concurs de fotografie

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

Mesajde sin ella » Joi Mai 12, 2005 8:43 pm

particip si eu
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Paragusul » Lun Mai 16, 2005 10:30 am

Count me in.
Cu mii de pipe si purici,

Paragusul
---------------------
www.afterhours.ro
Avatar utilizator
Paragusul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Mesajde valahu » Sâm Mai 28, 2005 6:04 pm

un nou venit care vrea sa intre direct in concurs daca se poate.
Avatar utilizator
valahu
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Mai 27, 2005 11:00 pm

Mesajde Doctrina » Vin Iun 03, 2005 7:32 pm

Salut oameni buni! Stie careva cum se ajunge la un anumit magazin de expozitie foto si tot felul de accesorii pt aparate foto, care este pe Calea Victoriei? (am auzit asta de la un amic dar nu stiu exact cum se ajunge si daca e acolo si nu vreau sa imi iau tzeapa)
So fuckin' what?!
Avatar utilizator
Doctrina
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Sâm Mai 28, 2005 11:00 pm

Mesajde Paragusul » Mie Iun 08, 2005 10:00 pm

Da mai multe detalii.
Calea Victoriei e cam lunga. Vorbesti de satul cu ministri da?
[bucuresti]
Cu mii de pipe si purici,

Paragusul
---------------------
www.afterhours.ro
Avatar utilizator
Paragusul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Mesajde Doctrina » Mie Iun 08, 2005 10:26 pm

:)) am gasit; multumesc...au filme acolo alb-negru pentru zenit...mmm...o minunatie...
So fuckin' what?!
Avatar utilizator
Doctrina
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Sâm Mai 28, 2005 11:00 pm

Mesajde Paragusul » Mie Iun 08, 2005 10:28 pm

Humm, pai zi-mi si mie, am un coleg care m-a boscorodit sa-i cumpar filme si substante tocmai din Targu Mures.
Cu mii de pipe si purici,

Paragusul
---------------------
www.afterhours.ro
Avatar utilizator
Paragusul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Mesajde Doctrina » Mie Iun 08, 2005 10:37 pm

eu cu explicatul stau extrem de prost...stiu doar k mergand p bulevardul magheru adica la romana dar pe partea opusa kfc-ului ajungi la un moment dat in fatza unei cladiri cu o agentie si faci dreapta...si mergi pe stradutza pana in capat unde e un magazin de mancare chinezeasca, un centru Kodak si langa o fatzada imbracata in lemn cu tot felul de poze, aparate etc
So fuckin' what?!
Avatar utilizator
Doctrina
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Sâm Mai 28, 2005 11:00 pm

Mesajde Doctrina » Mie Iun 08, 2005 10:39 pm

promit k iti fac un desen maine...nu k ai fi prost ci doar k eu explic k o cizma asa ca mii de scuze
So fuckin' what?!
Avatar utilizator
Doctrina
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Sâm Mai 28, 2005 11:00 pm

Mesajde Paragusul » Joi Iun 09, 2005 12:38 pm

Gata, il stiu, nu trebuie sa ma faci de ras aici cu IQ-ul meu pipernicit :D
Cu mii de pipe si purici,

Paragusul
---------------------
www.afterhours.ro
Avatar utilizator
Paragusul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Mesajde Doctrina » Joi Iun 09, 2005 3:44 pm

ah ok...pai...daca treci p acolo poti sa intrebi de filtru galben (pt ceatza - din capul meu) pt zenit ttl? (daca nu e prea mare deranjul)
So fuckin' what?!
Avatar utilizator
Doctrina
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Sâm Mai 28, 2005 11:00 pm

Mesajde Paragusul » Joi Iun 09, 2005 4:03 pm

Eu nu prea am drum pe acolo, daca trec inaintea ta iti zic.
Filtrul galben, rosu, portocaliu in foto alb negru se folosesc pentru contrast. Pentru ceata ia-ti ochelari :D si nu face poze unless stii ce faci si vrei sa obtii nu'sce efecte.
Cu mii de pipe si purici,

Paragusul
---------------------
www.afterhours.ro
Avatar utilizator
Paragusul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Mesajde Doctrina » Joi Iun 09, 2005 8:58 pm

...scuza-ma k te contrazic...dar zenitul vine din dotare cu un filtru galben care se foloseste in foto-reportaje atunci cand este vreme cetoasa. Acel filtru mi s-a crapat...
So fuckin' what?!
Avatar utilizator
Doctrina
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Sâm Mai 28, 2005 11:00 pm

Mesajde Doctrina » Joi Iun 09, 2005 8:58 pm

...scuza-ma k te contrazic...dar zenitul vine din dotare cu un filtru galben care se foloseste in foto-reportaje atunci cand este vreme cetoasa. Acel filtru mi s-a crapat...
So fuckin' what?!
Avatar utilizator
Doctrina
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Sâm Mai 28, 2005 11:00 pm

Mesajde weed13 » Dum Iun 19, 2005 11:25 pm

stimatz fotografi care sunteti, am o intrebare.
astfel, la un aparat foto digital, printre multe altele se poate seta si bulb shutter (cum ii la aparatu meu de exemplu). asta este timpu de expunere, cel putin engleza pe care o stiu imi zice asta.
alt lucru care mai este de setat este aperture priority, care ii deschiderea diafragmei, ma rog, in cazu fotografiei digitale simularea aceseia. lucru care, din cate stiu eu, influenteaza lumina care intra in aparat. in cazu aparatului meu, in momentu cand ma apuc sa umblu pe aici, mi se regeleaza automat timpu de expunere in functie de respectiva "deschidere".
acuma, daca eu, de exemplu, vreau sa fac o poza noaptea, cu timp de expunere mai lung, si sa nu imi influenteze lumina, ar trebui sa pun un timp de expunere mai lung, si o "deschidere" mai mica?? adica, asa ar fi logic. inca nu am avut ocazia sa incerc asta propriu zis, dar oricum...
plus ca, in momentu in care ubmlu la bulb shutter, pot sa reglez urmatoarele: 1S, 2S, 4S, 8S. daca eu pun pe 8S, fara sa mai umblu la diafragma, care va fi deschiderea ei reglata in functie doar de timpul de expunere? iar cel putin teorietic, se poate umbla si la timpul de expunere si la deschiderea diafragmei, influentand in felu asta pozele din ambele privinte?
va multumesc anticipat pt atentie si pt eventualele raspunsuri.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Iun 20, 2005 4:41 am

aperture priority, care ii deschiderea diafragmei, ma rog, - Este prioritatea acordata diafragmei, lasand ca timpul de expunere sa fie calculat/setat de catre aparat, in fct de lumina care intra in obiectiv. Mai exista Time Priority - fotograful seteaza timpul, lasand diafragma in grija aparatului. Aceste "prioritati" usureaza munca fotografului, in sensul ca (exemple):
Daca sunt conditii rezonabile de lumina, dar subiectul se afla in miscare se alege prioritatea de timp (se alege un timp de expunere suficient de scurt - sa nu iasa poza "miscata")
Daca subiectul este fix (peisaj, "naturi moarte") si se doreste o profunzime mare se seteaza aperture priority (alegand o diafragma mica), aparatul urmand sa compenseze cu un timp corespunzator (in acest exemplu, mai lung)
Important este ca fotograful sa estimeze conditiile de fotografiere (ce este mai important, profunzime sau viteza ?)
Poate detaliem pe "nepatimasa", mai spre seara.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Paragusul » Mar Iun 21, 2005 12:38 pm

Cred ca bulb shutter se refera la intensitatea blitzului, care la anumite aparate poate fi modificata.
Deci, daca vrei o poza de noapte, pui diafragma cat mai inchisa (16, 19, 22, cat o fi) si expunerea la infinit. Evident ca din exponoetru tre sa calculezi cat tre s-o lasi.
Exemplu: ai pus aparatul noaptea pe cadru si el iti masoara ceva, sa zicem 10 secunde cu diafragma 4. Daca diafragma la tine este cu pas normal (valabil pentru aparatele mai vechi) adica radical din 2, la fiecare pas al diafragmei dublezi timpul.Deci:
- diafragma 2.8 - timp 15 sec
- diafragma 4,0 - timp 30 sec
- diafragma 5,6 - timp 60 sec
- diafragma 8,0 - timp 120 sec
- diafragma 11,0 - timp 240 sec
etc. Asa poti ajunge si la timpi de expunere de o ora.
Pozele facute cu acesti parametri vor arata aproximativ la fel (diferenta e, asa cum a zis si domnitorul Kantemir, campul de profunzime de la focus - pe care daca nu-l pui manual, Dumnezeu cu mila pe ce pune el focus in bezna, adica cu cat diafragma ajunge la valori mai mari, campul de clar creste de la 1 metru la infinit pentru diafragma 22 sau ma rog, minim deschisa, fata de cativa centimetri la diafragma 2 sau 1,4 - daca ai obiectiv asa de bun:)).
Am uitat sa-tz zic sa ai totusi si un trepied :) (nu e necesar pentru robocopi si alte fiinte upgradate de la rangul de betiv cu joc la mana)
Cu mii de pipe si purici,

Paragusul
---------------------
www.afterhours.ro
Avatar utilizator
Paragusul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator