nepatimasa comentare

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

Mesajde nbm » Dum Iun 05, 2005 12:17 pm

nbm: bujor - frunzele din spatele florii sunt iluminate stralucitor/orbitor, nici nu se mai vad, in timp ce bobocul abia deschis se afla in umbra; flori de prun - albul lor a devenit gri ca si cerul din spate (ai avut timp de 1/820! - din cauza stralucirii cerului, de aia s-a intunecat asa. Trebuia sa pregatesti poza focalizand pe o alta zona, mai intunecoasa - aflata la aceeasi distanta ca si florile, dupa care, fara sa iei degetul de pe buton, declansai pe flori. Cerul ar fi iesit supraexpus - alb de tot, dar s-ar fi vazut bine florile. Sau setari manuale, daca ai. Daca vrei sa vb despre ap tau foto, prezinta-ne meniul sau). Margaretele - se putea de mai aproape, Roza e buna, dar palida si socul lipsit de stralucire.
Tip - e util sa compari poza pe care ai facut-o cu imaginea (subiectului) pe care o percepe ochiul in cele mai favorabile conditii de lumina. Defectele pozei devin mult mai vizibile.


domnu kant emir, puate ati citit pe net niste pareri - fara bani - despre camerele digitale ale lu hp. deci da, f slabe
in ceea ce priveste setarile, singurele chestii care se pot seta de catre utilizator sunt balansul pe alb (alegi intre soare, noros etc, dar nu poti sa ti-l faci manual, ca sa zic ashea :D), blitz (on, off, red eye), moduri de fotografiere (peisaj, portret etc, dar nimic manual) si iso (100, 200 si 400). nici vorba de tinpi de expunere sau de setarea diafragmei... nu ca m-as pricepe, deci astept sfaturi ;-)

in ceea ce priveste comentariile lu matale, poci ca sa-tii zic ca bujorul era pozat dupe un gard la umbra si tocmai raza de suare care pica pe frunze era chichitzul pozei, altmineri raminind o floare frumoasa, dar atit.
flori de prun. precum spuneam tinpu e aptsolut irelevant pt mine... sau mai bine zis pt aparat. culorile se apropiau destul de mult, cerul fiind ushor innorat, dar nu gri, ci alburiu in acea zi.
la celelalte nu am ce sa mai comentez... optservatii bune, dar asta e materialul de concurs :)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Iun 05, 2005 12:29 pm

red eye

s-avem pardon, da? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Dum Iun 05, 2005 12:36 pm

bre, matale esti blue eye sau green eye, dupa preferintze.
red eye e altzii :yD
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Iun 05, 2005 2:48 pm

nbm scrie:in ceea ce priveste setarile, singurele chestii care se pot seta de catre utilizator sunt balansul pe alb (alegi intre soare, noros etc, dar nu poti sa ti-l faci manual, ca sa zic ashea :D), blitz (on, off, red eye), moduri de fotografiere (peisaj, portret etc, dar nimic manual) si iso (100, 200 si 400). nici vorba de tinpi de expunere sau de setarea diafragmei... nu ca m-as pricepe, deci astept sfaturi ]bujorul[/B] era pozat dupe un gard la umbra si tocmai raza de suare care pica pe frunze era chichitzul pozei, altmineri raminind o floare frumoasa, dar atit.
flori de prun. precum spuneam tinpu e aptsolut irelevant pt mine... sau mai bine zis pt aparat. culorile se apropiau destul de mult, cerul fiind ushor innorat, dar nu gri, ci alburiu in acea zi.
la celelalte nu am ce sa mai comentez... optservatii bune, dar asta e materialul de concurs :)

Prietene, sper ca nu te-au suparat (nici pe tine si nici pe altii) parerile pe care le-am desfasurat. Mai intai, pentru ca am precizat ca sunt personale (si nu ale vreunui "kant emir - regele fotografiei"), apoi, pentru ca nu au vizat decat pozele (si nu pe autor) dintr-un concurs amical si amatoricesc, si, in fine, pentru ca suntem pe deplin constienti ca aparatele sunt slabute.
bujor a fost apreciat ca o poza despre floare; daca titlul ar fi sugerat intentia despre care vorbesti, era alta treaba (am mai spus pe undeva ca titlul canalizeaza interpretarea si, de multe ori, salveaza o poza); uite ce am spus eu:
frunzele din spatele florii sunt iluminate stralucitor/orbitor, nici nu se mai vad, in timp ce bobocul abia deschis se afla in umbra - repet, raza de soare, prin contrastul foarte mare creat intre zona luminoasa (frunza) si zona subiectului din centrul pozei (floarea) face ca frunza sa nu mai fie inteligibila, iar floarea - neinteresanta. Daca poza ta ar fi acordat atentia cuvenita razei de soare (sa zicem ca ai fi suflat niste fum de tigara - destul de uniform distribuit) s-ar fi "materializat "raza"; daca "prosteai" aparatul sa vada "cum trebuie frunza" (iluminata, dar inteligibila, sa se vada clar detaliile frunzei), bobocul ar fi devenit mult mai intunecat (spre negru, mai mult silueta) si funzele deveneau "subiect". Este foarte important sa eviti lumina pe care o reflecta direct suprafetele lucioase (aici te ajuta unghiurile, sau, in cazuri "profi", vreun filtru de polarizare).
Timpii si diafragmele sunt setate automat de catre aparat, in functie de cantitatea de lumina masurata si de ISO-ul pe care-l setezi tu (o sa revin cu detalii). Ca sa-l "prostesti" (cazul concret al frunzelor tale), faci urmatoarea manevra: gasesti unghiul definitiv (fara reflexe obositoare, incadrare etc) si apreciezi distanta de la ap la subiect, dupa care cauti un alt unghi (sau chiar un alt subiect, important este sa fie mult mai luminos), te potrivesti la aceeasi distanta (ca sa iasa focalizarea buna) si apesi butonul pana la jumatate ("half-way" zic unele carti tehnice) ca aparatul sa masoare si sa pregateasca declansarea (pentru conditiile pe care i le "sugerezi"). Fara sa ridici degetul de pe buton, te intorci la unghiul si subiectul care te intereseaza, si declansezi. Aparatul o sa faca poza pe care o vrei tu, dar pe baza unor masuratori mult mai nefavorabile; in acest fel reusesti sa obtii un timp mai scurt/diafragma mai inchisa (cu putin exercitiu, o sa vezi ca iese). Tot asa si cu florile de prun, doar ca aici a fost invers (aparatul a fost influentat de lumina puternica a cerului si de aceea florile sunt intunecoase - ai fi putut sa te ajuti si cu blitzul)
Depre HP: am folosit, mai demult, un HP Photosmart 215 de 1.2 Mpix - si am fost multumit (la vremea respectiva). Daca nu poate aparatul, te adaptezi.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde valahu » Dum Iun 05, 2005 3:27 pm

mama catamai hectarul de discutii despre poza cu bujorul.
in limbaj foto poza e .."arsa" si gata daca din discutii omu a invatat ceva despre pozarea florilor este un castig pentru el.
nu mai fiti asa patimasi.
Avatar utilizator
valahu
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Mai 27, 2005 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Iun 05, 2005 3:50 pm

kant emir scrie:Weet-weet: Gand - la sugestia titlului (care o si salveaza, dealtfel), e o poza interesanta (mai putin umbra florii)

Intentia nu era de a salva poza prin titlu.. am vrut sa pun titlul in franceza, nu mi s-a parut oke, asa ca am tradus :) nimic misterios..
Cred ca am facut vreo zece poze florii, pentru ca nu-mi iesea niciuna buna.. incercasem poza asta ( 1) dar arata prea ciudat.
Mie nu-mi place sa flosesc flashul si il evit cat de des pot, am poze in dublu exemplar, cu si fara flash, si alea fara, chiar daca sunt mai intunecate, sunt mai faine. Poate o fi din cauza aparatului, nush, dar cand folosesc flash, pozele arata ciudat tare. Un exemplu, ar fi 2, dar nu prea relevant, pentru ca era seara, oricum, cand pot, evit flashul. ( cel putin pana cand o sa invat sa-l folosesc)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Dum Iun 05, 2005 4:33 pm

Prietene, sper ca nu te-au suparat (nici pe tine si nici pe altii) parerile pe care le-am desfasurat

domnu kant emir, stiti f bine ca nu m-am suparat. duar iti raspundeam la iecsplicatzii...
cit priveste solutiile propuse de matale, puate merg daca si cind ai chef
stim f bine ca displayul nu arata exact poza finala. daca pe display mi se pare bine, il cred pe cuvint. nu stau sa fug sa descarc poza si sa revin pt alte setari :D

in alta ordine de idei, pozele cu pricina nu au fost facute special pt un concurs, ci pt placerea mea personala... si le-am ales pt concurs pe cele care mi-au placut mie cel mai mult... asta nu inseamna ca sunt cele mai bune
cind fac poze nu incerc nenumarate setari, duar-duar oi scoate ceva bun din camera respectiva ;-)

domnu valahu, nu suntem patimasi, mai invatam una-alta... dar imaginea nu e arsa :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde valahu » Dum Iun 05, 2005 4:42 pm

[quote="nbm"]domnu kant emir, stiti f bine ca nu m-am suparat. duar iti raspundeam la iecsplicatzii...
cit priveste solutiile propuse de matale, puate merg daca si cind ai chef
stim f bine ca displayul nu arata exact poza finala. daca pe display mi se pare bine, il cred pe cuvint. nu stau sa fug sa descarc poza si sa revin pt alte setari :D

in alta ordine de idei, pozele cu pricina nu au fost facute special pt un concurs, ci pt placerea mea personala... si le-am ales pt concurs pe cele care mi-au placut mie cel mai mult... asta nu inseamna ca sunt cele mai bune
cind fac poze nu incerc nenumarate setari, duar-duar oi scoate ceva bun din camera respectiva ]
cu scuzele de rigoare supraexpunerea frunzelor se numeste ...arsa.
e un alt cuvant pentru supraexpunere.
Avatar utilizator
valahu
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Mai 27, 2005 11:00 pm

Mesajde nbm » Dum Iun 05, 2005 4:44 pm

stiu domnule ce inseamna "arsa"... ;)
mai glumeam si noi, sa vedeti ca nu suntem patimasi, dar prea o luati in serios...


iaodi: daca dvs pozati soarele, o sa iasa o imagine f luminoasa? sau una arsa? :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde valahu » Dum Iun 05, 2005 4:45 pm

Weet-weet scrie:Intentia nu era de a salva poza prin titlu.. am vrut sa pun titlul in franceza, nu mi s-a parut oke, asa ca am tradus :) nimic misterios..
Cred ca am facut vreo zece poze florii, pentru ca nu-mi iesea niciuna buna.. incercasem poza asta ( 1) dar arata prea ciudat.
Mie nu-mi place sa flosesc flashul si il evit cat de des pot, am poze in dublu exemplar, cu si fara flash, si alea fara, chiar daca sunt mai intunecate, sunt mai faine. Poate o fi din cauza aparatului, nush, dar cand folosesc flash, pozele arata ciudat tare. Un exemplu, ar fi 2, dar nu prea relevant, pentru ca era seara, oricum, cand pot, evit flashul. ( cel putin pana cand o sa invat sa-l folosesc)

nu te feri de flash daca ai posibilitatea de reglare a intensitatii lui.
sa stii ca in foto se foloseste mult si ziua.
la iarna sa incerci de exemplu asta cand pozezi afara si ninge sa vezi ce interesant imortalizezi fulgii de nea care in conditii normale nu ies asa.
Avatar utilizator
valahu
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Mai 27, 2005 11:00 pm

Mesajde valahu » Dum Iun 05, 2005 4:49 pm

[quote="nbm"]stiu domnule ce inseamna "arsa"... ]
sa stii ca si eu fac multe cadre la un subiect si aleg ce consider ca e reprezentativ.
nu e musai sa ai scula bengoasa ci sa prinzi cadrul care pune mesaj in poza.
cand pozezi soarele esti in contre jour total si aparatul reactioneaza foarte amuzant eu de exemplu pozez soarele cu timpul 1/4000 ceea ce inseamna ca reduc efectul "arsurii"
dai in poza terestra aparatul capteaza reflectia soarelui. A-)
Avatar utilizator
valahu
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Mai 27, 2005 11:00 pm

Mesajde valahu » Dum Iun 05, 2005 4:59 pm

uite un exemplu de poza arsa special cu 1/3000 dintr-o secunda.
e facuta ziua la mare.
repet e special arsa pentru efect dar la flori da naspa.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
valahu
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Mai 27, 2005 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Iun 05, 2005 5:31 pm

Prieteni, in acest concurs, sunteti autori. Aveti dreptul (si poate chiar datoria) sa va aparati "operele". Daca o critica vi se pare nefondata ori "sangeroasa", expuneti-va punctul de vedere, explicati-va intentia/motivatia. Eu primesc (cu mare bucurie) orice discutie prieteneasca.
Si mai putin "dumneavoastra", ca Traian Basescu ori dabaliubus daca as fi fost, pe forum tot user eram (btw, de ce "dumneavoastra" ?).
Si da, poza arsa e cam ... arsa. Cred ca putem invata sa evitam defectele majore, fara sa ne suparam.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iun 06, 2005 2:23 pm

paraguse, daca as fi in juriu pentru poza 4a de la arhitectura tz-as da 4 pe linie . n-ai insistant suficient pe sticla de techila. rusineeee! ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Paragusul » Lun Iun 06, 2005 4:22 pm

Sincer, bolta mi se pare un subiect foarte generos.
E adevarat ca ala putea sa fie un tavan drept dupa multa techila.
DIn ciclul: M-au incercuit. Cine nu stie bancul sa ma deranjeze pe pemeu.
:D
Cu mii de pipe si purici,

Paragusul
---------------------
www.afterhours.ro
Avatar utilizator
Paragusul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Iun 10, 2005 9:43 am

omini buni. care poa sa-mi explice si mie diferenta intre wide zoom...si tele zoom.
multam.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iun 10, 2005 2:11 pm

bre nush unde sa pun comentariu asta ...

flufi, pestii aia ai tai is ai tai? fuarte gigia. si apropos de vaci uite:

http://y2u.co.uk/&002_Images/Cow%20Parade%2001.htm
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Weet-weet » Vin Iun 10, 2005 8:09 pm

memetShol scrie:omini buni. care poa sa-mi explice si mie diferenta intre wide zoom...si tele zoom.
multam.

Nu mai stiu sigur, dar wide zoom era imaginea normala, si tele zoom, era close up. Nush, zic si eu.. Nu e zoom, si zoom optic?
( nu dadeati, nu ma stiu care cum e)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Iun 10, 2005 9:32 pm

memetShol, Wide si tele sunt termenii care desemneaza modul (extremele) unui obiectiv zoom. Zoom (rom=transfocator, "schimbator de focala"). Wide corespunde unei focale scurte (obiectiv aflat la distanta mica de film/captor) si unui unghi larg de cuprindere (de ex de la 4m iti incap 5 persoane in cadru). Implicit, detaliile apar mici. Tele este cealalta extrema, cand focala este mare, unghiul de cuprindere mic (de la aceiasi 4m incape in cadru doar bustul unei singure persoane - "apropie"/"mareste"). E bine de stiut ca initial, obiectivele erau (si inca sunt destule) cu focala fixa, de unde decurgea necesitatea achizitionarii si folosirii mai multor obiective. Pentru fiecare gen de poza, ori dupa nevoile impuse de subiect (mediu), fotograful trebuia sa schimbe obiectivul. Facilitatea aceasta este intalnita preponderent la SLR. Pentru uzul amatorilor (nu neaparat) s-a introdus pe piata obiectivul (de obicei nedemontabil) cu zoom, care sa dea si posibilitatea "wide", si pe cea "tele" - de obicei, modeste ambele.
Obiectivele clasice, in ordinea focalei, sunt:
-fish-eye - deschidere de 180 grade
-superangular
-grandangular
-normal
-tele
Zoom-urile de pe piata, cele accesibile, acopera, de obicei, plaja grandangular - normal. Cele scumpe au alt regim, insa n-am auzit sa se fi realizat vreunul care sa acopere tot (din cauza lentilelor/grupelor de lentile necesara fiecarui gen de obiectiv), macar de la un superangular la un tele serios (macar 300)
Aparatele digitale au zoom "optic" - realizat din lentile (calitate si, implicit pret mai mari) si zoom digital, realizat software, care nu are nici o utilitate decat ca economiseste spatiu pe cardul de memorie (practic, nu "mareste"/"apropie", ci schimba incadrarea, realizand -pe format mai mic- un detaliu).
Ar mai fi de retinut ca obiectivele cu focala scurta pot realiza diafragme mari - ceea ce inseamna ca sunt foarte luminoase.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Iul 01, 2005 7:28 pm

Daaa, avem poze frumusele. Nu se mai baga nimeni la comentat? Ca mie nu-mi vine sa tot vorbesc in pustiu ! Mai ziceti si voi, de bine, de "mai bine", despre ale voastre, despre ale celorlalti. Hai ca la "Peisaj" nu s-au dat notele, dar mai sunt poze "ne-tocate". Tehnic, artistic, ce vreti voi !
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Sâm Aug 20, 2005 8:44 pm

=============================================
=============================================
=============================================
=============================================
(adica sa-ncheiat primul si-l preparam pe urmatorul)
poftim pe tuata lumea la dat cu parerea despre facerea pozelor (dificultati, scamatorii, etc); incep eu cu un exemplu (s-a mai discutat problema asta pe undeva):
in aceasta poza (am acordul autorului, poate-l aducem si pe userul cu pricina la concurs!) se poate observa doar copacul; copilul este total ascuns in umbra din scorbura, se vede doar daca luminam grozav poza cu vreun "exposure".
Asta se putea evita activand blitzul (daca este setat pe "AUTO", nu se activeaza decat in conditii de lumina slaba) - pozitia "FILL IN"/"ON"/"FORCED" (dupa cum s-o fi gandit producatorul s-o boteze) - si iesea bine si copacul, si plodul din scorbura.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Dum Sep 18, 2005 1:01 pm

dragii mei,
vad ca ati devenit interesati de Romania in imagini.
dar am si io o rugaminte la voi: incercati sa puneti poze cit mai sistematic, nu le puneti la gramada.
eu personal nu am nimik inpotriva posturilor consecutive de jenu: poze din cluj, apoi sibiu etc. decit 5 poze de prin diverse locuri, mai bine trei posturi unu dupe altu :)

si apoi, va rog mai multa atentie la calitatea tehnica a pozelor. nu e concurs, deci apelati cu incredere la fotoshop :D. migule, de ex, prima ta poza e arsa - ceru ala - incearca un crop macar ;)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde basstard » Sâm Apr 01, 2006 1:35 pm

sa traitz,
o corectie vis a vis de Romania in imagini: In primul set de poze puse de Oribilul Mosh, poza numarul 3 - Sibiu - catedrala catolica e de fapt Sibiu - Biserica Evanghelica
Moshule, daca poti edita postu schimba-i titlul ca ne-ai botezat biserica :D

bismark scrie:undefinedRomania este o tara impartita in doua -jeg si frumos!

se presupune ca vrem sa punem partea frumoasa a Romaniei pe thread. In orice tzara din lumea asta (nu imi da contraexemple gen Monaco, Luxemburg etc) poti face un set de poze in care sa evidentiezi ¨jegul¨, nu cred ca e o caracteristica a Romaniei. In Japonia cre ca tre sa il cautzi mai mult, da sigur e si acolo jeg.

Despre restul pozelor, habarnist fiind in ale fotografiei zic si eu: frumoase poze... unele
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Anterior

Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori