vot, note si birfe despre animalele de companie...

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

ce poza va place cel mai mult?

Chestionarul s-a închis pe data de Joi Iun 29, 2006 11:30 am

[url]http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=19400[/url]
4
36%
[url]http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=19420[/url]
1
9%
[url]http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=19430[/url]
0
Niciun vot
[url]http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=19431[/url]
3
27%
[url]http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=19433[/url]
0
Niciun vot
[url]http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=19436[/url]
0
Niciun vot
[url]http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=19443[/url]
0
Niciun vot
[url]http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=19444[/url]
2
18%
[url]http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=19445[/url]
0
Niciun vot
[url]http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=19446[/url]
1
9%
[url]http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=19452[/url]
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 11

vot, note si birfe despre animalele de companie...

Mesajde nbm » Joi Iun 22, 2006 11:26 am

deci, ce animal v-o placut cel mai mult?

edit pt cei care nu au citit regulamentul:
pot vota si concurentii, cu rugamintea sa nu-si voteze propriile creatii :D. daca totusi vor sa faca acest lucru, macar sa-si expuna si motivele.
de asemenea, pot vota toti userii fanclub. rugamintea ar fi sa voteze si in poll, dar sa-si si justifice optiunea pe acest thread.
va multumim pentru interes
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Iun 22, 2006 11:47 am

votat-am tzestuasa lu ienbiemu
am fost in dubiu la un momendat intre tzestuasa lu ienbiemu si fiara lu memetu. cum dulaii au fost majoritari in optiunile fotografilor am ales pan la urma ineditu :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Necko » Joi Iun 22, 2006 12:51 pm

sa recunoastem si sa-i dam totuj raducului ce-i al raducului. (ca daca ar fi concurat manfred, eheeeee !)

editdit. weet, de ce nu ai bagat-o pe Tasha la concurs, cum se ascunde dupa piciorul mesei? e cea mai tare poza care am vazut-o cu un pet ! am ris cu lacrimi (merluc).
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Joi Iun 22, 2006 1:44 pm

Votat poza lu' nenea Necko, uitai cum il cheama pe motan.
Mi-a placut si cutzu lu' kant emir, da poza lu' nenea Necko o fo' mai curata, luminoasa ( banuiesc ca cea a lui kant emir a fost facuta acu ceva vreme) mi-a placut mai mult.

N-am vrut sa o bag pe Tasha ca nu era prea clara poza, avea ochii rosii; in plus m-am gandit ca am pus deja poza p-aci, sa nu repet :)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Iun 22, 2006 3:21 pm

Asadar, dupe cum ziceam in(pe) private :D nu poci penca sa votez decat cu techila (asta daca vreau sa mai am o viata cat de cat normala in propria-mi casa ~p ) asadar, nu voi vota.

Dar:

- tzestoasa lu nebeme e gigea rau :* si ca poza, colori, tot ce vrei.
- alt pupici se duce la melancolicu garfieldic al lui necko
- a big hug to raducu, numa sa nu ma mance :D
- un tzuk si lu cutzu ala cu superbi ochi albastriiiiiiiiiii :inimioara
- si o zmotoceala lu pisicu bunicesc al lui Devi, frumoasa fiara...

deci astia-s favoritii mei, de ales oricum nu pot sa aleg intre ei :P
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Iun 22, 2006 3:44 pm

votat: pisuc a lu nenea necko :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Iun 22, 2006 5:12 pm

pentru ca nu prea poate fi vorba despre arta fotografica si ineditul absons al maretziei momentului imortalizat, ramane numa "animalu dem place"
adica: labutze delicate (urmele pe care se lasa pot fi mascate discret cu farfurii), coditza micamica (posa speli tiruri cu ea, posa maturi autostrazi, posa faci de toate - nu mai amintesc paharele si cestile pe care le pulverizeaza), o privire absolut absenta (ca daca nu i-ar fi asa de lene, puate si-ar da din ochi pleata AIa de ruacher), si m'AI si sta ca un porc de caine nesimtzit pe canapeaua omului (cunoasc bine toate aspectele enumerate)
Raducu fon martorberg se intituleaza iel
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Devi » Joi Iun 22, 2006 8:42 pm

Tre' sa recunosc c-am dat frau liber placerilor "animalice" si nu celor artistice(ca doar e fulger)......si l-am ales pe 'bursucul' lui kant emir!
Searching...
Avatar utilizator
Devi
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iun 09, 2006 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Iun 22, 2006 9:05 pm

votat tzesti a lu nebeme. ie convingatoare shi are un aer exotic. daca era shi mai mult portocaliu, arata shi mai exotic. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Iun 22, 2006 9:08 pm

de unde bre atita portocaliu? testoasele traieste in apa, nu in arbori exotici :D

si ca sa nu fiu total offtopic, eu nu votez la aceasta runda, dar sa stiti ca mi-au placut multe dintre animalele prezente in concurs. mi-ar fi placut si mai mult daca si pozele ar fi avut si calitati tehnice mai bune :)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Iun 22, 2006 9:16 pm

calitati tehnice mai bune

bre, nu te loa de poza mea, ca ie un scan dupa o poza care ie de-o sama cu canele (nu spui catz ani, ca nu se-ntreaba asta la caini)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Iun 22, 2006 9:19 pm

da' de ce te simtzishi vizat? :D
prin tehnica, eu inteleg si incadrare, expunere etc.
dar comentariile - urmind exemplul tau - vor veni dupa ce se incheie votarea...
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Iun 22, 2006 9:27 pm

poi cum sa nu ma simtz? ca-s conjtient si io de nejte trebi
(si da, comentariile cu "de ce da" si de ce nu" la urma, dupa vot)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde shiona » Joi Iun 22, 2006 10:09 pm

mie mi-au placut toate animalele....in special raducu si atila...dar d.p.d.v.artistic cea mai faina poza a fost a lui nbm[in concluzie pe ia am votat-o]
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Iun 29, 2006 7:48 am

mai votatz bre, ca se inchide acush pollu si avem egalitate la varf!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Djinn » Joi Iun 29, 2006 8:56 am

dej sa va fie jena, din cauza voastra acu n-o sa mai am viatza normala in casa :D
am votat cu tzestoasa lu nebeme, imi place si de dansa si de colorile pozei (si, in plus, ca mi-e dor de fratemeo*... :plans: )

(*pentru cei care nu stie, si el are doo reptile d-astea. pe langa alte soparle si insecte dubioase).
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Iun 29, 2006 12:26 pm

s-a inchis pollul, inchidem si noi treadul:
deci tzestuasa a fost mai tare decat Raducu, asa ca nbm ne mai loveste cu o tema de concurs

(ofcors ca multumim de atentie si de participare)

si edit, ca vijilenta duha ne arata ca pe locu doi nu ie raducu, ci motanudanila alu nenea neco
felicitari oricum si tuturor
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Iun 29, 2006 1:47 pm

daca ar fi dupe mine, as lasa-o pe doamna necko sa aleaga urmatoarea proba, ca io am mai ales citeva :)

si acum comentariile promise:
la poza mea - cea cistigatoare adica - nu prea am ce sa comentez. a fost oarecum facuta special pt concurs si mi-e destul de greu sa ma critic. pot spune ca nu a fost chiar fericit incadrata, ar fi trebuit sa mai las niste spatiu liber in partea stinga, penca am taiat putzin piciorul testoasei. in rest imi place :D

poza lu kant emiru: in primu rind e neclara - dat fiind ce a spus si el mai sus, scanata dupa o poza veche -, apoi incadrarea nu e prea buna (subiectul centrat, in schimb umbra e taiata, si nu-mi dau seama la ce se uita catelusul)

catelusa zet (cea "fioroasa") - poza este out-of-focus, nu-mi dau seama unde a fost facut clarul, dar cert e ca nu unde trebuia. in general, la portrete, chiar si de animale, focusul ar trebui facut pe ochi. mi se pare mult mai clar parchetul decit capul animalului. si ar fi fost bine sa incapa in poza si labutza stinga ;)

Atila o fost un concurent serios. mi-a placut foarte mult lumina, dar nu mi-a placut fundalul. din nefericire culoarea motanului e prea apropiata de cea a ramei (?) din spate. in plus, poza are zone arse si poate ar fi fost interesant fie sa fie motanul intreg, fie sa tai mai mult din el (adica din cadru, nu din motan ~p)

catelul portocaliu e foarte haios, dar padurea aceea de picioare nu mi-a inspirat nimic. a aglomerat puternic cadrul si ma frustreaza, ca privitor, ca nu inteleg ce fac ei pe acolo :)

mozart cel mic si 'mumos' este atit de neclar... pina si rama de la usa e mai evidenta. in plus, arata prea mult a 'tablou de familie' si nu a fotografie...

revin cu detalii si pr urmatoarele poze
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Iun 29, 2006 2:13 pm

poi bre nbm, daca e de comentat, sa mai lasam umpicutz deschis, ca poate vor si oamenii sa mai zica una-alta, no?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Iun 29, 2006 6:52 pm

comentarii - partea a doua

poza lu weet, cu catelul care se joaca cu broastele - ca idee f buna. un animal care face ceva, nu doar sta la poza. din pacate, nu-i vad decit ceafa si limba, plus juma de corp. apoi cred ca din cauza timpului destul de lung de expunere este un pic blurata, adica usor neclara si este si cam subexpusa, aka intunecata (cel putin pe monitorul meu). plus ca ghiveciul (sau ce-i ala) din spatele ciinelui strica de tot poza :(

raducu e un ciine superb (mie imi plac foarte mult ciobanestii astia mari), dar poza nu e. are o tenta de rosu - posibil din cauza luminii din interior, sau poate a unui balans de alb gresit. din punctul meu de vedere, ar fi trebuit sa-i intre toata coada in poza (stiu ca ar fi fost destul de greu :D) si sa nu apara decoratiunile din partea dreapta a imaginii. un cadru cit mai simplu este intotdeauna de preferat, pentru a nu-ti distrage atentia de la subiect.

techila. mi-a placut foarte mult pozitia felinei, dar nu mi-au placut alte doua lucruri: mina din cadru, care aproape ca iti fura privirea de la subiect (care presupun ca era techila ;)) si covorul (care are acelasi efect, nu ca nu mi-ar place modelul). in rest, cred ca ar fi fost un cadru foarte reushit, suficient de strins. fluf poate incerci o poza similara, chiar pe acelasi covor, dar cu o atza sau ceva care sa nu atraga atit de tare atentia... sa vedem cum iese

catelul cu ochi albastri este extrem de haios, dar imaginea in sine nu transmite nimic despre animal, decit eventual ca e undeva afara... lumina pica foarte misto pe subiect (sau mie imi place asa cum e), dar cred ca aici ar fi fost de preferat un cadru ceva mai larg totusi...
(spre exemplu, cu toate minusurile enumerate mai sus, despre raducu intelegi ca este un ciine foarte mare oareshcum claustrat pe o canapea care, oricit ar fi de mare, pare mica pentru el. pe cind din catelul lui memet nu prea mi-am dat seama daca e bagabont, daca sta intr-o curte, cam ce face el pe-acolo. pe scurt, nu te face sa te gindesti la povestea lui. sau, ma rog, pe mine nu m-a facut...)

finally, pisica bunicilor. probabil ca te face sa-ti vizitezi mai des bunicii, dar mare atentie cind o si pozezi. in niciun caz nu pe plapuma si cu cadrul ala de usa in spate :D plus ochii rosii, presupun ca de la blitz...

uf, ca mult am mai scris. daca aveti ceva de adaugat/solicitat/lamurit, nu ezitati...
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Iun 29, 2006 9:06 pm

nbm, techila e un subiect foarte dificil de prins in poza in deplina-i splendoare, mai ales ca atunci cand sunt prin zona, eu is jucaria ei preferata :D

dar am sa mai incerc, poate-poate, mersi de aprecieri :)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Iun 29, 2006 9:22 pm

nu pot spune decat ca apreciez comentariile ienbiemului in conditiile in care sunt un ageamiu in domeniu si sincer, pentru multi dintre noi, cred ca orice comentariu venit de la ienbiem, kante miru, memet si alti meseriasi ai fotografiei sunt binevenite. urasc linbaju de lemn folosit da asta ie adevaru si ajtept pe kante miru si memetu la comentarii detaliate chiar daca-i fute lenea si lehamitea
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Necko » Joi Iun 29, 2006 9:56 pm

mah, io-s mindra de Atila si de mine mai ales, pentru onorabilul loc doi ocupat.
multzam celor ce m-au votat.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde dreamslave » Mie Iul 05, 2006 10:24 pm

nbm, saru'mana pt sfaturi. o sa incerc sa tin cont de ele, daca nu le uit :P
si totusi...
Avatar utilizator
dreamslave
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Mie Iul 05, 2006 10:52 pm

Multam fain enbiem, o sa retin.
In afara de ce i-am zis lui Necko, poza cu Tasha, pe care am pus-o deja pe forum.. nu am prea avut de unde alege si am zis sa incerc.. oricum, am invatat ceva :)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm


Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori