Comentarii la concursul de creatii literare

Mesajde nbm » Joi Aug 10, 2006 9:14 am

unleashed, nocturna a avut dreptate de data asta. urmeaza-ti singur sfatul de acum incolo... adik ia mai cere tu niste explicatii la note, lucrari etc
pt conversatiile personale exista pemeu sau mesenger.
multumesc
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Aug 10, 2006 9:22 am

Acest subiect este vizionat in acest moment de : 4 (3 membri si 1 vizitatori)
gaga*, nbm, piskeshu

nu pleci enbiemen conced? :D

aaaa offtopic nam ca stiam ce crede jurii de cand cu un confort termic inegalabil de cand cu uichendu trecut.

a, nene neco, tzam zis ca la rondea iei locu unu si ca rondeaua ta o pisha pea mea? :)
am avut dreptaaateee am avut dreptaaateee am avut dreptaaateee :*
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Joi Aug 10, 2006 9:57 am

bre, deci conform noilor note afisate de nbm, m-a luat necko si la povestire, mor de ciuda :D

aaaa, nocti? A-) cum de ti-a placut mai mult la impresia artistica povestirea din realitatea imediata? (admit faptul ca de gustibus non disputandum si, la urma-urmei, e chiar simpatica, dar... :D )
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Aug 10, 2006 10:19 am

bre deci unu la mana era din realitatea NEimediata.
doi la mana cacand am scris la final ma cacam pe mine de ras singura.
trei la mana ca cei ce mau depuntat au zis ca ves duamne ala de-a scris-o a facut el ce-a facut si a ramas la final cu niste cuvinte cu care nu avea ce face si au depunctat la greu. care io n-am putut comenta ca eram de fatza si se prindeau ca io am scris-o si carora le comunic acu ca NU E ADEVARAT! m-am chinuit sa raman cu o ultima strigare la adresa celui care a inventat asa o proba (care io credeam ca ie afecs da cica nu).

asa sa stitzi
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Aug 10, 2006 10:44 am

ultima proba a fost un deliciu. nishte pasaje in fuga:

"lovita cu un tarnacop in moalele capului si prin gaura pe care mi-o filetase"
"unde Dorel, ca un nictalop adevarat, se curenteaza cand loveste cu tarnacopul cu coada de lemn ceva fire electrice"
"fileta-mi-as un tarnacop "
"geamandura asta a puli "
"era un baiat cu vino incoa nu un rapciugos cum ne-am astepta"
"gasi o mandra numai buna de pus in rama,pe nume Ana si o stramuta in dormitorul sau"
"sa aselenizeze in bratele arabetilor "
"Ion comprehensiv cum era de mic"
"zigzaga la vreo 3 ore prin oras "
"traversa orasul longitudinal ba chiar si latitudinal"
"fileta toate rafturile "
"caracatite cu sapte brate "
"musonul de primavara "
"urca toate panzele freatice si ajunse in stratosfera"
"se lasa pauperizata in cea mai tare carciuma din oras"
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Vin Aug 11, 2006 7:39 pm

flufi, m-ai derutat complet cu intrebarea matale. adica tu ma-ntrebi ca de ce mi-a placut mai mult povestirea din realitatea neimediata decat lucrarea ta cu studenta ? adica ala ce are si io n-am, sau cum ? pai ie frumos ? ~p

am apreciat io un pic mai mult la originalitate. d'astea cu studenta, care ea nu mai este fata cuminte si sta treaza chiar si pan' la orl 00, evadata pe plaja pustie shi fierbinte alaturi de fun macho tare ca ebenu' am mai auzit. deci mie mi-a adus aminte de merengueeeeeeeeeeeeee, sa-ti spun sincer. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Necko » Vin Aug 11, 2006 8:11 pm

ia uite ! io acuma am vazut ca gini se oftica penca am loat-o la povestire ! ce bine-mi pare :)
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Sâm Aug 12, 2006 10:44 am

pai nu? pai da :)

nocti mama, nush unde ai vazut tu orl 00 si plaja ferbinte ca ierea vorba de bungalow, muson racoros si ore nedeterminate, deci imaginatia iti juca feste :D
Sarna de raspuns, ie sh-asta o treaba, ori am io o obsesie cu marea ori m-a cam obligat musonul ala sa localizez toata treaba la mal de marea cea mare...

na drace, acu ma oftic ca n-am dat prima varianta de povestire, care era ceva scris la caterinca cam tot asa :D laifsacs :P

acu, sincer, mie mi s-a parut interesant ca am reusit sa scot o povestire serioasa, date fiind cuvintele alea plm :nervos:
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Necko » Sâm Aug 12, 2006 11:25 am

adevaru ie cacu vintele inpuse - giamandura, musonu, caracatita - te duceau vrind nevrind cu gindu la mare, ceea ce am facut si io, ca sa zic asa. ca s-a dovedit ulterior ca se putea si fara mare, foarte bine ! de unde si utilitatea acestei probe.

gini, mie mi-a placut tare mult rondelu tau si chiar am ramas surprinsa ce bine ai versificat. brava !

cit despre anecdota, acuma pot pentru ca sa-mi vas nervii ! in viata mea nu mi-a fost mai greu sa fac o scriere pe o tema data asa cacu anecdota vietii !!! ori sunt eu total libsita de simtu umorului, ori n-am imaginatie nici sa trec strada. acuma imi dau seama ca marii maestrii in ale scrisului sunt cei care au facut de-a lungul tinpului anecdote ! ce shecspir!? ce sadoveanu?! ce pana mea?!
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Aug 12, 2006 12:49 pm

ca tot aduserati vorba de anecdota, de comun acord cu un alt jurat, afecs, am ajuns la concluzia ca daca useru care a scris povestirea cu vocabular inpus, ion si ana ar fi pus povestirea la anecdota, noi cel putin, afecs si cu mine, i-am fi acordat nota macsima :D
am ras cu lacrimi, afecs a pus mai sus estrase din povestire

povestirea cu plojnita calatuare a lu necko, personal, mi s-a parut cea mai buna in special pentru cursivitate si pentru ca nu forteaza sublinierea cuvintelor tematice. necko a incercat si a reusit in mare masura ca majoritatea cuvintelor tematice sa fie inserate discret fara a fi ostentative ca in celelalte lucrari. are cateva fortari sau inadvertente insa per ansamblu a fost o lucrare buna, placuta la citit.

la tehnica, insula, apruape perfect :) la artistic usor avantaj la plojnita

la rondel, cel al lenesului, din punt de vedere tecnic a fost inpecabil, a suferit insa la partea artistica, vocabular banal, uzual, lipsa figurilor de stil. rondelul tau, are un mic minus la tehnica insa este deasemeni o incercare reusita, stil asemanator intre cele doo rondeluri

la anecdote, deziluzie totala, am acordat gratuit cel putin 2 punte fiecarei lucrari. in final am tinut cont mai mult de stradanie si originalitate.

din pacate, lucrarile corectate sunt la ctza si acu vorbesc mai mult din memorie, insa daca sunt intrebari voi incerca sa raspund
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Sâm Aug 12, 2006 8:28 pm

Necko scrie:gini, mie mi-a placut tare mult rondelu tau...

multzam fain :) acu sa nu crezi ca zic doar ca reciprocitate, dar de la bun inceput am zis ca rondelul tau e cel mai tare. Am martori :D E si bine facut si amuzant.

hehe, am vazut ca si lu nocti i-a placut satanistul A-)
aiule, tu de al cui rondel spui acolo, ca parca e vorba de doua - al lui necko si inca unu.

iar la anecdota, ma scuzati, da' nu m-am simtit in stare, absolut deloc. Asa ca n-ar fi corect din partea lenesului sa comenteze creatiile celor care cat de cat s-au strofocat un pic (chit c-ar merita ~p )
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Aug 13, 2006 5:15 am

flufa scrie:aiule, tu de al cui rondel spui acolo, ca parca e vorba de doua - al lui necko si inca unu.


io scrie:rondelul tau, are un mic minus la tehnica insa este deasemeni o incercare reusita, stil asemanator intre cele doo rondeluri


de ala a lu alexandru maglenemaciuci

la anecdota, io unu aj fi loat de pe tredu lu ienbiemu un banc, l-aj fi cosmetizat bagandu-i nijte figuri de stil, mici descrieri de personaje (am auzit sute de bancuri cu bula, dar niciodata n-am auzit cum arata bula :D), si i-aj fi dat branci in concurs. nicaieri nu s-a spus ca anecdota tresa fie inedita visavis de puanta adica sa fie in prima auditie pentru juriu
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Necko » Dum Aug 13, 2006 6:20 am

ai ma aiule, ca ma nervezi! tema era sa facem o anecdota. adica s-o facem noi. cu tot ceea ce se presupune ca are ea, inclusiv poanta. e adevarat ca am fost toti niste catastrofe la proba asta (io am recunoscut prima, iar flufa, mai isteata, nici nu s-a obosit), da daca eram io in juriu si te prindeam cu o facatura de aia de zici tu, tzo anulam ditat.

la urma urmei la nici-o proba nu se specifica ca tre sa fie inedita.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Aug 13, 2006 6:33 am

necko, bancurile circula in toata lumea supt diferite forme si interpretari si nimeni nu poate determina ezat originea lor. io unu si cel putin inca un jurat nu aj fi dilit o interpretare literara a frunui banc cunoscut, poate aj fi depunctat putin la orijinalitate. daca tu o sa afirmi maine ca bancu cu bula si lampa e productia ta proprie sunt convins ca nimeni nu te va contrazice iar daca io ti-aj spune ca mioritza a creat-o un strastrabunic de-al meu nici tu nu ma poti contrazice :D

ps imi cer mii de scuze ca ai inceput duminica enervandu-te :(
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Necko » Dum Aug 13, 2006 6:43 am

ai ma ca mea trecut. ca mi-am adus aminte de plaja de la Modern. :)

io una chiar m-am mirat de o asa tema, zau asa. da tot a fost buna penca mi-am dat seama ce libsita de spontaneitate sunt, ca in fond, de asta era multa nevoie la tema asta.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Dum Aug 13, 2006 10:52 am

nu poci pentru ca sa fac plagiat, bine zice Necko :)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Aug 13, 2006 10:56 am

maciuci la rotisor, proba inpunea
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Dum Aug 13, 2006 11:04 am

maciuci la rotisor

~p ~p

bre, cum sa impuna proba plagiat?! orice proba dintr-un concurs de literaturi... nu se poate. parerea mea de scriitor cinstit :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Aug 13, 2006 11:14 am

am esplicat un post mai sus, variatiuni pe aceiasi tema a unei idei de autor necunoscut, deci nu ie plajiat. plm, grea de damijana iesti bre azi :D

hai c-o iau din loc spre baldabac, mi-ajung 4 ore de biuro
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Dum Aug 13, 2006 11:17 am

bine mah, la urmatoarea proba de balada am sa variez pe tema mioritzei, numa ca pun o capra-n loc de oaie, merge? :D

baldabac placut, io mac la bucatareala.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Aug 13, 2006 12:02 pm

am sa variez pe tema mioritzei


io creca ai varia mult mai placut si intens pe teme muzicale soft, da ma rog, fiecare variaza pe ce-i place. cu mejteru manole si toma alimosh ai incercat? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Dum Aug 13, 2006 1:26 pm

eyewitness scrie: cu mejteru manole si toma alimosh ai incercat? :D

fictivi sau de mult decedati, deci nu si nu si nu :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Aug 19, 2006 1:29 pm

Proba 8 se va desfasura online la o data ce se va stabili de comun acord intre organizator si concurenti. Detaliile se vor comunica privat, urmind ca tematica sa fie anuntat in ultimul moment


scuze, dar acu vazui postu cu viituarele probe

nene ienbieme, io unu creca ar trebui sa schinbi proba asta. ma gandisem la concursu trecut la proba asta, concurs care a murit din fasha dupa cum jtii, e apruape inposibil sa ai toti concurentii si juratii online la o anumita data si la o anumita ora. nu-i ai in decurs de o sactamana darmite in decurs de-o ora, macsim doo, intr-o anumita zi

parerea mea
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Sâm Aug 19, 2006 1:41 pm

corect, corect. asta voiam sa tastez si eu mai demult, da' au venit caldurile intre timp si am uitat.

deci in timpu' saptamanii pana spre orl 18+ nici o sansa sa ajung la fanclub, iar dupa orl 18+ daca n-o fi br, o fi br. deci nujt, da' nu cred. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Djinn » Sâm Aug 19, 2006 1:47 pm

i-am zis si io pe private cand am vazut proba, zicea ca se gandeste...

(bre, ce de nunti p-acia... numa acordeioane s-aud)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Aug 19, 2006 2:07 pm

la vremea respectiva, cand am schitzat proba asta, ma gandeam ca proba la o epigrama cu tema data, betzivi, politicieni corupti, medici incapabili etc cu timp de realizare/postare o ora. la o analiza ulteriuara am realizat ca e totusi destul de greu sa-i ai pe toti concurentii online pentru a vedea tema probei si la exact o ora dupa sa-i ai pe toti juratii ca sa noteze, tot online. in plus, exista riscu sa ai parte de muerds, mueastral sau muewhatever(scuze uaty, nu ie vorba de tine). insa ceea ce m-a determinat sa-mi consider ideea o tanpenie a fost incercarea mea, personala, de-a crea o epigrama intr-o ora la un anumit moment. daca as posta realizarile mele de-atunci cred ca mi-ati da ban pentru inbecilitate :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Dum Aug 20, 2006 12:29 pm

lol :D
sincer, ma bucur ca ai incercat pe pielea proprie... ca alfel ne-o luam nevinovati :D inspiratia nu vine la comanda (ma rog, poate doar daca o stimulezi cu diversi stimuli mai mult sau mai putin legali, ceea ce evident nu dorim).

ps - epigrame?! oameni sadici ce sunteti...
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Lun Aug 21, 2006 9:19 pm

eh, acu ca ma intorsei, poci ca sa raspund provocarii.

cerinta probei se va timite pe pemeu fiecarui concurent la o ora stabilita de comun acord cu organizatorul. si mie mi-e greu sa cred ca pot prinde macar 5-6 concurenti la aceeasi ora. (mizez pe corectitudinea fiecarui concurent ca nu va comunica altora tema).

lucrarea o voi primi tot pe pemeu si o voi afisa ca si pina acum. sper doar ca notele sa se dea mai repede :D

poate titulatura de online nu a fost cea mai fericita, dar veti vedea la timpu respectiv
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Aug 22, 2006 10:15 am

datorita spamurilor zilnice care apar numai pe forumu de concurs de creatii literare, am inchis link-ul din forumu de concursuri, am modificat numele subforumului si l-am facut forum separat. macar momentan, sa vedem daca mai apar spameri

multumesc intelegere

ps. ienbieme, in conditiile prezente creca trebuie sa-ti schimbi semnatura
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Mar Aug 22, 2006 1:11 pm

ienbieme, in conditiile prezente creca trebuie sa-ti schimbi semnatura

se rezolva. multumesc

nbm scrie:cerinta probei se va timite pe pemeu fiecarui concurent la o ora stabilita de comun acord cu organizatorul. si mie mi-e greu sa cred ca pot prinde macar 5-6 concurenti la aceeasi ora. (mizez pe corectitudinea fiecarui concurent ca nu va comunica altora tema).

si ca tot veni vorba, astept pemeuri de la concurentii interesati sa participe la proba 8, in care sa-mi mentioneze cum vor sta cu accesul la net si forum de la 1 septembrie incolo, pentru a pregati cum se cuvine proba...


pies: da, realizez ca iar ma citez pe mine. sper sa nu devina un obicei...
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri creatii literare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron