despre cafele nu-nseamna neaparat ca e gata, album de muzica... indie...

cu iecsceptia offenderului

fiecare album pe care l-am pus acolo are ceva interesant, care merita ascultat. in afara celor care n-au nimic interesant.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde catharsis » Lun Aug 15, 2005 10:44 pm

mie imi place mult art brutu, poate l-ai luat prea in serios. ii pot gasi cateva defecte, dar numai plictisitor nu mi s-a parut.
later edit: am cautat niste recenzii la art brut si cam in medie primeste 7.5-8/10, asa ca 8.5-ul meu a fost un pic cam ingaduitor, dar in nici un caz nejustificat de mare.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Aug 16, 2005 9:17 pm

foarte slabi sevendust, am ascultat si celelalte albume, si e jale mare. Eu nici macar 6.5 nu as da la albumul recenzat.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Vin Aug 19, 2005 10:29 pm

sa imi bag piciorul in cele 10.000 de caractere ca a trebuit sa tai din recenzia la Nevermind cele mai faine chestii.

asta mai trebuia sa intre p`acolo :


Deja celebri, muzicienii din Seattle nu s-au schimbat, cel putin nu ca si look. Dar moda grunge a invadat totul, incepand de la strazi, continuand cu galeriile de arta, si in cele din urma chiar si casele de moda. Blugi rupti, tenisi murdari, camasi in carouri. Grunge ? Da. Si daca tot am vorbit de lookul neschimbat, sa vorbim si de atitudinea celor 3, care au refuzat (desi erau maguliti) o intrevedere in culise cu Axl Rose, precum au declinat si ofertele de a canta in deschidere la Guns'n'Roses sau Metallica. Turneul mondial inceput pentru promovarea albumului a confirmat cu varf si indesat succesul. Concertele au devenit haotice, salile erau pline pana la refuz si sunetul era dat la maximum. "Everything happened so fast!" declara Kurt. "I didnt know what to do"

nah ...

voi ce ziceti ? e nevermindu` de nota 10 ? :D hai hai, ceva miscare pe aici, sa va aud.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Aug 20, 2005 9:34 am

ieste :D

auzi whatevy, vezi k la lista de albume revazute ar trebui sa fie, la within temptation, intai enter, shi dup-aia silent force, asta daca le pui acolo in ordine cronologica, pentru k enter e albumul de debut shi silent force, ultimul lor album :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator