Electronica: Techno, Trip-Hop, Trance, House etc...

Genuri si artisti de muzica electronica

Mesajde whatever » Mie Iul 21, 2004 12:26 am

catharsis, poate vrei sa imi arati unde nu am postat aici la subiect.

Fiind vorba de muzica electronica in general, va intreb daca aveti cumva orice din materialele vechi scoase de Mike din The Streets, care cam asta facea prin anii 90. Eu tot am cautat dar nu am gasit nimic.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Atscheed!!!

Mesajde groove909 » Mie Iul 21, 2004 11:14 am

Despre promovarea unui anumit gen de techno pot spune clar si tare ca invart rotitza spre acid techno. Maestrii care inca supravietuiesc si ma imbata cu distorsiile de TB-u 303 sunt Hardfloor, Josh Wink, Phuture303 si chiar Awex (care tind spre Goa)... gata, ma opresc!...
Cand o sa fiu cam pe la vreo 60-70 de ani, cand poate nu mai pot sa dau asa tare din cap si sa ma misc precum un june... am sa schimb placa pe Chill Out... Ambient, IDM... (pe care le scult cand vreau sa dorm dupa-amiaza - in sensul bun am zis-o :)).
Stiti... era acum vreo 7-8 ani - de fapt 14 pt ca totul a inceput cu Love Parade - principiul Ravers United. S-a cam dus treaba. Adevaratii raveri stiu despre de e vorba...
Cei care asculta de putin timp techno si nu au apucat oldies-urile sau nu au de unde sa le faca rost, cei care nu au citit nimic espre fenomenul asta mai de la inceputuri...eu simt ca au o repulsie oarecare fata de UNITATE: sunt comerciali si nu au mare deschidere spre inedit.
Oferiti sanse fiecarui nou "copil" venit in breasla! Invatati-l tot ce stiti, Nu-l luati de sus si creati-i oportunitati. Doar asa putem supravietui in lumea asta manelista! (imi vine sa plang - vorb'aia)... "*Ravers United... U keep the spirit alive!" (*Scooter)
Sa Traim!
groove909
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:58 am
Localitate: @

scuze, n-am mai trecut de mult timp pe aici

Mesajde usualflow » Joi Aug 05, 2004 9:37 pm

piskeshu scrie:Usual Flow, de unde i-ai scos pa oamenii aia? In afara de Matze nu stiu pa nime. De unde se poate face rost de asa ceva?


infos&download:
http://www.raphaelostak.cjb.net/
http://artists.iuma.com/IUMA/Bands/raphael_lostak/index-0.html
http://www.alergischeplatze.go.ro/

mort la creier http://arhiva7.xro.us
BGE http://www.rounoff.darktech.org/~infectedm

http://www.experimentalseafood.com/news.htm
http://www.experimentalseafood.com/yvat.htm
http://www.powerfx.com
http://www.lowenergynetwork.com/catalog/

...sau poti sa cauti pe vestitul besonic.com. Dai un search... ce artist vrei tu... si download placut!
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde sSQ » Dum Aug 15, 2004 11:58 pm

Toate ca toate, dar inafara de FIR, care i-am gasit din greseala pe net, cine se mai ocupa de descoperirea si promovarea muzicii electronice in Romania? Ca sincer inafara de vestitu' house nu prea misca nimic pe la noi. Desigur, avem Suie Paparude, avem Unu (?), dar eu zic de artistii independenti.

Deci, cine se ocupa si de ei?

PS: acu' nu-mi saritzi in cap ca nu prea sunt informat, ce vreti? "Intreaba si ti se va raspunde!" ;)
sSQ
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Mai 10, 2004 11:06 am
Localitate: ?

Mesajde SatyR » Lun Aug 16, 2004 12:07 am

Mda...cam naspa...la capitolu muzici d'astea electronice mai ciudate e jale...nu prea te baga nici draq in seama daca faci asa ceva, plus ca nici amatori de genuri d'astea nu prea avem prin tara, sa zici ca ai target.

Jos palaria pentru Damon, omul din spatele proiectului constantean Narkoeltik pentru initiativa crearii unui astfeld de label, si anume FIR.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Blue Velvet » Lun Aug 23, 2004 4:28 pm

dintre ai mai cunoscuti... Chemical Brothers, Massive Attack, Prodigy, Kraftwerk, Future Sound Of London, Bjork and so on...
It's A Strange World
Avatar utilizator
Blue Velvet
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 11:00 pm

Mesajde simpsons3721b » Joi Aug 26, 2004 12:31 pm

Si dintre si mai cunoscuti... Massive Attack, Air, Hooverphonic, Thievery Corporation, Zero 7, Monk & Catanella, Fila Brazillia, Herbaliser, Blue States, Mono, Airlock, and the list may go on...trupe de trip-hop super tari, dar pacat ca nu prea asculta romanii genul asta de muzica...
Avatar utilizator
simpsons3721b
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

plecaciune

Mesajde nox » Sâm Sep 04, 2004 5:11 pm

Nu conteaza ca e trip hop sau trance sau gabber sau sau sau.. ma inchin voua, ca mai exista lume sanatoasa, care nu spune hause la tot ce e mai tzopait si care nu-si da cu pumnu' in piept ca e "electronist" si asculta numa' scooter ... ;a
Infiati-ma careva si fugiti cu mine, ca m-am saturat de disperatii dupa manele cu influente house ( ;f )

Multumesc anticipat..

P.S. nu mai stiu care spunea ceva de protishead; adevarul e ca pe mine m-a dat pe spate vocea tipei (si soundu e bun, no comment)..
Avatar utilizator
nox
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde simpsons3721b » Sâm Sep 04, 2004 6:04 pm

[quote="nox"]P.S. nu mai stiu care spunea ceva de protishead]

E Portishead si daca vrei sa asculti in vreun club piese de genul ala, du-te in Web Club s-au prin Fire cand se inchide ca si pe acolo mai baga, da ti-am zis, cand se inchide :O
Avatar utilizator
simpsons3721b
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

dee dee dum

Mesajde nox » Sâm Sep 04, 2004 7:21 pm

portishead vroiam sa zic, da deh..
culmea ca prima data am auzit pe.. atomic.. nu stiu cum impaca that crappy romanian music cu asa ceva..
oh well..
pestele mare inghite pestele mic.. si i se pare normal
Avatar utilizator
nox
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Sâm Sep 04, 2004 8:46 pm

eu va recomand o alta trupa nu foarte cunoscuta inca si anume Supreme Beings Of Leisure, in special albumul lor din 2002 Divine Operating System.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde simpsons3721b » Dum Sep 05, 2004 4:34 pm

De la Supreme Beings of Leisure, mai tare e albumul din 2001 (Supreme Beings of Leisure) si mai ales melodia ''Under the gun''...
Avatar utilizator
simpsons3721b
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

Muzica electronica

Mesajde Floryan » Mie Sep 08, 2004 1:41 pm

Parca am mai pus intrebarea asta, dar o mai pun odata.
Poate ma ajuta cineva. Caut un album al unui compozitor de muzica electronica care este polonez, albumul este vechi de cel putin 20 de ani, iar pe coperta albumului care este pe un fundal albastru este desenat un ochi.
Daca ajuta pe cineva, una din melodiile lui era data odata pe timpul lui Ceausescu, simbata, era melodia de fundal la emisiunea "La sfirsit de saptamina"
Multumesc.
Floryan
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iul 15, 2004 11:20 am
Localitate: bacau

Trip-Hop-ul

Mesajde Titina » Vin Sep 10, 2004 11:21 am

Am auzit d mai multe ori de acest gen de muzik shi neascultand ziceam k nu-mi place...da' cand mi-a "ajuns la urechi" Tricky,a inceput sa-mi placa...shi am luat mai multe mel. de genu' asta...
ok,aici vreau sa va spunetzi parerea despre Trip-Hop shi....sa datzi nishte ex. de formatzii/cantaretzi marpha de acest gen....
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde simpsons3721b » Vin Sep 10, 2004 11:26 am

Daca n-ai observat era mai jos, in aceesi pagina ceva legat de trip-hop. :O
Daca vrei sa asculti, asculta Dj Shadow, Morcheeba, Massive Attack, Portishead, Four Tet, Mandalay, Blues States, Boards of Canada, Bowery Electric, Aievea(din Romania), Zero 7 vrei sa iti mai zic...? Oricum in toata lumea sunt decat 230 de trupe....
Mai vorbim ''Rockchick''...
Avatar utilizator
simpsons3721b
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Titina » Vin Sep 10, 2004 12:27 pm

oops...sorry dak mai era unu' :D (plz forgive me,adminilor)...
ps: Mandalay e trip-hop?!?! eu am asc. Mandalay,chiar am nu sh care album shi nu mi se pare deloc trip-hop...mi se pare mult mai mult New-Age...shi asha shi scria p un site de unde iau eu muzik...
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde simpsons3721b » Vin Sep 10, 2004 1:50 pm

Mandalay este trip-hop. Are 2 albume ''Instinct'' si ''Solace'' parca...
Dar sa stii si tu ca daca zici trip-hop, asta nu inseamna ca toate trupele suna la fel. Massive Attack suna intr-un fel(bine astia sunt o exceptie ca album dupa album are sound-ul schimbat) si Tricky suna altfel acum, decat inainte cand era in Massive Attack... Portishead suna altfel, Death in Vegas tinde spre un fel de rock, AIR e mai mult electronic...
Fiecare trupa are diferite root-uri...
Avatar utilizator
simpsons3721b
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

Mesajde SatyR » Vin Sep 10, 2004 6:52 pm

Si cam care ar fi caracteristicile acestui, asa zis, trip-hop? Un soi de drum&base, sau cum? Astept cateva trasaturi/elemente caracteristice.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde simpsons3721b » Vin Sep 10, 2004 9:43 pm

SatyR scrie:Si cam care ar fi caracteristicile acestui, asa zis, trip-hop? Un soi de drum&base, sau cum?


Are cam aceleasi beat-uri dar mult mai lente, in caracteristicul stil downtempo....
Avatar utilizator
simpsons3721b
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

Mesajde SatyR » Vin Sep 10, 2004 9:59 pm

OK, Thanx

Io nu prea am intalnit termenul si nu prea stiam cu ce mananca. Imi place foarte mult muzica electronica, dar sunt mai mult pe partea cu darkwave-ul sau ambientul (dark-ambient, ambient-industrial, noise, etc.)
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Shukar Collective au fost in Belgia..

Mesajde Promo Sapiens » Lun Sep 13, 2004 9:40 am

Promo Sapiens
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Apr 19, 2004 2:23 pm
Localitate: Bucuresti

Concert By British Council

Mesajde Promo Sapiens » Lun Sep 13, 2004 10:03 am

e concert pe 18 la romexpo:

freestylers
james zabiela
hybrid
parazitii
suie paparude
shukar collective
sunday people

amanunte aici:

http://www.britishcouncil.org/ro/romania/romania-arts/romania-arts-music/romania-arts-shusha-night.htm

ps
Promo Sapiens
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Apr 19, 2004 2:23 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde DrQBIK » Sâm Sep 18, 2004 10:37 pm

da asa e *p legat de beat down tempo :)0

Herbalize nu ati ascultat (nu stiu daca am scris corect dar ceva de genu)
ascutam acu vreun an si ceva ...
Alex S. & Blak Bishpo pe Compilatia SETUP tmbase are un trip-hop


care veniti la TM04Base?
Daca Eram Popa Eram Periculos .............. Padure fara uscaturi iiiii iiii iii ii i i i i i (DelaY AMB) Rullz
DrQBIK
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Iul 16, 2004 6:51 pm
Localitate: la net :D

Mesajde simpsons3721b » Dum Sep 19, 2004 8:50 am

E Herbaliser...
E destul de bun ultimul album "Herbal blend"
Daca vrei mai multe informatii de TM04Base intra pe http://www.drumandbass.ro

Sincer, as vrea sa vin da' nu stiu cum o sa stau cu banii... :-S
Avatar utilizator
simpsons3721b
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Dum Sep 19, 2004 10:01 pm

eu vin ca e aproape :) Oricum...am auzit niste zvonuri (idioate sper) cum ca biletele ar costa 1.000.000 (fatza de 300.000 anul trecut). Sper sa nu fie asa. Anyhow....ziceti care veniti, ca poate ne vedem pe acolo.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde DrQBIK » Vin Sep 24, 2004 10:01 pm

ohhhhh au ma doare calofiferu la iarna :)))
1milion:))) hm sa nu fie asa
pai daca ma vezi pe colo tragema de mineca ca nu prea lucra spiritul de observatie ................................................desi nu cred ca va depasi 150.000mii lei
pe seara si ...seara1 va fi mai ieftina ca se tine intr-un club timisorean:))
asa ca zvonuri rile s`varza :(((

pai man sa ne vedem acolo la maBento oka
Daca Eram Popa Eram Periculos .............. Padure fara uscaturi iiiii iiii iii ii i i i i i (DelaY AMB) Rullz
DrQBIK
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Iul 16, 2004 6:51 pm
Localitate: la net :D

Mesajde cote » Vin Ian 28, 2005 2:21 am

salut.
celor interesati de topicul asta, le recomand emisiunea de radio Selectro.

detalii la www.selectro.ro
cote
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Ian 27, 2005 8:03 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Blue Velvet » Lun Apr 25, 2005 2:31 pm

Mandalay este trip-hop. Are 2 albume ''Instinct'' si ''Solace'' parca...


nu ierea cumva downbeat?...
It's A Strange World
Avatar utilizator
Blue Velvet
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 11:00 pm

Mesajde jazzadezz » Mie Iun 29, 2005 11:36 pm

Aici puteti face download la prima melodie a formatiei Jazzadezz...
asteptam parerile voastre...

http://atlantis.cs.pub.ro/~iulianse/music/Jazzadezz%20-%20In%20Your%20Eyes.mp3

pana la sfarsitul lunii iulie mai inregistram doua melodii cu care ne vom duce inspre trip-hop si acid jazz
jazzadezz
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iun 29, 2005 11:30 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Psilocybe » Vin Iul 22, 2005 4:16 pm

simpsons3721b scrie:Daca n-ai observat era mai jos, in aceesi pagina ceva legat de trip-hop. :O
Daca vrei sa asculti, asculta Dj Shadow, Morcheeba, Massive Attack, Portishead, Four Tet, Mandalay, Blues States, Boards of Canada, Bowery Electric, Aievea(din Romania), Zero 7 vrei sa iti mai zic...? Oricum in toata lumea sunt decat 230 de trupe....
Mai vorbim ''Rockchick''...

As adauga si Lamb...(Lamb simplu nu The lamb of god).
Avatar utilizator
Psilocybe
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Iul 21, 2005 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica electronica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron