Fotografii despre arta fotografiei

o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte

Fotografii despre arta fotografiei

Mesajde nbm » Vin Iun 30, 2006 10:56 am

Citeva citate ale unor mari fotografi despre arta fotografiei:

"Consulting the rules of composition before taking a photograph, is like consulting the laws of gravity before going for a walk." - Edward Weston

"There are no rules for good photographs, there are only good photographs." - Ansel Adams

"There are no rules and regulations for perfect composition. If there were we would be able to put all the information into a computer and would come out with a masterpiece. We know that's impossible. You have to compose by the seat of your pants." - Arnold Newman

"Twelve significant photographs in any one year is a good crop." - Ansel Adams

"A good photograph is knowing where to stand." - Ansel Adams

"If your pictures aren't good enough, you aren't close enough." - Robert Capa

"Keep it simple." - Alfred Eisenstaedt

"I am not very interested in extraordinary angles. They can be effective on certain occasions, but I do not feel the necessity for them in my own work. Indeed, I feel the simplest approach can often be most effective. A subject placed squarely in the centre of the frame, if attention is not distracted from it by fussy surroundings, has a simple dignity which makes it all the more impressive." -Bill Brandt

"All photographs are accurate. None of them is the truth." - Richard Avedon

"Every time someone tells me how sharp my photos are, I assume that it isn't a very interesting photograph. If it was, they would have more to say." - Anonymous

"Unlike a painter, a photographer starts with something finished and works backward." - Anonymous

(imprumutate de pe un alt forum)

daca aveti disponibilitate sa le discutam, cred ca ar putea iesi foarte interesant.

remarca: tineti cont ca acesti fotografi cunosteau foarte bine regulile, pe care 'recomanda' sa le ignorati. altfel spus, ar trebui ignorate cu buna stiinta :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Iun 30, 2006 2:18 pm

remarca: tineti cont ca acesti fotografi cunosteau foarte bine regulile, pe care 'recomanda' sa le ignorati. altfel spus, ar trebui ignorate cu buna stiinta

nu zice nicaieri sa le ignori. Ceea ce zic ei este ca nu tre sa gandesti poza in spiritul regulilor ci in spiritul estetic. Chestia este ca daca acest spirit estetic exista acolo, regulile vor fi respectate. Nai cum sa faci alfel.
Intradevar exista fotografi care nu respecta aceste reguli, dar alea is exceptii si ei vor sa transmita un mesaj acolo, care este mult mai puternic cu ajutorul ruperii de ritm.
cum zice nenea cu mersu. nu tre sa stii musai ce e aia gravitatie casa meri corect, la fel ca unul care stie ce e aia. Ideea e ca stii sa mergi.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Sâm Iul 15, 2006 7:55 pm

Am citit reguli in fotografie, in pictura, acu ceva vreme si le-am uitat, ca am dat asa mare importanta, in plus, regulile sunt facute sa fie incalcate, nu? :)

Eu nu tin niciodata cont de reguli ( ofcors, din moment ce le-am uitat) si sunt constienta de asta, dar toata lumea ( cu exceptiile mentionate de memet) tine cont de ele? In sensu ca vezi ceva si te-apuci si faci poze din toate pozitiile, care cum iti place tie, sau stai si cujeti cum ar fi mai buna compozitia, cum pica lumina, etc?

"All photographs are accurate. None of them is the truth." - Richard Avedon

M-am oprit la asta, putea sa fie oricare..
Unii au modele pe care le urmeaza, altii, ca mine, nu stiu nici un nume din fotografie ( acum am doar unul in minte si asta pentru ca am citit zilele astea despre persoana in cauza) si fac poze cum le vine. Ultima categorie, au multe sanse sa copieze, fara sa-si dea seama, prima, copiaza, incercand sa se desprinda de model.. Cum mai avem originalitate in cazul asta? Subiecte exista, dar avem mereu originalitate?

( scuzati incoerenta)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm


Înapoi la Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron