Aparate foto digitale

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

Mesajde nbm » Sâm Iun 24, 2006 5:19 pm

pai asta depinde de tine :)
daca vrei mai multe sfaturi, da ceva mai multe detalii: ce ai nevoie? la ce ai dori sa-l folosesti (adica ce tipuri de poze vrei sa faci)? cit de multe stii despre fotografie? etc
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde R3D » Sâm Iun 24, 2006 6:51 pm

Offfff ! Nu sunt mare fotograf dar decat sa iau o camera sa imi para rau precum Hp ,Benq,mai bine una mai cat de cat si ma descurc eu cu ea......Eu zic de Pentax sa fie cat de cat buna. Hai sa zic ca nu le am bine sa fac o poza.....dar unu care stie cum sa faca ,l-ar multumi cat de cat un Pentax optio50? Nu e precum Canon dar totusi e o firma care sta in fata......Deci parerea ta in mare asa ! E buna sau nu?
R3D
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 1:03 pm
Localitate: galati

Mesajde R3D » Dum Iun 25, 2006 12:01 am

Inca ceva ! Cablu usb ptr. Pentax e la fel ca la celelalte camere foto? Nu stiu si de aia intreb> Si unde gasesc cablu usb ptr. Pentax optio50.
R3D
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 1:03 pm
Localitate: galati

Mesajde nbm » Dum Iun 25, 2006 10:42 am

domnule, dar cablul nu este in pachet?
oricum ar fi mai bine sa-ti cumperi (nu imediat) si un card reader. iti va fi util
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde R3D » Dum Iun 25, 2006 1:50 pm

Nbm iti multumesc ptr. ajutor. Pentaxul nu are cablu dar e sigilat ....nu stiu acum unde gasesc. [-o Sper sa rezolv.
R3D
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 1:03 pm
Localitate: galati

Mesajde R3D » Dum Iun 25, 2006 1:53 pm

Deci e nou dar nu are cablu usb. La bani se scade cand il iau :) . Poate imi da cineva o idee de unde sa-mi iau. Respectele mele !
R3D
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 1:03 pm
Localitate: galati

Mesajde kant emir » Dum Iun 25, 2006 2:21 pm

pai vezi si tu, daca banutzii care iti raman iti ajung sa iei un cititor de carduri (gasesti sun 40 ron), nu te mai agita cu cablul
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde R3D » Dum Iun 25, 2006 3:14 pm

Salut Kan Temir ! Problema nu e cu banii ptr. sd sau mmc card .Din ala imi iau de cel putin 512.Cred sa nu imi trebuie mie mai mult :)Dar cablu usb nu vad de unde sa-mi iau .Spuneti-mi de unde daca stiti va rog ~a ........Nu stiu pe unde sa caut .Deja ma doare capul de cand caut pe net :))
R3D
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 1:03 pm
Localitate: galati

Mesajde R3D » Dum Iun 25, 2006 3:19 pm

Mii de scuze ! Am inteles eu gresit . Deci merge si fara cablu usb? Doar cititor de card imi trebuie? Nici nu mai inteleg cum trebuie la cat m-am zapacit cu cel cablu :))))))
R3D
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 1:03 pm
Localitate: galati

Mesajde kant emir » Dum Iun 25, 2006 4:05 pm

sigur ca merge (scoti cardul din aparat, il bagi in cititor si gata!)
ps - incearca sa te obisnuiesti cu butonul "edit" (pentru o completare a mesajului, in mai putin de trei ore, si daca nu a mai postat nimeni; altfel e neregulametar pe fc); Kan Temir zici? asta n-a mai fost, poti sa ceri si cr
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

help

Mesajde Ciudatzika » Dum Iul 16, 2006 3:52 am

Va rog ajutatzi-ma shi pe mine,o incepatoare in ale fotografiei.Vreau sa-mi iau o camera foto dar din pacate n-am decat 10 mil la dispozitzie.Probabil o sa ma intrebatzi pt ce vreau aparatul.Well,ma gandeam sa ma apuc shi eu de un curs..de Sony w60 ce parere avetzi?Va multzumesc anticipat A-)
Ciudatzika
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iul 16, 2006 3:38 am
Localitate: Romania,Planeta Pamant?

Un sfat

Mesajde bogdanbunduc » Joi Oct 26, 2006 3:39 pm

Vreau sa-mi cumpar o camera foto digitala si ma gandeam la unul din modelele :

http://www.cameredigitale.ro/eshop/Canon_PowerShot_A610_font_size_1_color_orange_b_Cadou_Pretec_MMC_CARD_128_MB_font_b_/Foto_digitale/id/2545/categorie/6/index.html

http://www.cameredigitale.ro/eshop/Canon_Powershot_A540_font_size_1_color_orange_b_bonus_Pretec_MMC_128MB_font_b_/Foto_digitale/id/4116/categorie/6/index.html

http://www.cameredigitale.ro/eshop/Canon_Powershot_A530_font_size_1_color_orange_b_Bonus_Pretec_MMC_128MB_font_b_/Foto_digitale/id/4112/categorie/6/index.html

deci suma alocata ar fi de maxim 8.5 mil pt ca o sa trebuiasca sa mai cumpar si un card de 1 giga pana la 10 mil,acumulatori am.

eu ma gandeam la A540 dar nu stiu daca are "stabilizator de imagine",cred ca asa se cheama,daca am gresit imi cer scuze.
acum astept propuneri diversificate de la voi in limita pretului.
ar fi o camera mai performanta(de la alta firma) cam la acelasi pret?

precizez ca sunt un novice in ale "pozatului" si camera o voi folosi "la sfarsit de saptamana"

sper ca nu am gresit daca am postat aici

all regardes
bogdanbunduc
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 26, 2006 3:35 pm
Localitate: Iasi

Mesajde nbm » Vin Oct 27, 2006 6:49 pm

nici A540, nici celelalte doua modele ales de tine, nu au stabilizator de imagine. iti este necesar neaparat?
pentru caracteristicile diverselor aparate, ca si pt recenzii, vezi http://www.dpreview.com sau http://www.steves-digicams.com
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Shaki » Mar Iun 23, 2009 3:51 pm

ma intereseaza si pe mine ceva si am nevoie de un sfat.
inainte de dslr-uri, am nevoie de un compact cu care sa pot intra in principal la evenimente, unde vad ca e cu banat daca vin cu un aparat mai mare... calitatea principala pe care ar trebui sa o aiba acest aparat ar fi sa faca poze bune in conditii de luminat proaste, si sa aiba stabilizator de miscare eventual. evident ca trebuie sa faca poze bune si pe lumina nu doar pe semi-intuneric, insa pentru concerte o sa-mi trebuiasca mai ales. si eventual sa aibe un zoom cat mai mare ca nu o sa prind mereu primul rand...

sugestii? emy?
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Iun 23, 2009 5:12 pm

eu mi-am luat, de curand, un samsung ieftin

nu e grozav, dar pentru genul de poze care te intereseaza pe tine cred ca ar merge

eu am ales modelul asta din urmatoarele considerente:

- dimensiuni (e suficient de mic pentru buzunar)
- pret mic (din cele 400 ron s-a mai scazut un milion, cu un aparat vechi la schimb. orice aparat, digital sau cu film, functional sau defect)
- nu are acumulator dedicat (ceea ce ar presupune alimentator/incarcator tot dedicat, nu oricare altul), ci foloseste R6 (AA), baterie sau acumulator; mai are si o chestie foarte interesanta in meniu, anume ca setezi, manual, daca ai baterie alcalina sau acumulator, (ceea ce permite ca, la caz de mare seceta, sa-l minti ca are baterii alcaline si sa nu mai menajeze el acumulatorii, ci sa-i stoarca, pana la ultimul miliwatt); asta inseamna ca daca ai de mers la o plimbare mai lunga sau altceva, poti sa iei inca o pereche sau doua de baterii/acumulatori de schimb, si faci poze pe saturatelea (plus ca, daca ai acumulatori, ii incarci la orice incarcator obisnuit si nepretentios, sau chiar si la unul solar, daca ai de stat in salbaticie)
-nu foloseste un card pretentios, ci SD (eu am si in telefon un microSD de 2 giga, de pe care, la nevoie, sterg muzica si ce mai am eu si fac loc sa mai bag niste teancuri de poze), care se gaseste si e ieftin (cazul meu: 4 giga in aparat si inca doi, de rezerva, in telefon - arhisuficient!); nu conteaza ca ti-ai pierdut cablul original al aparatului, ci descarci cu orice card reader
-modurile de lucru pe care le ofera meniul (inca o gaselnita fainuta e ca poti sa adaugi un comentariu vorbit la poza) sunt suficiente pentru poze nepretentioase, deci e ok
-filmuletele sunt rezonabile la calitate si nu au limita la lungime
-are un display mare, vioi si foarte sincer - vezi imediat daca poza e ok, ca nu-ti ascunde nimic


ce nu-mi place:
-pozele nu-s grozave (dar nah, pentru poze mofturoase am alt aparat, cu o valiza de accesorii), desi se lauda cu 10 megapixeli
-nu te lasa sa faci zoom in timp ce filmezi (si nici pe poza nu are decat 3x optic; mai era un model, de vreo 1000 ron, care avea zoom 10 x, si care avea si lentila mai mare)
-blitul e cam slabutel

si altele, nu mai tin minte


dar, repet: la banii astia e ok, daca vrei sa platesti mai mult, ai si de capatat mai mult
promotia asta (cu aparat vechi la schimb pt reducerea de 100 ron) o gasesti la multe magazine si la multe modele de samsung

daca vrei sa te edifici, cred ca pot sa pun pe undeva vreo poza

dar, daca tu vrei sa-ti cumperi un aparat care sa fie aparatul tau principal (la mine, repet, asta e pe post de breloc, cu slujba de a face poze mai bune decat telefonul si sa nu ma sileasca sa port o geanta in plus. si m-am bucurat si la ieftineala, recunosc), vezi pe la canon si pe la nikon (nu zic sony si olympus, ca astea te mai rup si cu cardurile scumpe si rare, nu doar cu acumulatorul) ca au scule mult peste asta (cam de pe la 7-800 ron in sus); chit ca au acumulator ciudatel, chit ca-s mai marisoare - calitatea pozei ar trebui sa conteze mai mult decat maruntisurile despre care am vorbit


trebuie sa-mi cer scuze pentru cearsaful solicitant?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Mar Iun 23, 2009 7:28 pm

deloc, chiar iti multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi. ma intereseaza un aparat care sa fie aparatu meu principal compact, sa zicem. pentru ca imi doresc si un dslr :)

nu stiu ce sa zic la partea ca nu face poze prea grozave. la 10 mp ar trebui sa nu fie asa. adica aparatu pe care il aveam eu ca sa exersez, sa zic asa, are 10 mp si face niste poze superbe - insa doar in conditii de lumina buna. noaptea era jale. deasemenea 3x e zoom cam mic. bine, iti dai seama ca acum emit niste opinii subiective care sunt formate din cauza de ce am folosit eu. o sa ma mai gandesc, multumesc mult. tu zici ca canon e bun la segmentul compact? dintre canon si nikon la compact, mi-ar recomanda in mod special pe unul sau nu are importanta?
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Iun 23, 2009 9:24 pm

ma intereseaza un aparat care sa fie aparatu meu principal compact, sa zicem. pentru ca imi doresc si un dslr
iaca! ori e principal, ori vrei si unul serios?

in cazul asta faci asa: stabilesti bugetul ( o suma oarecare, darsa ai ceva rezerva, sa nu fii chiar la limita) si te duci la un magazin unde au multe-multe-multe aparate, si ceri consiliere de la vreunu depe acolo


ca daca e sa gasesti un pustiulica istet, iti spune exact ce e mai bun si mai bun
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Mie Iun 24, 2009 7:54 am

am sa-ti transmit rezultatul, da sa nu zici ca se putea si mai bine :p
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Anterior

Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron