O shueta...amicala

Concurs de Literatura. Part II

Mesajde gaga » Joi Mai 05, 2005 2:45 pm

Pana acum am urmatoarele propuneri:

Cu exceptia mea, raman aceeasi "scriitori" plus noii inscrisi care vor avea un thread permanent pe care se vor putea inscrie. Acelasi juriu (cu Aiu si Alienor)+publicul jurat in aceleasi conditii.

Eu voi afisa si voi primi probele de la voi sub pseudonime, fiind singura persoana care va cunoaste anonimatele (nu cedez la presiuni :D). Notele juratilor si ale publicului se vor trimete prin PM la jiji (aka baicsiniu pentru cine nu stie). eu voi fi legatura dintre concurenti si forum, fara nici o treaba cu notarea. jiji nu are treaba cu probele, cu creatiile, cu comentariile.

Prima proba va fi povestea erotica. Juriul va trimite voturile tot pe PM la jiji.
Ne-am gandit ca sa afisam probele in avans, adica sa se stie dinainte primele (sa zicem) 5 probe.

Premiul se va negocia diseara intre organizatori.

(am uitat ceva?)

edit: sistemul de notare se stabileste intre jijica si juriu, pe mine nu ma intereseaza ce alegeti, el stabileste daca este corect si echitabil
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Daimon » Joi Mai 05, 2005 2:53 pm

pana la alte idei, salut faptul ca si al 9-lea jurat va trimite pemeie... si ca toate notele vor fi cunoscute odata!

DAR...
eu as propune renuntarea la al 9lea jurat... sau de fapt stabilirea in paralele al unui "clasament al popularitatii" pe baza notelor publicului...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Djinn » Joi Mai 05, 2005 2:55 pm

1. suna bine ce zice danone. vreo data limita pentru predarea lucrarilor la prima proba? :)

2. io propun sa-si dea fiecare concurent si jur cu parerea, chiar daca numai "da, sunt de acord", ca sa stim ca au vazut toti propunerile si cand ne ies bine la numaratoare sa apara si data limita pentru proba 1, sa nu pierdem frunu pe drum :D

ps - pacat de munca de la primele probe :( dar poate e mai bine sa dispara, ca ne aduc aminte de toate certurile alea ingrozitoare
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Alienor » Joi Mai 05, 2005 2:59 pm

Pana sa am pareri, am solicitari si o nedumerire:

Solicitarile le-am postat si dincolo: sa nu se ingroape repede-repede ce s-a intamplat pana acum - ar fi prea simplu - inainte de a se exprima toti participantii. Multi din ei au depus efort si buna credinta.
Sa se ceara scuzele de rigoare de catre cei ce au cauzat si intretinut bulibaseala. Daca majoritatea oamenilor vor considera ca e ok schimbul de idei intre concurenti, tot trebuie scuze pentru ca, daca ati considerat procedeul ortodox, trebuia treaba spusa si dezbatuta public inainte de concurs!!!
Sa se explice afirmatiile facute (ca afex a stiut x si y lucru, ca ofenderu a spus - cui?- numele ce se ascundeau sub pseudonime, samd.)

Cred ca toate clarificarile astea sunt necesare, intre altele pentru ca, altfel, concurenti de valoare pot parasi concursul. Sod a zis de pilda, daca am citit bine, ca daca x si y lucruri sunt adevarate, isi baga p** in concurs. Ori, in ciuda notei mici de la sonet, cred ca are talent, concureaza la podium si e pacat daca nu ramane in concurs. La fel pt alti concurenti care ar putea protesta sau avea intrebari.

Nedumerirea: se propune deci concurs cu 2 "organizatori" - danone si baixinho?
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde gaga » Joi Mai 05, 2005 3:03 pm

daimon, au mai fost jurati care au cerut-o.

1. pai eu zic luni, sa apucam sa definitivam, daca e ok cu toata lumea.

2. nu cred ca or sa aiba vreme toti, nu ii putem obliga, daca e sa fie democratie pentru toti, nu? oricum eu cu juriul nu interactionez, va bateti cu ei. io m-am carat, da' tu flufi ramane sa te ciufulesti cu sodi daca te tine.

peseu: asa se intampla in general cand sunt accese de dictatorial, acum suntem in capitalizm.

edit: alienor, eu personal propun un inceput fresh, daca ai nedumeriri ti le dam cei numiti in particular, la ce a zis sod vb cu sod samd io personal inchei aici, e pacat, aia ie.

nedumerirea: da. parlamentaru si deputatu cei echilaterali.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 05, 2005 3:05 pm

Daïmon scrie:eu as propune renuntarea la al 9lea jurat... sau de fapt stabilirea in paralele al unui "clasament al popularitatii" pe baza notelor publicului...


excelenta idee. adica...voturile noastre, ale oamenilor din popor, sa conteze doar la titlul de "cel mai popular scriitor". sunt sigur...ca danone sau eye va oferi un premiu simbolic constand in 3 beri si 5 mici pentru castigator.
si asa...avem si noi, cei din al 9-lea jurat, un rol mai important !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Mai 05, 2005 3:06 pm

daimone , este si parerea mea ca sistemul de notare al juratului 9, publicul, pe pm direct la contabil (baicsu) este mult mai bun

baicsu va actiona strict ca un contabil. va strange notele de la jurati si le va contabiliza deci baicsu are strict legatura cu juratii iar danone strict cu concurentii

fluffy , una din probe sigur va fi o schita satirica si alta sigur o poezie cu forma ficsa numai ca de data asta , cunoscand precedentele se asteapta ca juriul sa primeasca spre notare 100% lucrari la tema. pastrandu-se probele 1 si 2 continuam ceva care a plecat gresit din start

daca aveti propuneri legate de organizare sau chiar probe , sunt binevenite

edit : alienor , io zic ca daca de comun acord, organizator/concurenti/jurati stabilim niste reguli clare de la inceput putem evita orice discutie ulterioara
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 05, 2005 3:10 pm

eye-ule...te rog sa iei in calcul si ce am zis eu mai sus. ar fi mult mai marfa...sa facem si concurs de popularitate. adica...sa vedem care e cel mai comercial scriitor.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Alienor » Joi Mai 05, 2005 3:13 pm

eye, ulterioara ca ulterioara.. Pentru moment eu sunt de parere ca trebe niste scuze retroactive, ca de ulterior se va ocupa lumea.. ulterior :D
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde eyewitness » Joi Mai 05, 2005 3:13 pm

io-s de acord miraculosule, acu am citit . majoritatea sa decida :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Mai 05, 2005 3:14 pm

Daca sunteti de acord cu afisarea mai multor probe odata (3 sau cinci cum doriti), le voi pune maine. Idei pentru probe sunt oricand binevenite.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Mai 05, 2005 3:24 pm

alienor, vrei sa fii clara ? adica spune clar si raspicat cine trebe sa-si ceara scuze si cui. poate pentru multi dintre noi esti prea suptila :D


propunere de probe :

- schita satirica
- poezie cu forma ficsa (sonet, rondel, gazel, glosa) oricare la alegerea concurentilor
- sceneta
- epigrama
- snoava
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Mai 05, 2005 3:26 pm

propuneri de probe :j

portret de personaj
pasaj descriptiv
povestire horror
diverse poezele cu forma fixa si/sau cu tema data
pasaj stream-of-consciousness :p
povestire sf ~p

da' sa se dea si indicatiuni clare inainte de proba, sa nu ne trezim iar cu alte alea :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Joi Mai 05, 2005 3:26 pm

asa...
eu propun simplificarea sistemului de acordare a punctelor.
sistemul de notare mi se pare ok, de la 2 la 10 cu trei sectiuni, eventual mai bine definite din start.
eu am inteles care era ideea cu procentajele si alte alea, dar pt mine unul e mult prea complicat... mi se pare indeajuns de corect daca primul primeste x pct, al doilea x-2 pct si tot asa...

hmm acum scriind mi-a venit o idee... nbm participa si iese primul cu nota 9. pt primul loc se acorda 10 pct. la proba urmatoare darky iese prima cu 8.50, si primeste tot 10 pct.

ca sa se faca o dierentiere si pt ca sa conteze mai mult nota, ar fi o idee sa se inmulteasca nota cu nr de pct atribuit locului ocupat de concurent!

astept comentarii si sugestii la ideea asta
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Alienor » Joi Mai 05, 2005 3:45 pm

Pai eye, pentru a putea spune cine exact in mod RASPICAT, ar trebui sa stiu tot :D , ori ma tem ca imi scapa chestii. Credeam ca unele scuze vor aparea de la sine.

Nu vreau sa se transforme forumul intr-un cor de bocitoare cu cenusa in cap, insa scuzele in viziunea mea , atat cat stiu trebuie cerute de catre:
- danone + hova si necko, ptr creatiile "colective", atata vreme cat nu s-a aratat aici explicit ca e un procedeu acceptat. Poate ca alti concurenti ar fi facut-o daca ar fi stiut ca e voie.
- offenderu, daca e adevarat ca a comunicat unor jurati cine este cine (nume-pseudonim); precum si pentru faptul ca (daca a stiut din vreme) nu a provocat discutarea publica a procedeului mentionat
- (daca e cazul) juratii care au cunoscut identitatea din spatele pseudonimelor.

fata de cine trebe cerute scuzele: in primul rand fata de toti concurentii.

In privinta celorlalte pizduieli si reglari de conturi, din motive care NU tin de respectul lor fata de concurenti si juriu, cei care vor n-au decat sa continue paruiala, nu ma priveste.
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 05, 2005 3:48 pm

propuneri de probe :

---> basm
---> cimilitura *p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Mai 05, 2005 3:49 pm

alienor, aici e vorba de altceva, daca vrei ceva legat de cele de mai sus pune te rog pe threadul de acolo ca ma deruteshti :D
multzam.

la sistemul de notare juriul o sa aiba sedinta cu dom' jiji
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Joi Mai 05, 2005 3:54 pm

Io raman pt. mentinerea in concurs a notelor dinainte, atat vreme cat concurentii se mentin.
N-o sa ma mai apuc acuma sa mai fac un sonet sau o schita satirica la cateva zile dupa ce am mai facut (nu cu fuarte mare placere de altfel).
Propun introducerea unor probe mai amuzante si incitante, vezi propunerea lu faw .
Cat timp nu se demonstreaza clar intrajutorarile alea, nu vad de ce nu ar ramane si hova cu neco in concurs cu acelasi punctaj de pana amu.
Sa fie luata in considerare povestirea erotica pt. ca unii au trimis-o deja.
Daca oamenii vor sa se ajute intre ei , asta ie treaba lor, nu ma intereseaza deloc, io chiar nu m-am gandit la bani ( de data asta). Si nu cred ca exista p-aci oameni care sa colaboreze ca sa castige concursu si sa imparta banii intre ei!
Daimoane frate, n-am inteles nica. ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Joi Mai 05, 2005 4:02 pm

basm :yD super idee, OM. maine o sa vin si cu alte propuneri sadice de probe, sa aiba organizatorii de unde alege. :p

ps - pijkeshule, ce sa se demonstreze mah?! a recunoscut omu (oama) pe thread ca da, a comis-o... nu-i clar?
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Mai 05, 2005 4:03 pm

sa mai fac un sonet

fa o glosa :D

se poate renunta la ele f usor chiar ar fi o idee buna sa nu le mai includem in concurs

bre atata timp cat au fost discutii cu privire la notare , favoritizme, nepotisme, ca s-au notat cu 10 schite care nu ie schite si sonete care ie sonete da nu le-a facut concurentu nu consider oportun sa plecam de la notele ezistente

pai propunerile lu fluffy sunt f mijto
aia cu horror o sa fie cam najpa pt mine c-o sa-mi fie "oroare" sa citesc lucrarile :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Mai 05, 2005 4:03 pm

kesh, nush daca e posibil, dar asteptam si parerea celorlalti, nu e graba ca trebuie sa fac regulamentul si merge netu cam de porc. io daca am iesit cui dau punctele?

si in nici un caz nu o sa pun probele alea doua. numai sa va hotarati daca vreti una sau mai multe probe odata, in rest gata.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Mai 05, 2005 4:06 pm

acu vazui

da, mijto si basmu miraculosule
btw, de ce nu te-nscrii la concurs?
din cate vaz propunerile merg mai mult spre proza unde esti tare :)
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Mai 05, 2005 4:08 pm

Dana, tu nu tre sa lasi nimanui punctele.~p

Si io astept parerile celorlati, da' parca i-a inghitit pamantu.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Alienor » Joi Mai 05, 2005 4:09 pm

La probe se mai pot incerca : povestire sf; fabula ; reportaj, pamflet; eseu de critica literara la o opera data sau eseu cu tema data. Se poate incerca si o mini proba rapida bonus - proverb.

Pentru probe amuzante : epigrama (cum s-a mai zis); acrostih, povestire comica.
Sau chiar probe descrise mai amanuntit: oda inchinata paharului; pamflet autocritic samd

edit pentru flafi : reportaj nutz place, ce zici de articol de scandal? :D
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 05, 2005 4:11 pm

@ eye ...nu ma inscriu...pentru ca nu ma pricep la poezii si alte chestii. eu stiu doar sa povestesc lucruri...(asa cum a fost aia cu unchiu Ticu) ...sau sa imi imaginez diverse chestii despre vrajitoarea Necko si bucatareasa sa danone.

in schimb citesc cu placere tot ce se scrie...si voi acorda note din partea celui de-al 9-lea jurat !
poate ma faceti sef peste al 9-lea jurat...sa tin eu evidentza :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Mai 05, 2005 4:12 pm

da mah, concurentu din mine urla ca vrea sa stie din timp de probe, ca sa poata scrie cand vine mama iei da inspiratie afurisita :D

da' o fi corect? :p

ps- reportaj, eseu? ;P io n-as vrea. parerea mea. Parca nu pot sa creez la trebile astea :(
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Mai 05, 2005 4:16 pm

miraculosule , s-a notat
primesti de la public notele, faci media sau cum dracu s-or face calculele (vb cu baics) si p-orma ii dai pm lu baics cu media finala a publicului
diviziunea sociala a muncii . f corect
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Mai 05, 2005 4:21 pm

dragilor, ajunsei si io in fata feceului si nu incetez sa ma minunez ~p
deci, deocamdata nu am propuneri de postat - ca m-am saturat de cit am propus pina acum :D, doar voiam sa va anunt ca - daCA COnsiderati ca imi merit si in continuare pozitia de jurat - I'm in
daca nu, nu
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Mai 05, 2005 4:22 pm

Ie naspa sa se stie dinainte probele, ie suficienta o saptamana sa te gandesti la o proba. Se pierde elementul surpriza .
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

@ eye

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 05, 2005 4:22 pm

pai nu. baixo nu are treaba cu notele celui de-al noulea jurat. el face calcule si medii la notele date de juratii adevarati.

eu trimit situatia mea la danone...care va face conexiunea pseudonim - user....si o va afisa.

pledez pentru clasament separat intocmit in urma voturilor publicului ! contribui si eu la premiu cu ceva daca e. :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Concursuri creatii literare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator