Electronica: Techno, Trip-Hop, Trance, House etc...

Genuri si artisti de muzica electronica

Ascultati muzica techno

Mesajde SJ_Static » Vin Feb 15, 2002 11:56 pm

Asta te face sa te simnti mai bine
SJ_Static
 

Re: Ascultati Muzica Buna

Mesajde Panshui » Sâm Feb 16, 2002 3:51 pm

Incearca sa asculti putin Future Sound of London sau The Orb. Sa-mi spui dup-aia cum te simti
I'm just a regular guy from outer space.
Panshui
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mie Feb 13, 2002 1:08 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Aliosha » Dum Feb 17, 2002 6:34 am

Si dupa aia incearca sa asculti :
underworld, orbital, autechre, mouse on mars, plaid, boards of canada ( ambient techno, IDM), arovane, the black dog, jetone, mu-ziq, two lone swordsmen si spune-mi cum te simti.
Dar probabil ca va fi unul dintre acele subiecte in care se va vorbi de nus' ce hit de la tv cat de cool e etc...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Sunt impresionat

Mesajde Panshui » Dum Feb 17, 2002 8:08 pm

Mai, da stii ceva in materie de EM si techno experimental..unele din formatiile alea nici eu nu le stiu. Poate facem un schimb de CD-uri, ceva. Eu am Jarre la greu (cam tot ce se poate avea), plus The Orb, FSOL, Eno si o gramada de ambient. Daca esti interesat (sau interesata, nu stiu ce sex ai), da-mi un e-mail la vleca@xnet.ro.

Pa, numa bine

Panshui







underworld, orbital, autechre, mouse on mars, plaid, boards of canada ( ambient techno, IDM), arovane, the black dog, jetone, mu-ziq, two lone swordsmen
I'm just a regular guy from outer space.
Panshui
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mie Feb 13, 2002 1:08 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Aliosha » Dum Feb 17, 2002 10:57 pm

Panshui as fi fost intresesat sa fac schimb de Cd-uri cu tine ca stiu cum e in Romania, am avut aceeasi problema ( e al dracu de greu sa faci rost de ce iti place) dar eu nu mai stau in tara.
Acum imi e mai usor sa cumpar sau sa-mi trag ce imi place ( intr-un final) din fericire.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Dum Mar 03, 2002 9:27 pm

Am modificat numele threadului in speranta ca va intra mai multa lume sa scrie aici.
Nu am facut altul nou pentru ca primele posturi sa fie un punct de plecare pentru discutii.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Muzica electronica... amatori?

Mesajde Heavystone » Vin Apr 16, 2004 7:58 am

Cele mai tari formatii de muzica electronica... Lista mea cuprinde urmatoarele:

Prodigy
Crystal Method
Chemical Brothers
Fluke
Future Sound Of London
Lunatic Calm
Fatboy Slim
Orbital
Delerium
Apollo 440

...cam astea'm vin in minte acum... completati, daca credeti ca trebuie...

Edit (b0nechina); am unit subiectul cu unul mai vechi... sper ca de data asta sa fie cu noroc si aiba si ceva succes.
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Apr 18, 2004 12:10 am

Mr.Electric Triangle,Dj Shadow,Tricky,David Holmes shi mai sunt o gramada...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde SatyR » Lun Apr 19, 2004 11:58 pm

In muzica asta electronica sunt o gramada de trupe care au un sound al draq de interesant...dar majoritatea celor care-mi plac mie cocheteaza cu darkwave-ul, industrialul sau dark-ambientul, ex :Deine Lakaien, VNV Nation, Das Ich, Wumpscut, Skinny Puppy, Arcane Art, Front Line Assembly, Snog, Schiller, Wolfsheim, Raison D'etre, Lustmord, In Saughter Natives sau Megaptera...alte trupe interesante care se ocupa cu muzica electronica experimentala, de data asta intr-o forma mai putin alterata ar fii :

Gridlock - super trupa, muzica electronica experimentala...ceva intre drum & base si beat-urile de la aphex twin..o trupa venita de la Metropolis Records, un label care a dat multe trupa bune ca :Frond Line Assembly, Ikon, Snog, Evil's Toy, Alpha Ville si multi altii...

The Future Sound of London - trupa asta cred ca anu mai are nevoie de nici o prezentare, tipii aia 2 din spatele proiectului sunt cu siguranta niste mici genii, FSOL pt cine nu stie se ocupa cu un soi de ambient ceva mai ciudat, l-as numii ambeint/abstract..de remarcat ar fi albumele Dead Cities si ISDN...

yelworC - o trupa ceva mai intunecata dar deasemenea foarte interesanta...trupa asta merge oarecum spre darkwave dar cred ca poate fi trecuta aici oricum...

Forma Tadre - tot o trupa venita de la Metropolis Records, sound futuristic si toate cele...

+ multe multe alte trupe ca:

Placebo Effect, project Pitchfork, Panic on the Titanic, The Machine in the garden, Black Lung, Covenant, Dark Illumination, Decoded Feedback, Die Form, Evil's Toy, Front 242, Funker Vogt, Brian Eno, The Orb, Biosphere, Imminent Starvation, Alien Sex Fiend, Anax Imperator, Falco meets Amadeus, Dune...

hauditie placuta...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Apr 20, 2004 8:27 am

Atrag atentia asupra ultimelor mele descoperiri: Gultskra Artikler,Andrey Kiritchenko, Trivial music, Fun Tourist - exceptional!
De asemenea sa nu uitam de Leftfield, Asian Dub Foundation, Roni Size, Hooverphonic
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Apr 20, 2004 5:04 pm

Asian Dub Foundation sunt unii dintre preferatii mei,atat ca muzica cat shi ca mesaj.Din pacate nu s-a mai prea auzit nimic de ei de ceva vreme.Tot pe lista asta adaug shi pe cei de la Mr.Electric Triangle, trip-hop de calitate...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Heavystone » Mie Apr 21, 2004 5:35 am

Pai daca veni vorba de D'n'B.... dau si yo cu: Aphrodite, Cyclone, Orion, Roni Size... :D


..aaa shi Squarepusher - d'n'b ultra-experimental foarte greu de digerat... cel putin pt. mine... dar cu niste chestii ingenioase in piesele "Red Hot Car", "Anstrom Feck"...
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Sâm Mai 01, 2004 11:44 pm

squarepusher e genial, tim jenkins sau cum il cheama e un bassist exeptional.as mai adauga aici si photek, un japonez(cred) tare simpatic plus BottomEnded, Genetic Sequence si EZ Rollers
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Festival de muzica electronica la Cluj Napoca – Transilvanian Summit 07-08.05. 2004

Mesajde piskeshu » Joi Mai 06, 2004 9:59 am

Invitatzi din Ungaria, Romania , Austria. Mai multe amanunte din urmatoru link( locatii, bilete, participanti):
http://www.techno.ro/summit2004/lineup.html
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde usualflow » Mar Iun 15, 2004 4:17 pm

dar r-IDM-ul si nu-school breaks-urile va plac?
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Iun 15, 2004 4:24 pm

De la ce vine "r" ala din fatza de la IDM?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde usualflow » Mar Iun 15, 2004 4:25 pm

whatever scrie:squarepusher e genial, tim jenkins sau cum il cheama e un bassist exeptional.as mai adauga aici si photek, un japonez(cred) tare simpatic plus BottomEnded, Genetic Sequence si EZ Rollers


Tom Jenkins. E genial intr-adevar.

dar r-IDM-ul si nu-school breaks-urile va plac?

RIDM e un proiect de mediatizare a Romanilor care produc Inteligent Dance Music.

adapt
BGE
ciki csaba
makunouchi bento
electronvc
mort la creier
F. A. K.
JaxxTronic
Silent Strike
DrQBIK
crystalline
The E's End
matze
the flux komplex
sonic tonic
empty recycle bin
bonus: Schlecht

nota: RIDM un copil de-al RIDMA, un proiect de experimente in grup de 3 din timisoara anului 98(?): doi makunouchi bento si un adapt.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde usualflow » Mar Iun 15, 2004 4:38 pm

RIDM e un proiect de mediatizare a Romanilor care produc Inteligent Dance Music.

adapt
BGE
ciki csaba
makunouchi bento
electronvc
mort la creier
F. A. K.
JaxxTronic
Silent Strike
DrQBIK
crystalline
The E's End
matze
the flux komplex
sonic tonic
empty recycle bin
bonus: Schlecht

nota: RIDM un copil de-al RIDMA, un proiect de experimente in grup de 3 din timisoara anului 98(?): doi makunouchi bento si un adapt.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Iun 15, 2004 11:50 pm

tot ascult pe Fingertwister si suna tare bine. Am descoperit iarasi Simon V si Snarekicka. Nu e chiar old school dnb, dar merge. Pentru dnb mai agresiv recomand cu caldura Armageddon
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Iun 16, 2004 8:40 am

Usual Flow, de unde i-ai scos pa oamenii aia? In afara de Matze nu stiu pa nime. De unde se poate face rost de asa ceva?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Matze (??)

Mesajde blaind » Mar Iun 29, 2004 10:22 pm

voi ce shtitzi despre Matze?
de unde e?
de cat timp se ocupa de muzica?
bla bla? orice!

la mine in orash nu se gaseshte asha ceva... am gasit doar cateva mp3uri pe net..
parerea mea: e tare
Still talkin' to myself
and nobody's home

(Alone)
Avatar utilizator
blaind
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Azka » Dum Iul 04, 2004 5:40 pm

ok...techno`s gr8 dar nu ma prea pricep.my domain is gabber/hardcore de la happy pana la dark.my favourites?rotterdam terror corps,neophyte,nordcore,lady dana,promo,tellurian,rotello,the master of disaster,rob gee,screamerclauz,pcp etc etc etc + seturile de la thunderdome :P almost all of them
For you it`s noise...For us it`s TECHNO!
Avatar utilizator
Azka
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 11:00 pm

Mesajde Calinescu » Lun Iul 05, 2004 12:15 am

pe oamenii aia ii gasesti pe besonic...sau......daca te incordezi bine...pe la iubitorii de slagare electronice.
Calinescu
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Dum Apr 20, 2003 8:58 pm
Localitate: is

Mesajde DrQBIK » Sâm Iul 17, 2004 3:41 pm

oau se spikue de IDM .......Rullz :))
#-o ce fain si vad ca is si eu printre artisti :)))
ce onoare :))) #-o
:))
besonic pe besoni e ceva sa vedeti ce detinem la home
idm pe besonic se urca piese reusite pot sa zic dar mai putin masterizate la un leval de la 1...10 cam de 7 ............................
#-o
Daca Eram Popa Eram Periculos .............. Padure fara uscaturi iiiii iiii iii ii i i i i i (DelaY AMB) Rullz
DrQBIK
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Iul 16, 2004 6:51 pm
Localitate: la net :D

Mesajde piskeshu » Lun Iul 19, 2004 8:37 am

Oameni buni incercati sa vorbiti romaneste cat de cat. Ce-i aia besonic, ie un site ? Si folositi mai putine emoticoane, va rog!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde darkshines » Lun Iul 19, 2004 9:16 am

I-ati uitat pe Portishead! Albumul lor Dummy e genial.
Iar de la Tricky va recomand albumul Nearly God, pe care majoritatea pieselor sunt colaborari cu nume consacrate (Bjork, Terry Hall, Neneh Cherry, etc)

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Iul 19, 2004 11:42 pm

eu zic ca e un pic cam aiurea threadul acesta. Poate ar fi mai bine sa nu se mai bage in aceeasi oala dnb cu idm sau cu trip hop, sa nu mai zic de trance si house prezente in titlu.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde catharsis » Mar Iul 20, 2004 12:15 am

toate sunt muzici electronice. nu vad ce nu e bine. au fost mai multe threaduri care nu prea au avut succes asa ca s-au unit cu unul mai vechi. ar fi bine si daca ai posta la subiect.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde DrQBIK » Mar Iul 20, 2004 5:51 pm

Fie vorba intre noi electronisti iiiiiiiiii [ (cu Flagel)si o leaca de Reverb by Catedrala] de dum dumuri neam cam saturat :)) nu ca facem discriminari si departajari de BiturIIIII dar cam plicti :( trance UL Techno-UL Nu mai dau nu,me ca poate ma bat astia dupa aia :-S ...................

zic eu .....ascultati fratilor un Dj Rap...Dj hiv...Concord Dawn ....BAU

COp .......mai vreti:)) sau paote vreti ceva AMBIENT ..Otholate-Noel.....si mai sunt .....oh oh.............
Daca Eram Popa Eram Periculos .............. Padure fara uscaturi iiiii iiii iii ii i i i i i (DelaY AMB) Rullz
DrQBIK
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Iul 16, 2004 6:51 pm
Localitate: la net :D

Mesajde SatyR » Mar Iul 20, 2004 10:10 pm

Dobrica...n-am inteles nimik...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Muzica electronica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron