Anecdota (proba 5)

Anecdota (proba 5)

Mesajde nbm » Lun Iul 17, 2006 1:31 pm

de ananova

Restaurantul Satra din Constanta.
Prin anii 80 si ceva.

Ma aflam impreuna cu mama si tatal meu in vacanta la mare.Intr-o seara tata a aranjat o cina la acest restaurant "Satra ",unde veneau atat cantareti cat si comici in voga la acel moment sa ne incante cu spectacolele lor.
Stiam deja cine o sa participe la acest eveniment si abia asteptam sa inceapa spectacolul.
Dar ca de obicei trebuia sa fac eu o mica boroboata.
Aveam cam 16 ani pe atunci si nu aveam astampar deloc.Am facut eu ce am facut si invartindu-ma pe langa scena l-am observat pe Aurelian Andreescu la bar stand singur si abatut asa ca m-am decis sa-l
inveselesc putin.M-am apropiat de el in asa fel incat sa nu ma observe si l-am batut pe umar rostind cu o voce barbateasca:"-Hello amice".S-a intors scurt si
m-a fulgerat cu privirea.Am realizat in acel moment ca am facut o gafa si m-am grabit sa imi cer scuze pentru greseala facuta,spunandu-i ca sunt fata lui
Jean Constantin.Atunci figura i se destinse intr-un zambet larg si imi multumi pentru intentia mea de a-l
inveseli si ma ruga sa iau loc alaturi.Dar am refuzat cu
politete inventand o scuza ca ma voi intoarce intr-un minut.Pe cai ocolite m-am apropiat de masa parintilor unde surpriza am dat de Jean Constantin in persoana.
Acesta tocmai facea cunostinta cu mama mea.
Apoi tata ma prezenta si pe mine si nebanuind ce se va intampla am intins mana sa dau noroc cu el.
Dar chiar in acel moment Aurelian intoarse capul si ma observa facandu-mi semn cu mana,exact in momentul cand Jean Constantin imi saruta mana.Bineinteles ca ramase uimit de gest iar eu ma simteam penibil.
Atunci ca sa dreg busuiocul ma ridicai de la masa si
o anuntai pe mama ca merg pana la toaleta apoi ma indreptai catre bar unde la vederea mea Aurelian imi facu un semn discret ceva de genul -mai ce copil neastamparat mai esti si tu.Minti de ingheata apele!
Cum sa-ti sarute mana tocmai tatal tau?
Am ras si ne-am imprietenit la toarta,ba chiar i-am spus toate bancurile care le stiam,inclusiv cele anticomuniste!Uf,ce vremuri!
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Lun Iul 17, 2006 1:31 pm

Burtoşii

de maDona

O femeie gravidă in ultimul hal lucra ca dactilografă in biroul unui avocat obez. Avocatul, răutăcios şi impretinent, ii spuse femeii:
- Ce mult ma bucur cand mai văd şi alte persoane cu burta la fel de mare ca a mea!
La care, dactilografa, cu toată politeţea de care putea da dovadă, ii răspunse:
- Desigur, domnule avocat, doar că eu mai am puţin şi scap!
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Lun Iul 17, 2006 1:32 pm

de Salamandra

Te-ai gandit macar odata la cum se face,intro romanie postrevolutionara si actual telenovelistica, un curs de spaniola. Pentru cele de portugheza este la fel.

Deci se ia un afis mare, pe care scrie ceva care sa te face sa vrei sa stii si tu ce zice mario sclavei izaura in caz ca nu mai vezi de la lacrimile aparute inainte de scena asta, cand sclava izaura ii zisese lu aurelio ca nu-l iubeste.
Asa ca inarmat cu dorinta si patima te duci dumitale la curs, platesti ce ai de platit si gata....se chiama ca esti cursant.
Ehe, daca ti se par grele intrebarile de genu, “bah da de unde fac io rost de bani?â€Â
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Lun Iul 17, 2006 1:33 pm

Unde dai si unde capra

de 345

Noaptea de revelion. Pleaca Florin sa se reculeaga putin, inchizandu-si telefoanele, nedorind a fi contactat. Probabil unul dintre acele momente in care lumea nu poate sa inteleaga ce se intampla. Trece o ora, trec doua, se facu ora noua, lumea agitata. “Unde e Florin? Unde e Florin?â€Â
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Lun Iul 17, 2006 1:35 pm

Anecdota

De SOD cel Mic

Poanta e ca nu am imaginatie si nu pot sa fac bancuri. Asa ca radeti sau nu, asta este bancul, sec.
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Iul 20, 2006 7:15 pm

5 lucrari la aceasta proba
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Aug 09, 2006 9:02 pm

notele pentru anecdote:

Unde dai si unde capra, de 345 6.98
..., de ananova 6.39
Burtoşii, de maDona 6.31
..., de Salamandra 5.66
Anecdota, de SOD cel Mic 1.70
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Aug 09, 2006 9:34 pm

345 - Unleashed
ananova - manina
maDona - Necko
Salamandra - memetShol
SOD cel Mic - gaga
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm


Înapoi la Concursuri creatii literare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron