Ajutor achizitzionare aparat foto digital!!!

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

Ajutor achizitzionare aparat foto digital!!!

Mesajde mici » Dum Ian 09, 2005 1:16 am

Solicit din nou ajutorul vostru (iar parerile voastre conteaza ENORM pentru mine, putetzi fi siguri!!), de data aceasta pentru a ma sfatui care este cea mai buna varianta in alegerea spre cumparare a unui aparat foto digital!!! Am vazut ca au cam scazut pretzurile la unele tipuri si as dori sa-mi cumpar un astfel de aparat!!! IN LIMITA A VREO 8 MILIOANE, as dori sa va intreb:
- la ce parametri tehnici (specificatzii tehnice) sa fiu atent??
- care ar fi marcile de recomandat?
- ce "slabiciuni" ale aparatelor de pe piatza (Flanco - unde au aparut ceva oferte speciale, Cosmo, Domo etc.) sa caut sa evit??

Va ROG MULT de tot sa ma ajutatzi, pentru ca, repet: SFATUL VOSTRU VALOREAZA ENORM PENTRU MINE, deoarece nu ma prea pricep la astfel de aparatura (dar invatz repede... ;b )!!!

Va multzumesc tuturor celor care imi raspundetzi anticipat!!!
mici
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:57 am
Localitate: acasa

Mesajde ElMundo » Dum Ian 09, 2005 2:15 pm

Iti recomand sa-ti iei un aparat foto digital care sa nu aiba mai putin de 3.1 MP (MegaPixeli). Marcile sunt foarte variate, acum depinde si de cati bani ai. Cele mai bune si mai scumpe, dupa parerea mea, sunt Nikon, Canon si Sony. Eu am un Sony si sunt foarte multumit de el, adus din SUA , si a costat in jur de 7.5 mil, cand aici era in jur de 13-14 mil.
Eu zic sa te uiti la oferta de aparate Samsung, sunt bune si au preturi accesibile. Si eu vroiam sa-mi iau tot un Samsung daca nu imi aducea cineva din Sua acel Sony.
In rest, trebuie sa fii atent(a) sa aiba neaparat Zoom optic, pentru ca sunt unele mai ieftine care au doar Zoom digital, iar acela nu este asa bun. De ex., sa aiba Zoom optic 3X sau 4X si Zoom digital 3X (asta inseamna 3*3 sau 4*3 Zoom total), dar oferta variaza. Ai putea sa te uiti si dupa aparate care si filmeaza cu sunet (dar asta este optional) si sa nu aiba mai putin de 16MB cardul intern (adica 8MB).

Cam atat deocamdata, daca ai intrebari, nu ezita. Succes!
In the middle of everlasting darkness...
Avatar utilizator
ElMundo
Junior Member
 
Mesaje: 167
Membru din: Vin Sep 20, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Dum Ian 09, 2005 2:25 pm

zoom optic minim 3
minim 3 mpixeli
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde tre » Dum Ian 09, 2005 6:21 pm

asteapta pana-n feb-mar ca cica se ieftinesc ca scad taxele. acu la 8 mil. nu gasesti cine stie ce.

recomand canon, olympus si eventual nikon da astia au preturi mai mari. daca nu te omori cu fotografia mere si un kodak, samsung chiar benq sau mai stiu eu ce. sa nu fie no-name sau pe-acolo ca alfel ies pozele ca-cu webcamu (sau tilifonu). ;)

in rest cum a zis zoso, musai zoom optic (nu digital). iti recomand calduros sa citesti niste review-uri de pe net, e cel mai bine. cauta cu gugal.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde mici » Dum Ian 09, 2005 6:37 pm

Intre timp, am gasit chestiunea asta:
http://www.emag.ro/product_info.php?cale=54&products_id=5317&pindex=17

Ce parere avetzi?? Acest Canon e bun, e rau, cum e??
mici
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:57 am
Localitate: acasa

Mesajde mici » Dum Ian 09, 2005 6:38 pm

PS: Daca aparatul e bun, atunci sa-mi mai lasati si mie o bucata!!!! :))
mici
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:57 am
Localitate: acasa

Mesajde kant emir » Dum Ian 09, 2005 7:43 pm

Zoom-ul optic iti certifica lentila de calitate. Un captor de 3 Mpixeli poate fi satisfacator. Important nu este cata memorie are cand il cumperi, ci cata poate suporta, si preferabil sa foloseasca memorie uzuala(si implicit, ieftina; Sony foloseste exclusiv MEMORY STICK, pe care nu il produce decat Sony si care e, de obicei, cel putin dublu fata de MMC, SD, CF). Daca tot ceri sfaturi, informeaza-ne si despre nevoile tale (ce fel de poze vrei sa faci, familie, portret, peisaj, peisaj urban, poza de noapte, etc). Daca vrei sa-ti dau un pont bun, da un PM ori mail.
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde ElMundo » Dum Ian 09, 2005 7:49 pm

mici scrie:Intre timp, am gasit chestiunea asta:
http://www.emag.ro/product_info.php?cale=54&products_id=5317&pindex=17

Ce parere avetzi?? Acest Canon e bun, e rau, cum e??

Pai citeste si Comentariile sau Review-urile ca acolo au scris oameni care si-au cumparat acest aparat.
In the middle of everlasting darkness...
Avatar utilizator
ElMundo
Junior Member
 
Mesaje: 167
Membru din: Vin Sep 20, 2002 11:00 pm

Mesajde LS. » Dum Ian 09, 2005 8:20 pm

Prietene!! Tine minte...video Sony si poze Canon!

In ecuatia zoom/mega pixeli iti recomand zoom-ul....adica cel optic.

Iar daca cauti ceva de performanta, adica si foto si video, iti recomand doar Sony....super poze si super video ( video de 30 fps.) fata de 15 fps. la altele.

Eu personal folosesc Sony P-93 si face toti banii.............mai multe detalii pe pm.

ps. un film Kodak 100 asa face poze cu rezolutie de peste 18 mil. pix.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am


Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron