Squarepusher

intelligent ... clicks and cuts

Squarepusher

Mesajde whatever » Mie Feb 08, 2006 7:51 pm

Omul asta, pe numele sau real Tom Jenkinson e unul dintre cei mai faini muzicieni aparuti in ultimii ani, nu doar in sfera muzicii electronice. Desi se axeaza mai mult pe IDM, omul are foarte multe alte influente din musique concrete sau jazz, plus ca e un bassist si un tobosar de nota 10. De multe ori, Squarepusher apare pe scena doar cu un bass fretless si cu un laptop, si oricum da clasa la toata lumea, pentru simplul motiv ca e genial.

Tom e obsedat de echipamentele sale, pretinde ca stie mai multe despre ele dacat cei care le-au manufacturat, plus ca filosofia sa este ceva in genul ca masinariile influenteaza oamenii mai mult decat se crede, si ca nici macar nu pot sa fie controlate 100 %. Ele au aceeasi capacitate de creatie ca si oamenii si ei trebuie sa functioneze impreuna ca un tot unitar. Mai sunt multe de zis aici si o sa continui alta data)

Evident, multe albume de-ale sale au iesit la Warp Records, si printre cele mai cunoscute ar fi Feed Me Weird Things, Selection Sixteen sau Hard Normal Daddy.

http://www.warprecords.com -> si acolo cautati Squarepusher. Merita
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Nymphenburg » Mie Mar 29, 2006 1:23 pm

Intr-adevar, un muzician genial. Am facut cunostiinta prima data cu el datorita materialului 'Do You Know Squarepusher'. In ultima vreme a inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult 'Go Plastic'...
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta


Înapoi la IDM/Glitch

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron