Al 9lea Jurat, votarile

Al 9lea Jurat, votarile

Mesajde theOffender » Mar Apr 19, 2005 12:31 pm

Cei care shtiu despre ce e vorba n-au nevoie sa citeasca. Dar voi ceilaltzi tozi, in special cei cu miile de intrebari ce shi cum, bagatzi de seama: aici se voteaza de catre oamenii de rand creatziile artistice.

Cine poate vota? Totzi cei inscrishi in FanClub pana in luna februarie shi cu un minim de 100 de posturi la data votului. Bineintzeles, juriul shi concurentzii nu au ce cauta.

Cum se voteaza? Printr-un simplu post in care se precizeaza:

1: numele lucrarii shi / sau pseudonimul - nota;
nota poate fi una singura sau 3 (1: stilul & estetica; 2: tehnica; 3: originalitatea)

cum trebuie sa arate notarea
[b]EXEMPLU[b]
1: schitza sarea de mare de mlad vushatescu: 9.09

sau

1: schitza sarea de mare de mlad vushatescu: stil & estetica: 10; tehnica: 8; originalitate: 9;


Alte cerintze:
1: toate lucrarile se puncteaza, un post cu note incomplet nu e luat in considerare;
2: daca o lucrare are 3 note, atunci toate au 3 note, daca e cu o nota, atunci e cu o nota;
3: notele sunt de la 6 in sus, deci nu voi accepta note sub 6; maxim e 10, deci 10+ nu e nota;

Voi anula;
1: posturile care nu respecta formula shi indicatziile;
2: posturile persoanelor care par dubioase (nick-uri de care nimeni n-a mai auzit de multa vreme shi au 10-20 de posturi la activ);
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Mar Apr 19, 2005 12:33 pm

Pentru Etapa 1, voturile incep azi de la orele 17 shi se incheie luni, 25 aprilie, ora pranzului.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Apr 19, 2005 8:06 pm

Profa, de High-Flyer = nota 5 (5 asa ca s-a straduit. in rest nu mi s-a parut nimic iesit din comun. e mai mult o povestire sub forma de dialog)

Zambeste de Ivan Sorbee = nota 6 (a detalait bine, dar nu prea am vazut unde e satira)

Scarba, de scatman = nota 7 (destul de dragutz. plus ca cine a scris are imaginatie. pacat ca a folosit cuvinte naspa)

De treci raul Acheron..., de P. D’Antesque = nota 10 cu felicitari (bravo ! bravo ! bravo ! sunt curios daca cel ce a scris...este cine cred eu )

cerul bleo ciel ca cerul, de puroi = nota 9 (asta-i opera lu' SOD. se vede de la o posta :D )

Acoperisul, Schita satirica fara umor de Mashenkashiurshii = nota 7 (chiar ca e fara umor. si nici n-am inteles care a fost smecheria. dar merita 7 pentru stradanie. a descris bine personajele)

Pe scurt, de pe scurt = nota 7 (nu stiu ce fel de schitza satirica a fost asta. oricum..destul de doct :D )

---------------

restu de note mai tarziu...ca m-am plicitisit de citit :yD
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Apr 19, 2005 9:03 pm

Felicitari tuturor concurentilor. Sunteti buni daca ati reusit sa trimiteti lucrarile voastre. Eu, desi am fost pe lista de concurs, n-am stiut ce sa scriu.

Sper sa nu supere pe nimeni notele mele, care sunt cele ale unui necunoscator in ale literaturii.


Profa, de High-Flyer = nota 6 (6 asa ca s-a straduit. in rest nu mi s-a parut nimic iesit din comun. e mai mult o povestire sub forma de dialog)

Zambeste de Ivan Sorbee = nota 7 (a detalait bine, dar nu prea am vazut unde e satira)

Scarba, de scatman = nota 7.5 (destul de dragutz. plus ca cine a scris are imaginatie. pacat ca a folosit cuvinte naspa)

De treci raul Acheron..., de P. D’Antesque = nota 10 cu felicitari (bravo ! bravo ! bravo ! sunt curios daca cel ce a scris...este cine cred eu )

cerul bleo ciel ca cerul, de puroi = nota 9 (asta-i opera lu' SOD. se vede de la o posta :D )

Acoperisul, Schita satirica fara umor de Mashenkashiurshii = nota 7 (chiar ca e fara umor. si nici n-am inteles care a fost smecheria. dar merita 7 pentru stradanie. a descris bine personajele)

Pe scurt, de pe scurt = nota 7 (nu stiu ce fel de schitza satirica a fost asta. oricum..destul de doct :D )

La multi ani!, schita de Figaro = nota 7.5 (cam simplist, dar destul de adevarat)

Shi profesorii sunt oameni/ O zi in viatza mea de Lara Croft = nota 7.5 (ar fi putut spune O zi din viatza lu k@tzy. oricum e evident cine a scris. ma mir ca n-a scris uameni in loc de oameni)

Fumo Ucide, de Melt Banana = nota 9.5 (mi-a amintit de un videoclip comic vazut pe net...cu fumatul ucide. foarte dragutz)

Mimetii, de Tuist = nota 7 (nu e genu meu ~) )

Schitza, de gibraltar = nota 7.5 (amuzant...dar care-i faza ? :D )

La policlinica, de Gogu Pisalogu = nota 10 (o lucrare...lucrata ca sa zic asa. mi-a placut)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Apr 20, 2005 12:16 am

Profa, de High-Flyer - 6
Zambeste de Ivan Sorbee - 6
Scarba, de scatman - 6.5
De treci raul Acheron..., de P. D’Antesque - 8
cerul bleo ciel ca cerul, de puroi - 6.5
Acoperisul, Schita satirica fara umor de Mashenkashiurshii - 6.5
Pe scurt, de pe scurt - 7
La multi ani!, schita de Figaro - 6.5
Shi profesorii sunt oameni/ O zi in viatza mea de Lara Croft - 6.5
Fumo Ucide, de Melt Banana - 6
Mimetii, de Tuist - 6.5
Schitza, de gibraltar - 6
La policlinica, de Gogu Pisalogu - 6.5
Argumentez (doar daca e voie, ca nu reiese de nicaieri):
Am dat "6" pt ca mai putin nu se poate - scrie la instructiuni - si am mai pus, ici-colo jumatate de punct pentru "mai mult decat nimic".
Si completez: la scoala, daca te obliga, incropesti ceva ca sa "te scoti"; dar daca vrei sa iesi in fata, trebuie sa ai ceva de spus.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Dany_S » Joi Apr 21, 2005 11:15 pm

Profa, de High-Flyer
stil si estetica:7; tehnica:7; originalitate:6 (ca nu se poate mai putin); Nota Finala:6.66 - mi-a amintit f tare de cum se comporta Isoscel in Liceenii,lipsa totala de originalitate
Zambeste de Ivan Sorbee
stil si estetica:6; tehnica:8; originalitate:7; Nota Finala:7 - apsolutamente deloc amuzanta,suptscriu la ce-a comemntat offendi pe carcotashi
Scarba, de scatman
stil si estetica:6; tehnica:9; originalitate:8; Nota Finala:7.66 - interesant,dar folosirea repetitiva a cuvintelor pishat si cacat a devenit, la un moment dat, enervanta si antiumoristica
De treci raul Acheron..., de P. D’Antesque
stil si estetica:10; tehnica:9; originalitate:10; Nota Finala:9.66 - n-a fost schitza, dar a fost excelenta ~P
cerul bleo ciel ca cerul, de puroi
stil si estetica:9; tehnica:9; originalitate:9.5; Nota Finala:9.16 - scurta dar foarte bine lucrata
Acoperisul, Schita satirica fara umor de Mashenkashiurshii
stil si estetica:6.5; tehnica:8; originalitate:6; Nota Finala:6.83 - inodor,incolor,insipid
Pe scurt, de pe scurt
stil si estetica:9; tehnica:6; originalitate:7.5; Nota Finala:7.5 - original dar n-are treaba cu schitza
La multi ani!, schita de Figaro
stil si estetica:7; tehnica:8; originalitate:6.5; Nota Finala:7.16 - mai mult de OK nu prea am ce sa zic...
Shi profesorii sunt oameni/ O zi in viatza mea de Lara Croft
stil si estetica:8; tehnica:9; originalitate:6; Nota Finala:7.66 - iarasi cu profesorii?
Fumo Ucide, de Melt Banana
stil si estetica:8.5; tehnica:9; originalitate:9; Nota Finala:8.83 - chiar interesanta
Mimetii, de Tuist
stil si estetica:9; tehnica:9; originalitate:9.5; Nota Finala:9.16 - funny ass shit :D
Schitza, de gibraltar
stil si estetica:6.5; tehnica:8; originalitate:6; Nota Finala:6.83 - "Acoperisul" dar cu subiect diferit
La policlinica, de Gogu Pisalogu
stil si estetica:6; tehnica:10; originalitate:6; Nota Finala:7.33 - Tehnica buna. Umor zero, la cub. Daca vroiam sa citesc o chestie de genu asta, ma indreptam spre jurnalu gabubosului (care chiar are niste intrari foarte similare, mai ales partea cu controloru )
draivit laic iu stolit.
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde Alienor » Vin Apr 22, 2005 1:07 pm

Impresii generale: in mare, mai slab decat ma asteptam. Multe alunecari spre macabru, putine scrieri originale. Am evitat totusi sa dau nota minima.
Nu sunt experta in genuri literare, s-ar putea sa ma fi inselat pe ici pe colo in ce priveste tehnica. Au mai fost amanunte pe care le-am judecat subiectiv, impresii personale, pe care nu le-am putut incadra cu precizie in nici una din cele 3 categorii ale notei.

Profa, de High-Flyer nota finala 6.83
stilul & estetica - 7; tehnica 7 ; originalitatea 6 .5
Pe mine nu m-a "furat " deloc, greu de terminat lectura.

Zambeste de Ivan Sorbee - nota finala 7.16
Stilul & estetica 7 tehnica 7; originalitatea 7.5
Nu prea e schita, nici satirica; pacat, pentru ca autorul are ceva potential.

Scarba, de scatman - nota finala 7.5
Stilul & estetica 7,5 ; tehnica 7,5 ; originalitatea 7,5
Prea lunga, cu insertii /analize psihologice care ies din epic (la ce se gandea x, de ce trebuia sa se furiseze, etc)

De treci raul Acheron..., de P. D’Antesque nota finala 7.16
Stilul & estetica: 8 ( e destul de amuzanta, destul de curgatoare, autorul nu scrie tocmai rau) ; tehnica 7; originalitatea 6.5
Nu prea e schita; e excesiv de lunga si e mai mult o caracterizare; contine satira - caricaturizeaza anumite aspecte ale personalitatilor;

Cerul bleo ciel ca cerul, de puroi nota finala 8.33
Stilul & estetica :8; tehnica 9; originalitatea 8.
E schita, e curgatoare, hazlie, concentrata rotund pe un episod. Minim de personaje care sustin bine actiunea.

Acoperisul, Schita satirica fara umor de Mashenkashiurshii - nota finala 7.66
Stilul & estetica 7,5; tehnica:8,5 ; originalitatea 7.
E schita, e satirica. Subiect nu foarte original.

Pe scurt, de pe scurt nota finala 7
Stilul & estetica 7; tehnica 6 (nu e schita, nici satira, e mai mult un eseu); originalitatea 8

La multi ani!, schita de Figaro nota finala 8.33
Stilul & estetica 8.5 ; tehnica 9; originalitatea 7.5.
E schita, e satirica, haioasa, scurta si usor de citit, final insa previzibil.

Shi profesorii sunt oameni/ O zi in viatza mea de Lara Croft nota finala 7
Stilul & estetica 7; tehnica 7; originalitatea 7

Fumo Ucide, de Melt Banana -nota finala 8.16
Stilul & estetica 8.; tehnica 8; originalitatea 8.5.
Scrisa misto, actiune sustinuta, o citesti cu placere pana la capat desi nu e f scurta; scurte pasaje care ma duc cu gandul la B Vian (canalul care se inchide plescaind etc). Insuficienta satira, mai degraba umor negru.

Mimetii, de Tuist nota finala 7.33
Stilul & estetica 7; tehnica 7.5 ; originalitatea 7.5
Idee interesanta, mai mult proza scurta absurda decat schita; sfarsit sinistru.


Schitza, de gibraltar nota finala 7.5
Stilul & estetica 7,5 ; tehnica 8; originalitatea 7
Draguta, dar ceva ii lipseste.

La policlinica - de Gogu Pisalogu - nota finala 7.5
Stilul & estetica 7.5 ; tehnica 8; originalitatea 7
O scriere putin prea lunga.
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde theOffender » Mar Apr 26, 2005 10:36 am

Pentru Etapa 2, voturile incep azi de la orele 17 shi se incheie miercuri, 4 mai, ora pranzului.

Notele pentru al 9lea jurat sunt intre 6 (shashe) shi 10 (zece). Nota maxima 10 pe linie se accepta doar in cazul in care jumatate +1 au notat astfel. In celalalt caz, nota 10 va fi considerata 9.

Aceste masuri sunt luate doar pentru a creea o atmosfera destinsa shi lipsita de veshnicul "da tu tzii cu X".
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Apr 26, 2005 8:15 pm

Iata si notele mele pentru sonete. Nu mai tre' sa zic ca nu le am cu poezia...si ca notele date de mine sunt cele ale unui necunoscator, asa ca nu tre' sa se supere nimeni.
Felicitari concurentilor pentru efortul depus !

Sonet pictural de AnTonizza ---> nota 8 (frumoasa analogia cu lumea picturii. buna si rima, dar si masura.)

Altul de altul ---> nota 7 (n-am inteles care-i faza cu matraguna de la inceput.poezia nu trezeste trairi intense. dar s-a lucrat la ea...si merita 7)

Sonetul viselor ei de Ratina Z ---> nota 6.5 (unele faze din poezia asta au iz de cartier)

Sonet de pancreas spasmodic ---> nota 10 (rima perfecta,sentimente simple,sincere si profunde. mi-a placut)

Sonet de ricochet ---> nota 6 (nu stiu ce fel de sonet e asta...dar nu mi-a trezit nici un sentiment)

Acel lin sunet de chitara de Moonlight ---> nota 6 (rima cam fortzatza. plus ca nu m-a emotionat deloc poezia)

Sonet nr. 1 de Iedera ---> nota 7 (mi-a placut aia cu ascunsu iubirii printre astrii. in rest..nu e asa frumoasa)

Visand...de Alfanz ---> nota 6.5 (cam confuza)

Sonet de EGO ---> nota 6.5 (frumos motivul oglinzii, foarte des intalnit la romantici, dar poezia lasa de dorit din toate punctele de vedere)

Necrofilie-sonet italian-de Lynn Dick ---> nota 6 (naspa frate, naspa)

Dací£ ai fi...de Orhideea de la groapa glina ---> nota 9 (o poezie buna)

Ai plans patru strofe de Bist ---> nota 7.5

Pur de impur ---> nota 7.5
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Dany_S » Joi Apr 28, 2005 6:55 am

Felicitari concurentilor, unele reusite, altele....mai putin. Comentarii dupa notele juriului

Sonet pictural de AnTonizza nota finala:8.66
Stilul & estetica 8.5; tehnica 8.5; originalitatea 9

Altul de altul nota finala:7.66
Stilul & estetica 8; tehnica 8.5 ; originalitatea 6.5

Sonetul viselor ei de Ratina Z nota finala:6.83
Stilul & estetica 7; tehnica 7.5; originalitatea 6

Sonet de pancreas spasmodic nota finala:8.66
Stilul & estetica 9; tehnica 8; originalitatea 9

Sonet de ricochet nota finala:6.66
Stilul & estetica 6; tehnica 8 ; originalitatea 6

Acel lin sunet de chitara de Moonlight nota finala:6.5
Stilul & estetica 6; tehnica 6.5; originalitatea 7

Sonet nr. 1 de Iedera nota finala:7.66
Stilul & estetica 8; tehnica 8; originalitatea 7

Visand...de Alfanz nota finala: 6.33
Stilul & estetica 7; tehnica 6; originalitatea 6

Sonet de EGO nota finala: 7.66
Stilul & estetica 7; tehnica 7; originalitatea 9

Necrofilie-sonet italian-de Lynn Dick nota finala: 7
Stilul & estetica 6.5; tehnica 6.5; originalitatea 8

Dací£ ai fi...de Orhideea de la groapa glina nota finala: 8
Stilul & estetica 8; tehnica 9; originalitatea 7

Ai plans patru strofe de Bist nota finala: 6.5
Stilul & estetica 6.5; tehnica 6; originalitatea 7

Pur de impur nota finala: 8.83
Stilul & estetica 8.5; tehnica 9; originalitatea 9
draivit laic iu stolit.
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde shakti » Joi Apr 28, 2005 12:45 pm

Sonet pictural de AnTonizza nota :7.50
Altul de altul nota :8.50
Sonetul viselor ei de Ratina Z nota :6.25
Sonet de pancreas spasmodic nota :7.50
Sonet de ricochet nota :8
Acel lin sunet de chitara de Moonlight nota :6
Sonet nr. 1 de Iedera nota :6.50
Visand...de Alfanz nota finala:6.75
Sonet de EGO nota finala: 7.50
Necrofilie-sonet italian-de Lynn Dick nota finala: 8.50
Dací£ ai fi...de Orhideea de la groapa glina nota finala: 7
Ai plans patru strofe de Bist nota finala: 8.25
Pur de impur nota finala: 8
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Mai 02, 2005 2:09 am

Desi nu stiu daca mai are vreun rost, din respect pt stradania concurentilor am notat asa :

Sonet pictural de AnTonizza - 10
Altul de altul - 9
Sonetul viselor ei de Ratina Z - 9
Sonet de pancreas spasmodic - 9
Sonet de ricochet - 7
Acel lin sunet de chitara de Moonlight - 7
Sonet nr. 1 de Iedera - 7
Visand... de Alfanz- 7
Sonet de EGO - 9
Necrofilie -sonet italian- de Lynn Dick - 7
Dací£ ai fi... de Orhideea de la groapa glina - 7
Ai plans patru strofe de Bist - 7
Pur de impur - 8

PS - rog organizatorul ca, in eventualitatea neacceptarii notei maxime (am citit asta pe undeva, ca este posibil, in anumite circumstante, sa nu se accepte si sa devina automat "9"), sa diminueze corespunzator si celelalte note (unde am dat "9" sa considere "8", "8" sa devina "7", "7" sa devina "6")
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Concursuri creatii literare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron