Kid606

intelligent ... clicks and cuts

Kid606

Mesajde whatever » Sâm Ian 21, 2006 11:08 pm

Artistul meu favorit din sfera de glitch ar fi Kid606, care din cate stiu e sud american, de prin Venezuela sau asa ceva (lucru care l-a inspirat si in videoclipuri). Principalele surse de inspiratie sunt trupe de grindcore, de industrial si death metal, Napalm Death numarandu-se printre favoritii sai. Si muzical vorbind, piesele sale sunt breakbeaturi la un tempo foarte ridicat, cu multe samples intercalate, si chiar parti de noise. Cu toate astea, el are si multe piese care bat inspre ambient, precum si altele care ajung chiar hardcore.

Cum majoritatea muzicienilor de pe scenele de IDM si Glitch se cunosc, si probabil sunt si prieteni, Kid 606 impreuna cu Rjyan Kidwell, adica alt nume mare, care a scos albume sub denumirea de Cex, a fondat propria casa de discuri, si anume Tigerbeat6. Inainte de asta, Miguel Depedro (ca asa il cheama) a fost la Ipecac Records.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Nymphenburg » Mie Mar 29, 2006 1:29 pm

Daca in unele locuri se zice ca-l cheama Miguel Depedro, in altele scrie Miguel Manuel de Pedro. Care dintre ele?
Alte informatii:
- El a fost nascut in 1979 in Venezuela si a fost crescut in California.
- De dragul muzicii, a abadonat scoala! Eu n-as face acest lucru...
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde whatever » Mie Mar 29, 2006 3:00 pm

e acelasi lucru, nu conteaza prea mult ca scrii Depedro, sau de Pedro ... stiam anul nasterii, si tara sa de origine .. heh

apropos, tu chiar ai 13 ani ?!?!?!?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am


Înapoi la IDM/Glitch

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron