Lucrari in afara concursului

Lucrari in afara concursului

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iun 14, 2005 5:51 pm

Aici se vor afisa lucrari care nu participa la concurs...fie ca au fost trimise dupa ora limita, fie ca n-au ajuns la timp, fie ca...diverse motive.
(nu stiu unde e threadul vechi facut de danone care trata acelasi subiect. nu-l mai gasesc....asa ca am facut un subiect nou)


---------------------------------------------------------

Necko si al sau eseu despre modernism, care a ajuns prea tarziu !

Ce inseamní£ Ã¢Â€Âœsí£ fii modernâ€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

partea a doua din eseul lui Necko

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iun 14, 2005 5:52 pm

Acum o sí£ptí£maní£ am iesit, impreuní£ cu una din rudele mele de gradul unu, sí£ bem o cafea, la o terasí£ din centrul orasului in care locuim. Afarí£ era cald si frumos, un soare puternic pe care il asteptam demult, asa cí£ am ocupat o masí£ si ne-am asezat scaunele astfel incat sí£ avem vedere cí£tre parcul din fata terasei. De altfel, toti cei care erau asezati la mese aveau scaunele orientate in acelasi mod ca si noi, asa cí£ pí£ream, intr-un fel, cí£ suntem asezati ca la teatru. Odatí£ sosite cafelele, mi-am luat ceasca in palme, mi-am sprijinit picioarele pe scaunul din fatí£ si, asezatí£ confortabil, am inceput sí£ privesc si sí£ analizez “personajeleâ€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Iul 22, 2005 5:26 pm

solaris, care in ciuda faptului ca nu participeaza la concurs, mi-a trimis un gazel cu titlul de horsconcorsofcors. pe care il postez ca atare cu titlul de care dispune:

vanare de vant
(ori vanatoare de boare)
de solaris


fiindca te-ai ascuns in soare
si mi-au zis <dusu-i sa se-nsoare>

si ca nu ti-am mai scris nicicand
nici cand s-a-ntors catre izvoare

visul meu cel ca mustul fierband
in vinul de langa butea cu moare

fiindca-mi place vinul cel bland
si c-ametesc de-a vitzei dogoare

pentru ca viile visande
rodesc racoarea din licoare

fiindca te-ai plecat plecand
si ca (e lege) roditul doare

si ca mi te-aminteste-un gand
vinificat nu din eroare

iar cantecele tac pe rand
cand linistea chem sa se pogoare

sa fie doar via de vina... oare?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Vin Aug 05, 2005 11:10 am

de la gabuba citire: M-am uitat azi dimineata, crezand ca a ajuns lucrarea mea si stupoare...nu era... PM-ul de ieri e probabil inca in curs de trimitere. Eh, asta era lucrarea mea, trece-o la in afara concursului...desi ma cam oftica treaba. whatever.

ata ete. dragostelea astea ce face din copii. :D deci, horsconcurs, reportaju' lu' gabuba:

Direct in direct de la fata locului,
de Manuela Hazardau
- Of, iar am dat-o-n bara. Draga, ti-am zis de nu mai stiu eu cate ori sa-mi zici si mie cand intram in direct. Ce? Ah, da? Aaaah... Buna ziua, stimati...specta... telespectatori! Se pare ca suntem in direct chiar de mai mult timp de cat am fi crezut. Suntem undeva aproape de o padure oarecare de pe langa Bucuresti si asistam la repercursiunile unui odios atentat terorist care a avut loc asupra unui avion care zbura prin Suceava si a plonjat fara scapare-n comuna Bilca.
- Manuela, imi cer scuze..
- Ce? Of, iar am dat-o in bara, nu eram in direct? Zece-doi-Zece...Proba, proba!
- Ba da, Manuela, sunteti in direct, insa exista o problema cu transmisiunea video, astfel ca te rugam sa ne prezinti cat mai detaliat scenele de groaza la care asisti.
- Da, Lucian, multumesc. Stiam. De fapt, nu stiam, dar am aflat. Deci continuam. Da. Odiosul accident aviatic, bine, surse neoficiale afirma ca n-a fost tocmai un accident, pentru ca dupa cum va spuneam se pare ca Bin Laden si ai lui si-au bagat coada. V-ati putea intreba de ce suntem langa o padure oarecare de pe langa Bucuresti, cand regretatul accident s-a petrecut in capatul celalalt al tarii. Facem acest lucru, de a nu ne deplasa la 500 de km distanta de locurile noastre de munca, ci doar la 3, tocmai pentru dumneavoastra, pentru a potenta cat mai mult gravitatea acestui eveniment. Ma aflu, deci, langa un gratar - probabil uitat de niste petrecareti neglijenti - sub care inca mai scot fum niste carbuni. De jur imprejurul gratarului cateva pungi, unde au fost la un moment dat congelate bucatile de carne de gaina, ponegresc spatiul de un verde intens. Dar mai este ceva despre care am evitat sa va vorbesc pana in acest moment... O mana, doamnelor si domnilor! Da, ati auzit bine, o mana. Tin acum intre degetul mare si aratator o mana de om, care, evident, a aterizat aici, exact pe gratarul uitat, in momentul cand avionul a plonjat in Bilca. Este incredibil sa ai atat de aproape o mana a carei identitate inca nu se cunoaste. Asteptam inca sosirea medicilor legisti care sa stabileasca in ce conditii aceasta mana s-a descompus. Nu va pot descrie ceea ce se intampla. O multitudine...multime... de intrebari navalesc in mintea mea. Sa fie oare un semn de la Alah? Mana prajita? O asemenea oroare, va spun sincer, nu am mai intalnit de cand activez ca reporter, de acum o luna. Ii lipseste un deget, incredibil! O mana cu patru degete era sa fie prajita la propriu pe un gratar uitat la marginea unei paduri, daca noi, echipa de la Parabolica 1, nu interveneam special ca sa va relatam aceste imagini terifiante, pe care nu le vedeti, dar stim ca le simtiti tot atat de intens ca noi.
- Manuela, spune-ne te rog...
- Scuza-ma, Luci, dar tocmai a sosit o ceata de curiosi si politistul si domnul legist. Dumneavoastra nu-i puteti vedea, dar va asiguram ca toti sunt aici, in jurul gratarului, privind stupefiati cu mainile la gura. Domnule legist, ce parere aveti? Ati mai intalnit un asemenea caz?
- Sincer, nu, dar asteptam din clipa in clipa sosirea degetului lipsa...
- Bine, va multumim, nu avem foarte mult timp. Domnule politist, aveti ceva suspecti pana in acest moment?
- Sincer, nu, dar as putea vorbi cu Fox de la Dosarele ...
- Bine, va multumim. Ma indrept acum catre unul dintre curiosii adunati langa aceasta padure oarecare. Spuneti-mi, domnule, nu este de-a dreptul terifiant ce vedeti?
- Ba da.
- Bine, va...
- Deci, s-a terminat transmisiunea? Pot sa iau gheara gainii si grataru'? Nu d-alta, dar vor copiii acasa si mi-a facut nevasta capu' calendar pen'ca sta ea s-astepte sa faceti voi transmisiunea, pentru un ciubuc d-asta...
- ...multumim.... Lucian...Vom reveni, daca o sa mai fie vreodata cazul, de aici, de langa o padure oarecare, cu amanunte socante despre plonjarea nedorita din Bilca, Suceava. Pentru Parabolica 1, a fost Manuela Hazardau...
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am


Înapoi la Concursuri creatii literare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator