Massive Attack

Soundul din Bristol

Massive Attack

Mesajde whatever » Mar Dec 20, 2005 9:29 pm

Massive Attack sunt trupa care a adus soundul de trip hop in lume, si provin (se putea altfel) din Bristol. Sunt destul de vechi, de prin 1987 sau ceva de genul, si primul lor album, ca de alftel primul album trip hop aparut in lume, a fost scos pe piata in 91, si a fost numit Blue Lines. Si pe el e mega piesa Unfinished Sympathy. Blue Lines e un album de referinta pentru intregul gen muzical trip hop. Blue Lines i-a inspirat pe Portishead, Morcheeba sau Sneaker Pimps. Tricky a continuat colaborarea cu Massive Attack pana la Protection, dupa care si-a vazut de cariera sa solo (si ce cariera). Si tot atunci au cam inceput Massive colaborarile pentru melodii, printre altii cu Madonna, cu Craig Armstrong, cu Elisabeth Fraser (din Cocteau Twins), cu Sinéad O'Connor, cu Mos Def si multi altii.

Mezzanine e al treilea album al trupei, exeptional de-a dreptul, cu un sound mai dark si mai plin de distorsuri de chitara. Ca fapt divers, multe piese de pe el au aparut in diverse soundtrackuri. Si in 2003 a iesit pe piata si 100th Window, ultimul album al trupei, care mie nu prea mi-a placut. Oricum, componenta originala se schimbase deja aproape in totalitate, de la Robert Del Naja ("3D"), Grant Marshall ("Daddy G") and Andrew Vowles ("Mushroom") s-a ajuns acuma la Del Naja, Davidge (care lucrase cu Del Naja pentru Mezzanine) si Alex Swift.

Mie Massive imi plac mult de tot. Poate nu la fel ca si Portishead (care sunt mult mai dark si mai deprimanti) dar oricum, sunt acolo sus. Muzica exelenta facuta de muzicieni exelenti. Voi ce parere aveti despre ei ?

Ps - la un moment dat trupa s-a numit doar Massive, pentru ca se considerase de catre posturile TV si radio ca numele de Massive Attack nu prea merge in perioada razboiului din golf.


http://www.massiveattack.co.uk
http://www.massiveattackarea.com
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde JungleboyT » Joi Feb 16, 2006 7:46 pm

Am o intrebare: negresa care isi punea vocea pe blue lines cine e?
Si Mad Profesor cine e?

Si Mezzanine ii al patrulea dupa ei. No protection ( Mad Profesor remixes ) ii al treilea

Danny the dog O.S.T. cum ti se pare?
Avatar utilizator
JungleboyT
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Dec 27, 2005 12:00 am

Mesajde simpsons3721b » Joi Feb 16, 2006 8:48 pm

JungleboyT scrie:Am o intrebare: negresa care isi punea vocea pe blue lines cine e?
Si Mad Profesor cine e?


-Negresa e Shara Nelson din trupa "Kasha". A colaborat cu ei pt respectivul album cum apare de ex Sinead O'Connor pe "100th windows".

-Mad Professor e un producator de dub si reggae.
Oricum componenta trupei de pe un album pe altul e foarte diferita.
Avatar utilizator
simpsons3721b
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Nymphenburg » Vin Mar 31, 2006 1:41 pm

Parerea mea : No protection este mai degraba un EP...
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde whatever » Vin Mar 31, 2006 7:49 pm

pai da ... de asta am zis ca mezzanine e al treilea album
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Nymphenburg » Dum Apr 02, 2006 6:04 pm

Tocmai am vazut azi-dimineata pe MTV2 la "The Download Chart", videoclipul "Live with Me", un featuring cu cantaretul de jazz Terry Callier - piesa e bunicica, nu zic nu, dar videoclipul nu e pe masura melodiei.
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde JungleboyT » Dum Apr 09, 2006 11:07 pm

pai tre sa vezi videoul original. a lasat cineva un link aici la video. daca nu cauta-l tu pe http://www.youtube.com si mai este unul al false flags. si mie nu mi se pare no protection EP pentru ca totusi este un Long Play, are mai mult de 3 piese pentru a fii EP sau 5 ca sa fie cd5 cum i se mai spune. eu am vazut doar EP-uri cu 5 piese max in mod normal 3
Avatar utilizator
JungleboyT
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Dec 27, 2005 12:00 am

Mesajde bristol » Mie Apr 12, 2006 11:12 am

eu ascult de ceva timp live with me de cateva ori pe zi... iar videoclipul eu zic ca e bun... nu inteleg ce e cu tipul de la inceput... cel cu clopotzelul....

mad professor face muzica dub... a colaborat cu scientist, lee perry si altii.... pe singles vezi ca massive au influente dub foarte puternice...
Avatar utilizator
bristol
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Apr 11, 2006 11:00 pm

Mesajde Nymphenburg » Mar Mai 09, 2006 4:15 pm

Oricum, nu puteti numi No Protection un album de colectie. Pana la urma, se poate considera un remix album...
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta



Înapoi la Trip Hop

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron