juriul concursului de fotografie

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

juriul concursului de fotografie

Mesajde kant emir » Mar Mai 10, 2005 2:37 am

Intrucat "Concursul de fotografie" pare sa prinda contur, deschidem acest thread unde vor posta userii care doresc sa participe la evaluarea fotografiilor prezentate in cadrul concursului. Cerintele sunt schitate in "Propunerea de regulament" (http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=391261&postcount=3), termenul pentru inscrierea candidatilor la functia de jurat fiind 20.05.2005, ora 12:00.
PS - si regulamentul, si termenele sunt inca in faza de "propunere", pot interveni modificari.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Mai 10, 2005 8:04 am

prezent
..........

peseu: nu ma puneti sa postez fotografii ca n-am insa cred ca pot aprecia o fotografie ca vorba aia poate nici criticii de arta n-au pictat nimic la viata lor
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mar Mai 10, 2005 8:52 am

Daca voi ma vreti, si eu vreu :D

Sa-mi fac si tema:

A. Poze proprii:
(precizare: toate pozele sunt scanate; am si portrete/poze cu diversi oameni, dar nu-s scanate si nici nu mai am cu ce; oricum, nu stiu daca personajelor le-ar place sa se vada pe net, asa ca ma prezint numai cu peisaje :p )

1. Peisaj hibernal - este aceeasi casuta pe care am suprins-o recent in plina primavara (poza care se afla pe threadul de productii proprii); mi-a placut foarte mult combinatia de culori (cerul albastru, zapada alba, casa si copacii in diverse nuante de maro).
2. Paris, Paris - hotelul Paris, Paris din Las Vegas, surprins la moment de apus de soare, ceea ce i-a dat coloritul auriu. Incadrare clasica, ar fi trebuit sa dau naibii bucata de hotel din stanga, dar asta se poate aranja la montaj, numa ca n-am avut io chef acu :p
3. Iarna la Delfi - poza executata in complexul de la Delfi. De remarcat contrastul dintre chiparosi (inalti, drepti, ca niste sageti spre cer) si ceilalti copaci, precum si copacul galben din centrul pozei, cracile goale din prim-plan si valea albastra din departare. Cam sufera umpic la calitate, dar am inclus-o fiindca imi place incadrarea.

4. punctu B: poza care-mi place. Postata de nikalai.
de ce-mi place: compozitia - ochii statuii par a urmari viespea, a carei umbra se alungeste pe obrazul din stanga. Imaginea este foarte clara si bine-realizata, mai ales ca a naibii viespe se misca destul de repede si e greu de prins :p

5. punctu C: poza care nu-mi place. Postata de pnic.
Poza nu-mi spune nimic :con: Un batz cu caciula de zapada fix in mijlocul unui camp. Cutia postala identificata ca subiectul compozitiei putea fi pozata din alt unghi, sa mai aiba ceva prin jur, sa se incerce crearea unor contraste, daca se poate sau, daca nu, macar sa fie pozata de jos in sus, poate si mai de aproape. Asa e mult prea simpla. Banala. Si nici coloritul nu prea ma incanta. Banuiesc ca se puteau modifica niste setari prin aparat...

Acestea fiind spuse, vote for me, vote for me! :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Red_Mustang » Mar Mai 10, 2005 10:02 am

How am I going to compete with that ?:(
You have talent fluffy*
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde Guliver » Mar Mai 10, 2005 10:08 am

Facem un concurs pentru jurati...sa vedem ce le poate pielea...
posteaza ei niste poze acolo, comenteaza... bla-bla.. si noi, concurentii, votam (in secret pentru ca...).
Guliver
 

Mesajde memetshot » Mar Mai 10, 2005 11:22 am

dupa cum bine zice ochila: ce rost are sa arate juratii ce poze stiu sa faca?????
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Mai 10, 2005 5:05 pm

Bine, oamenilor, a fost doar o propunere (justificata de parerea ca e mai usor sa judeci ceea ce cunosti din interior, experienta proprie este mereu utila). Se poate adapta cerintelor userilor, insa eu cred ca este cinstit si firesc sa vada toata lumea ca cel care judeca se pricepe cu adevarat. Macar cu a doua cerinta sunteti de acord? Sa arate (cel ce vrea sa devina jurat) doua exemple de judecata - asa da pentru ca..../asa nu pentru ca... .
Ma gandesc ca eu, in postura de concurent, nu as putea sa accept (fara comentarii, ca asa presupune disciplina oricarei intreceri civilizate si asta s-a cerut si in "propunerea de regulament" de la concurenti) judecata unui neavizat si atunci n-as mai concura, ori as iesi din concurs. N-am cerut de la jurati nimic altceva, decat seriozitate (care nu poate fi demonstrata nicicum).
Eu va propun sa va imaginati in postura concurentului, care pune suflet si seriozitate, face tot posibilul sa aduca pozele cele mai frumoase si sa respecte cerintele probelor. Ce fel de juriu ati vrea sa aveti? Nu v-ar interesa competenta?
PS - propuneti si voi, eu sunt gata sa accept orice, conditia fiind sa fie toata lumea multumita.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Mai 10, 2005 5:13 pm

poi domnu cantemir...io zic casa facem alfel.
pui dumitale ca om cu ideea...vro doo trei poze. si cine vrea penca sa fie jurat poa sasi dea cu parerea....pe PM casa nu existe discutii....
si dupa doo trei...en zile tu pui pe forum parerile lor si noi ca inscrisi jurizam juriu :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Mar Mai 10, 2005 6:39 pm

suptscriu la parerea lu memetu - caco ncurent
nu creca trebuie sa fim atit de drastici cu juriul...


iaodi: Acest subiect este vizionat in acest moment de : 2 (2 membri si 0 vizitatori)
nbm, _Matei_
a revenit calusharu, domle ;-)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde JaJa Beens » Mie Mai 11, 2005 12:33 am

vreau si eu in juriu, ca io va vreau
Gone 4 good
Avatar utilizator
JaJa Beens
 
Mesaje: 691
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Mai 11, 2005 5:40 am

kantemire, asa cum ai propus tu "selectia" juriului, automat transformi juratii in concurenti si invers. sunt convins ca cei care se inscriu ca jurati o fac cu buna credinta si dorinta de a juriza impartial iar daca vor exista unele erori sa fii convins ca vor fi neintentionate.

in plus , ce garantie exista ca evaluarea juratilor de catre concurenti, in urma pozelor postate de jurati este justa? de unde stii ca (,) concurentii au capacitatea de a evalua "capacitatea" juriului ? nu crezi ca in final se ajunge la un inevitabil catch 22?

in consecinta, imi reinoiesc cererea de a deveni jurat dar fara a fi nevoit sa dovedesc asta in frun fel. daca concurentii ma accepta asa ok, daca nu , tuate bune la tuata lumea

ps: iti sugerez, pentru eliminarea dozei de subiectivism in aprecierile lucrarilor, sa faci identic ca la concursul de creatii literare in sensul ca lucrarile sa fie trimise unui user , organizator si postate ulterior de acesta sub un pseudonim pe care si-l aleg concurentii. mai mult, iti fac si o propunere : oribilul mosh
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mie Mai 11, 2005 12:21 pm

ma inscriu la juriu
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde older » Mie Mai 11, 2005 12:25 pm

daca ma vreti, io va vreau...
ma inscriu in juriu (duar daca e fara evaluarea juriului, nu de alta dar nu prea am pozne in calculator :) )
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde _Matei_ » Mie Mai 11, 2005 12:40 pm

Ba, concurs de fotugrafie? ma bag si eu daca nu ma face pe la spatre frunu intre timp. Une ma inscriu?
Plecai sa schimb parolele.


edit: uita sa spui unde ma bag... ma bag la concurenti.
_Matei_
 

Mesajde gaga » Mie Mai 11, 2005 12:57 pm

~p v-ati pricopsit cu mateiash ~p

daca nu trebe sa dovedesc nushce ma inscriu si eu, ca poze n-am digitale, io-s cu alea clasicele pe hartie :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 11, 2005 1:03 pm

eye scrie:iti sugerez, pentru eliminarea dozei de subiectivism in aprecierile lucrarilor, sa faci identic ca la concursul de creatii literare in sensul ca lucrarile sa fie trimise unui user , organizator si postate ulterior de acesta sub un pseudonim pe care si-l aleg concurentii. mai mult, iti fac si o propunere : oribilul mosh


sunt de acord. concurentii imi pot trimite pe mail lucrarile lor...iar eu le voi afisa sub pseudonimul ales de ei.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde _Matei_ » Mie Mai 11, 2005 1:15 pm

Danono, da-mi si mie din ce beusi sa fac si eu ca tine.
_Matei_
 

Mesajde Djinn » Mie Mai 11, 2005 1:15 pm

bine bre, numa' io am picat ca bleaga in capcana lu' kantemir?! :D leneshilor...

ps - Matei, cand iti da omu un sfat bun, urmeaza-l; asta daca nu cumva ti-e dor de averturi si banari.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Mai 11, 2005 1:24 pm

lasa-l flufi pe mateiash ca e renumit in istetime si coerenta ~p
nu vezi ca vrea gajici? probabil bea apa si se pisha in acelasi timp ca sa isi inchipuie ca e gol cu o femeie ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Mai 11, 2005 1:28 pm

matei, este al doilea avertisment pe care ti-l dau pentru offtopice
la urmatorul ai pauza 1 luna
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Red_Mustang » Vin Mai 13, 2005 7:27 am

Bre' repetatzi-mi shi mie adresa de mail unde trebe' sa tremit photographiile :D
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Mai 13, 2005 12:32 pm

au cam inceput sa-mi placa jurizarile astea. vreau shi io la juriu.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Mai 13, 2005 12:34 pm

nocti, firai tu sa fii, nu tza ajuns erotizmu acu vrei si nudism, ai? ~p
optsedato ! ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Mai 13, 2005 12:56 pm

ce sa facem ? nu totzi are bani de targu de eroticizme, asha ca memetu. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Mai 13, 2005 1:26 pm

nu totzi are bani de targu de eroticizme, asha ca memetu.

de bre asta e
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Mai 13, 2005 7:16 pm

deci anuntz pe aceasta cale ca ma retrag din postura de concurent din motive de probleme cu camera foto din dotare care a ramas fara acumulator si io fara posibilitatzi materiale sa ii schinb si ma inscru ca jurat.ie bine?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde hagrid » Mar Sep 06, 2005 10:38 am

...deci stimabililor....unde trimetem pozili?
hagrid
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Sep 06, 2005 10:28 am
Localitate: bucuresti

Mesajde hagrid » Mar Sep 06, 2005 10:43 am

asa e bune? [-o
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
hagrid
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Sep 06, 2005 10:28 am
Localitate: bucuresti

Mesajde nbm » Mar Sep 06, 2005 10:46 am

nenea hagrid, calmeaza-te ca n-a inceput in caco ncursu...
uite, arunca un ochi pe acest thread: http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=15274
si te inscrii pentru concursu ce va sa inceapa, ok?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm


Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron