Coltzul juratilor

Coltzul juratilor

Mesajde eyewitness » Mie Iun 22, 2005 8:12 am

acest tred este dedicat exclusiv juratilor, respectiv :

-alienor
-amaterasu
-daimon
-nbm
-nocti
-aiu

si organizatorilor :

-baicsu
-miraculosu

(rog concurentii si tertii sa nu posteze pe acest tred)

discutii, comentarii, sugestii, propuneri pentru un sistem inbunatatit de notare a lucrarilor si deasemeni comentarii vis a vis de lucrari si notarea acestora.

daimone, tot bagi posturi ca sistemu actual de notare nu-i bun si ca trebe inbunatatit. cu cate propuneri ai venit pana acu?

enbiemule, astept aici propunerile tele in lumina celor discutate asear
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Iun 22, 2005 10:28 am

In lumina celor discutate tangential cu mai multi jurati, propun simplificarea si - in acelasi timp - clarificarea sistemului de notare, pentru a incerca pe cit posibil evitarea discutiilor privind notele.

In mare, ideea este de a acorda o nota pentru toate chestiunile ce tin strict de tehnica si una pentru impresiile sau emotiile stirnite de lucrare (asa-numita impresie artistica).

Din pacate, nu am reusit sa detaliez foarte mult propunerea mea, dar cred ca este o baza de plecare pt circotashii de voi :D

Deci, doo note:
Tehnica:
- stradanie – 1 p
- asezare in pagina – 0,5 p
- punctuatie – 1 p
- ortografie – 2 p
- semantica (folosirea corecta/intelegerea sensului exact al cuvintelor) – 1 p
- respectarea cerintei si a temei – 4 p
- structura – 0,5 p
TOTAL – 10 p

Artistic:
- stradanie – 1 p
- titlu si semnatura – 0,5 p
- coerenta – 2 p
- cursivitate (legaturi intre idei, fraze etc) – 1 p
- stilistica (folosirea figurilor de stil) – 1 p
- expresivitate (folosirea cuvintelor potrivite la locul potrivit) – 1,5 p
- creativitate/originalitate – 3 p
TOTAL – 10 p

pies: daca aveti nelamuriri, voi incerca pe cit posibil sa le lamuresc :)

iedit: v-as ruga, pe cit posibil, sa evitati comentariile de genu "nu e bine" fara a argumenta sau fara a propune ceva concret si mai bun, de ce nu
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mie Iun 22, 2005 10:53 am

eu m-am tot gandit la o varianta care sa fie destul de obiectiva incat sa nu mai apara discutii.. tot eu am realizat ca e o chestie imposibila.
schimbarea la care ma refeream eu, era tocmai renuntarea la sistemul cu 3 note (stil&estetica, tehnica, originalitate) si in alta ordine de idei la stabilirea unui sistem clar de notare (stiu au tot existat propuneri, dar nu stiu cati au tinut cont vreodata de ele)

eu ma gandisem sa propun sa mergem pe varianta cu o singura nota pentru a lasa cat mai mult loc la interpretari, dar cred ca ce zice nbm e mult mai interesant.

avantajul sistemului propus de el e acela ca nu se refera strict la proza sau poezie.

intrebari: la ce te referi prin structura? nu e o chestie care tine fie de asezarea in pagina, fie de tema?

coerenta vs cursivitate.. subtire linia dintre ele..
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde nbm » Mie Iun 22, 2005 11:00 am

prin structura inteleg urmarirea logica a ideilor prezentate, respectarea/nerespectarea unor caracteristici de forma ale stilului literar respectiv (cum ar fi introducerea, cuprinsul, incheierea sau morala pusa la sfirsit in cazul fabulei :D etc)

prin cursivitate eu inteleg folosirea unor elemente de legatura intre paragrafe de exemplu, pt a nu sari brusc de la unul la altul, cum ar fi folosirea unor formule de genul "pe de alta parte", "insa". adica sa nu sari abrupt de la o idee la alta.
in timp ce coerenta inseamna inteligibilitatea textului (vezi "amendamentul..." :D), cum sa spun, sa nu ajungi la sfirsitul operei si sa te intrebi ce avrut sa zica de fabt autorul...

intentionat am incercat sa nu fac niste reglementari prea stricte pt a se putea aplica tuturor genurilor. de aceea, nu am introdus - de exemplu - termeni ca 'umor', care nu poate fi o cerinta expresa la o poezie despre ploaie, sa zicem
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Alienor » Mie Iun 22, 2005 11:05 am

Eu am facut la un moment dat o lista de criterii pe care o s-o scurtez si o s-o postez aici (daca n-aveti nimic impotriva).

Daimon, teoretic o singura nota ar fi ok, dar ar insemna ca ea sa fie formata din 1000 criterii mici (fiecare a cate 0,01-0,50 puncte) si riscam sa pierdem ceva din vedere.. Nu putem face o grila exhaustiva, pentru ca e concurs de creatie, nu bacalaureat. Totul e sa gasim o formula care sa asigure concurentul ca, de pilda, daca respecta niste criterii de baza (tema impusa, acuratete, gramatica etc), lucrarea sa va fi notata 'corect' (7,5 de ex) dincolo de asta neputand sa impunem nimic: totul tine de talentul lor, de capacitatea de a ne surprinde si, ofcors, de subiectivitatea noastra.

O alta intrebare: ar trebui sau nu juriul sa delibereze, sa se consulte? Daca exista corectitudine, nu vad care e problema.
Pe de alta parte, nu ar strica sa dam, dupa fiecare nota, o explicatie detaliata a modului de notare, fara sa ne-o mai ceara concurentii.

pese: daimon, coerenta are o mie de fatzete: de la coerenta frazei la coerenta textului integral, la coerenta (= coeziunea, unitatea) intre forma-tehnica-continut, la coerenta ideilor autorului, samd
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde eyewitness » Mie Iun 22, 2005 11:09 am

sistemul mi se pare bun si in acelasi timp aplicabil

daca in structura celor doo capitole 1/ tehnica si 2/artistic mai are frun jurat fro conpletare este rugat sa o faca. ideea este sa cuprindem absolut tuate aspectele unei creatii literare si sa nu omitem fruna de care sa ne lovim ulterior si sa constatam ca nu are barem de punctare.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Iun 22, 2005 11:09 am

nbm scrie:Tehnica:
- stradanie – 1 p
- asezare in pagina – 0,5 p
- punctuatie – 1 p
- ortografie – 1 p
- semantica (folosirea corecta/intelegerea sensului exact al cuvintelor) – 1 p
- respectarea cerintei si a temei – 4 p
- structura – 0,5 p
TOTAL – 10 p

defabt, totalu' da fics 9. :D

io zic asha:
- stradanie – 1.5 p
- asezare in pagina – 0,5 p
- punctuatie – 1 p
- ortografie – 1.5 p
- semantica (folosirea corecta/intelegerea sensului exact al cuvintelor) – 1 p
- respectarea cerintei si a temei – 4 p
- structura – 0,5 p
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Amaterasu » Mie Iun 22, 2005 11:09 am

eu ma gandeam sa se acorde in functie de gradul de dificultate al fiecarei probe, puncte din oficiu. Adica sa se stab pt fiecare proba care este nota de plecare.
In felul asta cred ca nu vor mai exista dif atat de mari intre medii, iar concurentii nu vor mai abandona concursul.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Iun 22, 2005 11:12 am

nocturna scrie:defabt, totalu' da fics 9. :D

io zic asha:
- stradanie – 1.5 p
- asezare in pagina – 0,5 p
- punctuatie – 1 p
- ortografie – 1.5 p
- semantica (folosirea corecta/intelegerea sensului exact al cuvintelor) – 1 p
- respectarea cerintei si a temei – 4 p
- structura – 0,5 p

uups, m-am incurcat in notitze. merci
stradanie inseamna pt mine punctul din oficiu. io zic sa ramina 1, iar in varianta pe hirtie, la mine ortografie era punctata cu 2 p. ma rog, cred ca punctele mai pot fi modificate...

modific acu si in mai sus
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Iun 22, 2005 11:13 am

de ce la fiecare proba ? se stabileshte din start pentru toate probele. asfel vom evita bataile de cap, inutile.

nota de plecare ar trebui sa insemne punctaju' pentru stradanie, cred. ash lua de la ortografie deshi nu prea ma lasa inima, 0.5 adaugat la stradanie cumuleaza nota 2.

nbm, asha draga, ai sa ne calcam pe bombeu. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Alienor » Mie Iun 22, 2005 11:16 am

Lipesc si eu aici cteva criterii pe care le precizasem si pe threadul de carcoteli, acum vreo luna, in ideea ca poate vor fi folositoare

"Impresie artistica"
- stilul percutant si sugestiv; tema tratata sau intamplarile povestite sa capete forta, sa prinda viata in mintea cititorului prin utilizarea cuvintelor si expresiilor potrivite;
- eleganta stilului (unde e cazul), precizia exprimarii (cunoasterea clara a sensului cuvintelor utilizate);
- cursivitatea scrierii sau chiar muzicalitatea ei (sa gadile placut urechea);
- naturaletea, lipsa ostentatiei, folosirea ne-exagerata cantitativ (fara rost) a figurilor de stil;
- vocabular bogat;
- ortografie corecta, cunoasterea regulilor gramaticii, punctuatia si scrierea corecta a cuvintelor (atunci cand va fi clar ca nu-i doar un deget scapat alaturi);
- capacitatea textului de a face cititorul sa se transpuna puternic in tabloul 'zugravit'; conturarea nuantata a contextului emotional (dar si spatio temporal, la genul epic);
- fluenta textului, fraze (sau rime) neimpiedicate;
- dispunerea logica a ideilor si coerenta acestora;
- claritatea mesajului
- marca personala pronuntata

Tehnica:
- in special la genurile cu definitie oarecum stricta,structura inchegata specifica genului literar cerut. La cea mai mare parte a probelor (nu si la reportaj, evident) discursul sa fie implicant, subiectiv, care induce trairi si emotii cititorului, transmitandu-i un mesaj;
- prezenta clara a unei teme in jurul careia se cladeste creatia;
- coerenta intre tema impusa si cuvintele/ mijloacele utilizate; coerenta forma-tehnica-continut
- echilibru: fraze nici interminabile si fara sens, dar nici telegrafice - criteriul undeva la jumate intre tehnica si estetica/stil.

"Originalitate" (deci tot la impresia artistica)
Idei puternice, personale, nu copiate, element surpriza, inventivitate.. La capitolul asta isi spune cuvantul subiectivitatea juratului si e firesc sa fie asa

Alti factori: iesirea din registrul personal, din banalitate si potentiala incadrare a creatiei in "universal" - printr-un melanj de: marca subiectiva bine conturata + relativizare -> atingerea unor problematici universale intr un mod coerent, inteligibil si eventual inovator + viziune estetica de exceptie + exprimare percutanta + sensibilitate si implicare in text.
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde Amaterasu » Mie Iun 22, 2005 11:20 am

pai da, dar punctul pt stradanie il pot da sau nu (in functie de cat de serios mi se pare ca a lucrat concurentul). punctele din oficiu sau nota de plecare trebuie data oricum.
ideea e ca ar trebui sa evitam dif f mari de note intre concurenti, ca sa nu mai plece iar si sa ne trezim ca dupa primul sfert de concurs ramanem cu gabuba si titina ca principali concurenti, iar cei buni sa plece din cauza ca spre deosebire de titina care are 10, ei au 2.

later edit: exact ce am zis. cu sau fara bataie de cap, consider ca pt fiecare proba trebuie specificat exact ce se noteaza. nu poti nota la fel si la poezie si la reportaj.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Iun 22, 2005 11:21 am

nocti scrie:nbm, asha draga, ai sa ne calcam pe bombeu.

sigur, draga, ne calcam pe ce vrei tu ~p
am modificat pt a pastra o oarecare idee initiala, care sa fie si corecta...

alienor, nu vrei tu sa adaptezi ideile tale la sistemul propus de mine. cred ca ar ieshi ceva f bun ;)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Iun 22, 2005 11:23 am

ali, sh-astea cum is punctate ? cate 0.05 fiecare sau dupa cum ne lasa inima ? :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Mie Iun 22, 2005 11:24 am

Amaterasu scrie:pai da, dar punctul pt stradanie il pot da sau nu (in functie de cat de serios mi se pare ca a lucrat concurentul). punctele din oficiu sau nota de plecare trebuie data oricum

bre, io punctu de stradanie il dau oricum, pt ca omu macar a petrecut cinci minute sa scrie ceva - asta inteleg io prin stradanie. acu daca nu-l duce capu sau nu se pricepe, ramine cu 1, spre deosebire de cei care au lipsit la proba respectiva si vor lua 0.
intelegi?
mai pe scurt, stradanie = din oficiu
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mie Iun 22, 2005 11:24 am

de ce sa existe nota de plecare...? sau ok, sa fie pctajul pt stradanie, plecand de la premisa ca toata lumea il merita.

am inteles ce vroia sa zica nbm prin coerenta si cursivitate.
referitor la problema ridicata de alienor, daca ar trebui sa ne consultam sau nu.. sau sa comunicam intre noi. eu cred ca am avea numai de castigat, tocmai ca plecam de la premisa ca suntem corecti, maturi si vaccinati si oricum n-ar fi vorba decat de discutii de principiu.. nu de genul...." ce facem la proba asta cu fluffy? hai sa-i dam toti 7 ca prea face pe nebuna".
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eyewitness » Mie Iun 22, 2005 11:25 am

creca 'stradania" 1p mi se pare destul de fair

- ortografie – 1.5 p


presupunand ca intr-o lucrare un jurat gaseste 8 greseli gramaticale altul 3 si altul 10

intrebari :
1/ cate zecimi de punct alocam pentru fiecare greseala ?
daca hotaram sa zicem 0,15 pt fiecare greseala
2/ cum stabilim sau cum uniformizam toti juratii nota? cel care gaseste 8 greseli va scadea 1,20 p , cel cu 10 va scadea 1,50 iar cel cu 3 numai 0,45 si deja se creaza o diferenta de 1p intre cei 2 jurati (cel cu 10 si cel cu 3)
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Alienor » Mie Iun 22, 2005 11:27 am

Amaterasu, ziceam mai sus ca daca noi, juratii, picam la oaresce intelegere si daca va exista din partea concurentilor suficienta seriozitate (= respectarea cerintei), nu vor avea cum sa ia 2 sau 3! (adica vor sti ca daca poezia lor - sonet, sa zicem - e scrisa corect grmatical si are 14 versuri - 2 catrene si 2 tertzete, toate de 12 silabe, au asigurata o nota de plecare)

adica la un concurs de literatura ca lumea, departajarea tre sa se faca aproape strict pe criterii artistice, tehnica fiind de la sine inteleasa (ca la patinaj- la olimpiada nu ia nimeni 3, doar dac-a cazut de 8 ori in cap )

enbiem, adica tu vrei sa zici sa fac eu o sinteza? io ziceam pana una alta doar sa le cititi, poate e ceva interesant acolo
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde nbm » Mie Iun 22, 2005 11:34 am

aiule, io am o propunere pt a evita zecimalele prea multe: sa se dea ceva de genul tot punctajul, jumate de punct sau 0 ex: punctuatie relativ corecta (mai are o scapare doua) primeste 1 p. punctuatie deficitara (mai multe greseli, dar nederanjante), primeste 0,5 p. punctuatie lipsa (necunoasterea unor reguli elementare) 0 p.
io zic ca astfel evitam si pierderea unei carute de timp, evitam si discutiile ulterioare (ca nu toti suntem profesori de limba romana), dar evitam si complicatiile de notare. ma gindesc ca pina acum toti am dat note de genul 6,7 sau 6,5, 8,5. nu cred ca s-a ajuns la 5,43 - decit la medii eventual

alienor, iti sugeram sa adaptezi citeva dintre cerintele tale la categoriile generale pe care le-am facut eu - cursivitate, creativitate. io nu le-am detaliat din lipsa de tinp :(
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Iun 22, 2005 11:36 am

ochila, io cred ca ar fi cazul sa gasim totzi acelashi numar de gresheli gramaticale. poate la prima vedere nu, poate nici la a doua, da' in doo saptamani ie tinp berechet sa consultam cartzile de gramatica. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Iun 22, 2005 11:44 am

ochila, io cred ca ar fi cazul sa gasim totzi acelashi numar de gresheli gramaticale

tu vorbesti de cazuri ideale :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Alienor » Mie Iun 22, 2005 11:59 am

1) Nu stiu daca greselile de gramatica trebe depunctate "la bucata", prefer varianta propusa de nbm, punctarea "nivelului" (totusi, nu cu diviziuni de 0,5 ci 0,25 sau chiar 0.10: perfect, foarte bine, bine, satisfacator, prost, dezastru, calamitate :D ). Eventual trecerea cu vederea a unei greseli, banuita a fi greseala de tastare.
Pe de alta parte ma intreb daca n-ar trebui introdusa categoria lucrurilor care, fara a se puncta, se DEpuncteaza atunci cand e cazul. (exemplu: un text scris cap-coada cu ingrozitoare greseli flagrante ar trebui sa mai piarda sutimi si la alte categorii, chiar daca ortografia are doar 1,5 puncte adica 0.75 din nota finala).

2) Consultarea juratilor mi se pare utila, nu periculoasa. In mod normal, in cazul in care se vor contura nist cerinte clare, juratii oricum nu au cum sa se influenteze enorm. cred ca e binevenita consultarea lor la capitolul "tehnica". Fiecare proba are specificul ei si poate e util sa se cada de acord cum se (de) puncteaza. La un sonet, de pilda, un jurat care vede 13 versuri in loc de 14 poate sa dea 2 (pe care-l da si concurentului care a compus un acrostih), altul care vede ca poezia are tot ce-i trebuie sonetului, mai putin versul ala, ii da 7 la tehnic. Or, diferentele astea n-ar trebui poate sa apara..
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde nocturna » Mie Iun 22, 2005 12:08 pm

Alienor scrie: Consultarea juratilor mi se pare utila

foarte important shi eu sunt perfect de acord. :)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Iun 22, 2005 12:13 pm

alienor, lasa vrajejile si apuca-te serios si merlucian si conpleteaza baremurile enbiemului cu propunerile tale, eventual cu capitole si subcapitole astfel ca pana parasim incinta forumului desear sa avem baremurile facute :D

am inteles propunerea vuastra cu ortografia. mi se pare fear inaf
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Alienor » Mie Iun 22, 2005 12:20 pm

ce vrajeli? :) Asta fac, "tabelul", doar ca daca vreau sa iasa ok va dura o vreme (o ora, doo) de-aia nu i-am raspuns pe loc lui nbm.

Nocturna, clar e buna ideea, mai ales cand va fi sa (de) punctam concurenti precum afecsu si va trebui sa contribuim cu o baza materiala serioasa: io vin cu dexu, enbiem cu Principia Mathematica, altu cu Istoria Civilizatiilor samd. Oricum n-o sa fie de ajuns, da o sa iesim din concursu asta mai culti :D
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde nocturna » Mie Iun 22, 2005 12:26 pm

mai cultzi ? cre'ca o sa ieshim mai batrani, mai stresatzi shi mai nervoshi. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Alienor » Mie Iun 22, 2005 12:28 pm

nocturna, glumeam.. Shi aluia de se duce la taiere i se zice "lasa, totul va fi bine" :D
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde nbm » Mie Iun 22, 2005 12:44 pm

Alienor scrie:io vin cu dexu, enbiem cu Principia Mathematica, altu cu Istoria Civilizatiilor samd.

bre, io zic sa va potoliti cu afirmatzii d-astea. nu de alceva, da' n-am cartea :D aduc io dexu
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Iun 22, 2005 1:00 pm

io am o propunere merluciana, sa o cooptam in randu nostru si pe sin ella sau macar la concurenti, sau majoreta, orice, da nu trebe sa pierdem talentele :)
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Iun 22, 2005 1:07 pm

bre, tu vrei sa ai toate gagicile admiratuarele aicea aproape, parca n-am shti. :D

okapa. io's d'acord. sinella, majoreta, animatoare, vaslash, arbitru, cerber etc. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Concursuri creatii literare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron