Poze productzie proprie

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

Mesajde tester » Vin Iul 02, 2004 2:22 pm

de fapt din alea am destule, fac si io economie, strang bani de-un teveu ca tot n-am. :D
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde pnic » Vin Iul 02, 2004 2:25 pm

Iarta-ma nene testere, spui acu'
Primele 3 sunt din Anvers, abia cumparasem utilaju'. Scump rau a fost (99 euroi). Urmatoarea e o barca de pescuit care abia se intorsese, iara pasarea ciugulea resturile din divaisul de supt ea. Am folosit prima data atunci zoom-ul digital (ca altu' oricum n-are) si d-atunci m-am lasat.
Ultima e cu un muschetar din Bruges vorbaret ca un tigan. M-a facut din vorbe de i-am scapat io 7,5 eur ca sa ma lase sa-l pozez. Ca serviciu a livrat un calendar cu o poza alb-negru (io cu nevasta)+calendar, scoase la o imprimanta cu ace.
Acu mai pun niste poze cu portocale, urmatoarele sunt asta iarna in Torino. Utilaju cu care au fost facute nu e al meu, cre ca se vede asta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Vin Iul 02, 2004 2:29 pm

m-am gandit io ca-s de pe-a acolo, itzi cam tremura mana :D,

apropo de zoomo digital, e cam fara sens folosirea lui, pierzi din calitate, uneori chiar mai mult decat folosind un program ca photosop pentru marire.

Pun intr-un minut doua poaze cu zoomu ala.

Cum ziceam iata cele trei optiuni :

Prima poza, vedere normala, in poza doi am folosit zoom optic de 8X, iar in ultima poza zoomul digital a mers in continuarea celui optic, poza nu e taiata ci se micsoareaza cu cat maresti mai mult (digital) evident se poate observa imediat granulatzia, totusi nu e chiar asa de rau, daca e musai.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde b0nechina » Vin Iul 02, 2004 2:29 pm

Ntz, n-am, facui fo cateva la o ecplisa acu' cativa ani, dar asa prost au iesit ca m-am descurajat. Cu dijitalu' nici nu m-am gandit sa incerc... Da' poate scanez fo doua de la eclipsa de Soare, cu alea ma pot mandri oleaca... :)

Acuma, ca mi-am aprins neuronu', am si eu un cacamaca de filtru de la o luneta... daca ma bunghesc cum sa-l atasez la camera, poate incerc marea cu deshtu'... asa, ca tot se termina seinfeld si planuiam sa ma culc mai devreme seara... :j
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde tester » Vin Iul 02, 2004 2:45 pm

Da bine faci :), eu am trecut complet la cele digitale, dupa ce un tip am alternat, insa acum rezolutziile si preturile le fac accesibile si cu suficiente moduri manule pentru a satisface pe multzi :)

pnic scrie:abia cumparasem utilaju'. Scump rau a fost (99 euroi).

Ce utilaj ?:)
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Izabela » Vin Iul 02, 2004 3:06 pm

Tester,imi spui si mie ce aparat ai sa imi iau si eu?Eu am avut Fujifilm s7000 cu SuperCCD HR ,dar acum l-am dat,era prea mare si prea greoi pentru vacante si in plus nu facea poze prea bune.Am revenit la vechiul meu prieten Sony DSC-p72.
Avatar utilizator
Izabela
Junior Member
 
Mesaje: 342
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Utilaju

Mesajde pnic » Vin Iul 02, 2004 3:26 pm

Utilaju e de fapt jucarie - fuji digital q1. Probleme de buget, ce pot ca sa fac. Mai pun io neste poze de la Teleorman si din marea metropola Corabia, da cand o sa tiu minte sa iau sidiu cu poze dupe mine. Astea le aveam in calculatoru' de la munci.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Vin Iul 02, 2004 3:28 pm

Te referi cumva la Fuji FinePix S7000 ? Daca da, o camera de 6,3 megapixeli nu prea se poate compara cu cei 3 Mpixeli de la sony.

Acuma zici ca era prea mare si prea greoi, tocmai in asta consta utilitatea unui astfel de aparat, pozele ies mult mai bine si sunt mult mai clare, mai ales la telefoto(zoom) 6X cat are Fujiu ala.

Cat despre calitatea imaginilor la Fuji S7000 sunt anumite probleme, granulatie datorata unei compresii prea mari, etc.

Nu are rost sa-ti recomand ce folosesc daca nu iti plac camerele mai mari, sunt destule modele tip bricheta care fac pozele la 640x480 :D
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Izabela » Vin Iul 02, 2004 3:45 pm

Eu prefer mica si jucausa decat mare si proasta.Acuma on topic.M-am prezentat cu el de gat la o nunta de zicea lumea ca-s ziarista.Si cand sa imi intru in mana vad ca deja se umpluse flashu dupa 20 de poze.Cum dracu,ca aveam CompactFlash de 265 sau 256 mega,nu mai stiu.Si cand ajung acasa si le descarc avea fiecare poza 12 mega si nu se vedea numa cu softu lui.Naspa.Prea complicat.Avea o gramada de functii dar eu oricum il foloseam pe auto.Bine ca l-am dat.
Avatar utilizator
Izabela
Junior Member
 
Mesaje: 342
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Iul 02, 2004 3:53 pm

eko, tzam zis duar, tu limiteaza-te duar la capote si padurici. chestiile astea dijitale ie mai complicate
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Vin Iul 02, 2004 4:10 pm

Ce ai facut tu pe acolo ai facut fotografii in format tiff sau raw, folosite de profesionisti, deci nu mai dau detalii sa nu ma pierzi pe drum :)

in rest cum zice aiu. :D

pnic scuze acuma am vazut ce-ai scris, camera e aia mai rotunjoara asa?

Daca da e clasica point->shoot, rezolutzie de 1.9 mpixeli, cu ISO 100 si 200, 4X zoom digital (nu-l folosi decat dace e musai, in conditzii bune de lumina si cu stativ daca se poate).

Pozele trebuie sa iasa suficient de bine la ISO 100, fa-le la rezolutzia maxima si cam atat :)
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde ROXANA » Vin Iul 02, 2004 8:06 pm

frumos subiect
am si eu f multe poze dar sunt mari si atat de mult sta sa le ataseze ;a incat eu ma plictisesc si ma dau batuta ~r
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
! everything that has a begining has an end !
Avatar utilizator
ROXANA
 
Mesaje: 349
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde tester » Vin Iul 02, 2004 9:55 pm

Roxana , itzi dau o sugestie, foloseshte un program simplu, AcdSee de exemplu, mergi la edit si salvezi ca jpeg, alegand gradul de compresie, astfel poza se reduce lejer de 5-10 ori.

Pozele se vor invarti pe la 200k(adica de vreo 4 ori mai putzin) si nu pierzi prea mult la calitate.(calitate 70/100)

Evident si photosop e bun, depinde cat de bine il stapanesti :)

uite poza ta prelucrata rapid :)

si eventual potzi sa dai detalii, cand a fost facuta poza si unde?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde ROXANA » Vin Iul 02, 2004 10:55 pm

stii poza ta e exact ca a mea ...deci nu vad cum ai modificat-o tu! hmhmhmh
pisica lui bunica mea :) pe gardul de la casa ei
propun sa muti subiectul asta pe Generalitati........ ca aici nu prea are legatura
! everything that has a begining has an end !
Avatar utilizator
ROXANA
 
Mesaje: 349
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde tester » Vin Iul 02, 2004 11:37 pm

uita-te la marimea pozei.

las ca n-are nimic aici :) tu pune poze si apoi mai povestim, da si detaliile ce te-am rugat, de potzi si mai ales de vrei :)
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde tre » Dum Iul 04, 2004 4:11 am

multam fain testere pentru explicatii. inteleg ca timpu de expunere il modifica haparatu automat in functie de necesitati nu?

sa vedem ce-o iesi.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Dum Iul 04, 2004 1:51 pm

cam asha, daca e pe modul automat, aparatul va regla timpul de expunere, la fel si ISOul si diafragma.

Daca vrei sa faci efecte insa, va trebui sa o reglezi manual, totusi 1 secunda poate e cam putin, incearca oricum.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde wwritza » Dum Iul 04, 2004 10:36 pm

In sfarsit un astfel de subiect si pe Forum....sper sa ajunga sa faca concurenta Alpinet-ului :) Nu stiu daca insa aici este locul lui, pe Barfe. Cred ca-i statea mai bine pe Turism, acolo macar era un moderator care-l proteja cat de cat de ionuzzi si off topicuri.

si sa pun si eu 2 poze. prima este in gradina botanica din Cluj, anul trecut, omuletzii care se vad in turn fiind prietenii mei
a doua este in gradina bunicilor mei , teleorman, primavara trecuta. Productie proprie de 'ochiul boului' :) In spate, printre copaci si albita de soare, turla bisericii
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde tre » Dum Iul 04, 2004 11:31 pm

chiar a mers treaba! am facut o singura poza ca mi-a dat eroare la baterii :D.

iso50, timp expunere 0,6 sec, expunere +1/3, flash off, white balance auto, multam fain de tot tester!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Lun Iul 05, 2004 1:55 pm

hehe asa ceva tre, eventual mareshte inca putzin timpul de expunere si fa poze si din spate, sa se vada stopurile (rosu).

Si cand facetzi poze cu expunere mai mare, folositzi un stativ, trepied, un suport de orice fel.

pokenitza fain, tot asa.

pentru totzi cei care ar vrea sa vada subiectu mutat statzi linistit ca veghez io, si daca-i ceva activitate ionuzzeasca mare pe aci ii chemam pe stapanii de ionuzz ~p

Acum citind niste saituri bune, (mersi bonechina) ma gandeam sa mai conspectez cate ceva in privintza compozitziei, cum am 2 secunde libere.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Fuji q1

Mesajde pnic » Lun Iul 05, 2004 2:08 pm

Da, e aia rotunjoara. Sensibilitatea nu se poate regla manual. Oricum pentru poze de vacanta e buna. Problema care o are e distanta pt. macro - 60-120 cm. Sub 60 cm apar aberatii.
Am vazut la cineva o camera digitala excelenta dpdv al calitatii, iar omu' cela spunea si ca pret - Jenoptik (sau cam asa ceva).
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Lun Iul 05, 2004 2:31 pm

pnic io zic sa nu te chinui prea mult cu macro la camera ta, la fel nici cu zoomo digital.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde pnic » Lun Iul 05, 2004 2:39 pm

La zum am renuntat din prima. Cu macro mai facui cateva incercari de belea. O sa le cat si o sa le pun acilisea.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Lun Iul 05, 2004 2:42 pm

bine faci,
da ce ma enerveaza e ca producatorii ajtia de camere digitale fac tot felul de afirmatzii gen zoom 16X sau alte prostii din astea, si cand colo ejti norocos sa ai 2X optic si restu de 8X digital, adica nefolositor. Mare magarie, da las ca incet incet afla publicul.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde tester » Lun Iul 05, 2004 10:51 pm

Bun, invatz despre compozitzie si pun poze , sa vedem ce a iesit.

Orasul muncitor seara.

Acelasi oras, perspectiva cunoscuta probabil din pozele anterioare.

Poza 4 are nishte zombii, ata ete.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde tre » Mar Iul 06, 2004 12:56 am

testere dupa cum ti-am zis mi-au dat eroare bateriile ca altfel faceam poze un kil. maine sau poimaine pun un kil de poze. a, n-am cum sa maresc timpu de expunere, chiar tu ai zis ca haparatu regleaza asta.

mama ce-mi place orasu in care stai, asa-mi place un oras, nu prea agitat si mai ales curat.

zumu digital e-o maaaare magareala. da chiar, de ce dracu l-au introdus daca n-are nici macar perfomantele lu acdsee? :D
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 06, 2004 1:35 am

In masina, pe o ploaie infernala. Ma aflam pe DN1, in drum spre Ploiesti. Sambata ce tocmai a trecut.

A doua poza..demonstreaza ca si Dacia e masina de viteza. Mai ales cand are sofer bun la volan, in spetza eu. ;d
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mar Iul 06, 2004 1:35 am

Imi plac pozele facute de voi :D si imi place sa fac poze .. azi m-am jucat cu aparatul , cu setarile si am ajuns la concluzia ca vreau inapoi canonu' ( 4mega )meu :cry: acum am un hp ( 3.2 mega ), care nu e la fel de bun si nu doar pentru mega pixeli .. in fine , astea-s cateva poze
1. jardins de la fontaine , nush cum sa esplic unde-o fo' facuta poza.. imi place si gata
2. jardins de la fontaine , abia am descoperit locul asta , e dragutz , numai ca ar avea nevoie de mai multa ingrijire ( m-am jucat cu ISO , am incercat sa fac sa apara frumos cum cade apa .. se putea si mai bine , inca am de invatat )
3. tot jardins de la fontaine , numai ca bateriile erau pe moarte si am si miscat aparatul ..
4. venind din jardins de la fontaine , mi-a placut fantana arteziana si iar am incercat sa ma joc cu setarile ..
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde ROXANA » Mar Iul 06, 2004 12:39 pm

prima poza, facuta iarna :), in Parangu Mare
a doua intr-o parcare din Franta ....observati curcubeul ...
a treia am facut-o asa aiurea ,dar vad ca a iesit cool...cerul din Germania :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
! everything that has a begining has an end !
Avatar utilizator
ROXANA
 
Mesaje: 349
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Iul 06, 2004 12:46 pm

offftopic: iete roxana are avataru lu hera. ptiu ce mam speriat. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron