Romania in imagini

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

Romania in imagini

Mesajde nbm » Lun Sep 05, 2005 6:38 pm

Dupa un periplu de vreo saptamina si ceva prin tara, m-am intors cu ceva amintiri digitale si mai ales mi-am intarit convingerea ca avem o tara minunata (pacat ca ie si locuita)

De aceea, va invit sa realizam un fel de ghid al Romaniei in imagini, cu cele mai reprezentative fotografii realizate de voi prin tara. Ideea ar fi ca, daca aveti un amic in strainatate care ar vrea sa-si faca o idee despre Romania, sa ii dati linkul la acest thread, sa fie un album, nu o colectie de poze de concediu/vacanta.

Si pentru a pastra cit de cit curat acest album, va rog sa faceti eventualele comentarii aici.
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Pesteri din Apuseni

Mesajde nbm » Lun Sep 05, 2005 6:41 pm

si pentru ca asa e frumos, incep eu cu citeva imagini prinse in pesterile din Muntii Apuseni
1 si 2 sunt din Pestera Ursilor
3 este din Scarisoara

Si daca tot venim cu imagini, sa adaugam si ceva text:
GHEŢARUL de la Scărişoara este situat in Munţii Bihorului şi accesul se face din comuna Garda, pe traseu marcat la aproximativ 2 ore de mers pe jos. Gheţarul de la Scărişoara reprezintă cea mai mare peşteră de gheaţă din Romania, unică in sud-vestul Europei şi una dintre cele mai importante peşteri din lume cu gheţari statici in care este permisă vizitarea doar parţială. Gheţarul are 20 m grosime şi un volum de circa 70.000 m3, netopindu-se niciodată, deşi are in jur de 3000 de ani. Intrarea in Gheţar se deschide la o altitudine de 1165 m, pe Creasta Parjolii, care domină versantul stang al Văii Girda Seacă (afluent al Arieşului Mare), inălţandu-se pană la 400 m deasupra firului apei. Intrarea in Gheţarul de la Scărişoara se face prin intermediul unui impresionant aven, a cărui gură, cu un diametru de 50-60 m se deschide in inima pădurii care imbracă Creasta Parjolii. O poteca ingustă săpată in stancă şi cateva scări metalice ancorate in pereţi inlesnesc coborarea celor 50 m cat măsoară adancimea avenului.

Pestera Ursilor e o aglomerare de formatiuni speologice, unicat in randul pesterilor amenajate pentru turism. Pestera a fost descoperita acum 30 de ani. Aici se gasesc un mare numar de resturi fosile ale ursului de caverna - Ursus Spelaeus - disparut de aproximativ 15.000 de ani. Intrarea in pestera (altitudinea 482 m) se face printr-un pavilion de exploatare turistica, unde sunt amenajate o sala de asteptare, un bar si stand cu produse de artizanat. Lungimea totala este de peste 1.500 m, din care nivelul inferior cu o lungime de aprox 700 m, este rezervatie stiintifica, doar nivelul superior fiind deschis publicului larg.
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Sep 05, 2005 6:53 pm

Pai daca e asa, am si io niste poze mai vechi de prin Bucegi.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Deva

Mesajde nbm » Lun Sep 05, 2005 7:11 pm

Pe valea Muresului, printre munti, gasim orasul unde se antrena fostul lot olimpic al gimnastelor (sic!) si care serveste drept resedinta judetului Hunedoara.
Deva, caci despre el e vorba, este un oras vechi, atestat in urma cu aproape un mileniu, dar se pare ca pe locul cetatii a fost o fortificatie daco-romana.

De vizitat este dealul cetatii, pe care se ajunge cu funicularul, unde gasiti - evident - ruinele vechii cetati a Devei, dar puteti calca si pe vipere cu corn :D. Dealul este rezervatie naturala si este impinzit cu tot felul de placute: Atentie Vipere!

1. o portiune din zidul cetatii
2. deva vazuta de sus
3. cladirea prefecturii (tot de pe deal) - cea din dreapta jos
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Baile 1 Mai

Mesajde nbm » Mar Sep 06, 2005 3:34 pm

Rezervatia de nuferi termali din baile 1 Mai, unica in Europa, daca nu ma inseala memoria.

poate ne ofera mai multe detalii cuplul regal care si-a petrecut vacanta in maldivele bihorene ;)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Sâm Sep 17, 2005 11:43 pm

1.Brasov, Piata Sfatului, vedere panoramica facuta din bastionul Graf
2.Bucuresti, biserica Kretzulescu
3.Bucuresti vedere de pe podu de la Izvor
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Sep 18, 2005 1:06 am

Cateva poze ce le-am facut in excursia Bucuresti - Pitesti - Curtea de Arges - Balea Lac - Sibiu - Alba Iulia - Cluj - Targu Mures - Brasov - Ploiesti - Bucuresti......

1. Transfagarasanul, acest minunat proiect realizat de tovarasul Nicolae Ceausescu. (cabana Capra vazuta de sus)

2. Rasinari, un sat de gospodari. locul unde a vazut lumina zilei marele nostru poet Octavian Goga

3. Sibiu. catedrala catolica

4. statuia lui Mathias Corvin, din piata Corvin, municipiul Cluj Napoca. in spate se poate observa catedrala

5. Clujul, vazut din cimitirul din cartierul Zorile
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde o_tzestoasa » Mie Noi 16, 2005 6:28 pm

ca sa ii dau dreptate lui nbm, ca avem o tara prea-minunata, postez niste poze din statiunea Fantanele-Belis, de langa Cluj, situata la 1050 m altitudine, in M-tii Gilaului, unde e si cel mai mare lac de acumulare din zona (mare avantaj si pt pescari - se prinde clean, pastrav, biban) ce sa va mai zi? imaginile vbesc singurele...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde pacha » Joi Noi 17, 2005 3:28 pm

Ian priviti la Cluj-Napoca.Vedere de pe deal.Poza facuta dew Silvia
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

cluj-napoca

Mesajde nbm » Mie Noi 23, 2005 7:51 pm

vad ca nu prea v-ati inghesuit pe aici.
si daca tot veni vorba de cluj, iata doua imagini ale unor cladiri - zic eu - reprezentative pentru oras:
1. catedrala ortodoxa cu cea mai urita statuie a lui avram iancu pe care am vazut-o eu vreodata :D
2. sediul prefecturii
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Dec 05, 2005 12:39 am

Pentru ca acest frumos subiect sa nu moara...mai atasez si eu cateva poze. Le-am pus si eu rama, ca sa nu fiu mai prejos de nbm. :P

Luna trecuta, profitand de un mic concediu, am dat o tura pe traseul Bucuresti-Brasov-Sf. Gheorghe-Miercurea Ciuc-Gheorgheni-Bicaz-Piatra Neamt-Targu Neamt-Pascani-Iasi-Vaslui-Barlad-Tecuci-Focsani-Buzau-Bucuresti.

Bag si eu un calup de 5 poze amestecate. Sper sa nu se supere nbm...

1.intrarea in Piatra Neamt cum vii dinspre Bicaz. am tras masina pe dreapa si m-am pus pe mijlocu drumului sa fac poza
2.intrarea in Manastirea Varatec, jud Neamt...o loc plin de tihna. se poate observa cosul fumegand, semn ca mancarea e pe foc
3.centrul orasului Pascani, jud Iasi...destul de inedit
4.teatrul national din Iasi, cu statuia lui Alecsandri in fata
5.Mitropolia din Iasi
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde bismark » Lun Dec 05, 2005 2:52 am

undefinedRomania este o tara impartita in doua -jeg si frumos!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
bismark
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 30, 2005 12:00 am

Mesajde valahu » Mie Dec 14, 2005 2:50 pm

asa e ...o antiteza de tara ca a noastra rar gasesti
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
valahu
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Mai 27, 2005 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Feb 28, 2006 12:43 am

1.Brasov, vedere din bastionul Graf (parca arata mai bine iarna)
2.Castelul Bran, partea mai putin fotografiata
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Joi Mar 30, 2006 3:49 am

am sa va pun si eu niste poze recente facute de bunica-mea cu oraselul meu mic si drag Piatra Neamt

1. din operele lui gheorghe stefan aka pinalti aka primarul:)
2.gara orasului!
3.undeva la tara la 10 km de piatra neamt:)
4. blvd chimiei-piatra neamt! pacat cu matiz-ul ala ca strica poza
5.casa memoriala Calistrat Hogas
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mar 30, 2006 3:52 am

domnu nbm, domnu kant emir....e bune,domne, pozele astea ? e bine facute ? am fost si eu saptamana trecuta in concediu prin tzara si am pozat cate ceva...

1.cheile Oltetului
2.defileul Jiului. raul Jiu chiar la granitza judetelor Gorj-Hunedoara. un Jiu mai curat ca niciodata, semn al adormirii industriei. Jiul era intotdeauna negru cand eram eu copil si mergeam pe acolo
3.pe drumul dintre Petrosani si Hateg. o biserica ascunsa.
4.combinatul de la Calan. un imens cimitir. foarte trist.
5.Sibiul, un oras ce mi-a placut intotdeauna
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mar 30, 2006 3:56 am

...si inca 3 poze

6.Rasinari. aici s-au nascut Goga si Cioran
7.pauza de pipi pe drumul national dintre Sibiu si Fagaras
8.pe la Poiana Marului
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Sâm Iun 03, 2006 8:06 pm

1. Prin Zarnesti
2. Brasov, Piata Sfatului
3. Zarnesti, still; undeva la limita intre case si gradini e nationala spre Poiana Marului ( parca nationala e )
4. Bucegii, in drum spre Bucuresti
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde lunatik_anaid » Dum Sep 10, 2006 11:23 pm

Un cot de rai in marele si obositorul Bucuresti-Dupa o munca obositoare pers adopta o atitudina contemplativa si multumita de sine.
lunatik_anaid
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 10, 2006 10:25 pm
Localitate: bucuresti


Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori