High Fidelity (recenziile lui O'Mosh)

Informatii despre albume si artisti

High Fidelity (recenziile lui O'Mosh)

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Mar 12, 2005 2:46 am

Intru direct in paine, cu primul album...

Artist : Neil Young
Titlu Album : Live Rust
Anul aparitiei : 1979

Neil Young s-a nascult la 12 noiembrie 1945 in orasul canadian Toronto.

Albumul Live Rust contine 16 piese live ce fac parte din intreaga discografie a artistului.
Neil a facut un film documentar numit Rust Never Sleeps, filmul bazandu-se pe un concert de-al sau sustinut in 1978 la Cow Palace, San Francisco. Cele mai cunoscute 16 piese ale sale din acel concert au fost incluse si pe albumul despre care va vorbesc.
In concert Neil ii are pe fundal pe Crazy Horse ...one of the greatest garage rock bands of all time cum sunt numiti de allmusic.com

1.Sugar Mountain (imi aminteste de un cantec vechi american, de prin anii 30, numit Big Rock Candy Mountain. doar ca melodia lui Neil Young este mult mai melancolica si mai trista) 8/10
2.I Am a Child (o melodie sensibila, in care probabil Neil isi aminteste de anii copilariei ) 7/10
3.Comes a Time (melodie obisnuita pentru stilul artistului, melancolica) 7/10
4.After the Gold Rush (una dintre preferatele mele, despre vise..regine, cavaleri, luna plina si nu in ultimul rand despre prietenie) 9/10
5.My My, Hey Hey (Out of the Blue) (asta nu prea imi place. mi se pare o scandare de stadion aia cu "rock'n'roll is here to stay") 5/10
6.When You Dance You Can Really Love 5/10
7.The Loner 5/10
8.The Needle and the Damage Done (in timpul acestei melodii cred ca incepuse ploaia, pt. ca strica publicul "no rain". piesa e buna atat prin mesajul versurilor cat si prin interpretare...vocala + instrumentala) 7/10
9.Lotta Love 6/10
10.Sedan Delivery (o piesa destul de neobisnuita pt. Nei Young, cu un ritm cam alert) 5/10
11.Powderfinger (piesa buna pentru ca este o poveste. Look out, Mama,/there's a white boat/comin' up the river...) 8/10
12.Cortez the Killer (piesa mea preferata de la Neil Young si probabil una dintre piesele mele preferate all-time. superba ! melodia face referire la cucerirea imperiului Aztec de catre spaniolii condusi de Cortez care i-au asaltat pe bastinasi cu armele de foc prin anii 1500. partea instrumentala este exceptionala) 10+/10
13.Cinnamon Girl 6/10
14.Like a Hurricane (foarte buna partea de chitara de la inceput. cred ca e cea mai buna chitara pe care am gasit-o in piesele lui. I am just a dreamer...but you are just a dream) 9/10
15.Hey Hey, My My (Into the Black) 5/10
16.Tonight's the Night 5/10

Nota albumului : 7/10


Din punctul meu de vedere, albumul nu este rau, desi nu se incadreaza prin stil..in preferintele mele. Am inceput sa-l ascult pe Neil Young datorita piesei Cortez The Killer, de fapt al unui cover facut dupa aceasta piesa. Mi-a placut mult melodia si am ajuns sa am intreaga discografie Neil Young. Consider albumul de mai sus reprezentativ, fiind un fel de best of. Mai lipsesc doar Old Man si Southerman cred pentru a fi chiar un best of.

+ : versuri frumoase, interpretare ce degaja melancolie si romantism pierdut
- : unele bucati instrumentale sunt cam rudimentare, semanand cu cele a unei formatii de amatori, dar nu deranjaza f. tare

Cam atat. whatever, nu sunt critic de muzica...asa ca sa nu te superi pe mine. atat m-am priceput si eu sa scriu :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Mar 12, 2005 11:20 pm

Artist : Pink Floyd
Album : Meddle
Anul aparitiei : 1971

Pink Floyd au luat fiintza in anul 1965, in capitala Angliei, Londra.
componentza :
  • Roger "Syd" Barrett (chitara)
  • David Gilmour (chitara, adus in 1968 la trupa ca un back-up pt. Syd)
  • Roger Waters (bass)
  • Richard Wright (keys)
  • Nick Mason (tobe)



Meddle (Waters, Wright, Mason, Gilmour)
1.One of these days
2.A Pillow Of Winds
3.Fearless
4.San Tropez
5.Seamus
6.Echoes

One of these days . Melodia mea preferata all-time de la Floyd. Marele merit al melodiei, dupa parerea mea, este dat de tobele lui Nick Mason care bate cu o maiestrie desavarsita...impunandu-si pana la final, incetul cu incetul, un ritm nebun. Superba partea de mijloc care se termina cu celebra fraza : "one of these days..I'm going to cut you into little pieces". Apoi incepe "nebunia" lui Nick. Piesa am descoperit-o urmarind "Live at Pompei". Interpretata live este mult mai sugestiva. 10+/10

A Pillow Of Winds . O piesa linistita, in comparatie cu prima.Treptat suntem introdusi in lumea visului, intr-o atmosfera linistita si linistitoare, caracteristica stilului psychedelic, abordat de baietzi. 8/10

Fearless . O capodopera marca Waters & Gilmour, completata de cei mai frumosi fani de fotbal din intreaga lume, cei ai lui Liverpool. Genu de piesa la care in coltzul ochilor iti joaca lacrimi. Atat este de frumoasa. 10+/10

San Tropez . Aici tre' sa ascultati versurile. E o mica poveste. Dragutza piesa, dar nu exceptionala. 8/10

Seamus . Seamus este un caine de vanatoare si piesa ii este dedicata lui. Se si aud latraturi pe parcursul melodiei. Din punctul meu de vedere e cea mai slaba piesa de pe album. Mai salveaza partea instrumentala. 8/10

Echoes . Aici deja vorbim de geniu. O simfonie de aproape 25 de minute. Rar am intalnit o piesa atat de sugestiva. Parca am in fatza labyrinths of coral caves si aud an echo of a distant time. Ultimele 10 minute sunt magnifice !!! Parca asistam la facerea lumii sau ceva de genu asta. 10+/10

Nota albumului : 10/10

Album de nota maxima, dupa parerea mea...cu cel putin 3 piese de antologia muzicii. Instrumentatie desavarsita si un mare talent.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 13, 2005 12:34 pm

Artist : Pink Floyd
Album : Wish you were here
Anul aparitiei : 1975

Albumul este dedicat lui Roger "Syd" Barrett, care a parasit formatia la sfarsitul anilor '60 (1968 mai exact), pentru ca nu prea mai era intreg la minte. Daca nu ma insel a si fost internat intr-un ospiciu. Piesa Shine on you crazy diamond, care este compusa din doua partzi, la Syd face referire.

Wish you were here
1.Shine On You Crazy Diamond (part 1-5)
2.Welcome to The Machine
3.Have A Cigar
4.Wish You Were Here
5.Shine On You Crazy Diamond (part 6-9)

Shine On You Crazy Diamond . Este compusa din doua parti, totalizand in jurul a 26 de minute. Prima parte (13 minute 30) deschide albumul, iar partea a doua (12 minute 30) il inchide. Piesa face referire la nebunia in care a ajuns Syd, dar totusi in prim plan este un omagiu adus lui Barett. Partea de inceput este instrumentala, de o finetze inconfundabila. Dupa parerea mea...marele merit il are Gilmour, care scoate niste sunete fantastice prin a sa chitara. Versurile, de asemenea foarte sugestive, au fost scrise de Roger Waters : You reached for the secret too soon,/You cried for the moon./Shine on you crazy diamond. Partea a doua a melodiei este un pic mai alerta. Nota nu poate fi decat 10+/10

Welcome To The Machine . O piesa plina de efecte acustice moderne. Personal, nu am apreciat-o foarte mult, dar nu-i contest valoarea. Nu-i o piesa rea, dar parca nu isi are locul pe acest album, datorita instrumentatiei sale. 8/10

Have A Cigar . Come in here, dear boy, have a cigar./You're gonna go far, fly high,/You're never gonna die. Cea mai slaba piesa de pe album. Pare melodia unei formatii rock anonime de prin anii '80. 7/10

Wish You Were Here . Iar a sosit momentul sa vorbim despre genialitate. Una dintre cele mai frumoase piese care au existat in istoria muzicii. David Gilmour incepe cu o bucata de chitara care pur si simplu impresioneaza, iar apoi versurile magice compuse de Waters. 10+/10
Iata si versurile melodiei :
So, so you think you can tell
Heaven from Hell,
Blue skys from pain.
Can you tell a green field
From a cold steel rail?
A smile from a veil?
Do you think you can tell?

And did they get you to trade
Your heros for ghosts?
Hot ashes for trees?
Hot air for a cool breeze?
Cold comfort for change?
And did you exchange
A walk on part in the war
For a lead role in a cage?

How I wish, how I wish you were here.
We're just two lost souls
Swimming in a fish bowl,
Year after year,
Running over the same old ground.
What have we found?
The same old fears.
Wish you were here.


Deci albumul are 5 melodii. 3 au primit 10+ , una 7, una 8 :
Nota finala a albumului : 10/10

Albumul Wish you were here se afla pe locul 2, dupa Meddle, in topul preferintelor mele, in ceea ce-i priveste pe Pink Floyd. Am apreciat albumul datorita versurilor impresionante si instrumentatiei excelente. Preferatul meu de pe acest album este Gilmour, care culmea a fost adus la formatie ca un inlocuitor al lui Syd. Syd, caruia ii este dedicat albumul.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 16, 2005 12:25 am

Artist :Radiohead
Album : OK Computer
Anul aparitiei : 1997

Radiohead s-au format in anul 1989 in orasul englez Oxford.

Am inceput sa ascult Radiohead fiind fascinat de Thom Yorke (vocalul trupei) si impresionanta sa poveste. Thom s-a nascut cu o grava boala a unuia dintre ochi care ii era paralizat. De fapt nu si-a putut deschide ochiul bolnav pana la varsta de 6 ani. Probabil ati observat in videoclipuri sau poze faptul ca si in prezent unul dintre ochii sai este aproape inchis.

Componentza trupei
  • Thom Yorke (vocal)
  • Ed O'Brien (chitara, voce)
  • Jonny Greenwood (chitara)
  • Colin Greenwood (bass)
  • Phil Selway (tobe)


Jonny si Colin sunt fratzi.

OK Computer
1.Airbag
2.Paranoid Android
3.Subterranean Homesick Alien
4.Exit music (for a film)
5.Let down
6.Karma Police
7.Fiiter,happier
8.Electioneering
9.Climbing up the walls
10.No surprises
11.Lucky
12.The Tourist

Este albumul meu preferat de la Radiohead. Mi se pare foarte, foarte complex si extrem de greu de realizat ceea ce au reusit baietii pe OK Computer. O muzica greu de cantat....atat din punct de vedere instrumental, dar mai ales vocal. Yorke mi se pare absolut fenomenal. Are parti in care efectiv sopteste...iar altele in care ridica vocea foarte mult. Chitara lui Jonny Greenwood il acompaniaza pe masura.

Doua piese de pe acest album primesc 10+/10. Este vorba despre Exist music (deosebit felul in care incepe : Wake from your sleep /And dry all your tears /Today we escape /We escape , chitara se aude incetisor, Yorke e tandru ...iar apoi tempoul creste treptat...spre un final apoteotic) si Karma Police (prima oara cand am ascultat piesa a fost cand am vazut videoclipul. deosebit de interesant cu o masina ce urmareste un fugar. Yorke e pe bancheta din spate. sofer nu se stie cine e ..pentru ca nu ni se arata. cand fugarul e prins..da foc masinii...dar Yorke dispare. interesant videoclip....dar nu mai interesant ca cele de Just sau Street spirit. Dar astea sunt piese de pe albumul Bends...asa ca nu le tratam aici. oricum...videoclipuri f. f. bune au Radiohead.)

Paranoid Android, Lucky, The Tourist si No surprises primesc 10/10. Alte patru piese care dovedesc genialitatea formatiei. The Tourist mi se pare cea mai grava piesa de pe album.

Fiiter,happier nu o cotez. Este imitat un program d'ala de vorbit de pe un computer. E interesant ce se zice acolo...dar nu are rost sa o cotez ca pe o melodie.

Restul de melodii ramase primesc 9/10. Nu prea am ce sa spun despre ele in particular.

Nota finala a albumului : 10/10

In incheiere doresc sa spun ca prima data cand am ascultat albumul 80 % dintre piese nu mi-au placut. Dar treptat..dupa cateva ascultari complete...am ajuns la concluzia ca OK Computer este in top 5 al albumelor mele preferate all-time.
O combinatie perfecta intre ...versuri deosebite, chitara cu ritmuri clasice dar si ritmuri electronice...si o mare voce....enorma chiar....cea a lui Thom Yorke.

poze
1 & 2.Thom (are doar 1,65 inaltime)
3.formatzia
4.coperta albumului OK Computer
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm


Înapoi la Recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron