Albume noi 2005-2006

Soundul din Bristol

Mesajde RaZel » Vin Iul 28, 2006 9:15 am

@simpsons3721b

I Am X - "The alternative"[2006]

I Am X merita mentionat doar pentru ca Chris Corner face parte din Sneaker Pimps desi soundul se apropie mai mult de SP in perioada lor indie decat cea trip hop.

Si despre Archive-Lights s-ar putea spune acelasi lucru.Acum ca stau bine sa ma gandesc ati observat cat de mult s-au inderpartat cele mai grele nume de alta data de radacinile lor?

Ultimul album al lui Massive Attack este Dark Electronica pur;SP-indie;Archive-indie;UNKLE-electronica..Acum ca stau sa ma gandesc dintre formatile mari de alta data care activeaza si in prezent Tricky s-ar putea spune desi cu greu ca a ramas singurul consistent.
Nu ca ma plang si ca nu as promova evolutia soundului formatilor sus numite si poate ca ar fi devenit repetitiv daca se abuza acelasi sound pana in 2006 dar parerea mea personala este ca fiecare formatie ar mai fi putut scos cel putin un album trip hop pur care sa para coerent si sa isi aiba locul in discografie.
RaZel
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 18, 2006 4:10 pm
Localitate: Constanta

Mesajde simpsons3721b » Dum Iul 30, 2006 10:26 pm

Zero 7 este o trupa care promite...chiar daca nu e trip-hop curat.
Avatar utilizator
simpsons3721b
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Nymphenburg » Mar Oct 10, 2006 6:10 pm

Am apucat sa ascult ceva din "The Garden" al celor de la Zero 7 si, sincer, eu recomand tuturor celor care au adorat albumele anterioare, sa il lase deoparte, pentru ca s-ar putea sa considere noul album o blasfemie. Pentru ca "The Garden" se indeparteaza substantial de downtempo-ul cu care ne-au obisnuit Zero 7 si acum face o deviere serioasa spre indie, neo-folk (vezi "Left Behind" unde Jose Gonzales contribuie aproape in totalitate) - deja "In The Waiting Line" avea unele influente, dar nu asa cum o face noul album.

Bine ca "Saturnine" a fost amanat pentru 2007. Cel putin avem ce roade pana atunci! :D
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Anterior

Înapoi la Trip Hop

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator