Timisoara, cota zero a scenei electronice (si nu numai) romanesti de calitate

Scena electro din Romania

Timisoara, cota zero a scenei electronice (si nu numai) romanesti de calitate

Mesajde ekuator » Mie Mai 10, 2006 10:34 am

O constatare personala in urma ascultarii mai multor artisti romani de muzica electronica (insuficient mediatizati, si respectiv mediatizata) este ca multi dintre ei tind sa fie din Timisoara.. aluzie la Aria Urbana, D.Laid, Junkyard, & intregul TMBase crew, & Alternosfera, etc... Timisoara este dupa parerea mea focarul de cultura muzicala vestica al Romaniei si mereu a fost cu cel putin un pas inaintea curentelor main-stream romanesti. As dori sa stiu daca mai sunt si altii care impartasesc aceeasi opinie.

Tot din zona Ardealului cred ca o valoare muzicala greu contestabila ar fi Marius Moga. Respect! Ar mai fi si cateva nume de prin zona Constanta, printre care mentionez Ansel si E.M.I.L. In rest, respectul meu pentru toti muzicienii timisoreni (si nu numai) ce incearca sa cultive si genuri muzicale diferite de "balcanismele" care ne inconjoara la tot pasul.
Avatar utilizator
ekuator
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Mai 08, 2006 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Mai 10, 2006 11:58 am

oho, si mai sunt o groaza de dj de drum'n'bass din Timisoara, plus trupa B.A.U, si Makunouchi Bento. Ii stiti pe baietii astia ? (eu i-am vazut si la TM Base, si au sunat bine)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde ekuator » Mie Mai 10, 2006 1:02 pm

Da, corect, Makunouchi Bento fac parte din gasca de la TMBase. Oricum, stilul mi se pare foarte experimental, mai greu digerabil pentru majoritatea, dar daca sti sa apreciezi stilul respectiv atunci probabil ca iti vor placea.
Avatar utilizator
ekuator
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Mai 08, 2006 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Mai 10, 2006 1:18 pm

Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am


Înapoi la Muzica Electronica Romaneasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori