Venetian Snares

intelligent ... clicks and cuts

Venetian Snares

Mesajde whatever » Joi Ian 12, 2006 12:42 am

deci Venetian Snares, pe numele sau Aaron Funk e un muzician nemaipomenit, care desi a aparut relativ recent pe scena mondiala de muzica electronica experimentala (prin 96-97, ceva de genul) a ajuns un nume mare de tot in timpul scurt ce l-a avut la dispozitie pana acuma.

Tipul e un psihopat obsedat de pisicile sale (are si ceva album numit Songs About My Cats, si ca tot veni vorba de pisici, mai era si faza aia geniala cu ultima piesa de pe albumul in cauza, unde sunt inserate imagini cu respectivele feline, vizionabile cu ajutorul unui aparat numit Spectrum Analyzer ) cu pleata gen Trujillo si care mie imi place foarte mult. Si nu doar pentru ca in soundul sau incorporeaza IDM, glitch, sau pentru ca se mai regasesc elemente de free jazz sau chiar muzica simfonica. Si de asta, normal, dar ce e mega fain la Venetian Snares e faptul ca piesele sale nu se incadreaza niciodata in tipicul 4/4. La el avem ritmuri de 7/4. Si suna bine de mori.

Plus ca are o discografie foarte vasta pentru 10 ani de activitate, si multe dintre bookleturile albumelor au fost facute de controversatul Trevor Brown, axate desigur pe specialitatatile sale, care variaza de la bondage si SM, pana la pedofilie si violenta.

Deci, concluzia e ca mie imi place foarte foarte mult Venetian Snares. Cel mai mult de fapt din tot IDM'ul pentru soundul sau original si extrem de intens. Doll Doll Doll m-a impresionat foarte tare dintre albumele lui, e preferatul meu din ce am auzit pana acuma. Si pana si titlurile pieselor sunt "dubioase", de la Befriend a Childkiller si All The Children Are Dead pana la I Rent The Ocean.

Pai cam atat. Puteti sa va uitati pe aici daca aveti chef : http://www.venetiansnares.com

Alti fani ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Nymphenburg » Mie Mar 29, 2006 1:19 pm

Albumul meu preferat de la Venetian Snares ar fi 'The Chocolate Wheelchair Album'.
Pana sa aud de Venetian Snares, nu stiam de casa de discuri Planet Mu, iar de atunci m-am interesat ce alti artisti ar mai fi la Planet Mu - si am gasit adevarate comori precum µ-Ziq, Jega, Hrvatski, Doormouse, Kid Spatula, Dykehouse, Hellfish, Nautilis, Julian Fane si Vex'd.
Dar asta e cu singuranta, obiectul unei alte discutii...
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde wednesday » Sâm Aug 12, 2006 11:20 am

am ascultat ieri ultimul album anume - cavalcade of glee and dadaist happy hardcore pom poms si e incredibil de fain!
cred ca e preferatul meu dupa doll doll doll si rossz csillag allat szuletett. foarte refreshing dupa ultimele 2, care nu prea m-au impresionat.
iar coverul artul este jaw dropping!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Dec 17, 2006 11:00 pm

am ascultat zilele astea toata discografia VS super atent, si m-a prins si mai tare ca inainte. Hospitality (ultimul album) e fain de tot, dar momentan m-am tripat ultra tare pe Einstein-Rosen Bridge de pe Chocolate Wheelchair Album. DEMENTIAL.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am


Înapoi la IDM/Glitch

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator