Aparate foto sovietice care fac poze pe film lat

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

Aparate foto sovietice care fac poze pe film lat

Mesajde nokia2010 » Dum Iul 03, 2005 1:30 pm

Aparatele de fotografiat sovietice care fac poze pe film lat (cu negativul de 6x6 sau 6x9 cm), gen "Kiev" 6S, 60TTL, 88TTL sunt bune?
Avatar utilizator
nokia2010
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Iul 03, 2005 2:03 pm

Bune la ce? Care-i intrebarea? Bune=fiabile - da.
Dar ai o sursa de "film lat" ieftin si de calitate? si procesare ieftina si de calitate? Se aduna o gramada de bani, pe langa pretul aparatului.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Iul 03, 2005 2:17 pm

gen "Kiev" 6S, 60TTL, 88TTL sunt bune?


da bre, pentru punjile de gunoi de 70x50 cm sunt perfecte :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nokia2010 » Dum Iul 03, 2005 9:28 pm

Filmele late au definitia mai buna. Intrebarea era daca pozele ies frumoase. Si sunt dipsus sa dau 10-15 lei (noi) pentru un film lat, stiind ca o sa iasa pozele mai bine (bine, eu vreau sa folosesc film lat numai cu ocazii speciale sau cand vreau sa fotografiez detalii).
Avatar utilizator
nokia2010
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Iul 04, 2005 12:38 am

Daca tu vrei sa-ti cumperi asa ceva, nu e chiar grav. Dar e bine sa iei in calcul urmatoarele:
1) orice aparat cu film (normal sau lat) implica multe cheltuieli (pretul aparatului, filme, procesare - va trebui sa "strici" cateva seturi de filme+poze ca sa te familiarizezi)
2) va trebui sa gasesti un laborator foto de incredere (sa nu foloseasca solutii uzate, sa aiba personal experimentat, etc)
3) filmul are un nr limitat de pozitii - fiecare "sedinta" cere mai multe filme (parale - cu pretul catorva filme iti cumperi un card de memorie pt foto digital pe care faci/stergi de f multe ori)
4) timpul scurs intre "clic" si vizualizarea pozelor e mare - chiar si cateva zile, pe cand la digital nu se mai pune problema - daca poza nu e OK, o refaci imediat, poti sa o si stergi, etc.
5) perisabilitatea suportului (filmele, chiar dupa developare, sunt degradabile - zgarieturi, amprente etc)
Daca "ocaziile speciale & detaliile" vizate de tine merita cheltuiala + eforturile, numai tu poti sa stii. Pune in balanta costurile pe care ar trebui sa le suporti 6 luni - un an si o sa vezi ca iesi mai bine cu un digital (cauti ceva de incredere, cu zoom optic si functiile care te intereseaza - macro, etc).
Daca ai ceva oferte concrete, da-ne detalii (obiective, diafragme, timpi, pret etc) si ne mai "consfatuim".
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde nokia2010 » Lun Iul 04, 2005 8:30 am

Şi cat costă un aparat foto digital profesional?! Cel puţin 850 de euri. Şi de cand m-am "jucat" cu un "Zorki" 4 nu mai suport aparatele compacte.
Zici că dau mult pe fmml. Un aparat din ăsta mai vechi o să ţină incă 20 de ani (cel puţin), pe cand unul dacă rezistă 15 e bine, aşa că prefer prima variantă. Dacă aş caştiga măcar 1000 lei noi pe lună mi-aş lua un digital. Şi ăia de la studioul foto de langă mine (de care sunt mulţumit) au zis că dacă filmul are tipul de procesare C41 mi-l developează.
Ştiu că filmul lat are mai puţine poziţii. Dar mai există şi transferarea pe C.D.
Developez filmul, şi după aia, in loc să scot pozele le transfer pe C.D.
Avatar utilizator
nokia2010
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Iul 04, 2005 11:17 am

Şi cat costă un aparat foto digital profesional?! Cel puţin 850 de euri. Şi de cand m-am "jucat" cu un "Zorki" 4 nu mai suport aparatele compacte.

daca il iei din sua poti gasi pana in 700 de dolari un eos 300D care e destul de oke.
daca nu, la 10 mil gasesti neste compacte care iti ofera aproape tot ce vrei (minolta z10) si cu care poti sa scoti poze super decente..
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Lun Iul 04, 2005 11:45 am

Daca vrei sa faci fotografii pentru a participa la expozitii este o.k.,un aparat cu film lat.Vei face mariri de calitate.Dar daca vrei doar amintiri este mai bun un aparat pe film ingust.Daca iei un aparat rusesc vezi sa nu fie din perioada 80-90 caci atunci se lucra la mare norma.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Iul 04, 2005 12:06 pm

corect, din sua sau chiar de prin europa potzi sa gasesti un semi-profesional gen Olympus C-4000 la 2-300 de dolari ( am lucrat cu ea si e deosebit de usor de folosit si de cnfigurat ,si ai o gramada de optiuni) sau un C-5050 care deja e aproape profesionala la 6-700 $ sau un Panasonic Lumix DMc FZ20 tot cam la 4-500$ si multe alte din aceasi categorie la banii astia.Asa ca daca ai vreo cunostiinta pe afara sau daca ai drum eu zic ca merita.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Mat » Mar Iul 05, 2005 9:30 pm

Aparatele cu film lat de 6 cm combina dezavantajele aparatelor 24x36 (dimensiune relativ mica a filmului) cu dezavantajele aparatelor cu placi (care sunt mari si incomode..). Daca vrei sa faci o treaba serioasa, ia-ti un aparat cu placi de sticla (asa ... macar 18x24 cm A-) ).

Pentru un aparat cu film ingust sunt mai usor de gasit obiective de toate felurile si de calitate foarte buna ... dar cea mai mare problema o reprezinta realizarea de copii pe hartie ale imaginilor de pe film si eu nu am gasit nici un laborator care sa lucreze acceptabil. Daca faci poze alb-negru, atunci le potzi prelucra chiar tu fara mari dificultati (.. desi n-am gasit decat 1 singur magazin in Bucuresti care sa mai aiba materiale alb-negru).

Daca vrei insa sa sa transferi pozele pe CD adica sa obtii tot niste poze digitale, atunci chiar nu vad de ce nu-ti iei un aparat digital (scannerele pt. filme nu sunt grozav de ieftine.. )
Avatar utilizator
Mat
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Dec 15, 2003 12:00 am


Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron