Festival de muzica electronica la MNAC

Scena electro din Romania

Festival de muzica electronica la MNAC

Mesajde DTH » Vin Ian 06, 2006 8:57 pm

cred ca aici se potriveste anuntul.. muzeul MNAC e la casa poporului (ocupa o parte din cladire)

si asta e de pe alt forum:
=================================================

Festival for electronic music and related visual arts .
27, 28, 29 January/ MNAC/
Muzeul National de Arta Contemporana / http://www.mnac.ro

Rokolectiv este mult asteptatul festival de muzica electronica si cultura digitala din Bucuresti.
Rokolectiv aduce in atentia publicului artisti romani in afirmare precum si personaje internationale deja celebre de la festivaluri similare de afara cum ar fi Sonar din Barcelona, Club Transmediale din Berlin sau Villette Numerique din Paris.


Anul asta veti vedea/asculta :

Vineri 27 Ianuarie
19h00
Yvat&Cut (Romania , IDM)
Fennesz (Noise)
Ježí­Ã…¡ Táhne na Berlí­n (Cehia, Electronic)
Gojira&Kosak/ visuals Mika (Romania , Electronic)
DJ Elephant Power


Sambata 28 Ianuarie
19h00
Brazda lui Novac/ Mika visuals: Dilma (Romania , IDM)
Mlada Fronta (Franta , Experimental , tribute to John Carpenter)
Rec_Overflow
Materidouska (Cehia , electronic)
Jason Forest/ Donna Summer


Duminica 29 Ianuarie
19h00
Aoki Takamasa & Tujiko Noriko (Japan , Programmed electro with vocals)
Discordless (Romania ,Industrial , Powernoise , Ambiental)
Electronicat (Electropunk)
My Robot Friend (New York)



Si mai multi.... (Lista este provizorie)
Detalii si bilete in curand pe http://www.rokolectiv.ro

Rokolectiv este sprijinit de MNAC, Club Transmediale Berlin, Goethe Institute, French Institute, Czech Centre, Cultural Centre of the American Embassy, Austrian Embassy, Pro Helvetia, Japan Foundation, Cervantes Institute

Parteneri Media : B24FUN, Clubbing Mag, RePublik, Radio Delta RFI
DTH
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Noi 30, 2004 12:38 pm
Localitate: .RO

Mesajde whatever » Dum Ian 08, 2006 12:22 am

hehe, salutare :D
asta e primul show a lui Discordless, nu ?
as veni si eu dar asta pica in mijlocul sesiunii, asa ca nici o sansa. Sa zici cum a fost (ma gandesc ca o sa fi acolo), ok ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde darkshines » Lun Ian 09, 2006 12:01 am

Uai ce-as veni si eu la Tujiko Noriko si Discordless! Daca nu ajung, cum a zis si whatever, asteptam impresii si alte alea...

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde DTH » Lun Ian 09, 2006 2:10 pm

salutare
da, ai dreptate.. cred ca e primul.
E posibil sa nu fiu la toate cele 3 seri, dar daca nu intervine ceva intretimp, promit sa scriu aici despre eveniment :)
DTH
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Noi 30, 2004 12:38 pm
Localitate: .RO

Mesajde Shaki » Lun Ian 09, 2006 5:40 pm

shtiu pe cineva care abia ashteapta sa ajunga acolo, al carei nume incepe cu sha shi se termina cu ki :D
o sa fiu in tuate cele trei seri & abia ashtept mlada fronta shi discordless...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Lun Ian 09, 2006 9:43 pm

io sincer as acorda mult mai multa atentie la Yvat si Brazda lui Novac. Sa vezi ce aparatura are Brazda ! (nu ca eu as fi vazut-o, dar am auzit din surse sigure ce are omul ala, si m-am crucit) E mare fan Autechre apropos

ps - ce mi-a placut mie MNAC-ul, cand l-am vizitat, la o saptamana dupa deschidere. Super super fain. Tot asa a ramas liftul ala imens si genial ? :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde neatza » Mar Ian 10, 2006 11:53 pm

bre, eo stiu ce aparatura are (sau cel putin am vazut) dar nu se compara nici pe departe cu Mlada Fronta. si i-am vazut pe amandoi unul dupa altul.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Ian 11, 2006 12:20 am

la Cluj, nu ?

uite aici : (e mai lung, dar merita citit, ca tot veni vorba de echipamente, am extras asta din ceva interviu cu Autechre ce il aveam)

GEAR SHIFT
Sean: "The first stuff we had was a [Roland TR] 606, a [Casio] SK1 and SK5, then a Boss delay unit. Then we got our [Roland MC] 202, a Tascam 244 4-track and a Juno 106. It's grown so slowly that we're totally au fait with it all. But you can't forget, especially with the amount of software that we've got now, that it's very easy to get into a specific way of working and to forget what it's like to use an analogue synth, to have to deal with 40 controllers at once, for instance."

Rob: "Modern software is so possessive, it draws you in and you stay there with it, you become a bit of a convert to it. I can see that happening to a lot of people around us as well: 'look at this, try that'.

"A couple of months ago we bought the Kenton Pro4, and our old Korg MS20 which we had to delay on the 4-track because it was out of time with the trigger, was all sorted out. Now we can do anything again with our old gear; it's totally in sync with what we do on the computer. Wild really."

Sean: "It's decent being able to use the [MC]202 sequencer again."

Rob: "Yeah, it's not just slaved to the computer, with MIDI note velocities and all that, you can work within the 202."

Sean: "We could get the same results if we used the sampler but it's just having to use that interface. Some people might think it's a backward step, but it isn't."

Rob: "It forces you to be led into different territory."

So let's talk sequencers then.

Sean: "I like the 202 sequencer. It's like playing dominoes or something."

Rob: "It's more like working with Lego I think."

Sean: "As long as you know what you're doing it's like operating any machine, I think. For instance we can sequence patterns well fast on the [Roland TR] 606, and we can do stuff well fast on the [Roland] R8, and they're two totally different drum machines in terms of the way that you program them. They're polar opposites -- with the 606 it's all flashing in front of you, while you're working blind with the R8.

"If you're using Logic you're not blind to anything, everything is totally visible. Quite often we'll find ourselves turning the monitor off in the studio because that's the only way of telling how much there is sometimes, especially using Logic or Cubase. Meanwhile with the R8, it has a pretty decent sequencer, but no real visual interface."

Rob: "With the R8 it's almost like you have to know the sequence inside out, through having it in there and in your head, rather than being able to quickly refer to it every time you're not quite sure about something. With something like Logic you can be totally consumed by the screen. You know what all the dots mean, but after hours of staring, it can lose all significance -- you're not listening to the music."

Sean: "We've got a big enough computer to have three or four sequencers, but we use Logic over anything else because it's got the environment that we're most comfortable with."

Rob: "As it stands, Logic seems to have all the best aspects of all the available sequencers, and we grew up on Creator as well, so we just fit into that German thing quite easily."
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde DTH » Mie Ian 11, 2006 6:36 pm

daca vrei sa vezi ce aparatura are, poti sa citesti personal pe site: http://www.brazdaluinovac.go.ro - e si de asteptat, omu e inginer de sunet.
oricum, cred ca e o chestiune de gust. Brazda lui novac e IDM, Discordless si Mlada sunt altceva.
apropo: bilet pt toate 3 seri e 350 de mii, sau 150 mii pt o singura seara.
DTH
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Noi 30, 2004 12:38 pm
Localitate: .RO

Mesajde Discordless » Sâm Ian 14, 2006 11:42 am

Brazda o sa bage niste chestiuni noi , spunea ceva de o surpriza , vedem ce si cum . cat despre scule are multe dar nu prea are timp , are chestii pe care nu le-a folosit niciodata in vreo piesa .
La noi o sa fie o combinatie de electro/industrial cu ambient. nu stiu o sa fie mai mult un test , la urmatoarele concerte o sa se mai complice treaba .
Avatar utilizator
Discordless
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 13, 2006 12:00 am

Mesajde Discordless » Mar Ian 17, 2006 11:55 am

Avatar utilizator
Discordless
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 13, 2006 12:00 am

Mesajde DTH » Mar Ian 17, 2006 3:55 pm

Discordless scrie:http://www.rokolectiv.ro updatat .



interesanta treaba asta
DTH
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Noi 30, 2004 12:38 pm
Localitate: .RO

Mesajde whatever » Mar Ian 17, 2006 11:57 pm

e destul de fain site-ul
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Tasurinchi » Sâm Ian 21, 2006 2:47 pm

suna bine toata treaba asta, dar, daca e in aceeasi sala in care a fost si kid koala, mai bine lipsesc pentru ca se aude total aiurea si e extrem de enervant.
Avatar utilizator
Tasurinchi
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Apr 12, 2005 11:00 pm

Mesajde neatza » Mie Ian 25, 2006 10:13 pm

unforciunatelii, e in aceiasi sala. despre sunet am auzit din mai multe parti ca e infiorator.

totusi, eu zica ca pentru Mlada fronta merita sa dai 15 lei pe bilet intr-o seara. la cluj de exemplu, concertul a fost tinut intr-o sinagoga care statea sa se darame. si tot a sunat bine. sunt ferm convins ca la mnac o sa fie ceva mai bine decat la cluj, asa ca...

in plus, exista si partea de visual. care si aia merita cu varf si indesat. nu numai la Mlada...

mai leita edit: ia zi uatevare, ne vedem p'acilea la fest?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Ian 25, 2006 10:51 pm

as vrea eu, dar n-am cum. din pacate, is prins in mijlocul examenelor, ca is aranjate mega nasol pentru toata sesiunea. asta e. de vazut sper sa ne vedem daca ai timp prin 10-15 martie, cand foarte probabil o sa trec prin bucuresti (vorbim mai mult pe ym cand se aproapie data)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Vin Feb 03, 2006 9:07 pm

na, ia ziceti cum a fost, ca s-a terminat de ceva vreme.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde nocturna » Vin Feb 03, 2006 9:43 pm

pai cum sa fie, per ansamblu a fost de bine. prima seara a inceput cam lent, din pacate am parasit locatzia taman inainte sa presteze cehul, “Jezis Tahne na Berlinâ€Â
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Feb 04, 2006 10:55 am

in prima seara m-am cam plictisit, pot spune k singuru lucru care mi-a atras atentzia au fost imaginile proiectate de gojira & kosak care era cu nishte fete despre care m-am straduit sa-mi dau seama ce fac ele shi am aflat intr-un final fericit k faceau sex, respirand ushurata caci io am crezut k sunt muarte (probabil am ramas cu sechele dupa proiectzia din vara cu femeia aia killerita de rimaru :D)

cea mai mijto din tuate punctele de vedere mi s-a parut a doua seara, unde mi-a placut in mod deosebit mlada fronta shi cu brazda lu novac; mlada fronta sunt nishte profesionishti de nota 10 audio, video shi din orice alt punct de vedere al prezentarii doritzi, au avut un stand de tricouri shi albume fuarte mijto realizat, iar in concert, nici ei n-au fost ocolitzi de probleme tehnice, la partea in care un tip cu dreaduri se chinuia sa tzina ritmu cu nishte tobe din care nu s-a auzit nimik.

a urmat o balerina din cehia care mi s-a parut de asemeni interesanta k aparitzie scenica, avea o masca cu urechi de pisicutza (m-am gandit la tine, donshuara christina :D), deshi ce canta nu mi-a atras cine shtie ce atentzia. cat despre jason forrest aka donna summer, mie nu mi-a placut absolut deloc. de la powerpointu cu poze cu actritze gasite probabil pe gugal, la cum gasea el de cuvintza sa se mishte pe scena k o maimutza scapata din cushca, la muzica slabutza in opinia mea shi totu culminand cu berea pe care a azvarlit-o pe spectatorii din primele randuri.

ultima seara ar fi fost probabil cel putzin la fel de interesanta, daca s-ar fi auzit ceva, dar cum spunea nocti nu a fost cazu. aoki takamasa & tujiko noriko din japonia erau bjorkish (am invatzat sa folosesc cuvintele noi ~p) shi-atat, iar discordless din pacate a beneficiat de microfonie din plin, din pacate, caci imi placea ce facea el acolo. la electronikat, pe care imi dorisem sa-l ascult, n-am mai stat decat pretz de o melodie, shi am pierdut xmas treeu' :D

concluzie, in linii mari placut, exceptand locatzia, shi nu duar din cauza sonorizarii proaste. cam asta e rezumatul a 3 foarte lungi mailuri cu detalii :D atashez nishte poze, gasite pe net shi nu foarte bine facute, cu rugamintea la neatza sa-mi trimita shi mie pozele pe care le-a facut in a doua seara daca au ieshit :)

pozele: 1 - brazda lu novac; 2, 3 - mateoidouska, 4 - mlada fronta, tipu cu tobele care nu s-a auzit; 5 - jason forrest aka donna summer
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde marian jan » Sâm Feb 04, 2006 1:22 pm

kid koala a fost tot in palatu ceausescu?scena a fost pusa tot asa?
deci:acustica salii oricum nu e buna;daca pui si scena pe latul salii e mai de cacat;se poate face sa se auda bine,dar trebuie dat incet.si oricum nu trebuie lucrat cu sfinx expirience,vezi sonorizarile de la concertele de la arene.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am


Înapoi la Muzica Electronica Romaneasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori